Zespół "Animato" założony został w 1991 roku przez skrzypka i pedagoga Andrzeja Zuzańskiego, który skupił wokół idei popularyzacji muzyki klasycznej "lekkiej i przyjemnej" artystów związanych z Filharmonią Świętokrzyską.
Zespół imponuje bogactwem wykonywanego repertuaru rozciągającego się od standardów muzyki poważnej, poprzez muzykę operetkową, taneczną aż po muzykę filmową i klasykę rocka. Wieloletnia praca pozwoliła nadać zespołowi niepowtarzalne i rozpoznawalne brzmienie.
Ponad 200 koncertów, występy na wielu imprezach okolicznościowych takich jak wernisaże, konferencje, sympozja czy bankiety w niemalże całej Polsce wpisały na stałe zespół "Animato" w życie kulturalne kraju.
Wielokrotnie zespół brał udział w festiwalach muzyki salonowej. Występował w wielu ogólnopolskich i regionalnych programach telewizyjnych. Dokonał szeregu nagrań dla Rozgłośni Polskiego Radia w Kielcach. W 1996 roku został laureatem Konkursu Muzyki Salonowej we Wrocławiu zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Muzycznych.
W 2000 roku zaproszony na VI Światową Konferencję Gospodarczą Polonii wystąpił w Pałacu Prezydenckim i Zamku Królewskim, a w roku 2001 podczas rozdania nagród godła promocyjnego "Teraz Polska" w Operze Narodowej w Warszawie.
Przez 20 lat swej działalności zespół "Animato" zyskał gorących zwolenników. Wszystkim koncertom towarzyszy bowiem zawsze atmosfera radości, dobrego humoru i świetnej muzycznej zabawy.