Zespół Bashavel to słowacko–mołdawski kwintet, który powstał w w 2004 roku.
Tworzą go: Klaudius Kovac - fortepian, Robert Ragan - kontrabas, Stano Paluch- skrzypce, Marcel Comendant (Mołdawia) - cymbaly i Peter Solarik - perkusja.
S Projekt ten łączy jazz, folk i muzykę poważną. W repertuarze grupy znajdują się kompozycje własne, wywodzące się z muzyki folkowej Słowacji i Mołdawii, a także kompozycje jazzowe w ich aranżacji. Jednakże kompozycje te zachowują jazzowo-swinngowy charakter. Wszyscy członkowie grupy maja na swoim koncie wiele osiągnięć.

Klaudius Kovac - urodził się w 1976 r w rodzinie muzyków. Jego dziadek w latach 50-ych był znanym skrzypkiem. Jego dwaj bracia są również muzykami, a Klaudius idąc w ślady ojca wybrał fortepian. Naukę gry na tym instrumencie studiował w Konserwatorium w Żylinie i Bańskiej Bystrzycy. Jednak nie pozostał wierny klasycznej grze na tym instrumencie. już podczas studiów zaczął rozwijać swój warsztat jazzowy. Od dziecka słuchał jazzu m.in, G.Bensona, E.Fitzgerald, O.Petersona, który wywarł ogromny wpływ na jego grę. W latach 96-98 grał w zespole „Swing Q“ znanego saksofonisty Stefana Eemana. Od 98 roku jest członkiem Nothing But Swing Trio (NBS Trio). Jest także bardzo poszukiwanym pianista dzięki swej stylowej jazzowej ekspresji. Współpracował z wieloma znanymi muzykami: Dodo Sosoka (SK), Andrzej Cudzich, Karen Edwards (USA), Ivonne Sanchez-voc (Kuba). Uczestniczył w wielu festiwalach np. International Gexto Festival w Hiszpanii, Hoeilaart Jazz Days Slovenska Sporite. Odbył również 6 miesięczna trasę po Południowej i Środkowej Ameryce na zaproszenie Lee Andew Davisona.


Robert Ragan - bass. Jako siedmiolatek rozpoczął grę na fortepianie. Potem uczył się w Konserwatorium w Żylinie w klasie kontrabasu. Podczas studiów występował w różnych zespołach muzyki pop, głównie w Skandynawii. W tym okresie okazjonalnie grywał jazz. Po latach podróżowania wrócił do klasycznych korzeni i w 1996 roku został stałym członkiem orkiestry Statnej Opery w Bańskiej Bystrzycy.
W tym samym czasie zaczął intensywnie grac jazz. W latach 95-98 był członkiem grupy „Swing Q“, który w 98 wydał cieszącą się dużą popularnością płytę. Od tego samego roku zaczął współpracę z NBS Trio, które w 1999 r. zostało laureatem festiwalu Jazz Chrismans w Bratysławie. Z NBS Trio występował na wielu festiwalach w Kanadzie, Niemczech, Szwecji, Grecji, Polsce, Węgrzech. Współpracował z następującymi muzykami: Scot Hamilton-sax USA, Harry Sokal-sax AT, Cathy Segal - Garcia voc USA, Piotr Baron, Janusz Muniak, Jarek Śmietana, Gabriel Jonas-p SK. Nagrał ok.10 płyt. Uzyskał nagrodę Ladislava Martinika przyznawana przez Fundacje Muzyczna za aktywna działalność na polu popularyzacji i rozwoju jazzu w Słowacji“. Jest współzałożycielem zespołów Pacora Trio i Bashavel, grających muzykę oparta na korzeniach ludowych.

Stano Paluch - studiował w klasie skrzypiec u prof. Bohdana Warchala, gra muzykę klasyczną, barokową, bluesa. Współpracowali z zespołami Acoustic Colours, Bassfriends Juraja Griglaka, Druha Trava (CZ) - Bluegrass. Z Triem Bluegrass występowali na turnee w USA. Jest kompozytorem muzyki filmowej, folkowej. Nagrał ok.20 płyt


Marcel Comendant - Mołdawia, pochodzi z Kiszyniowa. Od 8 lat mieszka w Bratysławie. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów gry na cymbałach. Gra solo na cymbałach muzykę klasyczną, kompozycje współczesne. Jest również członkiem zespołów folkowych mi.in Bashavel. Od 2003 roku jest członkiem zespołu PaCora Trio.

Peter Solarik - urodził w 1977r. w Banskiej Bystrzycy. Od dzieciństwa pociągała go perkusja. W wieku zaledwie 6 lat grał już w zespole razem ze swoimi braćmi. Gry na perkusji uczył się w Konserwatorium w Żylinie. Okres ten był przełomowy dla jego przyszłej orientacji muzycznej. Grając w zespole Slovak Young Swing Generation pod dyr. Miro Belorida zdobywał doświadczenie z muzyka jazzowa. Po skończeniu konserwatorium muzycy utworzyli zespól jazz-rockowy “Chora Vrona“, który wystąpił na Jazz Juniors w Krakowie w 1995 r. W tym tez roku nagrał swoja pierwsza płytę pt. “Mlody Słowacji jazz 95“. Od 97 roku był członkiem „Swing Q“, a w 98 uczestniczył w powstawaniu NBS Trio. Dzięki swojej wszechstronności angażowany jest do różnych projektów. Przez kilka lat współpracował z czeskim zespołem bluesgrassowym „DruhaTtrava“. W 2003 roku ukazała się koncertowa płyta CD Charlie McCoy, Robert Krestan and Druha Trava - Live in brno 2003. Współpracował również zespolem Bass Friends (jazz-rockowym), którego liderem był Juraj Griglak. Latem 2003 r odbył trasę koncertowa w Hiszpanii z zespołem Slovak Jazz Quartet. Jest również członkiem NBS Trio.

Wspólnie przeplatające się drogi wszystkich muzyków, inspiracje muzyka ludowa, jak również spotkanie z mołdawskim cymbalista Marcelem Comendantem zaowocowały projektem Bashavil.