Historia zespołu Cree
Zespół zadebiutował w tym samym roku w Tychach, lecz przez następnych kilka lat raczej szlifował swoje umiejętności muzyczne, bez większych sukcesów. 
Rok 1997 okazał się dla zespołu rokiem ogólnopolskiego debiutu – wystąpił na I Festiwalu Młodej Kultury w warszawskiej „Stodole”, potem w tym samym roku zdobył Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Następnie grupa wystąpiła na „Famie” w Świnoujściu, a koncert został zarejestrowany przez TVP. Zaraz potem w październiku zespół zagrał w Sali Kongresowej jako support Johna Mayalla. Jedna z gazet napisała wówczas: „..Bez kompleksów zagrali własny repertuar, ciekawy hołdujący rockowej tradycji, zwłaszcza tej spod znaku The Rolling Stones. Czy można było się nie wzruszyć, kiedy Bastek śpiewał – Kiedy znowu będę razem z Nim!?. W każdym razie publiczność przyjęła Cree bardzo ciepło…”. I nie mogło być inaczej skoro zespół poprzedzający występ gwiazdy dwukrotnie wychodził na scenę by ukłonić się publiczności.
W maju 1998 roku wyjechali na festiwal w Lille we Francji, gdzie dali kilka udanych koncertów i zostali świetnie przyjęci przez francuską publiczność.
Przed wyjazdem grupa zarejestrowała materiał na debiutancką płytę, która mimo braku reklamy i współpracy z wielkimi wytwórniami, zebrała dobre recenzje i całkiem nieźle się sprzedała . Na rosnącą popularność zespołu bez wątpienia miały wpływ udane koncerty na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Przystanku Woodstock w Żarach i Rawie Blues w Katowicach.
W grudniu 1998 roku grupa Cree ponownie pojawia się w studiu, tym razem jednak postanowili nagrać płytę we współpracy z wytwórniami: Pomaton EMI i Scena FM. Nagrano powtórnie cały materiał z pierwszej płyty, wprowadzono niezbędne poprawki w brzmieniu utworów i dodano jeden nowy pt. „ Czyja to wina może twoja też”. W nagraniu płyty poza zespołem, który w tamtym okresie tworzyli: Sebastian Riedel- wokal, gitara, Dariusz Sarna- gitara basowa, Adrian Fuchs- inst. perkusyjne, Marek Gruszka- gitara oraz Krzysztof Głuch- fortepian , gościnnie uczestniczyli: Sylwester Kramek- gitara, Michał Giercuszkiewicz- inst. perkusyjne oraz Rafał Rękosiewicz – organy hammonda. W nagraniach brał udział także Paweł Berger z Dżemu. Wydaniu płyty towarzyszył występ Cree w koncertowym programie telewizyjnym 100% live dla TVP3 w Katowicach oraz udział w wielkiej plenerowej trasie z okazji 20-lecia grupy Perfekt.
W marcu 2000 roku grupa złożyła ofertę występu jako support zespołu Pearl Jam w katowickim Spodku. Niestety przed Pearl Jam wystąpił zespół, który przyjechał wraz z nimi.
W tym też roku w plebiscycie miesięcznika „Twój Blues” w kategorii najlepszy wokalista bluesowy Sebastian Riedel zajął 2-gie miejsce.
Pod koniec roku 2000 zespól nagrał utwór „ Wesoła nowina” na płytę z bluesowymi kolędami, co zaowocowało zrealizowaniem teledysku dla telewizji Polsat.
W latach 2000- 2001 nastąpiły znaczące zmiany w składzie zespołu. Powrócił na stałe do Cree Sylwester Kramek, a odszedł z zespołu Marek Gruszka i Dariusz Sarna, którego zastąpił wybitny śląski basista legendarnej grupy Krzak - Jurek „ Kawa” Kawalec.
Po tak znaczących zmianach zespół zaczął pracować nad materiałem do kolejnej płyty.
W lipcu 2002 roku ukazała się długo oczekiwana płyta pt. „Za tych…” bardzo klimatyczna z życiowymi niebanalnymi tekstami, nie komercyjna co zdaniem fanów jest jej dużym atutem. Nagrania odbywały się Zamku królewskim w Niepołomicach.
Muzycy Cree tym razem wydali płytę sami, rezygnując ze współpracy z wielkimi wytwórniami płytowymi, niestety konsekwencją tego była niewielka promocja medialna krążka.
Mimo to zebrała bardzo dobre recenzje, została bluesową płytą roku 2002 magazynu „Twój Blues” i została świetnie przyjęta przez fanów, a nawet zyskała nowe ich grono.
Rok 2003 to czas nieoczekiwanych zmian, z Cree postanowił odejść Krzysztof Głuch. Po raz pierwszy bez inst. klawiszowych zespół zagrał na Dniach Tyskich w czerwcu. Od tamtego momentu grupa postawiła na mocniejsze gitarowe brzmienie i na razie zrezygnowała z brzmienia klawiszy. Bolesną stratą dla zespołu była śmierć Jurka Kawalca - 9 września po ciężkiej chorobie odszedł wspaniały muzyk i przyjaciel, ale jak podkreśla Bastek- „ Kawa jest , będzie i zostanie”.
Nowym basistą Cree został Lucjan Gryszka, doświadczony muzyk śląskiej sceny muzycznej. W październiku zespół nakręcił teledysk promujący film dokumentalny o Ryśku Riedlu, którego premiera odbyła się w 2004 roku.
Na początku roku 2004 nastąpiły dalsze zmiany personalne – perkusistę Adriana Fuchsa zastąpił Tomek Kwiatkowski, a do współpracy zespół zaprosił znanego śląskiego muzyka, grającego na inst. klawiszowych – Adama Lomanię.
W lipcu 2004 grupa podsumowała swą 10 – letnią działalność wydając płytę „ Parę lat”, zawierającą 10 utworów z poprzednich płyt w tym jeden w nowej, niepublikowanej wersji pt. „Po co więcej mi”. Tą płytą Cree zamyka jeden okres swego muzycznego istnienia.
Rok 2004, mimo szeregu zmian organizacyjnych i personalnych, okazał się rokiem przełomowym dla zespołu, dzięki udziałowi Bastka w programie „BAR VIP” Cree zaistniało medialnie, przyciągając swą muzyką nowe grono słuchaczy, którzy wcześniej nie mieli możliwości poznania twórczości zespołu.
W grudniu 2007 zespół wydał piątą płytę pt.”Tacy Sami”która zebrała dobre recenzje w prasie muzycznej..