WILD T & THE SPIRIT

"Wild T & The Spirit" (na gitarze frontman Tony "Wild T" Springer) to energetyczny blues-rockowy jam band w przewadze z Toronto w Kanadzie. Ma na swym koncie 5 płyt, z którymi głównie koncertuje po Kanadzie oraz Europie. Zespół pozyskał już sobie prawdziwych i oddanych fanów swoimi żywiołowymi koncertami.
Jeff Healey powiedział "Podążałem za Nim jakby był Mesjaszem. Tony jest moim idolem od lat."
Pierwotny skład zespołu powstałego w 1990 roku to: Tony "Wild T" Springer, perkusista Danny Bilanand i basista Nazem Lakay. Zespół rekomendowany był przez Warner Music w Kanadzie i nagrał wtedy 2 albumy (Love Crazy 1991, Givin’ Blood 1993). Płyta "Givin Blood" była nominowana w kategorii najlepszy album hardrockowy (1994 r.) do nagrody JUNO (kanadyjskie "Grammy"). W 1993 roku "Wild T & The Spirit" był zespołem, który w 14 miastach otwierał koncerty Bon Jovi w trasie o nazwie "Keep The Faith Tour."
W tym czasie gitarzysta Springer był poproszony o towarzyszenie w trasie i nagrywanie wspólnie z Davidem Bowie.
"To absolutna przyjemność pracować z kimś tak... lirycznym, śpiewnym i bazującym na Hendrix’ie" powiedział David Bowie.
Kiedy Springer pojawił się na płycie Bowie’go "Back Tie, White Noise", koncertował z Nim w całych Stanach.
Po trasie z Davidem Bowie, Tony kontynuował trasę po Kanadzie i Stanach ze swoim zespołem. Niestety, sfrustrowany brakiem starań ze strony firmy fonograficznej w tym czasie, Tony postanowił nie przedłużać kontraktu. Wrócił do Chicago, gdzie kontynuował granie koncertów jako muzyk wielu świetnych bluesowych zespołów. Po krótkim czasie stworzył już główny zarys nowego "Wild T & The Spirit" do koncertowania na Środkowym Zachodzie i Teksasie. Warto podkreślić, że w tym okresie otwierali szereg koncertów dla Deep Purple w takich miastach jak: Detroit, Chicago czy Nowy Jork.
Ale, jak w wielu świetnych bluesowych utworach, pojawiło się sporo rozczarowań w "Wietrznym Mieście" więc Tony wrócił do Toronto, gdzie reaktywował zespół „Wild T & The Spirit" razem z basistą Guenterem Kapelle (Kapelle spędził wiele lat koncertując i nagrywając na scenach Los Angeles oraz na turnee w Kanadzie, Stanach i Europie z "The Blazers" oraz biorąc udział w innych ciekawych sztukach). Wraz z perkusistą Brianem Lass’em i weteranem gry na keybordzie z Toronto-Peterem Nunn’em, grupa nagrała płytę pod tytułem "True Bliss" wypuszczoną na rynki w Kanadzie, Stanach oraz Europie przez Bullseye/Taxim Records w 2004 r.
Potem zespół rozpoczął trasy w Kanadzie oraz Europie z perkusistą Andre Tellier’em i klawiszowcem Robertem Angelow, grając w wielu klubach i na dużych festiwalach. W tym składzie koncertowali przez cały 2004 i 2005 rok.
Kompilacja pierwszych dwóch albumów tego składu "Wild T & the Spirit" nazywała się "I’ve Got The Rhythm" i została wypuszczona na rynek w 2005 r.
W sierpniu 2005 roku perkusista Borys "The Russian Rocket" Andranov dołączył do zespołu akurat na okres dwumiesięcznej trasy koncertowej po Europie, w czasie której wystąpili m.in. w studio BBC w Londynie, gdzie zagrali live w "Paul Jones Blues Show" w BBC Radio 1.
W marcu 2006 roku zespół dotknęły pewne zmiany, po których dołączył do nich perkusista Chris Lesso i wrócili do grania w trio- bez klawiszowca. Zespół wciąż koncertował występując na tych samych scenach co m.in. Jeff Healey, Canned Heat, Roger Hodgson z Supertramp, Mick Taylor i Joe Bonamassa.
Obecny skład (Springer, Kapelle i Lesso) jest tym, w którym muzycy czują i rozumieją się najlepiej. Owocuje to uznaniem fanów oraz prasy. Kombinacja zażartego gitarowego blues-rocka, odczuwalna przyjaźń muzyków, pełne uczucia melodie oraz psychodeliczny klimat jamów sprawiają, że fani w Ameryce Północnej oraz Europie po prostu szaleją na koncertach.
www.wildt.ca