ARTUR LESICKI TRIO to najnowszy projekt czołowego polskiego gitarzysty jazzowego. W skład grupy wchodzą prócz lidera, grającego na różnego typu gitarach, także basista Tomasz Grabowy oraz perkusista Sebastian Frankiewicz. Propozycja muzyczna zespołu to szeroko rozumiany „contemporary jazz”- muzyka oparta na jazzowej improwizacji, poddająca się wpływom innych gatunków, a zarazem nawiązująca do tradycji grania w tak klasycznym składzie, jakim jest gitarowe trio. Zespół wykonuje głównie kompozycje Artura Lesickiego oraz standardy we własnych aranżacjach, które dzięki świeżemu podejściu do ich formy i harmonii a także wykorzystaniu możliwości tkwiących w wyjątkowo otwartej formule, jaką jest granie w  jazzowym trio zyskują całkiem nowe oblicze.

www.arturlesicki.pl

 

Artur LesickiGitarzysta, kompozytor, od ponad dziesięciu lat związany jest z wrocławskim środowiskiem muzycznym. Dzięki wszechstronnym zainteresowaniom muzycznym dobrze się czuje w gatunkach muzycznych związanych z bluesem, jazzem, fusion, rockiem a nawet muzyką pop. Mimo to obecnie koncentruje się przede wszystkim na głównym nurcie muzyki jazzowej. Działalność profesjonalną gitarzysta rozpoczął w 1992r. występami w duecie HAND MADE (z Markiem Napiórkowskim). Uczestniczył wielokrotnie w prawie wszystkich polskich festiwalach jazzowych m.in.: Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Poznań Jazz Fair, Jazz Nad Odrą, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach, Głogowskie Spotkania Jazzowe i in. Jako członek formacji Funky Groove wielokrotnie występował także za granicą (m.in. ponad miesięczna trasa koncertowa w Niemczech w 1998r).
Artur Lesicki jest laureatem: Międzynarodowy Konkurs Zespołów Jazzowych Jazz Juniors'92 w Krakowie (nagroda z duetem HAND MADE), Międzynarodowy Festiwal Poznań Jazz Fair'94 (I i II nagroda z zespołami FUNKY GROOVE i SALTED PEANUTS), Akademickie Forum Kultury w Krakowie (I nagroda z zespołem FUNKY GROOVE), Klucz do Kariery Pomorskiej Jesieni Jazzowej(z zespołem SALTED PEANUTS). W latach 1995 - 98 Artur Lesicki współpracował z Krystyną Prońko w jej zespole Supersession II. Muzyk jest także jednym z leaderów formacji FUNKY GROOVE. Grupa ta to jeden z najciekawszych polskich zespołów wykonujących muzykę określoną mianem "electric jazz". Na brzmienie zespołu główny wpływ mają dwaj gitarzyści: Artur Lesicki i Marek Napiórkowski. Uzupełnia ich sekcja rytmiczna: jeden z najlepszych polskich perkusistów Marcin Jahr oraz grający na gitarze basowej Tomasz Grabowy (także członek grupy Walk Away ). Propozycja muzyczna zespołu to w większości kompozycje własne, (głównie autorstwa Artura Lesickiego ), oparte na oryginalnym w tym gatunku muzyki współbrzmieniu różnego rodzaju gitar. Szerokie zainteresowania muzyczne członków grupy powodują, że w niewątpliwie jazzowej muzyce FUNKY GROOVE pojawiają się elementy bluesa, latin i oczywiście funky.Od kilku lat czytelnicy "Jazz Forum" umieszczają Funky Groove na drugim miejscu w kategorii "jazzowy zespół elektryczny". Pierwsza płyta grupy Funky Groove wydana przez firmę Polygram Polska została uznana przez czytelników magazynu "Gitara i Bas" jazzową gitarową płytą roku 1997. Na wiosnę 1998 r. płyta ta znalazła się w dystrybucji Polygramu (label Emarcy) na całym świecie.
Artur Lesicki pracuje także jako muzyk sesyjny nagrywając muzykę teatralną czy filmową. Muzyk ma na swym koncie także współpracę z wieloma czołowymi polskimi jazzmanami m.in.: Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Lewandowskim, Tomaszem Szukalskim, Piotrem Baronem. Najnowszy projekt gitarzysty to jazzowa formacja - Artur Lesicki Acoustic Harmony . Tworzą ją znani i docenieni nie tylko we Wrocławiu instrumentaliści: basista Robert Szydło, perkusista Michał Czwojda oraz grający na akordeonie i fortepianie Piotr Dziubek. Jak sama nazwa grupy wskazuje, muzycy wykorzystują w projekcie tym jedynie akustyczne, naturalnie brzmiące instrumenty. Premiera koncertowa tej oryginalnie brzmi cej propozycji muzycznej miała miejsce w listopadzie 2002 na II Wrocławskim Festiwalu Jazzowym i została znakomicie przyjęta zarówno przez słuchaczy jak i krytykę muzyczną. Wydanie pierwszego CD zespołu planowane jest na jesień bieżącego roku .
Na stałe gitarzysta związany jest także z triem saksofonisty Adama Wendta (A. Wendt - saksofon, A. Lesicki - gitara, Z. Wrombel - kontrabas, oraz z zespołem znakomitej wokalistki Ewy Urygi . Muzyk od z górą dziesięciu lat zajmuje się także działalnością pedagogiczną (wykłady na największych i najbardziej prestiżowych polskich warsztatach jazzowych w Puławach, bluesowych w Bolesławcu, obecnie także praca w Prywatnej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Zbigniewa Czwojdy we Wrocławiu).
Wybrana dyskografia:

• Funky Groove - Mercury/Polygram Polska
• Krystyna Prońko - "Supersession II" - Polskie Nagrania
• Krystyna Prońko - "Złość" - Power Music
• Salted Peanuts - "Jazzy Positive" - Studio K2
• Funky Groove - "Go To Chechua Mountain"
• Kompozycje Artura Lesickiego - różni wykonawcy (m.in. Dorota Miśkiewicz, Piotr Baron, Kuba Stankiewicz) "Świąteczny Świat"
• Kompozycje Artura Lesickiego - różni wykonawcy (m.in. Maciej Balcar, Marek Bałata, Dorota Miśkiewicz) "Mikołajowe nutki'
• Adam Wendt Trio - "Triologue"