Janusz Muniak, saksofonista,ur. 3 czerwca 1941 r. w Krakowie, to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. Absolwent krakowskiej ¶redniej szkoły muzycznej. Zadebiutował już w 1960 roku w lubelskim zespole Witolda Miszczaka. Zespół okazał się dobr± szkoł± jazzowego grania: Muniak został zauważony i zaproszony do zespołu Tomasza Stańki - Jazz Darings. Sukcesem okazał się dla muzyka występ w 1964 r. z kwintetem Andrzeja Trzaskowskiego na festiwalu Jazz Jamboree. W 1967 r. powrócił do kwintetu Tomasza Stańki.

Koncerty z zespołem Stańki nie przeszkodziły Muniakowi we współpracy z m. in. Krzysztofem Komed±, zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego (Studiem Jazzowym PR, SPPT Chałturnik) i kwartetem Jana Jarczyka. Dopiero po kilku latach, jako w pełni ukształtowany muzyk zdecydował się prowadzić własne zespoły.

W roli lidera wyst±pił po raz pierwszy w 1976 r. z autorskim Kwintetem, do którego pozyskał zdolnych muzyków młodego, jazzowego pokolenia: perkusistę Jerzego Bezuchę, gitarzystę Marka Blizińskiego, basistę Andrzeja Dechnika i pianistę Pawła Perlińskiego. Po kilku sezonach (w 1979 roku) Muniak utworzył autorski kwartet (z gitarzyst± Jarosławem ¦mietan±). Standardowy kwartet stał się dla saksofonisty możliwo¶ci± realizacji najbardziej karkołomnych, jazzowych aspiracji.

Przez zespoły Muniaka "przewinęli się" najwybitniejsi polscy jazzmani: basi¶ci - Andrzej Cudzich, Antoni Dębski, Paweł Jarzębski, Zbigniew Wegehaupt, perkusi¶ci - Bogdan Kierach, Michał Mi¶kiewicz, Jacek Pelc, Krzysztof Zawadzki, piani¶ci - Włodzimierz Pawlik, Wojciech Puszek. Ale Muniak był także artyst±, z którym często i chętnie współpracowali także zagraniczni jazzmani: perkusi¶ci George Bruckner, Dirk A. Dhonau, trębacze - Don Cherry, Freddie Hubbard, saksofoni¶ci - Hank Mobley i Charlie Ventura oraz piani¶ci - Hank Jones, Gerd Schuller. Równie interesuj±ce okazały się projekty Muniaka realizowane z młodymi muzykami: Leszkiem Możdżerem, Michałem Mi¶kiewiczem, Darkiem Oleszkiewiczem.
W tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia swoich urodzin.
6 listopada zagra w składzie: Janusz Muniak - sax, Jakub Płużek-p, Michał Adamczak-b, Arek Skolik-dr.