Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 r. w Starych Wasiliszkach k. Lidy, które kilka miesięcy później zostały zajęte przez Związek  Radziecki ( obecnie jest to Białoruś). W ubiegłym roku na wieczór wspomnień o Czesławie Niemenie złożył się koncert jego utworów w wyk. Dariusza Bernatka i projekcja filmu pt. „Czesław Niemen” autorstwa znanego dokumentalisty, dziennikarza TVP Białystok Eugeniusza Szpakowskiego.
Na kolejne spotkanie zapraszamy prawie w rocznicę urodzin tego znakomitego muzyka, kompozytora i wykonawcy, który odcisnął trwałe piętno na polskiej muzyce. Jaki był ten gigant sceny? Znamy go, już jako dojrzałego artystę, który i fascynował i odpychał a nigdy nie płynął układnie z prądem wydarzeń i oczekiwań. Tworzył rzeczy monumentalne i drobne, pełne spokojnego uroku. Był mocarzem ale bez potrzeby ciągłego dominowania.
Pierwszy zespół założył w Starych Wasyliszkach. „Nazwał go „Nasze Trio” a  w jego składzie znaleźli się;
On, czyli Czesiek Wydrzycki – gitara, akordeon, śpiew (głos tenorowy)
Józef Borysiewicz – śpiew (głos barytonowy)
Stanisław Markiewicz – śpiew (głos basowy).
W ramach drugiej fali masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich rodzina Wydrzyckich  została przesiedlona w 1958 do Polski na Pomorze. Czesław znalazł się w Gdańsku, gdzie rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej.
Gościem spotkanie będzie właśnie pan Józef Borysiewicz – sąsiad i przyjaciel Czesława Niemena, w właściwie Cześka Wydrzyckiego (pseudonim „Niemen” przyjął dopiero w latach sześćdziesiątych).  Jaki był Czesiek w latach swojej młodości?  O tym opowie jego przyjaciel i zaśpiewa kilka piosenek zespołu „Nasze Trio”.
Kolejną osobą, która utrwala pamięć o Niemenie jest Eugeniusz Szpakowski dziennikarz TVP Białystok znakomity dokumentalista, autor filmów o Czesławie Niemenie. Jeden z nich pt. „Czas jak rzeka”. A oto początek filmu:
„Na końcu wsi stoi drewniany dom. Jeden z kilkunastu. Taki jak inne. Wyróżnia go jedynie przybity do drzwi wieniec ze złotą wstęgą. Dom odgrodzony jest od wiejskiej, żwirowej ulicy resztkami płotu. Czasami ktoś postawi tu znicz...Do Wasiliszek przybywają Polacy nie tylko z oddalonego o około 80 kilometrów Grodna,czy okolic. Ta mała wieś stała się już niemal miejscem kultu. Nie ma dnia, żeby nie przyjeżdżali tu serdecznie witani goście ze wszystkich stron Polski. Już przy samym wjeździe do wsi pytają o dom, w którym urodził się i wychował Czesław Niemen… „
Eugeniusz Szpakowski ujawni kulisy powstawania filmu. Opowie o swoich kontaktach z władzami Białorusi i ludziach z Wasyliszek, rodzinie artysty, sąsiadach , koleżankach i kolegach ze szkoły. O tym, co będzie z opuszczonym domem rodzinnym Czesława Niemena…

Tadeusz Skliński to kolejna ważna postać dla poznania Czesłwana Niemena.  Jest człowiekiem, który poświęcił się gromadzeniu pamiątek po nim  i dokumentowaniu  życia i drogi artystycznej. Posiada  największy na świecie zbiór „niemenaliów”: płyty, plakaty, afisze fotografie, nagrania… Na podstawie tego przebogatego zbioru wydał znakomity album pt. „Niemen – dyskografia, fakty, twórczość”. Dysponuje unikalnymi nagraniami, które nigdy nie były publicznie prezentowane. Kilka z nich będziemy mieli okazję usłyszeć.
Wieczór wspomnień o Cześku Wydrzyckim- Czesławie Niemenie poprowadzi Leszek Ślusarski – dziennikarz Polskiego Radio Kielce, muzyk, kompozytor.