Zespół Sarakina to polsko-bułgarsko-czeska formacja wykonująca muzykę etno-jazzową. Kompozycje i aranżacje z wpływami muzyki bułgarskiej, jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół nagrał w Polskim Radiu 2 płyty: CD Sarakina i CD Junctions. Obydwie zostały laureatami w Folkowym Fonogramie Roku 2001 i 2004. Sarakina, to orientalne imię pięknej dziewczyny z Bałkanów, wioska w Grecji i nazwa zespołu z Białegostoku grającego muzykę o bułgarskich korzeniach. (...) Grają kompozycje i aranżacje melodii i motywów muzycznych pochodzących z Bułgarii i Macedonii (...) Jak w kalejdoskopie mieszają się tempa i nastroje, a nawet epoki: obok archaicznych zaśpiewów sąsiadują jazzowe, wirtuozersko zagrane wstawki, a klarnet "gada" z etnicznymi instrumentami. Monika Żmijewska (Gazeta Wyborcza) Koncertu zespołu Sarakina powinni posłuchać zarówno wielbiciele muzyki bałkańskiej jak i ci, którzy jej nie lubią. Pierwsi usłyszą swą ulubioną muzykę w wysmakowanych, subtelnych aranżacjach. Drudzy mogą przekonać się, że w przeciwieństwie do nachalnych, kiczowatych produkcji telewizyjnych - twórczość odwołująca się do bałkańskich korzeni może być piękna i inteligentna.

Tomasz Janas (Czas Kultury)
Sarakina – bałkański fajerwerk z Polski. Muzycy potrafią rozciągnąć szpagat między profesjonalnym graniem a namiętną lekką swawolą, dostarczają publice niezapomnianych emocji. Jeszcze jeden* *mocny dowód na kreatywną różnorodność polskiej sceny muzycznej.

Harald D. Albrecht (Wien)
... Sama muzyka bałkańska, mająca różne odcienie, od dudziarskiej muzyki weselnej, poprzez porywające naddunajskie i szopskie tańce, aż do lirycznych macedońskich melodii, towarzyszy różnym momentom życia Bałkańczyka z gór Piryn, Riły, Starej Płaniny, Rodop czy Szar Płaniny. W wykonaniu muzyka bałkańska wcale nie jest łatwa, wymaga od muzyków profesjonalnego przygotowania, wiele pracy i dociekań, podróży na Bałkany, kontaktów z muzykami ludowymi, weselnymi i jazzmenami. Aby ją wykonywać wystarczy odnaleźć w niej swoją pasję i drogę. I tak to robi grupa Sarakina...