Dom Środowisk Twórczych
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach
Zima w mieście - ferie 2023 - Kielce

Wernisaż wystawy malarstwa „...i jaka cisza” Joanny Fijałkowskiej

30.09.2022 r. (piątek), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Artystka o sobie:

Urodziłam się w 1976 roku w Przemyślu. Ukończyłam Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli dyplomem z wyróżnieniem w Pracowni Ceramiki artystycznej oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi dyplomem z wyróżnieniem w Pracowni Rysunku i Malarstwa pod kierunkiem prof. Włodzimierza Stelmaszczyka, zrealizowałam również dyplom z rysunku. Na przestrzeni lat zajmowały mnie różne dziedziny sztuki od ceramiki artystycznej, misternych, delikatnych form po rzeźbę ceramiczną oraz grafikę warsztatową. Obecnie mój obszar poszukiwań dotyczy malarstwa i szeroko pojętego rysunku.

Prezentowana wystawa przedstawia cykl prac malarskich o wspólnym tytule „Horyzonty”. Obrazy są numerowane jak kolejne drzwi do moich światów. Wystawę otwiera „Horyzont 0”, praca dająca początek wszystkiemu czego szukam z czasem. Horyzont to dla mnie miejsce pełne magii, pozorne zetknięcie nieba z ziemią. Miejsce spotkania nierealnego z namacalnym. Szukam miejsca dla siebie, czegoś pomiędzy, czegoś bardzo ulotnego związanego z wielką tajemnicą ludzkiego życia i śmierci. Moje prace przedstawiają krainy nierealne, z pogranicza jawy i snu, bardzo odległe, niekiedy dostępne. Tu wszystko jest ulotne i niedopowiedziane. Punktem wyjścia moich poszukiwań jest natura, jej ogrom i piękno. W niej znajduję nieustające zapatrzenie, towarzyszące mi od zawsze. Nie da się pominąć faktu, że błądzę w mroku, który jest moją wielką fascynacją. Nie jest to jednak stan destrukcyjny a raczej niosący spokój. Ważne jest też poszukiwanie światła, które niesie ze sobą element wytchnienia i oddechu, chociaż często wyłania się jedynie z głębi obrazu.

Tytuł wystawy „I jaka cisza” nawiązuje do stanu, którego szukam w malarstwie. Za pomocą koloru, czyli emocji, staram się ukazać to, czego słowami wyrazić nie potrafię. Odnajduję to w szczególnym stanie jakim jest dla mnie cisza.

 

Free Joomla! templates by AgeThemes