Dom Środowisk Twórczych
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

Wernisaż wystawy fotografii pt. „Milimetr” – Piotr Bieniek

07.12.2023 r. (czwartek), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Piotr Bieniek – jędrzejowianin z pochodzenia, od czasów studenckich związany również z Krakowem; artysta fotografik, członek rzeczywisty ZPAF (Okręg Świętokrzyski) oraz Fotoklubu RP, posiada tytuł AFIAP. Nauczyciel fotografii, egzaminator OKE w zawodzie fototechnik. Jako pracownik naukowy Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prowadzi m.in. dwa cykle wykładów ogólnouczelnianych o tematyce fotograficznej oraz zajęcia popularyzujące fotografię. Absolwent AGH, doktor nauk chemicznych.

Jak pisze: W fotografii interesuje mnie forma i sens obrazu niezależnie od tego, do jakiego gatunku on należy. Fotografuję to, co wydaje mi się interesujące tematycznie lub wizualnie. W konsekwencji tematyka moich fotografii jest zróżnicowana. Jednak szczególnie zaciekawiło mnie podobieństwo form i znaczeń w różnych skalach i kontekstach.

W podejmowanej tematyce niekiedy łączy pasję fotograficzną i chemiczną, tworząc prace z gatunku Art & Science. Najczęściej wykorzystuje do tego własny, indywidualnie dostosowany mikroskop polaryzacyjny, do którego podłącza aparat fotograficzny. W ten sposób powstają niektóre z jego wystaw indywidualnych: „Mikroświaty” (Fort 49 w Krakowie, 2008 r.), „Krajobrazy mikroskopowe” (BWA w Kielcach, 2017 r.) oraz obecnie wystawa „Milimetr”. Z kolei seria „Cola”, przedstawiająca abstrakcyjne obrazy mikroskopowe zagęszczonego napoju typu cola, uzyskała wyróżnienie w konkursie London International Creative Competition 2015.

Autor w sumie kilkunastu wystaw indywidualnych, współautor licznych wystaw zbiorowych. Wiele jego prac uczestniczyło w międzynarodowych salonach pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP i Amerykańskiego Towarzystwa Fotograficznego PSA, zdobywał również nagrody i wyróżnienia w prestiżowych międzynarodowych konkursach Px3 (Prix de la Photographie, Paris), London International Creative Competition, International Photography Awards, Moscow International Foto Awards.

 

Free Joomla! templates by AgeThemes