Archiwum imprez  2007

 

STYCZEŃ

 

 

Maj

 

 

15.07 Koncert Joyce Lyle, czarnoskóra gwiazda muzyki gospel, blues, jazz oraz Jazz Band Ball Orchestra.
Jayce Lyle występowała m.in. w chórkach - Natalie Cole, Barry White, Aretha Franklin. Jest też solistką znakomitej grupy Jackson Singers





 

   

 

Vishenka - vocal,electronics
Nick Sinclair - vocal
Falko - keys
Burza - guitars
Stopa - drums
Karimski - bass,electronics,percussion & vocal

Znakomity, barwny album nagrał Karim Martusewicz, basista Voo Voo. Spodoba się fanom jazzu, muzyki klubowej i etnicznych brzmień. Świetne są rosyjskojęzyczne piosenki.
"Karimski Club" potwierdza, że za sukcesem Voo Voo nie stoi tylko Wojciech Waglewski, ale wszyscy muzycy formacji. Tak się złożyło, że każdy z nich wziął udział w nagraniu albumu, ale tym razem w roli lidera i kompozytora wystąpił Martusewicz.
Już wcześniej dał się poznać jako aranżer współpracujący m.in. z Fiszem, Zakopowerem, Justyną Steczkowską i Marią Peszek - dopiero teraz jednak mógł pokazać pełnię swoich możliwości, a także różnorodność muzycznych fascynacji. O bogactwie albumu świadczy "Coffee" -w piosence wystąpiło aż pięcioro wokalistów i raperów, którzy śpiewają i melorecytują po polsku, francusku, portugalsku z towarzyszeniem z rosyjska brzmiącego akordeonu. Etniczne motywy są na płycie niezwykle ważne, ale ton nadają taneczne, improwizowane rytmy klubowe nasycone funkiem i jazzem, podkręcane skreczami tak jak w "Karymowaniu" wykonywanym m.in. przez Marię Peszek.
Odkryciem są dla mnie partie wokalne Vishenki śpiewającej po rosyjsku "Karmę", co jest - nie przesadzam - wielkim wydarzeniem w polskiej muzyce pop, bo przecież od upadku PRL język ten kojarzył się w piosence głównie z festiwalem piosenki radzieckiej w Zielonej Górze. Martusewicz przypomniał poetyckie walory rosyjskiego. Z kolei śpiewająca na zmianę z Vishenką Manushka zniewala słuchacza czarnym stylem interpretacji, a Antoni "Ziut" Gralak wprowadza w stan rozmarzenia solówkami na trąbce w stylu Milesa Davisa.
Klimat jego muzyki wiele razy powraca na płycie. Ale bez obawy -stanowi tylko jedną z jazzowych barw. Równie silnie obecny jest jazz rock z niesamowitymi wokalizami Mateusza Pospieszalskiego, solówką Filipa Siejki na elektrycznych skrzypcach i dynamicznym stylem gitary Burzy - także w duecie z Wojciechem Waglewskim. Dzięki "Married to the Music" możemy przypomnieć sobie funk z lat 70., ale podany w nowoczesnej aranżacji muzyki klubowej. Ciężkie gitary wymieszane z rapem stanowią atrakcję "Move Yo Feet". Przy tej muzyce nie można się nudzić. Na koncertach powinna brzmieć jeszcze barwniej.

JACEK CIEŚLAK
Rzeczpospolita, 27 września 2007



24.11 SOFA



Muzyka zespołu Sofa to zderzenie „rootsowej” konwencji hip-hopu z neo-soul’em i r’n’b. Zespół tworzy sześcioro młodych muzyków, w tym aż troje wokalistów! Grupa powstała w styczniu 2003 roku. Współpraca z łódzkim raperem OSTRem pokazała, że SOFA świetnie sprawdza się w hip-hopowej stylistyce. Szerszej publiczności Sofa zaprezentowała się grając koncerty z takimi gwiazdami światowego formatu jak: US3 (Stodoła, Warszawa 06.03.2005), Snoop Dogg czy Lauryn Hill (Heineken Open’er Festival, Gdynia 08-09.07.2005.). Sofa z powodzeniem koncertuje w klubach w całej Polsce sukcesywnie powiększając grono swoich fanów

25.11 - ANIA SZARMACH




 
Ania tym razem zagra akustyczny koncert . Akompaniować jej bedą Grzegorz Jabłoński - instr. klawiszowe i Damian Kurasz - gitara, Bogusz Wekka - instr. perkusyjne

 

Grudzień