Dom Środowisk Twórczych
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

08.01.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespołach: Klang  Trzecia MIłość

XIV Noworoczna Wokalna Bitwa Morska – wszystkie głosy na pokład! Z muzycznych armat ostrzeliwali się, a potem abordażu na przeciwnika dokonały zespoły Klang oraz Trzecia Miłość.

Klang to zespół pochodzący z Rzeszowa, który od 25 lat zajadle walczy wielogłosowo o dostęp swojego miasta do morza.
Skład: Przemysław Burek, Paweł Delikat, Sławomir Gołąb, Grzegorz Mazur, Łukasz Skowroński, Mirosław Szpyrka.

Trzecia Miłość, czyli muzyka morzem pisana. Dwoje skrzypiec, gitara, bas i akordeon, wzbogacone harmonicznym czterogłosem, przenoszą do nowego świata folku i piosenki żeglarskiej.
Skład: Jolanta "Skrzypaczka" Gacka, Justyna "Ciastek" Mosińska, Michał "Słowik" Słowikowski, Wojciech "Muzyk" Harmansa, Michał "Doktor" Gramatyka - gitara basowa.

 

15.01.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

LeonVoci – zespół tenorów, który w nowoczesnych aranżacjach pozwolił Państwu odkryć na nowo słynne arie operowe, największe przeboje musicalowe oraz inne światowe hity muzyki rozrywkowej.

Wystąpili: Roman Chava, Andriy Stetsky, Ihor Radvanskyi. Przy fortepianie: Oksana Radvanska.

 

17.01.2023 r. (wtorek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Fundacja dla Nauki oraz Dom Środowisk Twórczych zapraszają na spotkanie dyskusyjne, którego gośćmi będą:

 • prof. Aleksander Hall,
 • prof. Kazimierz M. Ujazdowski.

Spotkanie poświęcone będzie debacie publicznej i bieżącym kwestiom życia społecznego. Goście spotkania to wykładowcy akademiccy i autorzy publikacji z obszaru nauk społecznych: prof. Aleksander Hall z Gdańska – „Anatomia władzy i nowa prawica”, Znak, Kraków 2021 oraz prof. Kazimierz Michał Ujazdowski z Łodzi – „Instytucje i ich wrogowie”, Arche, Łódź 2022. Podczas spotkania możliwość nabycia publikacji. Wstęp wolny.

 

20.01.2023 r. (piątek), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Zapraszamy na podwójne otwarcie dwóch wystaw – Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria oraz Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki”. Wystawa akwareli Ewy Kociuby – studentki Antoniego Nikla i Marka Olszyńskiego pt. „Moja Droga” będzie prezentowana w Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria. Otwarcie rozpocznie się w „Domu Praczki” wernisażem wystawy prac malarskich Antoniego Nikla, Tadeusza Gustawa Wiktora oraz malarstwem i grafiką Marka Olszyńskiego.

 

Ewa Kociuba: Urodziłam się w 1983 r. w Brzozowie. Pochodzę z Sanoka, gdzie przez połowę życia mieszkałam i studiowałam (w ramach studiów I stopnia) Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych na PWSZ, następnie, po przeprowadzce do Krakowa, rozpoczęłam i ukończyłam z wyróżnieniem Konserwację i Restaurację Dzieł Sztuki na ASP w Krakowie (studia II stopnia). Po studiach zostałam w Krakowie, tu mieszkam i tu pracuję. W Nowej Hucie prowadzę Pracownię Temper. W jej ramach zajmuję się malarstwem, konserwacją dzieł sztuki, pozłotnictwem, tworzeniem kopii dzieł sztuki, a także eksplorowaniem i badaniem unikatowych technik dawnych Mistrzów. Korzystam z dobrodziejstw dawnych technologii malarstwa i pozłotnictwa. Pomagają mi i podpowiadają jak znaleźć odpowiednie środki wyrazu artystycznego. Praca zawodowa stanowi dla mnie nieustanne źródło inspiracji. Co jeszcze mnie inspiruje? Opowieści, historie, legendy. To, co zasłyszane; to, co obejrzane; to, co przeżyte. Jestem matką. Ufam baśniom i legendom, podziwiam wielowiekową mądrość w nich zawartą. W procesie klarowania własnej natury dokonuję transformacji znanych motywów malarskich oraz symboli ikonograficznych na rzecz wzmacniania indywidualnej tożsamości. Poprzez malarstwo komentuję także rzeczywistość i zjawiska, które obserwuję w wydarzeniach bieżących. Ze względu na nabyte w czasie studiów i prac konserwatorskich myślenie „materiałoznawcze” oraz z uwagi na szacunek dla tworzyw naturalnych często także reutylizuję rzeczy i pozwalam im być częścią nowego, mojego dzieła.

 

22.01.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Świat wokół nas wciąż się zmienia… Zmieniają się ludzie... Tym, co jest stałe... co nas otacza i co jest w nas, wciąż intryguje, przyciąga i do czego wciąż powracamy …jest piękno. Od nas zależy jak widzimy otaczającą rzeczywistość… Każdy z nas nadaje Sens i Moc wszystkim wartościom – swoją myślą, mową i uczynkiem …dlatego tak ważne jest jak odbieramy, jak postrzegamy i interpretujemy ten Świat… . Piękno jest drogą. Idąc drogą Piękna będziemy mieli Piękne życie.

Zapraszamy na koncert pod hasłem „Piękno”, czyli wędrówka z zespołem Czerwony Tulipan …na 50-lecie Artystycznej Działalności Stefana Brzozowskiego.

 

29.01.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o WOŚP

46 960 zł udało się zebrać podczas licytacji w Pałacyku Zielińskiego, która odbyła się w niedzielę, 29 stycznia 2023 r., w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najwyższe kwoty – po 5 100 zł – zapłacono za złotą kartę wstępu na imprezy organizowane przez Dom Środowisk Twórczych w Kielcach w 2023 r. oraz za Srebrny medal Ligi Mistrzów zdobyty w czerwcu 2022 roku przez drużynę piłkarzy ręcznych Łomża Vive Kielce. Wysokie ceny osiągały także obrazy, gadżety WOŚP, czy liczne vouchery na różne usługi, noclegi, wstępy, czy spotkania z ciekawymi ludźmi. Nie brakowało również przedmiotów, które można było wylicytować za mniejsze kwoty… Tradycyjnie niektóre przedmioty licytowane były po dwa razy. Ponad sześćdziesiąt licytacji poprowadzonych przez Jarosława „Fokę” Bukowskiego pozwoliło zebrać – na rzecz walki z sepsą – zawrotną i rekordową kwotę 46 960 zł.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami: licytującym, wolontariuszom, kwartetowi SAMI z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach (który pięknie śpiewał i prezentował licytowane przedmioty), firmie SMARTSIDE Multimedia – Piotr Stokowiec z Kielc (za wsparcie informatyczne) oraz obsłudze kasowej, która – jak zwykle niewidoczna – niestrudzenie zbierała, podliczała i kwitowała wpłacane pieniądze.

https://wosp.smartside.pl/

W pałacykowym ogrodzie przez całą niedzielę działała równiez Baza dla Wolontariuszy, gdzie na wszystkich strudzonych czekało ognisko, ciepła strawa, gorące napoje i coś słodkiego.  Bazę zorganizował Dom Środowisk Twórczych we współpracy z Restauracją w Pałacyku Zielińskiego, przy wsparciu 52 Kieleckiej Drużyny Harcerzy Starzych im. Wojtka Szczepaniaka Hufiec ZHP Kielce-Miasto, Zakładu Wędlin Tradycyjnych Kamińscy, Piekarni Białogon, Szach mat – warzywa i owoce z dostawą, JG-Pak oraz Bidfood Farutex – zaopatrzenie gastronomii.

Etykiety:

05.02.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 02.02.2023 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Orkiestra Świętego Mikołaja to jeden z najbardziej cenionych i docenionych zespołów na polskiej scenie folkowej. Grupa ma w dorobku 10 albumów płytowych i ponad 2000 koncertów na całym świecie. Charakterystyczne i niepowtarzalne brzmienie, energia, żywiołowość sceniczna jest gwarantem wspaniałych muzycznych wrażeń podczas koncertu w Pałacyku Zielińskiego.

 

12.02.2023 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Daryl Strodes jest wokalistą i gitarzystą grającym Blues/R&B/Funk/Jazz mieszkającym w Los Angeles. Przez ostatnie dwie dekady występował na całym świecie i zgromadził szeroką i zróżnicowaną rzeszę fanów. Koncertował w USA, Europie i Azji Południowo-Wschodniej. Daryl był nominowany do dwóch nagród Independent Music Awards, a także do licznych list przebojów w różnych gatunkach. Daryl mieszkając w Los Angeles, kiedy nie jest w trasie, regularnie występuje w słynnej na całym świecie Lighthouse Cafe.

Podczas trasy koncertowej w Polsce towarzyszyli mu: B. Topolski (gitara), Ł. Gorczyca (bas) i T. Dominik (perkusja).

 

17.02.2023 r. (piątek), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 10 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Spotkaniem z dwoma wybitnymi osobowościami sportu i kultury: Andrzejem Strejlauem i Wojciechem Gąssowskim rozpoczynamy w Pałacyku Zielińskiego nowy cykl pod wspólnym tytułem "Z kulturą o sporcie". Podczas pierwszego spotkania będzie można nie tylko posłuchać rozmowy pomiędzy Andrzejem Strejlauem – polskim piłkarzem nożnym i ręcznym, trenerem obu tych dyscyplin, działaczem sportowym i społecznym, komentatorem telewizyjnym a Wojciechem Gąssowskim – piosenkarzem, gitarzystą, kompozytorem i miłośnikiem futbolu, ale także zadawać obu Panom pytania. Dodatkowo Wojciech Gąssowski obiecał, że zaśpiewa kilka swoich znakomitych przebojów. Rozmowę będzie moderował red. Rafał Szymczyk.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy zakupić bilet-cegiełkę w cenie 10 zł, a cały dochód zostanie przeznaczony na cel charytatywny, o którym poinformujemy Państwa podczas spotkania. W zamian każdy uczestnik otrzyma książkę autorstwa Andrzeja Strejlaua i będzie mógł po spotkaniu poprosić o osobisty autograf.

Współorganizatorami spotkania oprócz Pałacyku Zielińskiego są: Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej i Chemar Rurociągi.

 

18.02.2023 r. (sobota), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 60 zł (ilość miejsc ograniczona)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zapraszamy na wystrzałowe zakończenie karnawału przy swingowej muzyce „na żywo” w wykonaniu kultowego zespołu Boba Jazz Band. Przeniesiemy się w lata 20. i 30. ubiegłego wieku, kiedy na światowych parkietach królował swing. Zachęcamy także przygotowania stylizacji z tamtej epoki.

W programie:

 • koncert orkiestry swingowej Boba Jazz Band,
 • pokaz i nauka tańca swingowego,
 • swingowa potańcówka,
 • lampka wina.

 

Istnieje także możliwość zarezerwowania stolika z konsumpcją. W tym celu należy się skontaktować z Restauracją w Pałacyku pod nr tel. 512 170 995.

 

23.02.2023 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Tybecie

Mariola Maćko zaprasza Państwa na krótką podróż do wschodniego Tybetu – regionu Kham:

Miejsc, do których dotrzemy nie da się znaleźć na internetowej mapie Google. To region wciąż dziewiczy, ale z niezwykle bogatą kulturą i historią. Podróż zaczniemy od Festiwalu Jeździeckiego w Jyekundo. To kilkudniowe, doroczne święto Khampów olśniewające kolorami, konkursami i obrzędowymi pokazami. Dla wyciszenia emocji odwiedzimy mnichów w górującym nad miastem klasztorze i świątynię z największym na świecie zbiorem rzeźbionych kamieni. Znajdziemy się na wzgórzu, gdzie mają miejsce tradycyjne podniebne pogrzeby.

Potem wyruszymy już w drogę do odizolowanej części Tybetu. Zatrzymamy się w legendarnym klasztorze Gaden, malowniczo położonym w zakolu rzeki Dzi na wysokości 3660 m n.p.m., skąd pochodzą wielcy tybetańscy mistrzowie. Następnie czeka nas szutrowa, górska droga do wyjątkowego klasztoru Gechak, gdzie mniszki-joginki z wielkim oddaniem praktykują unikatową buddyjską tradycję. W drodze powrotnej zajedziemy do klasztoru Gar, przyklejonego do skalnej ściany na wysokości 4200 m n.p.m.

Na zakończenie podróży odwiedzimy rodzinę tybetańskich nomadów. Będzie okazja, by raz jeszcze napić się pożywnej herbaty i przyjrzeć ich codziennemu życiu.

 

26.02.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zapraszamy na koncert pt. „Piosenki i wiersze z krainy łagodności”, podczas którego Trio Kasi Harabin-Żesławskiej będzie śpiewać, a poeta Adam Ziemianin będzie czytał swoje piękne wiersze.

Adam Ziemianin – poeta, pisarz, dziennikarz, autor tekstów piosenek. Jego wiersze charakteryzują się prostotą, humorem, optymizmem, artystyczną ascezą. Adam Ziemianin jest żywą legendą poezji śpiewanej. Po jego wiersze od lat sięgają najważniejsi przedstawiciele tego muzycznego nurtu. Koncerty „Wolnej Grupy Bukowina”, zespołu „Pod Budą”, „Starego Dobrego Małżeństwa”, Elżbiety Adamiak, a ostatnio grupy „U Studni” przyciągały i nadal przyciągają miłośników jego twórczości.

Kasia Harabin-Żesławska – wokalistka wywodząca się z nurtu poezji śpiewanej. Muzyczną przygodę rozpoczęła w harcerskim zespole Wołosatki z Kielc, z którym koncertowała w całej Polsce, wielu krajach Europy i na Kubie. Jako solistka otrzymała nagrody i wyróżnienia na wielu festiwalach m. in. na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Śpiewajmy Poezję w Olsztynie. Można ją usłyszeć na płytach Andrzeja Poniedzielskiego, zespołu TAX FREE (finalisty Must be the Music). Współpracuje również z legendarną Wolną Grupą Bukowina. Występuje z mężem Krzysztofem Żesławskim – multiinstrumentalistą, kompozytorem oraz z basistą Sebastianem Sipą.

Fot.: DSz-Fot

 

05.03.2023 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Nic nie opowiada tak pięknie i prawdziwie o miłości jak muzyka. Dzięki miłości muzyka jest piękniejsza, a piękna muzyka ubarwia uczucia. Tak jest na całym świecie. O miłości mówią dźwięki i pieśni, w różnych językach. Każda inaczej, ale każda pięknie. I właśnie o miłości, tej z różnych zakątków świata, w kilku językach opowiedziały w pierwszym wspólnym projekcie Kinga Rataj i Urszula Makosz.

Kinga to wybitna, jedyna w Polsce wykonawczyni muzyki fado, jedno z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce w ostatnich latach.

Urszula specjalizuje się w muzyce żydowskiej, jest jedną z niewielu osób w Polsce wykonujących pieśni Żydów sefardyjskich.

Projekt „Vasame” łączy te dwa światy, opowiada o miłości z rejonów Półwyspu Iberyjskiego w języku portugalskim i ladino, ale nie tylko. Pieśni wybrzmiewają również w języku hebrajskim, greckim, hiszpańskim i neapolitańskim.

Wykonawcy: Urszula Makosz (śpiew), Kinga Rataj (śpiew), Piotr Domagała (gitara), Paweł Pierzchała (fortepian), Oleg Dyyak (akordeon, klarnet, duduk), Sławomir Berny (instrumenty perkusyjne).

 

09.03.2023 r. (czwartek), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o spektaklu

Monodram w wykonaniu Anety Todorczuk „Matka Polka Terrorystka”.

 • Scenariusz: Katarzyna Wasilewska
 • Reżyseria: Marcin Hycnar
 • Scenografia: Katarzyna Pielużek
 • Opracowanie muzyczne: Anna Malarowska
 • Choreografia: Sylwia Adamowicz

Młoda kobieta zabiera nas w podróż do samego jądra wielkomiejskiego piekła. Razem z nią odkrywamy nowy wymiar rzeczywistości, pełnej pułapek i przeszkód. Po drodze przeżywamy poród w piwnicy podczas Powstania Warszawskiego, śledzimy z niepokojem losy kaczek i gołębi nafaszerowanych ładunkami wybuchowymi, obserwujemy dziecko podróżujące po mieście w wózku do zadań specjalnych i – paradoksalnie – śmiejemy się do łez.

Sztuka opowiada, w pełen ironii i humoru sposób, o wykluczeniu: o tym co się dzieje z człowiekiem, który wypadł poza nawias. Jednocześnie zostajemy zmuszeni do konfrontacji ze swoją niechęcią, brakiem empatii, z własną słabością i tym, co każe nam sądzić, że honor jest ważniejszy od zupy pomidorowej. Kobieta ujawnia przed nami kolejne szczegóły kryminalnej zagadki, której bohaterką stała się zupełnie niechcący. Jej opowieść nie jest jednak tylko historią młodej matki – to głos wszystkich, którzy czują się niewidzialni, niepotrzebni, niewysłuchani. I tylko krok dzieli ich od bardziej radykalnych rozwiązań. Bo czy tak wiele trzeba, aby wysadzić w powietrze miasto? Może to nie jest wcale takie trudne… jeśli dysponuje się dobrze wyposażoną kuchnią i odrobiną wiedzy pirotechnicznej…

„A Państwo, co by chcieli wysadzić? No, plebiscyt, koncert życzeń! Ja jestem tolerancyjna, mogę wysadzić wszystko! Urząd skarbowy? Centralę NFZ? Proszę bardzo! A może sejm? Za nonszalancję prorodzinną, zamykanie oczek, umywanie rączek! Ja jestem za! Matka-Polka z siatami wypchanymi materiałami wybuchowymi. Nie zrobiłam sobie sesji zdjęciowej i nie mam manifestu na fejsbuku, jestem szalona bezinteresownie i anonimowo! Idę i nikt mnie nie zatrzyma!”

Spektakl grany był na scenie Teatru Polonia w Warszawie. To prawdziwa mieszanka wybuchowa: komizm sytuacyjny przeplata się tu z mrożącymi krew w żyłach zwrotami akcji. Wzruszające chwile szczerości kontrastują z błyskotliwymi, pełnymi humoru monologami. Absurdy otaczającej nas rzeczywistości zostają zdemaskowane, a nieoczekiwanym zmianom przestrzeni towarzyszy oryginalna playlista. Wszystko to, by poznać tajemnicę kobiety…

 

Etykiety: ,

12.03.2023 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł (do 09.03.2023 r.), później 50 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

BELTAINE to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej. Swoje niepowtarzalne brzmienie osiągnął dzięki szczególnej umiejętności łączenia muzyki tradycyjnej (world/celtic) z muzyką współczesną. Od początku ogromną siłą Beltaine były żywiołowe koncerty, entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność na każdej szerokości geograficznej. Grupa koncertowała m.in. w Malezji, Meksyku, USA i Kanadzie i jest regularnie zapraszana na prestiżowe festiwale w całej Europie.

Siedem osobowości i siedem różnych światów muzycznych spotyka się ze sobą tworząc wyjątkową muzyczną mieszankę: Adam Romański (skrzypce), Jakub Szczygieł (whistle, flety), Jan Gałczewski (irish bouzouki, dudy gaita), Jan Kubek (tabla, darabuka, djembe, cajon, instrumenty perkusyjne), Łukasz Kulesza (gitara akustyczna), Adam Stodolski (gitara basowa), Pierre (perkusja).

 

16.03.2023 r. (czwartek), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Artyści są jak otwarte książki, a ich dzieła – niczym teksty zapisane farbami”. Krótka subtelna, ale jakże trafna wypowiedź Valerii Moskvitiny dotycząca artysty i jego tworu (rozumianego jako wszelkie twórcze wybory artysty). Równocześnie pewnego związku pomiędzy artystą – dziełem – widzem, w którym dana sytuacja jest odbierana z dwóch odmiennych perspektyw: autora jako twórcy „obrazu” i konsumenta czyli odbiorcy danego tworu. Owe studium jest ewidentnie kierowane do czytelnika – odbiorcy, przy pomocy pragnienia szczęścia i tajemnicy, które uchwycił i schował w danym tworze artysta. Dzięki temu widz, jako czytelnik rzeczywistego obrazu, może doświadczyć emocji związanych z odrywaniem danego dzieła i ukrytych w nim znaczeń. Może oddać się cichej i intensywnej przyjemności – ekstazie, która iskrzy i rozpala w nim subiektywne odczucia uderzające w jego jestestwo raz ciepłym, a innym razem lodowatym strumieniem, gdy stoi sam na sam przed „płótnem” niczym tekstem zapisanym farbami...

Marcin Lubera

Artyści biorących udział w wystawie: Ania Kaleta, Beata Garanty, Bernadeta Ślęzak, Dominika Adamus Osman, Elena Panchischin, Elżbieta Szymańczuk, Ewa Majka, Ewa Wiśniewska-Zduniak, Edward Gałustow, Joanna Cislak, Peter Blindt, Wojciech Jachyra, Julita Kłosińska, Kamil Jurašek, Katarzyna Cesarz, Katarzyna Nawrocka, Katrina Sadrak, Henryk Sikora, Kinga Cesarz, Maksymilian Starzec, Janusz Skowron, Magdalena Szczykutowicz, Henryk Lasko, Marcin Lubera, Monika Michalczewska, Marcin Norbert Michalski, Marina Vorobyova, Maria Winiarek, Monika Nogieć, Nassrin Afnan, Olga Seretna, Przemysław Suliga Renata Bebło, Valeria Moskvitina, Wiktoria Gazda, Wojciech Trzyna.

 

18-19.03.2023 r. (sobota i niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: karnet 2-dniowy – 50 zł (do 17.03.20223 r.), później 60 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

 

Jazzowy gospodarz wieczoru: red. Leszek Ślusarski.

 

 

 

26.03.2023 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Dombrova Piano Duo to duet fortepianowy stworzony przez dwóch młodych, ambitnych, kochających muzykę pianistów z Dąbrowy Górniczej. Łukasz Szubski i Krzysztof Włodarczyk są przyjaciółmi od szóstego roku życia. Obydwaj swą edukację muzyczną rozpoczęli w dąbrowskiej Szkole Muzycznej w klasie fortepianu. Rozpoczynając studia, w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w 2010 r. postanowili podjąć próbę stworzenia duetu fortepianowego. Czas studiów był dla obu muzyków okresem współpracy z wybitnymi pianistami i pedagogami polskiej sceny muzyki klasycznej. Łukasz Szubski współpracował z prof. Józefem Stomplem, dr hab. Magdaleną Lisak, dr Piotrem Sałajczykiem. Krzysztof Włodarczyk natomiast z prof. Zbigniewem Raubo, Piotrem Banasikiem oraz Łukaszem Trepczyńskim.

 

02.04.2023 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 35 zł (do 26.03.2023 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zapraszamy na niesamowite The Beatles Show w wykonaniu zespołu The Beatlmen, czyli utalentowanych i doświadczonych muzyków, którzy do złudzenia przypominają słynną czwórkę z Liverpoolu. Garnitury szyte na miarę przez angielskich krawców, oryginalne beatlesowskie gitary i olbrzymia charyzma to największe atuty zespołu. Na niemal dwie godziny przeniesiemy się w lata .60 minionego stulecia i usłyszymy w oryginalnych brzmieniach takie hity jak: Get Back, Help, Hey Jude, From me to you, She Loves you, A hard day's night, Yesterday, Love me do, Let it be, All you need id's love i wiele innych zagranych i zaśpiewanych na żywo.

 

13.04.2023 r. (czwartek), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 02.04.2023 r.), później 35 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o aktorze

„Nic nowego pod słońcem” to spektakl złożony z tekstów najwybitniejszych polskich twórców dwudziestolecia międzywojennego: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Mariana Hemara, Jerzego Jurandota, Bolesława Leśmiana, Antoniego Słonimskiego czy Juliana Tuwima. Ich spostrzeżenia okazują się dziś wyjątkowo aktualne, zaś Sławomir Holland spontanicznie i brawurowo dzieli się z widzami przemyśleniami na temat motywu przewodniego spektaklu: nic nowego pod słońcem…

Sławomir Holland to aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. W 1984 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu, a dyplom obronił w 1988. Ma w dorobku wiele ról teatralnych. Był aktorem. m.in.: Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Popularnego w Warszawie, czy Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a od 2007 roku jest związany z warszawskim Teatrem Ateneum. Wystąpił także w kilkudziesięciu filmach i serialach.

 

Etykiety: ,

15.04.2023 r. (sobota), godz. 11:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

W sobotę 15 kwietnia w Pałacyku Zielińskiego – Dom Środowisk Twórczych w Kielcach – odbyła się 1. edycja Konkursu Wokalnego Piosenki z Krainy Łagodności zorganizowanego przez DŚT i zespół Wołosatki. Sponsorem nagród były Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.

Do konkursu zgłosiło się kilkudziesięciu młodych wykonawców, spośród których Komisja Kwalifikacyjna dopuściła do udziału 16 osób. Ostatecznie na pałacykowej scenie Jury w składzie: Iwona Skwarek (wokalistka jazzowa, dyrygent i założyciel chóru Gospel Radom), Katarzyna Harabin-Żesławska (wokalistka zespołów "z krainy łagodności") i Ryszard Pomorski (muzyk, kompozytor, szef muzyczny zespołu Wołostaki oraz dyrektor DŚT) oceniało 13 wokalistek, z których każda wykonała dowolnie wybraną piosenkę oraz jedną z piosenek z repertuaru Wołosatek. Jury jednogłośnie podkreśliło wysoki poziom uczestników i przyznało następujące miejsca, nagrody i wyróżnienia:

 • I miejsce – Patrycja Jędrzejowska z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach, Studio Piosenki Marzenie (nagroda pieniężna 1500 PLN)
 • II miejsce – Michalina Perlak z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach, Studio Piosenki Marzenie (nagroda pieniężna 1000 PLN)
 • III miejsce – Marika Kowalska z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach, Studio piosenki EWiTA (nagroda pieniężna 500 PLN)
 • Nagroda Zespołu Wołosatki – Magdalena Zawisza – Studio Koliber
 • wyróżnienie – Stefania Dudała - Dom Kultury Zameczek, Zameczkowe Studio Piosenki Andrzej Wolski
 • wyróżnienie – Helena Kwaśniak – Szkoła Podstawowa Nr 39 im. Stanisława Moniuszki w Kielcach

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom! Dziękujemy rodzicom, nauczycielom i instruktorom, którzy przygotowali wokalistów do udziału w Konkursie i do zobaczenia za rok...

 

16.04.2023 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 25 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Koncerty w wykonaniu charyzmatycznego Chóru Gospel Radom to magiczne doświadczenie, dla wszystkich fanów muzyki, bez względu na wrażliwość czy gust muzyczny. Gospel Radom działa pod kierownictwem Iwony Skwarek od 2006. W swoim repertuarze posiada standardy muzyki Gospel jak również utwory z nurtu polskiej muzyki chrześcijańskiej oraz polskie i amerykańskie kolędy. Zespół nagrał dwie płyty: „Pan jest” i „Kolędowo” oraz brał udział w sesjach nagraniowych do płyt takich artystów jak Beata Kozidrak, zespół Ira, czy Ania Wyszkoni. Ma na swoim koncie wiele występów i koncertów, a dziesięciolecie swojej działalności ukoronował udziałem w koncercie telewizyjnym „Radomski Czerwiec 76” towarzysząc muzycznie Krystynie Prońko. Muzyczna pasja, wiara, zaangażowanie i radość dzielenia dobrą energią to cechy, którymi wokaliści z Radomia chcą zarazić publiczność podczas swoich koncertów.

 

18.04.2023 r. (wtorek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Profesorze

Klub Inteligencji Katolickiej i Dom Środowisk Twórczych Pałacyk Zielińskiego zapraszają na spotkanie z prof. Andrzejem Friszke: Polityka historyczna: między „wstawaniem z kolan” a „pedagogiką wstydu”. Spotkanie, które będzie także promocją najnowszej książki prof. Friszke pt. „Zawód: historyk” poprowadzi Juliusz Braun.

Andrzej Friszke, rocznik 1956, historyk, profesor, redaktor działu historycznego „Więzi” od prawie 40 lat, członek Polskiej Akademii Nauk, autor ponad 20 książek o historii Polski w XX wieku. W najnowszej swojej książce opowiada o swoim życiu od dzieciństwa do czasów obecnych w rozmowie z młodymi historykami Janem Olaszkiem i Tomaszem Siewierskim. Jest to opowieść o patriotycznej tradycji rodzinnej, o młodych latach w Olsztynie, kontaktach z przedwojennymi politykami, studiach na Uniwersytecie Warszawskim, opozycji przedsierpniowej i posierpniowej, pracy w „Tygodniku Solidarność”, KIK-u i Więzi, londyńskiej emigracji, kontaktach z niezwykłymi ludźmi tego czasu – Mazowieckim, Bartoszewskim, Michnikiem, Giedroyciem, Ciołkoszową i innymi. Autor opowiada o środowisku historyków, którzy rozwinęli badania nad historią PRL, warunkach ich pracy, dyskusjach i dokonaniach, nie tylko zawartych w książkach. Ukazuje trudne problemy związane z powstawaniem Instytutu Pamięci Narodowej i spory wokół niego, w których uczestniczył przez szereg lat. To biografia autora, który przez całe życie prowadził badania naukowe, ale też był aktywny jako obywatel w ruchu walki o demokratyczną Polskę przed 1989 r., a po odzyskaniu wolności był świadkiem, a niekiedy uczestnikiem, budowania demokratycznego państwa i jego instytucji pamięci historycznej. Autor na przykładach z kilkudziesięciu lat pokazuje na czym polegało zmaganie się o prawdę historyczną, jak odkrywano kolejno „białe plamy”, jakie były trudności w zmaganiach z cenzurą oraz jakie są obecnie niebezpieczeństwa uwikłania historii w politykę, tworzenia wyobrażeń o przeszłości wedle „woli” rządzących.

 

23.04.2023 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 20.04.2023 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Bielski zespół "Dzień Dobry" to wspólne muzykowanie, które wyzwala silne emocje i ogromną radość. Dążą do tego, aby ich muzyka podobnie oddziaływała na każdego słuchacza, dlatego to co grają, określają mianem: POZYTYWNEJ AKUSTYCZNEJ FALI.

We wrześniu 2008 roku zespół "Dzień Dobry" zdobył I miejsce i statuetkę „Serce Szczerozłote” na Krakowskim Festiwalu Twórczości „Korowód” im. Marka Grechuty. Konsekwencją tego wydarzenia jest program pod tytułem: „Dzień Dobry Panie Marku”, który zawiera utwory Marka Grechuty w nowych aranżacjach i autorskie piosenki Zespołu. Wystąpił u boku takich gwiazd polskiej estrady jak: Krystyna Prońko, Renata Przemyk, Gaba Kulka, Jacek Wójcicki, Grzegorz Markowski, Zbigniew Wodecki, Artur Gadowski, Tadeusz Woźniak czy słynna „Anawa”. Ich energia i talent zostały także docenione w drugiej edycji telewizyjnego show Must be the music (październik 2011), gdzie prezentując autorskie numery dotarli do półfinału, zyskując bardzo przychylne opinie jury i publiczności. W sierpniu 2015 roku zespół otrzymał Grand Prix na letniej edycji Grechuta Festival w Świnoujściu.

Zespół tworzą znakomici muzycy: Piotr Mirecki (śpiew, gitara, cajon), Małgorzata Stachura (bas akustyczny, śpiew), Jan Stachura (gitara).

Na koncercie zaprezentują utwory z płyty „Dzień Dobry Panie Marku”, która zawiera utwory z repertuaru Marka Grechuty. Całość dopełnią standardy filmowe, poetyckie i autorskie piosenki zespołu.

 

25.04.2023 r. (wtorek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – sala koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Spotkanie autorskie Grzegorza Raka z jego nową powieścią – „Puzzle polskie”.

Oprócz autora w spotkaniu wezmą udział: Joanna Kasperek, Ryszard Koziej, Marcin Brykczyński, Lech skawiński, Marek „Babcia” Dubeltowicz, Maciek Jóźwik i inni.

 

26.04.2023 r. (środa), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria i Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Szermentowskiego w Kielcach zapraszają na wernisaż wystawy prac pt. „Najlepsi z plastyka”.

Natalia Czekaj – urodzona 23 marca 2004 roku w Kielcach. W 2019 roku rozpoczęła swoją artystyczną przygodę w Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Uczy się na specjalizacji ceramika artystyczna. W 2023 roku reprezentowała szkołę w konkursie dla klas dla klas czwartych, w kategorii rysunek, a drugą dziedzinę jaką prezentowała było malarstwo. Przygotowana przez panią Magdalenę Kubacką.

Bezustannie szuka nowych rozwiązań, by doskonalić swój wyraz artystyczny w rysunku, skupiając się na eksperymentach z linią i plamą. Zajmuje się również ceramiką, głównie użytkową. W swoich ceramicznych pracach stara się łączyć wiele dziedzin m.in. grafikę warsztatową i rzeźbę. Twórczość rysunkową wykorzystuje także w projektowaniu wzorów tatuaży. Interesuje się również bodypiercingiem.

Kornelia Kubicka – 19-letnia uczennica liceum sztuk plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. W 2023 roku reprezentowała swoją szkołę w konkursowym przeglądzie dla klas czwartych, w kategorii malarstwo. Drugą dziedziną, jaką pokazywała była rzeźba. Przygotowywana przez panią Magdalenę Kubacką i pana Pawła Witkowskiego.

Eksperymentująca z różnymi mediami i formami sztuki takimi jak malarstwo, rzeźba i ceramika. W swoich pracach zwraca uwagę na pojęcie portretu psychologicznego, problemów dnia codziennego oraz scen rodzajowych. Badając przeszłość rozwoju sztuki inspiruje się nią, w szczególności starożytnymi kulturami oraz mniejszościami etnicznymi.

Natalia Kierkuś – 18-letnia uczennica 4 klasy liceum sztuk plastycznych im. Józefa Szermentowkiego w Kielcach. W 2023 roku reprezentantka szkoły w kategorii malarskiej na konkursie przeglądowym dla klas czwartych. Druga prezentowana przez nią dziedziną był rysunek. Przygotowana przez panią Magdalenę Kubacką.

Na co dzień tworzy głównie mniejsze szkice rysunkowe oraz prace w programie graficznym. Kocha eksperymentować z kolorami oraz fakturą powstałą przy użyciu pędzla. Za pomocą tworzenia stara się znaleźć samą siebie i nie raz wyrazić swe emocje.

Kamila Tarapata – jest uczennicą 4 klasy liceum plastycznego w Kielcach. Specjalizuje się w technikach rzeźbiarskich. Zaprezentowane prace są wynikiem jej poszukiwań i ciągłych eksperymentów w dziedzinie sztuk plastycznych. Interesuje się muzyką, sztuką użytkową oraz ornamentyką.

Jest początkującym artystą z wielkimi ambicjami. Stale zdobywa nowe umiejętności, a także poszukuje możliwości rozwoju biorąc udział w różnego rodzaju wydarzeniach artystycznych i konkursach. Wynikiem tego jest udział w finalnym etapie Ogólnopolskiego Przeglądu Szkół Plastycznych w 2023r. osiągając jeden z trzech najwyższych wyników oraz najwyższy wynik z rzeźby w makroregionalnym etapie konkursu przeglądowego. Przygotowana przez panią Iwonę Stachurę i pana Piotra Suligę. W związku z kształceniem się na kierunku rzeźba wyjątkowo zainteresował ją temat studium anatomicznego człowieka. Przy tym rozwija się w malarstwie analizując głębię koloru i tego jak oddziałuje na ludzkie oko.

Agnieszka Surma – urodzona 3 września 2004 roku w Kielcach. Od zawsze pasjonuje się sztuką. W dzieciństwie większość wolnego czasu spędzała na rysowaniu oraz na tworzeniu komiksów. Aby móc skupić się na edukacji artystycznej, w 2019 roku rozpoczęła naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Od tamtego czasu zgłębia tajniki tradycyjnych technik malarskich i pozłotniczych. W 2023 roku była jednym z reprezentantów swojej szkoły w konkursowym przeglądzie dla klas 4. Uczennicę przygotowała pani Iwona Stachura.

Interesuje się ilustracją, rysunkiem i malarstwem oraz projektowaniem graficznym. W wolnych chwilach zajmuje się konstruowaniem fabuł, wymyślaniem historii i pisaniem krótkich opowiadań w języku angielskim.

 

27.04.2023 r. (czwartek), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 35 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Ada ma kota, Kicia ma kota i Dezydery też ma kota. Przestańmy się oszukiwać, wszyscy mamy kota. Warto wziąć go na kolana, spojrzeć głęboko w oczy i szczerze z nim pogadać. Twórcy spektaklu zabierają widzów do zakładu zamkniętego, odnajdujemy tam trzy kobiety i szafę, w której coś jest, choć personel obstaje, że nie ma. Sprawę komplikuje wizyta z ministerstwa.

- Wiadomo, coś się musi wydarzyć i "coś" z tej szafy musi wyjść – opowiada reżyser i autor scenariusza Łukasz Krawczyński.

 • Scenariusz i reżyseria: Łukasz Krawczyński.
 • Choreografia: Zuzanna Zazulin.
 • Obsada: Kinga Błażejewicz, Daria Byczko, Aleksandra Piskorska, Zofia Paczek, Bartłomiej Różycki, Anna Urbańczyk, Michał Zieliński.

 

Etykiety: ,

28.04.2023 r. (piątek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 27.04.2023 r.), 40 zł w dniu koncertu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: P. Gamble   M. Manninen

Patsy Gamble to brytyjska saksofonistka, która współpracowała z Glorią Gaynor, Mickiem Jaggerem, Stevem Winwoodem i dziesiątkami innych artystów. Muddy Manninen to gitarzysta legendarnej formacji Wishbone Ash. Razem tworzą niesamowitą kombinację bluesa, jazzu, funky i rocka.

Jedyny koncert w całym województwie!

Skład: Patsy Gamble (voc., sax), Muddy Manninen (guitars), Łukasz Gorczyca (bass), Tomasz Dominik (drums).

 

30.04.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zapraszamy Was na Otwarcie Sezonu Letniego w Pałacyku Zielińskiego . Oprócz uczty muzycznej przygotowujemy także niespodziankę kulinarną. Szczegóły podamy wkrótce... Natomiast na Letniej Scenie jako pierwszy w sezonie 2023 pojawi się zespół Boba Jazz Band.

Boba Jazz Band to jeden z najlepszych polskich i czołowych w Europie zespołów wykonujących swingujący jazz tradycyjny w najczystszej postaci. Tyle rekomendacji krytyków...

Liderem zespołu jest pianista Jan Boba, którego sukcesy artystyczne sięgają lat ‘60 XX w. Był między innymi wieloletnim liderem Jazz Band Ball Orchestra. W 1986 roku Boba otrzymał dyplom z rąk prezydenta Regana za krzewienie kultury Amerykańskiej. W 1990 roku założył zespół, w którego skład wchodzą dwa pokolenia muzyków. Zespół ten zaczął firmować swoim nazwiskiem i tak powstał Boba Jazz Band. Brali udział w najważniejszych festiwalach światowych, grając razem z najważniejszymi przedstawicielami jazzu europejskiego i amerykańskiego, w tym z Glenn Miller Orchestra.

Skład: Jan Boba (leader, p), Władysław Grochot (tp. voc.), Janusz Nowotarski (cl. as.), Janusz Nowak (tb. voc.), Jan Nowak (bas. voc.), Aleksander Nowak (dr.), Marek Rosner (guit. bjo.).

 

07.05.2023 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 20 zł (do 06.05.2023 r.) i 30 zł w dniu koncertu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

KINIOR FAMILY jest kontynuacją działalności zespołów Włodzimierza KINIORA Kiniorskiego od Paffu przez Kinior Sky Orchestra, Flap People, Kinior Reggae Sound. Za każdym razem koncepcja była związana z fascynacją nowym stylem muzycznym. Ostatni etap Kinior Reggae Sound poświęcony był rytmom reggae.

Obecnie KINIOR FAMILY, dzięki inicjatywie KINIORA – członka grupy IZRAEL – składa hołd nieobecnym już muzykom tej właśnie formacji. W repertuarze KF znajduje się energiczny repertuar, będący kompilacją utworów z albumów „1991” i „Dża Ludzie”. KINIOR FAMILY to wariant w pełni eklektyczny, w którym na scenie pojawiają się wyjątkowi artyści połączeni wspólną pasją do muzyki i tworzenia.

Skład: Włodzimierz KINIOR Kiniorski (saksofony, gitara, voc., flet basowy, Leader), Karolina Paterak (voc., skrzypce elektryczne), Anna Rutkowska (voc., instrumenty perkusyjne), Piotr Fuczyk (perkusja), Sebastian Sipa (gitara basowa), Michał Berliński (gitara elektryczna).

 

Etykiety: ,

11.05.2023 r. (czwartek), godz. 19:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

Kurator projektu: dr Alicja Wieczorek

Uczestnicy wystawy:

 • Agata Tusień
 • Agnieszka Malinowska
 • Alicja Wieczorek
 • Antonina Jasztal
 • Dominika Męcina
 • Ewelina Sieńko
 • Ilona Oczkowicz
 • Kinga Klimek
 • Magdalena Marciniak
 • Maja Kucharzak
 • Natalia Bafia
 • Natalia Kwiecień
 • Renata Gancarska
 • Rozalia Kozub
 • Yu Kefei

Każdy czytelnik buduje w swojej głowie subiektywną wizję treści literackich. Tworząc ilustrację – plastyczną interpretację tekstu, artysta wykorzystuje własne skojarzenia, wrażliwość oraz umiejętności manualne. Kiedy tekstowi towarzyszy ilustracja, słowo pisane i obraz korespondują ze sobą, przenikają się i dopełniają. Budując nową wartość otwierają odbiorcę na kolejne ścieżki interpretacji. Wystawa „Anatomia słowa” ukazuje przegląd ilustracji do rozmaitych gatunków literackich w szerokiej palecie technik plastycznych. Wszystkie prace łączy jedno – punktem wyjścia dla nich jest słowo pisane, do którego uczestnicy wystawy konstruują zindywidualizowany przekaz wizualny.

 

13.05.2023 r. (sobota), godz. 16:00-24:00

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dom Środowisk Twórczych Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach włącza się w akcję „Noc Muzeów”:

Wstęp wolny!

 

14.05.2023 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł (do 13.05.2023 r.), 40 zł w dniu koncertu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Cheap Tobacco – energia, autentyczność i odważne balansowanie pomiędzy gitarowym, vintage'owym brzmieniem, a taneczną i transową współczesną elektroniką. To wszystko połączone z elektryzującym i charyzmatycznym głosem dziewczyny z Bieszczad. Ich najnowszy album “Zobaczmy siebie” znalazł się na liście OLIS (50 najlepiej sprzedających się płyt w Polsce). Dla niektórych rock, dla innych pop albo indie. Niezależnie od nazwy – to muzyka na najwyższym poziomie z niesamowitą dawką energii.

Cheap Tobacco od lat podąża własną drogą muzyczną, unikając kompromisów artystycznych, konsekwentnie wyrażając swoją muzyką i tekstami, to co w danym momencie czują i czym chcą się podzielić z fanami. Frontmanką zespołu jest fantastyczna i charyzmatyczna, pochodząca z Bieszczad Natalia Kwiatkowska, która czterokrotnie została wybrana najlepszą bluesową wokalistką w Polsce oraz dwukrotnie dostała nominację do „Wokalistki Rocku Antyradia”. Zespół za album „Szum” zdobył nominację do nagrody Fryderyk 2019. Zagrał również na dużej scenie Pol'and'rock Festival!. Z ostatnich sukcesów zespołu warto wymienić występy na Festiwalu Venegy 2021 oraz 2022 oraz na Festiwalu Sziget na Węgrzech latem 2019, czy dwa koncerty podczas Canadian Music Week.

 

Etykiety: ,

19.05.2023 r., (piątek), godz. 20:00

Muzeum Hammonda

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

II Urodziny Muzeum Hammonda przy ul. Zamkowej 5. W programie urodzinowy koncert harmonijkowy zespołu Trio Con Brio dopełniony różnymi niespodziankami dla Gości.

Trio Con Brio jest pięciokrotnym laureatem światowych konkursów gry na harmonijce ustnej. Członkowie zespołu są jurorami festiwali i konkursów gry na harmonijkach ustnych. Na repertuar tria składają się: transkrypcje tematów wielkich mistrzów muzyki klasycznej m.in.: W. A. Mozarta, P. Czajkowskiego, M. Ravela, G. Rossiniego, F. Szuberta, A. Chaczaturiana, utwory muzyki rozrywkowej i tanecznej, melodie ludowe wielu krajów świata, szanty oraz instrumentalne wersje kolęd i melodii bożonarodzeniowych polskich i zagranicznych. Oficjalnie zespół powstał w 1970 roku wraz z regularnym rozpoczęciem nagrań w studio Radia Opole. Pod koniec lat ‘70 i w latach ‘80 XX w. trio nagrywało również w radiu w Lipsku i Berlinie. W ciągu 53 lat swojego istnienia trzykrotnie zmieniał się skład osobowy tria. Jednak rodzaj muzyki i polska szkoła gry na tych instrumentach nie zmieniały swojego charakteru. Wcześniej w zespole grali również Antoni Krzyk na harmonijce basowej oraz Zdzisław Kuniniec na harmonijce akordowej.

13 października 2019 roku zespół Trio Con Brio wystąpił w Pałacykowym Salonie Muzyki Kameralnej w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach.

Skład zespołu:

Zygmunt Zgraja – gra na harmonijce ustnej (na harmonijkach melodyjnych) od 14 roku życia. Autor opracowań muzycznych, kompozytor, założyciel i lider zespołu. Występował z wieloma instrumentalistami. Juror festiwali i konkursów gry na harmonijkach ustnych.

Janusz Zając – gra na harmonijce basowej, wspólnie z Zygmuntem Zgrają opracowuje repertuar zespołu. Juror festiwali i konkursów gry na harmonijkach ustnych..

Robert Kier – najmłodszy stażem członek zespołu. Wejście w skład zespołu Roberta grającego na harmonijce akordowej, a zarazem absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie akordeonu, skłoniło zespół do poszukiwania nowych brzmień przy wykorzystaniu w swoich nowych aranżacjach muzycznych również akordeonu.

 

21.05.2023 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 35 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

NOCNA ZMIANA BLUESA – 40 LAT NA SCENIE!

Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 40 lat nieprzerwanej działalności (jedyny taki zespół bluesowy w Polsce!) osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów! Dwadzieścia osiem wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty supportujące gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B. Kinga czy Blues Brothers. Kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, w USA, a nawet w Zimbabwe!

Przez 40 lat Sławek Wierzcholski i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl, będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Ciekawostka – jako jedyny, zagrał na harmonijce hejnał z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie, transmitowany przez radio!

Na koncert zespołu składają się najbardziej znane utwory oraz te z najnowszej płyty. Nigdy nie brakuje takich numerów jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy śpiewany razem z publicznością „Chory na bluesa", będący kulminacją każdego występu. Koncerty Nocnej Zmiany Bluesa to wspaniałe przeżycie, duża dawka energii, radości, ale też refleksji, to połączenie tych wieloletnich doświadczeń z młodzieńczą energią, którą muzykom i słuchaczom daje blues!

 

Etykiety: , ,

23.05.2023 r. (wtorek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Sternik Grzegorz Rak zaprasza na wydanie specjalne „Tratwy ocalenia” pt. „Czekając na Szczęsnego”, na pokładzie której przewidujemy liczny udział kieleckich artystów i gości z Krakowa. Swój udział potwierdzili m.in. „Trio w majonezie”, Ola Dudziak, Marek Tercz i silna reprezentacja kieleckiej literatury i sztuk plastycznych.

 

25.05.2023 r. (czwartek), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Patrycja Grudziecka-Szostek

Urodzona w 1998 r. w Kielcach artystka w swojej twórczości wykorzystuje różnorodne media, nie ograniczając się do konkretnych dyscyplin. Najbliższy jest jej jednak rysunek, performance i bezpośrednia praca z roślinami. Inspiruje się motywami roślinno-zwierzęcymi, drzeworytami japońskimi i estetyką Zen. W jej pracach rysunek współistnieje z warstwą malarską. Zaczyna proces twórczy od action painting, pewnego nieświadomego automatyzmu, który następnie stopniowo, pedantycznie porządkuje, wprowadzając precyzyjny rysunek. W performance oscyluje wokół zagadnień społeczno-psychologicznych, wyraźnie prezentując w tym własną filozofię życiową. W latach 2017-2020 studiowała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na kierunku malarstwo. Obroniła dyplom pt. „Kontemplacje natury” w 2020 roku w pracowni dr Małgorzaty Wielek-Mandreli. W 2021 roku rozpoczęła studia magisterskie na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Była wolontariuszką w Teatrze Barakah w Krakowie, gdzie zajmowała się aranżacją przestrzeni scenicznej, a także pomocą w tworzeniu kostiumów i scenografii. Skończyła również kurs florystyczny i stale gromadzi doświadczenie z tego zakresu.

Wystawy zbiorowe:
2022 – Przedwiośnie, BWA, Kielce REM, Galeria ZPAP O/KIELCE, Kielce Człowiek, natura – relacje, Wydział Pedagogiki i psychologii UJK, Kielce Pomiędzy obrazem /słowem/ dźwiękiem, Galeria Pentagon, Radom Introspekcja, Galeria ZPAP O/KIELCE, Kielce Młodzi artyści z Kielc. Generacja 1990-1998, Wojewódzki Dom Kultury, Kielce (kurator, uczestnik)
2019 – Wstrzymywał mnie niesmak do tej historii, potworkowatej jak płód niedonoszony, Teatr Barakah, Kraków Kosmos, Galeria Fosfor, Kraków Przebudzenie, Piwnica pod Baranami, Kraków Wystawa wybranych studentów Wydziału Sztuki, Studencki Klub Bakałarz, Kraków
2018 – Plantacje i zarośla, Krakowskie Forum Kultury, Kraków Obecność, Galeria Krypta u Pijarów, Kraków Portret, Galeria Wydziału Sztuki, Kraków 2017 – START, Galeria Plus, Kraków

Wystawy indywidualne:
2019 – Miejska Biblioteka Publiczna, Kielce

Wyróżnienia:
Nominacja do nagrody w konkursie „Przedwiośnie” organizowanym przez BWA w Kielcach (45 edycja)

 

26.05.2023 r. (piątek), godz. 20:00

Pałacyk Zielińskiego – sala koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

„Koncert wdzięczności dla Polski od Ukrainy” to projekt muzyczny obejmujący trasę koncertową po Europie: Kraków, Czechy, Włochy, Rzym, Barcelona, Kielce.

Ruslana Lotsman – zasłużona artystka Ukrainy, ukraińska piosenkarka folk-pop, autorka własnych piosenek, działaczka społeczna, dyrektor „The Folk Philharmony”, nauczycielka śpiewu ludowego na Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym M. Dragomanowa w Kijowie. Jest solistką najlepszych ukraińskich orkiestr, zespołów i chórów. Laureatka międzynarodowych konkursów i festiwali wokalnych w Ukrainie, Estonii, Polsce, Rosji, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Narodowe Radio Ukrainy nagrało o niej serię programów. Piosenkarka ma na swoim koncie albumy: „I am hugging Ukraine!” (2011), „Filharmonia Ludowa dla Bohaterów Ukrainy” (2014), „Zwyciężymy piosenką!” (2015), zbiór utworów autorskich „Trzy ziarna miłości – w słowie” (2013), zbiory pieśni z kompozytorem I. Kyryliną (2015). W latach 2014-2017 zorganizowała ponad 350 koncertów dla ukraińskich żołnierzy w strefie walk w Donbasie i jednostkach wojskowych na całej Ukrainie. Uhonorowana nagrodami: Medal z okazji 200. rocznicy urodzin Tarasa Szewczenki, Order „Niepodległość Ukrainy”, Medal „Chwała Ukrainie – chwała bohaterom!”, Order „Za wierność narodowi Ukrainy” za wolontariat i wspieranie żołnierzy w strefie walk w Donbasie, tytuł „Zasłużony Artysta Ukrainy” od Prezydenta Ukrainy.

 

Etykiety: ,

28.05.2023 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 50 zł i 60 zł
UWAGA! Bilety można zakupić tylko online!
Brak możliwości zakupu biletów w kasie DŚT!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

„Zegarek”, „Ballada o cyckach” czy „Bez twoich wad” to tylko kilka utworów Wojtka Szumańskiego, które na YouTube zgromadziły milionowe odsłony. Wojtek jest wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów, ale przede wszystkim wnikliwym obserwatorem emocji. 28 maja 2023 roku Wojtek Szumański zagra w Pałacyku Zielińskiego – Domu Środowisk Twórczych w Kielcach na scenie plenerowej – w ogrodzie. Podczas koncertu będą zaprezentowane najbardziej znane utwory Wojtka oraz zupełnie nowe, niepublikowane dotąd kompozycje. Wojtek wystąpi w akustycznym, super-energicznym trio! Wojtek Szumański jest charyzmatycznym frontmanem, ma znakomity kontakt z publicznością, a akustyczne brzmienie zespołu potrafi porwać tysiące fanów do wspólnego śpiewania!

 

Etykiety: ,

04.06.2023 r. (niedziela), godz. 20:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł (do 03.06.2023 r.), 40 zł w dniu koncertu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Jacku Kaczmarskim

4 czerwca to bardzo ważna data w historii Polski, która ponownie nabiera wielkiego znaczenia. Piosenki Jacka Kaczmarskiego były aktualne i prorocze wtedy i są aktualne dziś.

Trio Łódzko-Chojnowskie połączyła fascynacja osobą i twórczością zmarłego wybitnego poety, kompozytora i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego.

Skład: Paweł Konopacki (gitara, śpiew), Witold Łuczyński (gitara, śpiew), Tomasz Susmęd (instrumenty klawiszowe).

 

Etykiety: ,

06.06.2023 r. (wtorek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o naszym gościu

Klub Inteligencji Katolickiej i Dom Środowisk Twórczych Pałacyk Zielińskiego zapraszają na spotkanie z Jerzym Sosnowskim pt. „Cancel Culture to kultura unieważniania czy unieważnianie kultury?” Spotkanie poprowadzi Juliusz Braun.

Jerzy Sosnowski – ur. 1962 w Warszawie, pisarz i publicysta. Z wykształcenia historyk literatury polskiej. Opublikował m.in. powieści „Apokryf Agłai” (2001, II wyd. 2007), „Wielościan” (2001, Nagroda Fundacji Kościelskich) i „Fafarułej” (2017), zbiór esejów „Co Bóg zrobił szympansom?” (2015, Nagroda im. ks. Józefa Tischnera), a także rozmowy z Jerzym Bralczykiem, Andrzejem Markowskim i Janem Miodkiem „Wszystko zależy od przyimka” (2014) oraz opowieść biograficzną „Życie nie tylko snem” (2018, współautorka: Barbara Młynarska-Ahrens). W latach 2001-2016 był dziennikarzem radiowej Trójki, a w latach 2017-2018 współpracował z Radiem Tok FM (audycja „Nasłuchiwanie”). Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Towarzystwa Dziennikarskiego i redakcji kwartalnika „Więź”.

 

11.06.2023 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 38 zł (do 10.06.2023 r.) i 48 zł w dniu koncertu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej: Inisheer  Galway

Zespół INISHEER

Inis Oírr w języku irlandzkim oznacza wyspę na zachodzie Irlandii, obecnie zwaną Inisheer, ale Inisheer to również kielecka grupa przyjaciół zafascynowanych muzyką celtycką. Można ich posłuchać zarówno w małych, ciasnych pubach, klubach muzycznych, jak i na dużej scenie filharmonii. W swojej grze wykorzystują różnorodne instrumenty muzyczne: skrzypce, akordeon, bothran, bouzouki, banjo, dudy szkockie, whistle, gitarę akustyczną oraz bas akustyczny. Siedmioosobowa grupa Inisheer kojarzy się przede wszystkim ze świetną zabawą przy dźwiękach tanecznych jigów, skocznych reelów i lirycznych slow airów.

Zespół Tańca Irlandzkiego GALWAY

Oficjalnie powstał w czerwcu 2006 r. w Będzinie. Tam trenuje do dzisiaj, a jego obecni członkowie dojeżdżają na próby z różnych miast województwa śląskiego, niezmiennie połączeni miłością do tańca oraz muzyki irlandzkiej. Przez lata działalności zespół występował w kraju i za granicą na festiwalach, koncertach, imprezach prywatnych, w teatrze, rozlicznych instytucjach kultury, na scenach plenerowych czy podczas parady z okazji Dnia św. Patryka. Część składu dodatkowo rozwija swoje umiejętności taneczne pod skrzydłami szkoły tańca McGahan Lees Irish Dance Poland, którą reprezentuje na międzynarodowych zawodach w różnych krajach Europy.

 

Etykiety: , ,

16.06.2023 r. (piątek), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Zapraszamy na koncert Janusza Cedro – kielczanina, absolwenta V LO im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach. Szczególnie gorąco zapraszamy absolwentów V LO – koncert będzie bowiem elementem obchodów 100-lecia „Ściegiennego”.

Janusz Cedro – kompozytor, wokalista, instrumentalista, aranżer i producent muzyczny. Znany szerszej publiczności jako wokalista i frotman SPIRITUALS SINGERS BAND, oraz z występów w projektach JANUSZ CEDRO LIVE IN CONCERT, JANUSZ CEDRO AND THE BAND i JANUSZ CEDRO – SOLO.

Na koncert „4 x Janusz Cedro” składać się będą fragmenty czterech recitali, które Janusz gra osobno , ale tu prezentowane są we fragmentach w jednym koncercie, a będą to: utwory z recitali: „Najpiękniejsze piosenki świata, czyli polskie przeboje muzyki rozrywkowej lat 60-tych i 70-tych”, „Pieśni Gospel – Korzenie Jazzu”, piosenki z autorskiego recitalu „Uwierz mi”, oraz z recitalu "Jazz Standards".

Janusz Cedro wystąpi w duecie z legendą jazzu wrocławskiego, puzonistą Janem Młynarczykiem – absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach, który od wielu lat jest leaderem zespołu Sami Swoi Orchestra.

Na program „Najpiękniejsze piosenki świata, czyli polskie przeboje muzyki rozrywkowej lat 60-tych i 70-tych” składają się utwory muzyczne m.in. takich zespołów i wykonawców jak: Czerwone Gitary, Piotr Szczepanik, Dwa plus jeden, Niebiesko-Czarni, Sława Przybylska , Czesław Niemen, Tadeusz Woźniak, Maryla Rodowicz, Michaj Burano, Karin Stanek, Maciej Kossowski, Andrzej i Eliza, Urszula Sipińska, Skaldowie…

W recitalu „Pieśni Gospel – Korzenie Jazzu” usłyszymy m.in.: „Amazing Grace”, „Jerycho”, „When the saints go marching in”, „Nobody knows the trouble I’ve seen” i inne.

Na program autorskiego recitalu „Uwierz mi” składać się będą utwory autorskiej spółki Janusz Cedro (muzyka) i Michał Kozłowski (słowa). Właśnie trwa praca nad materiałem na płytę pt. „Uwierz mi”". Aranżacji utworów podjął się znany wrocławski muzyk i realizator dźwięku Rafał Rudawski .

„Jazz Standards”... Przez lata spędzone w trasach koncertowych z zespołem „Spirituals Singers Band”, w którym przez 16 lat był frontmanem, wokalistą i managerem – Janusz Cedro śpiewał standardy jazzowe m.in., : „Love for sale”, „Sweet Georgia Brown”, czy „Summertime”.

Na koncercie " 4 x Janusz Cedro" będzie balladowo, gospelowo, jazzowo, ale będzie też rockandrollowo i „z ogniem”, bo przecież piosenki z lat ‘60 i ‘70 XX w. to „złote czasy rock and rolla”. Co ważne nie ograniczona jest podczas koncertu ilość wykonywanych refrenów, a każdy koncert to wspaniałe wspólne śpiewanie Janusza Cedro z publicznością.

 

Etykiety: ,

18.06.2023 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł (do 17.06.2023 r.), 40 zł w dniu koncertu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Łukasz Jemioła – urodzony w Limanowej, związany z Lublinem i Warszawą wokalista, gitarzysta, twórca piosenek, który odnosi sukcesy na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych. Jego piosenki utrzymane są w stylu blues, folk, piosenka poetycka. Ma na koncie również dwie płyty nagrane z laureatem Grammy Włodkiem Pawlikiem. We wrześniu 2018 ukazała się jego druga płyta „Retro na żywo” wraz z DVD. Znalazły się na nim perły piosenek z okresu międzywojennego m.in. z tekstami Juliana Tuwima czy Mariana Hemara. Klasyki Eugeniusza Bodo„Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy „Ja mam czas, ja poczekam” Mieczysława Fogga również będzie można usłyszeć tego wieczoru. Jak sam mówi – będzie to niezapomniana uczta muzyczna, podczas której nie zabraknie również interakcji z widownią. Kielecka publiczność kojarzy mu się znakomicie, gdyż już koncertował w gościnnych murach Pałacyku. Podczas koncertu będą towarzyszyć mu znakomici muzycy z którymi na stałe współpracuje: Urszula Czerniak na kontrabasie i Krzysztof Pachla na saksofonie i klarnecie.

 

Etykiety: ,

23.06.2023 r. (piątek), godz. 20:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o The Sound Pack  Yarosh Organ Trio

Przed koncertem odbędzie się uroczyste wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury za 2022 r.

„Żyj kolorowo” to drugi album wyjątkowego kwartetu wokalnego The Sound Pack, którego liderem jest Marcin Wawrzynowicz, a wraz z nim tworzą go Joanna Świniarska-Szebeszczyk, Katarzyna Mirowska oraz Małgorzata Biniek. Do współpracy zespół zaprosił znakomite Yarosh Organ Trio w składzie: Tomasz Pruchnicki (saksofony), Kajetan Galas (organy Hammonda) i lider grupy Przemysław Jarosz (perkusja). Krążek zawiera dobrze wszystkim znane polskie piosenki wpisujące się w kanon rodzimej muzyki jazzowej. Wykonawstwo takiego repertuaru przez zespół wokalny stanowi swoistego rodzaju novum, a dodając do tego charakterystyczne brzmienie tria z organami Hammonda, tworzy tym bardziej ciekawy projekt. Pomysł na przedsięwzięcie zrodził się z chęci ukazania piękna wzorcowych kompozycji i tekstów w nowej formie oraz dbania o wspólne, kulturowe dziedzictwo. Warstwą aranżacyjną zajęli się: Bartosz Pernal, Tomasz Pruchnicki, Paweł Zielak oraz Łukasz Rakalski.

The Sound Pack – jazzowy kwartet wokalny nawiązujący do tradycji amerykańskich ulicznych zespołów tego typu oraz do współczesnych grup, takich jak; „The Manhattan Transfer”, „The New York Voices”, a także do legendarnego polskiego kwartetu „Novi Singers”. Charakterystyka brzmienia grupy polega na idealnie zestrojonych ze sobą czterech głosach, które poprzez wypracowanie wspólnych elementów wykonawstwa brzmią jak jeden instrument.

Liderem Yarosh Organ Trio jest perkusista Przemysław Jarosz. Zespół wraz z nim tworzą Tomasz Pruchnicki (saksofon) i Kajetan Galas (organy Hammonda). Niecodzienne na polskich scenach jazzowych organy Hammonda nadają charakterystycznego kolorytu brzmienia tej formacji. Nie brak w nim bezpośrednich nawiązań do kanonu światowego mainstreamu jazzu, co w połączeniu z autorskimi kompozycjami lidera tworzy niepowtarzalną, nową jakość.

Album „Żyj kolorowo” zawiera utwory;

1. Pod papugami / M.Święcicki / B.Choiński, J. Gałkowski / ar. B. Pernal
2. Miłość złe humory ma / J. Matuszkiewicz / A. Osiecka / ar. B. Pernal
3. Miłość jest jak niedziela / W. Karolak / M. Czubaszek / ar. T. Pruchnicki
4. Czterdziestolatek / J. Matuszkiewicz / J. T. Stanisławski / ar. P. Zielak
5. Jej portret / W. Nahorny / J. Kofta / ar. B. Pernal
6. To ostatnia niedziela / J. Petersburski / Z. Friedwald / ar. B. Pernal
7. Już czas na sen / J. Wasowski / J. Przybora / ar. T. Pruchnicki
8. Żyj kolorowo / J. Wróblewski / W. Młynarski / ar. B. Pernal
9. Wojna domowa / J. Matuszkiewicz / L. J. Kern / ar. Ł. Rakalski
10. Do grającej szafy grosik wrzuć / G. Oppenheimer / M. Łebkowski / ar. B. Pernal

 

Etykiety: , ,

25.06.2023 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej: Klang  Pod Wiatr

Zapraszamy na koncert pt. „Gdzie ta keja…? czyli muzyczny rejs dookoła świata”, w który popłyną dwa znakomite zespoły specjalizujące się w piosence żeglarskiej i szantach: KLANG i Pod Wiatr.

Zespół KLANG śpiewa szanty i szeroko rozumianą piosenkę żeglarską głównie w aranżacjach a cappella. Pierwszy raz o Klangu można było usłyszeć na festiwalu „Shanties'97”. Wywodzą się i mieszkają w stolicy Podkarpacia i okolicach. Podczas koncertów prezentują ciekawe wokalne aranżacje pieśni morza ze szczególnym uwzględnieniem polskich pieśni z okresu dwudziestolecia międzywojennego (wyłuskiwane skrupulatnie ze starych śpiewników na przykład... Ligi Morskiej).

Repertuar zespołu Pod Wiatr oscyluje między folkiem irlandzkim, liryczną balladą żeglarską oraz żywiołowymi elementami bluegrassu, ale również piosenką turystyczną czy poezją śpiewaną. W przekazaniu treści swoich utworów zespół wykorzystuje bogate instrumentarium: skrzypce, banjo, low i tin whistle, flet poprzeczny, akordeon, bodhran, gitary akustyczne oraz bas akustyczny.

 

02.07.2023 r. (niedziela), godz. 20:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 35 zł (do 01.07.2023 r.) i 40 zł w dniu koncertu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Zespół zagrał niezliczoną ilość koncertów zarówno klubowych, jak i festiwalowych (m.in. Pol'and'Rock, czy węgierski Sziget), a płyta „Going Away” otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country.

 

07.07.2023 r. (piątek), godz. 18:00

Galeria Dom Praczki

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Tomaszem Piątkiem, który będzie opowiadał o swojej najnowszej książce pt. „Wielkie Łowy Kaczyńskiego 1995-2023”.

Jarosław Kaczyński dysponuje Sejmem, rządem, setkami spółek państwowych i miliardami złotych. Jak do tego doszedł? Co robi z całą tą władzą i bogactwem? Kto się tuczy na rządach Kaczyńskiego, a kto traci? Na te pytania odpowiada Tomasz Piątek w najnowszej książce „Wielkie Łowy Kaczyńskiego 1995-2023”, która wkrótce będzie do nabycia w księgarniach. To kontynuacja bestsellera „Kaczyński i jego pajęczyna”. W „Wielkich Łowach Kaczyńskiego” Tomasz Piątek prześwietla kolejne etapy kariery wodza PiS. Sprawdza, jak Kaczyński korzystał na największych skandalach III RP. Analizuje chwyty, dzięki którym PiS doszedł do władzy. Prześwietla to, co dzieje się teraz, gdy pajęczyna Kaczyńskiego oplotła Polskę, a państwo jest pochłaniane przez aparat partyjny. Autor śledzi też nitki wiodące za granicę. Dzięki temu najbardziej zaskakujące działania Jarosława Kaczyńskiego stają się zrozumiałe.

Spotkanie poprowadzą Beata Molik i Krzysztof Piotrowski ze Stowarzyszenia Prawem w Bezprawie.

 

07.07.2023 r. (piątek), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Młody, charyzmatyczny, prężnie rozwijający się zespół z Kielc, który zarówno sobie jak i wszystkim słuchaczom życzy łagodnych poniedziałków! Stąd wzięła się nazwa: Mellow Monday! Taka też jest ich muzyka. Idealnie przyprawiona mieszanka wybuchowa w postaci pop, rock, funky, jazz! Koncert w Pałacyku to okazja do świętowania pierwszych urodzin zespołu, który zaprezentuje swoje autorskie utwory.

Dotychczasowe sukcesy zespołu: II miejsce w Festiwalu im. Andrzeja Siewierskiego w Szydłowcu (2022 r.); Wyróżnienie za najlepszą interpretację utworu zespołu AZYL P podczas Festiwalu im. Andrzeja Siewierskiego w Szydłowcu (2022 r.); Finaliści „Soundela Festival’22” w Lubawie; Dostanie się do I etapu warszawskiego konkursu „Stage4YOU” (2023 r.)

Skład: Zuza Gadowska (wokal główny), Monika Zychowicz (drugi wokal), Ala Zawisza (gitara elektryczna), Gabriel Kowalczyk (instrumenty klawiszowe), Tomasz Kura (gitara basowa), Wiktor Michalczyk (perkusja).

 

Etykiety: ,

09.07.2023 r. (niedziela), godz. 20:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 25 zł (do 08.07.2023 r.), 30 zł w dniu koncertu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Louie Fontaine ma za sobą trzydzieści lat doświadczeń koncertowania i tworzenia różnorodnej muzyki. Jego ostatnia płyta „The Sun Ain't Black”, nagrana w legendarnym studiu Dockside w Louisianie, to przede wszystkim album z gatunku Americana, zawierający bluesa, country a nawet elementy art rocka. Odnajdujemy tam wpływy The Rollng Stones, Nicka Cave'a czy Toma Waitsa, jakie przenikają się w tej kolekcji świetnych numerów. Piosenki są bardzo udane, ale koncert to z łatwością udzielająca się publiczności, rockowo intensywna energia, której trzeba doświadczyć żeby w nią uwierzyć. Gdyby Queens of the Stone Age byli zespołem z gatunku Americana, z Davidem Bowie jako frontmanem, otrzymalibyśmy Louiego Fontaine.

Louie Fontaine to piosenkarz, gitarzysta i basista, który pisze piosenki w szerokiej gamie stylów, często opowiadające szczegółowo makabryczne historie. Jest prawdziwym przedstawicielem pokolenia X, a jego aktorskie umiejętności sceniczne i wideoklipy wydają się być wyrwane wprost z ery MTV. Ale jest także stylowym wokalistą bluesowym, który doskonalił swoje rzemiosło u boku mistrza soul i rhytm & bluesa z Luizjany, Rockie'ego Charles'a, z którym grał koncerty, nagrywał i był producentem jego dwóch ostatnich albumów: „Have You Seen My Uncle Steve” i „I Want First Class”. Charles napisał też piosenkę „That's Rockin” jaka znalazła się na ostatniej płycie Fontaine'a. Osnową albumu są utrzymujące słuchacza w napięciu piosenki, w których Louie Fontaine tradycyjnie wczuwa się w rolę bohatera utworu, również w stworzonych do nich wideoklipach. „The Pill” to utwór z niebanalną aranżacją wokalną w stylu Davida Bowie, a „The Hambiltons” to rozbudowana ballada o morderstwie.

„Jedną z pierwszych płyt, które nagrałem w latach 90-tych, był rockowy musical Murder Before Justice — wyjaśnia Fontaine – więc zawsze zawierało to pewien element teatralny. Występując na scenie lubię zmieniać kostiumy, lubię być kimś więcej niż tylko facetem z gitarą”.

Dlaczego akurat Nowy Orlean?

„Ludzie rozumieją moją muzykę i rozumieją mnie tutaj lepiej – wyjaśnia – Mogę tu zrobić dużo więcej. Mogę podjąć wyzwania. Drzwi są dla mnie otwarte, abym mógł zrobić wiele rzeczy. Może i urodziłem się w Danii, ale marzę teraz po angielsku”.

 

10.07.2023 r. (poniedziałek), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Prace, które tworze są wynikiem wewnętrznej potrzeby rozwijania się, ciągłego poszukiwania siebie, konfrontacji ze sobą i światem, a także sposobem radzenia sobie z trudnościami życia. Inspiracji dostarcza mi codzienność, ludzie jakich spotykam, obrazy, które wychwytuje gdzieś w przelocie. Równoczesne studiowanie na dwóch kierunkach nauczyło mnie określania priorytetów. Wreszcie dotarło do mnie, że czasami wręcz trzeba pewne rzeczy odpuścić by dokończyć coś innego na czas.

Urodziłam się w Kielcach i tu są moje korzenie. Jednak doświadczenie artystyczne zdobyłam na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie ukończyłam studia magisterskie na dwóch kierunkach: Animacja Kultury (Wydział Pedagogiki) oraz Sztuki Wizualne (Wydział Artystyczny). Dyplom artystyczny (2016 r.) obroniłam w Pracowni Rysunku i Intermediów (ISW UZ) pod kierunkiem prof. Radosława Czarkowskiego. Następnie rozpoczęłam studia doktoranckie na Wydziale Humanistycznym, które porzuciłam po roku. Po czym wyjechałam do Anglii.

Młodzieńcze poszukiwania w obszarze fotografii analogowej, z których czasowo zrezygnowałam, nieustannie przebijają się w moich pracach. Można je dostrzec w kadrowaniu, w kontraście, poszukiwaniu czerni, faktury, gry świateł. Fotografia, sama w sobie, przestała mi wystarczać, jednak częstokroć staje się punktem wyjścia do dalszych działań. Z czasem stało się dla mnie jasne, że cechą charakterystyczną mojej twórczości jest proces, rozumiany nie jako powtarzający się temat artystycznych działań, ale jako nieodłączny sposób pracy.

W swojej sztuce wykorzystuję różne techniki i materiały. Fotografuję, rysuję, haftuję, wyplatam makramy, tworze szklane mandale ze szkła pozyskanego z drugiej ręki. Wszystko zależy od danego projektu, jego specyfiki lub po prostu mojej wewnętrznej potrzeby. Dlatego daleka jestem od klasyfikowania i skupiania się tylko na jednej dyscyplinie czy tworzywie. Ze względu na różnorodność stosowanych technik identyfikuję się bardziej z artystami interdyscyplinarnymi niż z jedną dyscypliną artystyczną. To jaka jestem, najlepiej wyczytać można z mojej twórczości. Jeśli się czegoś podejmuję, angażuję się w to całą sobą. Dlatego przy wielozadaniowości, rozwarstwiam się i rozkładam siły.

Julia Sotkiewicz

 

14.07.2023 r. (piątek), godz. 20:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Program „Obywatel Jazz” umacnia pamięć o nieodżałowanym Grzegorzu Ciechowskim. Jego muzyka inkarnuje się w sztuce innych artystów. Bolewski i Tubis postanowili przypomnieć część repertuaru Obywatela G.C. i Republiki. Projekt przykuwa dużą uwagę ze względu na skład, improwizację i tematykę, co pokazuje trasa koncertowa oraz recenzje dotychczasowych koncertów.

Bolewski & Tubis to wyjątkowy i oryginalny w skali kraju duet: Radosław Bolewski – wokal, perkusja oraz Maciej Tubis – fortepian i syntezator basowy. Ich muzyka określana jest jako wysmakowany balans między jazzem, a muzyką pop w odważnej improwizowanej odsłonie. Od sierpnia 2021 zagrali blisko 100 koncertów (w przestrzeniach plenerowych, klubowych i teatralnych), doskonale przyjętych przez publiczność, m. in.: Filharmonii Opolskiej, Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku, czy Festiwalu Gwiazdy Jazzu w Sanoku. Z projektem „Obywatel Jazz” gościli m.in. na antenie Radia 357 podczas jubileuszowego koncertu poświęconemu pamięci Grzegorza Ciechowskiego, Dniach Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu czy w audycji „Kultura osobista”. Artyści nagrali także 2 autorskie płyty: „Lunatyk” (2018) i „Bez końca” (2020). Ponadto są również wykładowcami Instytutu Instrumentalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej w Łodzi.

Cytując Artystów: (...) To właśnie koncerty i spotkania z publicznością dają nam najwięcej satysfakcji, a słuchacze mówią, że na scenie tworzymy tyle dźwięków, ile musiałby zagrać kwartet (...)

 

Etykiety: , ,

16.07.2023 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł (do 15.07.2023 r.) i 40 zł w dniu koncertu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o: Keys2Drums  Silesian Hammond Group  Bruce Katz

Zapraszamy na VII Hammond Kielce Festival. Na niedzielny koncert w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego zaprosiliśmy wybitnych muzyków. Najpierw na Letniej Scenie pojawi się jazzowy duet Keys2Drums grający w składzie: Jacek Prokopowicz (kbds) i Adam Grzelak (dr), a zaraz po nich Silesian Hammond Group, której towarzyszyć będzie legendarny amerykański hammondzisya Bruce Katz.

 

Keys2Drums

 

Silesian Hammond Group feat. Bruce Katz

20-22.07.2023 r.

Ogród Pałacyku Zielińskiego

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy do ogrodu Pałacyku Zielińskiego na Jogową Trzydniówkę!!!

 • 20 lipca 2023r. – godz. 20:00-22:00 – Joga na dobranoc
 • 21 lipca 2023 r. – godz. 20:00-22:00 – Joga – Oddech, ruch, swoboda
 • 22 lipca 2023 r. – godz. 10:00-12:00 – Joga – Letnie przebudzenie oraz oraz Piknik na Trawie

Zabierzcie ze sobą maty, a na sobotni piknik – kosze piknikowe pełne smakołyków, koce i leżaki.

WSTĘP WOLNY, a ilośc miejsc ograniczona wielkością ogrodu, czyli... zmieści się kilkaset Waszych mat.

Zajęcia poprowadzą:

IWONA WENTA – doświadczona trenerka fitness z międzynarodowym doświadczeniem i nauczyciel jogi.

ANNA KULCZYCKA-WASIELEWSKA – artystka i terapeutka, od 2004 roku zajmuje się technikami uzdrawiania i rozwoju osobistego, od 2015 roku pracuje w zakresie naturoterapii, prowadzi spotkania indywidualne i grupowe dla dzieci i dorosłych. W Kielcach działa jako Surya Prema – „Potęga Naszego Potencjału”.

 

20.07.2023 r. (czwartek), godz. 19:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Tomasz Ptak, kielczanin, rocznik 1979, specjalista DTP, redaktor techniczny i grafik, jest absolwentem sztuki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Fotografuje od wielu lat. W jego obiektywie nawet czarno-białe kadry nabierają baśniowego charakteru. Zdjęcia makro pozwalają nam dostrzec niesamowite piękno przyrody i fotografowanych obiektów. Pejzaże wprowadzają w nostalgiczny i poetycki nastrój. Góry porażają swoim monumentalnym, nieskażonym pięknem. Większość zdjęć zrobiona jest analogowymi obiektywami lub różnymi samoróbkami, skonstruowanymi z np. starych projektorów. Fotografie prezentowane na wystawie są kwintesencją rowerowych podróży Tomasza Ptaka przez Góry Świętokrzyskie. Tomasz Ptak jest pasjonatem gór. Przemierza je w każdy dostępny sposób: trekingowo, rowerem, wspinając się oraz na splitboardzie. Jest miłośnikiem podróży z plecakiem, zafascynowanym Azją.

 

23.07.2023 r. (niedziela), godz. 20:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł (do 22.07.2023 r.), 40 zł w dniu koncertu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Kumbelé to kolektyw artystyczny, który poprzez taniec, śpiew i grę na tradycyjnych instrumentach, KUISI, GAITACH oraz bębnach prezentuje i stara się zachować jedną z wielu odmian muzyki kolumbijskich Karaibów.

„Zainspirowani miejscami, w których narodziła się tradycyjna muzyka, również tu się osiedliliśmy – w Palomino, gdzie Andy spotykają się z Morzem Karaibskim”. Kumbelé zabiera publiczność w muzyczną podróż, uczy, wchodzi w interakcję, ukazuje relację między tańcem i muzyką w kręgu bębnów (LA RUEDA DE TAMBORES).

 

Etykiety: ,

30.07.2023 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Folk to gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często nazywany jest muzyką poetów i włóczęgów. Swoją „muzyczną definicję” folku na scenie letniej w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego przedstawią dwaj znakomici wykonawcy: Janusz Nastarowicz (gitara, wokal) i Marcin Saktura (gitara basowa).

Janusz Nastarowicz – gitarzysta, wokalista, grający również na harmonijce ustnej. Wychował się na muzyce folk-blues, jego wzorami byli tacy muzycy jak: Bob Dylan, Kris Kristoferson, Donovan, Don McClean, czy Eric Clapton. Współzałożyciel takich zespołów jak: Metrum, Western Standard oraz Colorado Band, który od piętnastu lat jest czołową grupą polską grającą tzw. progresywny country-rock. Oprócz działalności zespołowej Janusz Nastarowicz występuje jako solista, wokalista preferujący muzykę folk-blues. Na swoim koncie ma wydane pięciu kaset, czterech płyt CD oraz wiele programów telewizyjnych i radiowych.

Marcin Saktura – basista, pedagog, aranżer, producent, muzyk sesyjny. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na wydziale muzycznym. Autor podręcznika szkoleniowego dla basistów pt. „Basowanie – kciukowanie” oraz internetowej szkoły gry na gitarze basowej „Slapping by Saku”. Uczestniczył w projektach muzycznych i nagraniach różnych wykonawców (m.in. Doda, Paulla, Łódzka Orkiestra Filmowa, Colorado Band, Sto%, Normalsi, Dave Bo Project, Piotr Goljat, Krawczyk Grand Band, Anna i Romuald Spychalscy, Samokhin Band, Pudzian Band). W jego dorobku oprócz nagrań z różnymi artystami znajdują się dwie płyty autorskie: EP-ka „Archives” i „Mr. Saku”.

 

Etykiety: , ,

06.08.2023 r. (niedziela), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – sala koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Burnin' Hearts to czterech muzyków pochodzących z Mazowsza i „zakręconych” na punkcie rockabilly, jak mało kto. Jako jedni z niewielu grają oryginalne utwory inspirowane takimi wykonawcami, jak Elvis Presley, Gene Vincent, Eddie Cochran, Buddy Holly, Carl Perkins, Stray Cats czy Motorhead. Efekt można usłyszeć na ich autorskiej płycie „Rockabilly Life”, zawierającej dwanaście kawałków utrzymanych w brzmieniu minionej epoki. Stylistycznie zahaczają one o bluesa, country i boogie, a gościnnie wystąpili w nich m.in.: Bartek Szopiński z zespołu Boogie Boys oraz sekcja dęta.

Słuchając Burnin' Hearts ma się wrażenie podróży w czasie i obcowania z autentyczną kapelą z tamtej epoki. Jeśli do tego dodamy przekonujące utwory z konkretnymi tematami i pasującymi do klimatu tekstami, uzyskamy bardzo zadowalający efekt, widoczny także podczas występów na żywo – obowiązkowo z kontrabasem, odpowiednim image'm i – jak przystało na rockabilly – żywiołowym show.

Burnin' Hearts to łakomy kąsek dla wybrednych słuchaczy, gustujących w dźwiękach z przeszłości, podanych współcześnie i w dobrym stylu.

 

Etykiety: , ,

13.08.2023 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł (do 10.08.2023 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej: Olga Avigail Mieleszczuk  Tango Attack

Koncert Yiddish Tango - Olga Avigail Mieleszczuk (Izrael) i Tango Attack (Poland). Polskie i żydowskie tanga przedwojennej Warszawy. Perły tanga argentyńskiego w nowoczesnych aranżacjach.

Artyści zaprezentują fenomen przedwojennego tanga jako owocu splotu pierwiastków słowiańskich i żydowskich. Warszawa lat 30-tych z jej rewiami, teatrami i kawiarniami była europejską stolicą tanga. Znakomita większość tang została napisana przez polskich twórców żydowskiego pochodzenia. Dzięki temu dochodziło do twórczej wymiany między polskojęzyczną kulturą popularną Warszawy i jej odpowiednikiem w języku jidysz, który miała swój rozbudowany obieg rozrywkowy. Posłuchajcie nowych aranżacji tang w tradycyjnym składzie argentyńskim z kultowym bandoneonem, które pozostają w delikatnym balansie między współczesnym brzmieniem a unikalnym stylem tanga.

Zespół wystąpił w składzie: Olga Avigail (śpiew, riq), Grzegorz Bożewicz (bandoneon), Piotr Malicki (gitara, lutnia arabska), Hadrian Filip Tabęcki (fortepian, cajón).

 

Etykiety: ,

20.08.2023 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł (do 19.08.2023 r.), 40 zł w dniu koncertu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zespół „FiśBanda” powstał w 2018 roku. Muzycy, którzy go tworzą grają jednak wspólnie od dawna. Łączy ich ta sama tradycja i świetna znajomość muzycznego folkloru Tatr i całego obszaru od Dunajca do Dunaju, a przede wszystkim kreatywne i nowoczesne pomysły na własne interpretacje. Muzyka góralska, karpacka, czy bałkańska stanowią osnowę twórczości zespołu, a jej charakter nadają liczne improwizacje i jazzowe brzmienia. Nie byłoby tak żywiołowej muzyki, gdyby nie osobowość muzyków zespołu „FiśBanda”. Góralski temperament pozwala na wręcz brawurowe wykonania, ale nuta liryzmu, jest także harmonijnie związana z duchem Tatr i Podhala. Każdy artysta na scenie jest mistrzem i wirtuozem w swoim fachu. Razem tworzą niepowtarzalną mieszankę brzmień, melodii i emocji. Muzyka płynie w ich żyłach, żyją i tworzą po to, aby dzielić się swoimi talentami.

Skład zespołu: Andrzej Fiś Jarząbek (skrzypce, wokal), Paweł Meds (altówka, wokal), Stanisław Rzadkosz (akordeon, wokal), Robert Czech (kontrabas, cymbały), Szymon Bobrowski (trąbka).

 

Etykiety: , ,

23.08.2023 r. (środa), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o T. J. Kosińskim

Spotkanie autorskie z Tomaszem J. Kosińskim, autorem książek i artykułów o dawnej Słowiańszczyźnie. W programie: prelekcja pt. „Skąd się wzięli Polacy”, pytania i dyskusje oraz możliwość nabycia książek autora.

Tomasz Józef Kosiński urodził się w Kielcach w 1970 roku. Politolog, pasjonat historii, antropologii kultury i etnogenetyki. Jest uczniem antropologa kultury prof. Andrzeja Wiercińskiego i zwolennikiem metody aktywnego uczestnictwa w badaniach etnograficznych stosowanej przez Bronisława Malinowskiego, którą wykorzystuje obecnie podczas swoich obserwacji na Filipinach, gdzie mieszka od kilku lat.

 

27.08.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł (do 26.08.2023 r.), 40 zł w dniu koncertu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Wołosatki  Jerzy Filar  Maciej Jóźwik

Zapraszamy na trzecią kawę, klimat schroniska i chleb ze smalcem... Zagrają Wolosatki i Maciej Joźwik. Koncert poprowadzi Jerzy Filar.

 

29.08.2023 r. (wtorek), godz. 19:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy na monograficzną wystawę obiektów tekstylnych Jakuba Święcickiego prezentowanych pod wspólną nazwą [not]neutrals. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace typu material based art zrealizowane technikami takimi jak faux chenille quilt czy tufting, a także dzieła o charakterze aktywistyczno-społecznym jako uniwersalny komentarz do codziennej rzeczywistości i sytuacji geopolitycznej.

JAKUB ŚWIĘCICKI
Projektant tekstyliów użytkowych i haftów komputerowych. Absolwent wzornictwa o specjalności projektowanie produktu (2018) oraz sztuk plastycznych w kierunku projektowania form użytkowych (2020) na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, doktorant Szkoły Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ramach studiów doktoranckich pracuje nad kolekcją obiektów tekstylnych dla osób niewidomych i niedowidzących. Wykładowca Wydziału Sztuki UJK w Kielcach. Aktualnie także stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz członek stowarzyszenia Nów Nowe Rzemiosło. Od wielu lat zawodowo związany z Instytutem Dizajnu w Kielcach, gdzie prowadzi Pracownię tkaniny. Zajmuje się działalnością warsztatową, edukacyjną oraz organizowaniem wystaw. Tworzy prace na pograniczu sztuki włókna, rzemiosła i dizajnu.

Kuratorka wystawy: Agnieszka Kucharska.

 

01.09.2023 r. (piątek), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Koncert Najpiękniejsze arie operetkowe zagrają: Marzena Trzebińska (sopran) i zespół muzyki wiedeńskiej Strauss Ensemble pod dyrekcją Artura Jaronia.

Marzena Trzebińska – absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Krystyny Rorbach. Naukę śpiewu solowego rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie Marty Złotnickiej. Swoje umiejętności doskonaliła, biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Udo Reinemanna, Stefano Patarino i Teresę Żylis-Garę. Repertuar artystki obejmuje utwory od baroku do współczesności.

Strauss Ensemble to zespół muzyki wiedeńskiej działający od 1999 roku. Tworzą go w większości muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej. Od początku istnienia Strauss Ensemble cieszy się popularnością i uznaniem krytyki. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Składa się na niego kilkaset utworów, w tym muzyka Straussów, walce, polki, marsze, czardasze, fokstroty, muzyka popularna, filmowa i taneczna.

 

03.09.2023 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł (do 31.08.2023 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zespół EKT Gdynia powstał w 1986 roku. Początkowo związany z nurtem piosenki turystycznej występował i zdobywał nagrody na festiwalach piosenki turystycznej i studenckiej. Twórczość zespołu to piosenki turystyczne, ballady, piosenki o tematyce piwnej i oczywiście piosenki żeglarskie. Te ostatnie dominują w twórczości zespołu. Od wielu lat EKT Gdynia to jeden z najlepszych i najpopularniejszych zespołów szantowych. Występuje z powodzeniem na scenach największych i najlepszych festiwali szantowych.

 

05.09.2023 r. (wtorek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Autor Józef W. Modła zaprasza na promocję swojej nowej książki „Zielone liście życia, czyli niekończąca się opowieść własna...”. Jak sam pisze są to przemyślenia o własnym życiu, historii swojej Rodziny i naszego Narodu. Wstęp wolny.

 

09.09.2023 r. (sobota), godz. 17:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 50 zł (do 07.09.2023 r.) później 60 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zapraszamy Was na szczególny, jedyny w najbliższym czasie w Polsce (pomiędzy występami w USA, Kanadzie, Niemczech, Grecji, Francji, Portugalii, Szwajcarii) koncert światowej klasy orkiestry tango Bandonegro.

Orkiestra tango Bandonegro powstała w 2010 roku i należy do grona najbardziej intrygujących i rozpoznawalnych wykonawców tego gatunku. Zespół prezentuje zarówno tradycyjne tango argentyńskie, jak i tango nuevo oraz tworzy własne kompozycje z elementami jazzu i muzyki klasycznej. Niezwykła pasja, pomysł muzyczny, świeże brzmienie i wyjątkowy taneczny styl sprawiają, że muzycy podbijają serca publiczności na całym świecie i są uznawani za najlepszy zespół tango swojego pokolenia.

Już na początku kariery wygrali międzynarodowy konkurs „PIF Castelfidardo” we Włoszech, a zaledwie rok później nagrali swój debiutancki album „Tango Nuevo by Astor Piazzolla”. Od tego momentu rozpoczęli intensywną działalność na rzecz promocji kultury tanga w Polsce, występując z licznymi projektami w prestiżowych salach koncertowych, filharmoniach oraz teatrach muzycznych.

Swoją muzykę prezentowali na festiwalach tangowych oraz jazzowych scenach w całej Polsce m.in Krakus Aires Tango Festival, Recuerdo Warsaw Tango Festival, Łódź Tango Salon Festival czy Podlasie Jazz Festival i za granicą w Argentynie (Argentina Tango Salon), Niemczech (Schleswig Holstein Music Festival), Włoszech (Torino Tango Festival), Francji (Toulouse Tango Festival), Danii (Copenhagen Jazz Festival), Szwajcarii (Oster Tango Festival Basel), Szwecji (Stockholm Tango Festival), Finlandii (World of Tango Festival) czy Portugalii (Porto Tango Festival). Zespół tworzy projekty koncertowe z wybitnymi tancerzami sceny tango m.in. Clarisa Aragone & Jonathan Saavedra (World Tango Champions), Roxana Suarez & Sebastian Achaval, Facundo Pinero & Vanesa Villalba, Los Totis, jak i wokalistami oraz muzykami m.in. Nelson Pino, Roberto Siri, Carlos Roulet czy Andres Martorell.

W 2019 roku muzycy odbyli 5-tygodniowe tournée, w argentyńskim Buenos Aires, występując w prestiżowych klubach m.in. Salon Canning, La Viruta oraz podczas Argentina Tango Salon Festival. Specjalna wersja utworu „Gallo Ciego” w wykonaniu Bandonegro została zaprezentowana podczas finałów Buenos Aires Tango World Cup – największego wydarzenia tango na świecie. Jako jedyni polscy muzycy mieli okazję wystąpić przed José Colángelo – ostatnim pianistą orkiestry Troilo oraz legendarnym skrzypkiem Fernando Suárez Paz, który przez wiele lat koncertował w kwintecie Astora Piazzolli.

W swoim dorobku mają 5 płyty wydanych przez prestiżowe polskie wytwórnie m.in. Dux, RecArt czy SJRecords.

„Tanchestron” (2017), „Tangostoria” (2020) i „Color Aires” (2022) utrzymane w nurcie tradycyjnym oraz „Tango Nuevo by Astor Piazzolla” (2011) i autorska „Hola Astor” (2019) prezentująca fuzję tanga z elementami jazzu i rocka, która przez krytyków muzycznych została okrzyknięta rewolucją gatunku.

Muzycy coraz częściej zwracają się w stronę twórczości kompozytorskiej, pisząc na zamówienie renomowanych instytucji m.in. Niemieckiej Telewizji ARD czy Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Zespół Bandonegro jest stypendystą Prezydenta Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także laureatem Medalu Młodej Sztuki – honorującym utalentowanych artystów Wielkopolski. Honorowy Patronat nad działaniami Bandonegro objęła Ambasada Argentyny w Polsce.

Skład: Michał Główka (bandoneon/akordeon), Jakub Czechowicz (skrzypce), Marek Dolecki (fortepian), Marcin Antkowiak (kontrabas).

 

Etykiety: ,

10.09.2023 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł do (07.09.2023 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zespół Chmielnikers jest pewnego rodzaju unikatem na skalę regionu. Ta wyjątkowość wynika z faktu, że jako jedyny na Kielecczyźnie wykonuje ten rodzaj muzyki i robi to zarówno doskonale warsztatowo, ale i interpretacyjnie. Członkowie kapeli to wyszkoleni muzycy z bogatym doświadczeniem artystyczno-estradowym.

Repertuar zespołu Chmielnikers stanowią wyrosłe z żydowskiego folkloru muzycznego, odzwierciedlające obyczajowość i życie piosenki oraz ballady śpiewane w języku jidysz o miłości, ważnych wydarzeniach rodzinnych, historycznych, kołysanki i utwory żartobliwe, ale również kompozycje czysto instrumentalne, stylizowane, powstające pod wpływem odrębnej kulturowo muzyki bałkańskiej i wschodniej.

Świętokrzyscy klezmersi nawiązują bezpośrednio do tradycyjnych XVII wiecznych zespołów muzycznych, grających na „świętych instrumentach” – z hebr. klej zemer. Dziś wszakże zamienili cymbały na akordeon, a bęben na perkusję, ale skrzypce i klarnet pełnią taką samą rolę, jak cztery wieki temu.

W swoim dorobku artystycznym posiadają trzy nagrane płyty pt. „Chmielnikers”, „Piąta strona świata”, „Lata 20-te, Lata 30-te”.

Zespół wystąpi w składzie: Marzena Trzebińska, Beata Misztal, Grzegorz Michta, Piotr Robak.

 

Etykiety: , ,

11.09.2023 r. (poniedziałek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – sala koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy Państwa na niesamowite spotkanie z Panią Lucyną Rzepecką-Raczyńską i jej książką „Przychodzimy. Odchodzimy”.

Lucyna Rzepecka-Raczyńska urodziła się 7 marca 1938 roku we Lwowie, gdzie przeżyła II wojnę światową. W 1945 repatriowana na tzw. Ziemie Odzyskane. W 1946 roku z emigracji w Wielkiej Brytanii powrócił ojciec autorki profesor Wit Rzepecki i cała rodzina zamieszkała w Zakopanem. W 1949 roku po separacji rodziców wraz z matką i bratem przeniosła się do Sosnowca, gdzie w 1955 roku zdała maturę. Następnie podjęła studia medyczne w Krakowie. W 1960 roku wyszła za mąż za Janusza Raczyńskiego, od 1963 zamieszkuje w Kielcach, w tym też roku urodził się jej syn Tomasz, a w 1967 córka Monika.

Od 1 stycznia 1964 roku do emerytury pracowała w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym na oddziale chirurgicznym, uzyskała II st. specjalizacji z chirurgii dziecięcej i pełniła funkcje zastępcy ordynatora. Odznaczona medalem Zasłużony Pracownik Służby Zdrowia.

Na emeryturze oddała się swoim pasjom: ogrodnictwu i podróżom, zwiedziła ponad siedemdziesiąt krajów. Uzdolniona plastycznie tworzy artystyczne haftowane makatki (vide skrzydełka okładki). Od 1990 roku aktywna członkini Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

 

17.09.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł (do 14.09.2023 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zespół „Bez Jacka” powstał w 1983 roku. Uprawia muzykę tzw. „środka”, pisząc muzykę do poezji Leśmiana, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Gałczyńskiego, Tuwima, Wołka, Kubiaka, a przede wszystkim do tekstów lidera tej grupy Zbigniewa Stefańskiego. Grupa zdobyła sławę i uznanie, zwłaszcza w środowisku studenckim, zdobywając nagrody na niemalże wszystkich festiwalach tego gatunku: „Piosenki Studenckiej” – Kraków, „Yapa” – Łódź, „Bazuna” – Gdańsk, „Giełda Piosenki” – Szklarska Poręba, „Śpiewające Żagle” – Szczecin, „Fama” – Świnoujście, „Włóczęga” – Zielona Góra oraz wielu innych.

Korzenie zespołu „Bez Jacka” sięgają początku lat siedemdziesiątych, kiedy to trzej Bracia Stefańscy: Zbyszek, Jasiu i Jacek, oraz przyjaciel Max Ziętek zakładają na Kielecczyźnie zespół Kant. Kant zdobywa wiele nagród na festiwalach poezji śpiewanej, Młodych Talentów w Toruniu i Muzykujących Rodzin we Wrocławiu. Występuje w telewizyjnej „Szansonadzie”, „Siódemce” i u mistrza Aleksandra Bardiniego. W 1983 roku w „nieznanych okolicznościach” w Gdańsku, zostaje brutalnie zamordowany najmłodszy z braci – flecista, Jacek Stefański. Tak powstaje zespół „Bez Jacka”.

 

Etykiety: ,

24.09.2023 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 50 zł (do 23.09.2023 r.), 60 zł w dniu koncertu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Brawurowa i energetyczna formacja FARBEN LEHRE powstała we wrześniu 1986 roku. Od tamtego czasu na bogatą dyskografię kapeli składa się 14 płyt studyjnych, 6 DVD oraz liczne kompilacje. Od wielu lat zespół bardzo dużo koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na swoim koncie płoccy muzycy mają występy u boku tak znaczących formacji jak the Exploited, Die Toten Hosen, New Model Army, Toy Dolls, U.K.Subs, G.B.H., Vibrators czy Dritte Wahl.

Od 2004 roku FARBEN LEHRE był pomysłodawcą oraz jednym z głównych wykonawców trasy koncertowej Punky Reggae live, która rokrocznie odwiedzała kilkadziesiąt klubów w większości dużych polskich miast, a w 2018 roku – po kilku latach przerwy – ponownie powróciła na polską mapę koncertową. Żywiołowe koncerty zawsze grane "na 100%", to bez wątpienia znak rozpoznawczy kapeli z Płocka. Od blisko dwudziestu lat zespół gra blisko sto koncertów rocznie i wciąż aktywnie udziela się na wielu scenach naszego kraju oraz poza jego granicami. W 2021 roku zespół świętował swoje 35 urodziny! Z tej okazji ukazały się takie jubileuszowe wydawnictwa jak: CD „Pieśni XX wieku”, winyl+dvd „Akustycznie”, winyl+cd-split „Farben Lehre & Sexbomba” oraz unikalna CD-kompilacja „Friends For Friends”, na której 35 zaprzyjaźnionych kapel, wykonuje własne wersje utworów FARBEN LEHRE. Natomiast 3 marca 2023 roku swoją premierę miał najnowszy album zespołu, zatytułowany Na zdrowie”, zatem bez wątpienia kawałki z tego krążka znajdą swoje miejsce w koncertowej setliście. Nie da się ukryć, że wiecznie młody kwartet z Mazowsza nie zwalnia tempa!

FARBEN LEHRE (skład): Wojtek Wojda (wokal, teksty), Konrad Wojda (gitara, wokal), Filip Grodzicki (gitara basowa), Gerard Klawe (perkusja).

 

Etykiety: ,

27.09.2023 r. (środa), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Absolwentka filologii polskiej i edytorstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszka i pracuje w Krakowie jako redaktorka i ilustratorka.

Jej inspiracją jest przyroda ożywiona: owady, gady, ale szczególnie ptaki. Duży wpływ na jej twórczość mają dawne, XVII i XVIII-wieczne ryciny z atlasów historii naturalnej. Większość stworzeń Agi Kutylak-Hapanowicz nie ma jednak odpowiednika w świecie realnym, istnieją tylko w wyobraźni i snach.

Używa akwareli, tuszu, akryli, farb własnoręcznie zrobionych, pigmentów mineralnych i roślinnych. Tworzy na papierze, na płótnie, powierzchniach stworzonych przez naturę, jak kamień czy drewno odzyskane.

Wystawy indywidualne:

 • 2017 – „Ptasie sny”, Gliwice
 • 2019 – „Ogród ptaków”, Kraków, Ogród Botaniczny UJ
 • 2020 – „Ptaki”, Wysowa, Centrum Produktu Kulturowego Beskidu Niskiego
 • 2021 – „Portrety niewidzialnych ptaków”, Gorlice, Galeria Dworu Karwacjanów
 • 2021 – „Pieśni życia”, Kraków, Galeria New Era Art, Pałac Pod Baranami
 • 2021 – „Rajskie ptaki” Kraków, Wojewódzka Biblioteka Publiczna
 • 2022 – „Ogród światła” Nowy Sącz, Galeria BWA SOKÓŁ
 • 2022 – „Sen wędrownego ptaka”, Olkusz, Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury

 

30.09.2023 r. (sobota), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Marek Majewski to autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk, felietonista i szantymen. Animator kultury. Scenarzysta i reżyser, a także konferansjer licznych programów estradowych, telewizyjnych i radiowych.

Laureat miedzy innymi: Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA (trzykrotnie pierwsze miejsce w konkursie premier), Festiwalu Dobrego Humoru, Spotkań „SMAK”, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Warszawskiej Giełdy Piosenki, „Szant Pod Żurawiem”.

Znany z łamów tygodnika „WPROST”, gdzie stworzył nową formę felietonu w formie fraszki, następnie z tygodnika „Newsweek” i dziennika „Polska”, radiowego magazynu „ZSYP”, programów „Kawa czy herbata” i „Sprawa dla reportera” oraz „Kabaretowa Lista Przebojów”. W latach 1989-2008 współautor (z Marcinem Wolskim) wszystkich politycznych szopek telewizyjnych i radiowych, w tym także nagrodzonego w Gdańsku widowiska „Teraz Wyspa”. Autor wielu piosenek, wierszy i bajek dla dzieci, drukowanych kiedyś w „Świerszczyku”, a obecnie między innymi w szkolnych podręcznikach do języka polskiego. W telewizyjnej „Ciuchci” stworzył postać Pana Poety.

Wieloletni artysta kabaretów „Pod Egidą” i „Sześćdziesiąt minut na godzinę”, Kabaretu Autorów ZAKR a obecnie ambasador Warszawy w krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”. Od 1996 roku prowadzi także w Warszawie własną stałą scenę kabaretową pod nazwą: „Kabaretowa Scena Przyjaciół Marka Majewskiego”, skupiającą najlepszych polskich artystów kabaretu, teatru i estrady.

Reżyser i prowadzący koncerty towarzyszące konwencjom wyborczym Akcji Wyborczej „Solidarność”, Unii Wolności, Platformy Obywatelskiej, oraz koncerty jubileuszowe NSZZ „Solidarność”. Jako autor, reżyser i konferansjer występował m. in. w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, a także w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Szwecji, Włoszech i w Izraelu.

Zwycięzca teleturnieju „Mistrz Języka Polskiego”. Za osiągnięcia artystyczne oraz upowszechnianie piosenki literackiej odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymał także nagrodę SAWP-u, medal 100-lecia ZAiKSu i nagrodę okolicznościową Ministerstwa Kultury.

 

05.10.2023 r. (czwartek), godz. 18:00

Muzeum Hammonda

Wstęp: wolny (bezpłatne zaproszenia do odbioru w Muzeum Hammonda)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Muzeum

Zapraszamy wszystkich do Muzeum Hammonda na otwarcie Sali im. Wojciecha Karolaka. Po oficjalnym otwarciu o godz. 18:00 rozpocznie się improwizowany koncert wspomnieniowy, na którym przyjaciele wirtuoza, m.in.: Artur Andrus, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Dąbrowski, Andrzej i Jacek Zielińscy upamiętnią muzycznie (i nie tylko) naszego mistrza organów Hammonda – Wojciecha Karolaka.

Wystąpią:
Artur Andrus – dziennikarz i prezenter telewizyjny i radiowy, autor tekstów piosenek, piosenkarz
Andrzej Dąbrowski – piosenkarz, perkusista, kompozytor, dziennikarz, fotografik, kierowca rajdowy, w 1962 wspólnie z Wojciechem Karolakiem założyli „The Karolak Trio”
Andrzej Zieliński – wokalista, pianista, kompozytor i aranżer; założyciel zespołu Skaldowie
Jacek Zieliński – wokalista zespołu Skaldowie, muzyk, kompozytor

 

06.10.2023 r. (piątek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 25 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Dąbrowskim – popularnym piosenkarzem, wspaniałym jazzmanem, kompozytorem, dziennikarzem, fotografikiem, a także kierowcą rajdowym (Wicemistrz Polski w rajdach samochodowych w 1957). Red. Michał Sierlecki porozmawia z naszym gościem nt. jego książki „Do zwariowania jeden krok”. Będą też wspomnienia o Wojciechu Karolaku – przyjacielu Andrzeja Dąbrowskiego, z którym wspólnie zaczynali swoją muzyczna drogę.

Podczas spotkania przewidujemy możliwość zadawania pytań przez publiczność, a także minirecital w wykonaniu naszego gościa.

W programie:

 • promocja książki „Do zwariowania jeden krok”,
 • wspomnienia Andrzeja Dąbrowskiego o Wojciechu Karolaku,
 • rozmowa z publicznością,
 • minirecital.

 

07.10.2023 r. (sobota), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o kabarecie

Lwowski Kabaret Artystyczny „Czwarta Rano” powstał oczywiście we Lwowie w 2015 r. i tworzą go artyści polscy i ukraińscy.

Kabaret nawiązuje do bogatych tradycji lwowskiej kultury tworzonej do 1939 przez artystów żydowskich, polskich i ukraińskich na licznych scenach działających we Lwowie od początku XX wieku, a także na antenie lwowskiego radia w okresie przedwojennym. Kabaret ma charakter literacki, niekiedy refleksyjny, wykorzystuje rozmaite inspiracje i sięga po tematy, które nie zawsze kojarzą się z popularną rozrywką. Jego adresatem jest publiczność pragnąca się zarówno uśmiechnąć, jak też zamyślić się i uronić sentymentalną łzę...

 

08.10.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 50 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zapraszamy serdecznie na koncert „Ballady na dwa serca” w wykonaniu duetu, który od lat zachwyca słuchaczy swoim talentem scenicznym, poczuciem humoru i repertuarem, na który składają się ballady oraz pieśni żeglarskie.

Andrzej Korycki – członek legendarnego zespołu Stare Dzwony. Zasłynął przede wszystkim jako twórca utworów: Magda, Struna za struną, Chciałem być żeglarzem, Byle dalej, Załoga, Rejs tawerną, Plasterek cytryny i ja.

Dominika Żukowska – obdarzona krystalicznym głosem wokalistka i znakomita gitarzystka. Zadebiutowała na scenie szantowej w 1998 r. na festiwalu piosenki żeglarskiej „Mały Kubryk” w Łodzi.

 

14.10.2023 r. (sobota), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp:  40 zł (do 12.10.2023 r.), później 50 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Najnowszy, na bieżąco aktualizowany, autorski program Krzysztofa Daukszewicza, w którym satyryk opisuje i wyśmiewa absurdy, do których dochodzi na co dzień w kraju nad Wisłą. Każdy występ różni się od poprzedniego, w zależności od tego, co akurat dzieje się w świecie polityki.

Krzysztof Daukszewicz to polski satyryk, artysta kabaretowy, felietonista, poeta, autor tekstów, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Działalność estradową rozpoczął w 1975. Pełnił wtedy funkcję dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie oraz współtworzył kabaret Gwuść. W 1976 otrzymał drugą nagrodę na I Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim za swój autorski program Dookoła Wojtek. W 1977 otrzymał nagrodę Złote Rogi Kozicy na przeglądzie kabaretów w Zakopanem. Po przeprowadzce w 1978 do Warszawy zaczął występować w kabarecie Na Pięterku Związku Polskich Autorów i Kompozytorów, z którym przestał współpracować po 3 latach. W latach 1979–1984 był kierownikiem literackim Teatru na Targówku, w którym wystawiono dwa jego programy: satyryczny Dziury na drodze oraz musical dla dzieci Dzieci taty Zeusa. W latach 1983-1986 współtworzył z Januszem Gajosem kabaret Hotel Nitz. W 1986 otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie na sztukę teatralną za antywojenną farsę Cycek. Od 1986 do 1990 występował w kabarecie Pod Egidą. Występuje z własnymi programami satyrycznymi, realizował programy w telewizji. Jest autorem kilkunastu książek. Od 2005 jest stałym gościem programu publicystyczno-satyrycznego Szkło kontaktowe, nadawanego na antenie TVN24. W latach 2020-2021 był także komentatorem Halo.Radia. Na antenie tej rozgłośni wraz z Mariuszem Rokosem omawiał w lżejszy i czasem humorystyczny sposób wydarzenia polityczne z Polski i ze świata.

 

19.10.2023 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Kostaryce

Podczas podróży w Kostaryce można czuć się jak w ogromnym parku narodowym, gdyż obszary chronione zajmują prawie 27% powierzchni, z tendencją do powiększania. Położenie geograficzne kraju o powierzchni około 51 tyś. km2 oferuje zróżnicowane wybrzeża Pacyfiku i Morza Karaibskiego. Ale Kostaryka to kraj górzysty i wulkaniczny. Warto wiedzieć, że to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów na świecie (ponad 100 wulkanów, w tym kilka aktywnych).

Dostępne są trasy piesze w lasach deszczowych, chmurowych, tropikalnych i suchych, wśród egzotycznych roślin na wyciągnięcie ręki, w towarzystwie miejscowej fauny, w tym ogromnych błękitnych motyli, ptaków, a jak szczęście dopisze ssaków. W drodze do odległego PN Corkovado, w którym znajduje się największa na północ od dorzecza Amazonki pierwotna dżungla, spotyka się monolityczne rzeźby w kształcie kul lokalnie zwane „Las Bolas”, będące dziełem rdzennych mieszkańców i owiane tajemnicami. Przy wejściu do Parku Corcovado, o szacunku do przyrody świadczy tablica – „Człowieku wchodzisz do Parku na własne ryzyko. Jesteś tu elementem łańcucha pokarmowego, więc przyjmij do wiadomości, że możesz zostać zjedzonym”.

W trójkolorowej fladze kraju, który nie posiada armii, kolor niebieski symbolizuje niebo, biały wolność a czerwony krew przelaną za ojczyznę. Kostaryka w języku hiszpańskim oznacza „bogate wybrzeże”, często zwana jest „Szwajcarią Ameryki Środkowej”, ludzie witają się słowami „pura vida” co oznacza „czyste życie” – to więcej niż dzień dobry.

 

20.10.2023 r. (piątek), godz. 19:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Wystawa ,,Więzi’’ jest zwieńczeniem trzyletniej działalności artystycznej w zakresie grafiki warsztatowej. Zaprezentowane prace są wykonane w rozmaitych technikach graficznych. Mocno kontrastowych linorytów oraz finezyjnych wklęsłodruków. Są to owoce pracy magisterskiej i pobytu na rezydencji artystycznej we Włoszech oraz najnowsze grafiki. Punktem wyjścia do stworzenia prac był zachwyt wdziękiem natury. Pragnę w nich ukazać moc przyrody, która jest pełna fascynujących procesów. Pejzaże, drzewa i gałęzie, które królują w przedstawieniach łączą się ze sobą nawzajem i otoczeniem tworząc nierozerwalną, niewidoczną na pierwszy rzut oka więź. Pokazuje to jak wszystko jest ze sobą powiązane i zależne od siebie nawzajem.

Kamila Kościańska (03.03.1997) ukończyła studia magisterskie w Instytucie Sztuk Wizualnych w Kielcach na kierunku Sztuki Plastyczne ze specjalizacją z grafiki warsztatowej w 2021.

Zajmuje się malarstwem oraz grafiką, szczególnie technikami takimi jak sucha igła, linoryt a także tradycyjne techniki trawione. W swojej twórczości czerpie inspiracje z natury, jej skomplikowanych procesów, kombinacji i niewidocznych korelacji.

Brała udział w wielu krajowych oraz międzynarodowych wystawach i konkursach. Ma także za sobą kilka kuratorskich i artystycznych projektów. Brała udział w międzynarodowych warsztatach z grafiki warsztatowej w House of Art w Scheersbergu (Niemcy), rezydencji artystycznej oraz stażu w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, poznając sztukę tradycyjnego druku książek oraz introligatorstwa. Była rezydentką na praktykach z zakresu tradycyjnych technik grafiki warsztatowej w pracowni Stamperia del Tevere w Rzymie. We Włoszech prowadziła także międzynarodowe warsztaty z zakresu druku wklęsłego i wypukłego.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymała dwukrotnie Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrodę Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu Kieleckiego, obecnie prowadzi warsztaty artystyczne i arteterapeutyczne w pracowni Przystań dla Sztuki w Kieleckim Centrum Kultury.

 

22.10.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 60 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – artyści wybierają to, co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych. W swoich interpretacjach ponadczasowych melodii zachowują ich urok i estetykę dodając jednocześnie odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej. Inspirację czerpią nieustannie z piosenek i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacji Warsa i Rostworowskiego, oraz klasycznych wykonań orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego czy Kataszka.

Warszawską Orkiestrę Sentymentalną w obecnym składzie tworzą: Gabriela Mościcka (śpiew, akordeon), Lena Nowak (klarnet), Kazimierz Nitkiewicz (trąbka), Łukasz Owczynnikow (kontrabas), Krzysztof Baranowski (gitara, mandolina), Jakub Fedak (wibrafon) i Mateusz Kowalski (instrumenty perkusyjne).

 

23.10.2023 r. (poniedziałek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

23 października (poniedziałek) o godz. 18.00 zawita ponownie do Pałacyku Zielińskiego „Tratwa ocalenia. Tytuł piątej edycji programu autorskiego Sternika Grzegorza Raka – Miłość, Śmierć i Przyjaźń. Tym razem na pokład zabrane zostaną Syreny: Irena Nyczaj, Barbara Wrońska, Elżbieta Musiał, Anna Zakrzewska, Lena Ciaś , (specjalna obecność Beaty Pszenicznej). Wioślarze tej edycji to Stanisław Nyczaj, Henryk Jachimowski, Kazimierz Mazur (ci metafizycznie), Adam Ochwanowski, Zdzisław Antolski (pół metafizycznie), fizycznie przy wiosłach – Antoni Wit Chamera, Marcin Brykczyński, Krzysztof Nurkowski, Maciek Jóźwik, Roch Dobrowolski, Rafał Gęborek. Odpowiedzialny za tratwowy klimat, jak zawsze od pierwszego odcinka, będzie Marek „Babcia” Dubeltowicz. Tym razem postawimy żagiel wyobraźni tak wysoko, że widzowie poczują poruszający go oddech bosmana Szczęsnego Wrońskiego. O widoki naprowadzające na „Tratwę Ocalenia – Miłość, Śmierć i Przyjaźń” w niebanalny sposób zadba Piotr Waleron.

Na program zapraszają serdecznie:

 • Sternik Grzegorz Rak
 • Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru S. Żeromskiego LOŻA3
 • OKZLP
 • DŚT Pałacyk Zielińskiego.

(Wstęp wolny - jak to brzmi!)

 

Etykiety:

29.10.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Francois i Mateusz Gurgul koncertują regularnie od 2019 r. prezentując obszerny i zróżnicowany repertuar rozrywkowy. Wykonywana muzyka konfrontuje vis-a-vis dwie kultury: francuską i polską, poprzez adaptacje istniejących przebojów (francuskie przeboje w polskim brzmieniu oraz polskie w języku francuskim) jak i poprzez przedstawienie autorskich utworów. Muzycy kołyszą swoich widzów między językiem francuskim a polskim, między śmiechem piwnicznych kabaretów a wzruszeniem poezji lirycznej.

Francois jest piosenkarzem mieszkającym w Krakowie, ale pochodzącym z Wandei we Francji. Jego ojciec, Roger Martineau, ze swoim bratem Patrice stworzyli zespół muzyczny, les frères Martineau („Bracia Martineau”) i to właśnie dzięki nim pokochał muzykę i poezję francuską, a szczególnie filary piosenki francuskiej ostatniego wieku: Jacques Brel, Charles Aznavour, Georges Brassens itp. Karierę sceniczną rozpoczął w Polsce w 2018 r. po otrzymaniu złotego przycisku w konkursie telewizyjnym „Mam Talent”. Jest również Laureatem w XV Ogólnopolskim Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” w 2021 r. za francuską adaptacji utworu „Jej portret”.

Mateusz Gurgul: akordeonista, pianista, kompozytor i pedagog. Założyciel i lider formacji GURGUL BAND, z którą od 2011 roku koncertuje w kraju i poza jego granicami, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Akkordeon Akut Festival 2013 w Halle (Niemcy).Od lat zapraszany jest do udziału w licznych projektach z udziałem takich artystów jak m.in.: Grażyna Łobaszewska, Julia Kamińska, Sławek Uniatowski, Jan Nowicki, Piotr Cyrwus i Mirosław Czyżykiewicz.

 

04.11.2023 r. (sobota), godz. 17:00

05.11.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 80 zł (karnet na dwa dni)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

sobota (04.11.2023 r.), godz. 17:00

- Irek Głyk Vibes Expression feat Piotr Matusik – piano oraz Joaquin Sosa (Kuba) – klarnet, sax
- Wojtek Gogolewski Trio

niedziela (05.11.2023 r.), godz. 17:00

- Wojtek Pilichowski Band

 

Prowadzenie: red. Leszek Ślusarski

Irek Głyk Vibes Expression feat Piotr Matusik & Joaquin Sosa (Kuba)

 

Wojtek Gogolewski Trio

 

Wojtek Pilichowski Band

08.11.2023 r. (środa), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o autorze

Wydawnictwo Naukowe PWN SA zapraszana promocję książki prof. Stanisława Adamczaka pt. „Metrologia Geometryczna Powierzchni Technologicznych”. Podczas spotkania Pan prof. Stanisław Adamczak w rozmowie, którą przeprowadzi z Profesorem dr Cezary Jastrzębski, przedstawi znaczenie powierzchni technologicznych w naszym codziennym życiu. Organizatorzy planują także serię pytań od Publiczności. Po spotkaniu będzie możliwość nabycia książki i uzyskania autografu od Autora.

 

09.11.2023 r. (czwartek), godz. 18.00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

O godz. 19:00, po wernisażu, zapraszamy na wykład dra Jacka Jaźwierskiego pt. „Spór o ikony. Kształtowanie się koncepcji obrazu w tradycji wschodniej i zachodniej”. Wykład odbędzie się w sali koncertowej Pałacyku Zielińskiego.

 

Są drzwi, które dla jednych nie istnieją, dla innych wydają się zbyt ciężkie, aby możliwe było ich otwarcie oraz Ci nieliczni, Ludzie wielkiego ducha, przed którymi otwierają się jak BRAMA do nieskończonej przestrzeni Dobra, Prawdy i Piękna.

Warunkiem ich przekroczenia jest modlitwa.

Szkoła Ikony „Ostium” skupia osoby różnych profesji, które malowaniem ikon zajmują się amatorsko od lutego 2018 roku. Dzięki uprzejmości proboszcza parafii ks. Andrzeja Drapały zajęcia odbywają się w gościnnych progach Domu Parafialnego kościoła pw. Św. Rozalii i Marcina w Zagnańsku.

Prezentowane prace są odzwierciedleniem naszych pięcioletnich poszukiwań, które rozpoczęła ikona Chrystusa Pantokratora z Synaju, poprzez ikony rosyjskie, miniatury ormiańskie z iluminowanych manuskryptów X - XIV w., późnogotyckie „Czarne Godzinki”, ikony karpackie oraz ikony inspirowane twórczością prof. Jerzego Nowosielskiego.

 

12.11.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 25 zł (do 11.11.2023 r.), 30 zł w dniu koncertu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Kapela Typowy Janus powstała z naturalnej potrzeby muzykowania i kontynuowania tradycji związanej ze świętokrzyską muzyką ludową. W szeregu dźwięków można usłyszeć piękne melodie dawne jak i wstawki, a słuszniej „zagrywki” ze współczesnej muzyki. Elastyczny skład kapeli pozwala na ciągłe rozwijanie się, szukanie oraz poznawanie nowych brzmień. Część składu jest z krwi i kości muzykantami, pozostała część otrzymała miano muzykanta na uczelniach wyższych muzycznych.

W Pałacyku dźwięki będą rzeźbić: Paweł Janus (trąbka), Katarzyna Janus (skrzypeczki), Natalia Jaworska (bębenek), Mateusz Radomski (basik), Wojtek Janocha (akordeon).

 

19.11.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 35 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Kinga Rataj – znakomita artystka fado, wystąpi w Kielcach w premierowym koncercie nowego projektu BIEL.

BIEL – to kolor nierozszczepionego światła, zawiera w sobie wszystkie kolory i jest symbolem początku i nowych możliwości. Koncert BIEL, jest zapowiedzią debiutanckiego albumu Kingi Rataj. To premiera na polskiej scenie muzycznej, jej nowa droga. Napisany, skomponowany i zaaranżowany specjalnie dla niej.

Koncert bardzo emocjonalny, świetlisty, który tworzy własną, unikalną i niepowtarzalną fuzję muzyki klasycznej, popu i jazzu. Udowadnia, że tradycyjne podziały na gatunki są przestarzałe. Koncert jest jak połączenie światła i mgły, unosi się nad różnymi stylami, aby stworzyć coś zupełnie nowego czego do tej pory nie słyszeliśmy. Poruszające, pełne niepokoju utwory, które oddają wyjątkowość, emocjonalność oraz moc i piękno głosu Kingi Rataj. Wszystko to z udziałem fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, perkusji i basu, które balansują pomiędzy prostym, wręcz ascetycznym akompaniamentem a koncertowymi wirtuozowskimi partiami. Poruszająca melodia, która na długo pozostaje w pamięci. Mocne teksty piosenek zbudowane są wokół człowieka, jego życia, pragnień i emocji.

Zespół wystąpi w składzie: Kinga Rataj (głos), Marek Bazela –(fortepian), Gertruda Szymańska (perkusja), Wojciech Barteczek (skrzypce), Jakub Gucik (wiolonczela), Max Kowalski (kontrabas elektryczny).

 

18.11.2023 r. (sobota), godz. 19:00 (PREMIERA)

22.11.2023 r. (środa), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Po sukcesie musicalowej trylogii biblijnej „Rut – Ozeasz – Amos” Teatr Na Słowie (działający przy Stowarzyszeniu Wesoła54 w Kielcach) zaprasza na „Transplantację” – opowieść o trzech mężczyznach w kolejce do poważnej operacji. Każdy z nich ma swoje dziwactwa, a personel szpitala musi reagować na nieprzewidziane wydarzenia. Chwila prawdy w obliczu transplantacji serca. Konfrontacja życiowych ścieżek. Huśtawka emocji. Nic do ukrycia. Miłość i nadzieja na wiarę. Wiara i nadzieja na miłość.

Zapraszamy 18 listopada 2023 r., godz. 19:00 (premiera) oraz 22 listopada 2023 r., godz. 19:00.

TRANSPLANTACJA to oszczędny spektakl na ośmiu aktorów z pięcioma chwytliwymi piosenkami śpiewanymi na żywo, skomponowanymi przez Wojciecha Armatę – kompozytora musicalu OZEASZ.

 • Występują: Tomasz Berliński, Patryk Celebański, Marek Kroner, Monika Kurcbart, Ewa Kuziel-Ozdoba, Emilia Mojecka, Anna Wieczorek, Maria Zawadzka, Krystian Łata.
 • Scenariusz według pomysłu Pawła Januchty
 • Reżyseria: Tomasz Berliński, Emilia Mojecka
 • Muzyka: Wojciech Armata
 • Konsultacja reżyserska: Hubert Stachura
 • Koordynacja: Zuzanna Ferenc – Warchałowska
 • Autorskie dialogi i teksty piosenek w wykonaniu zespołu aktorskiego.

Czas trwania: 80 minut

Patronem i sponsorem spektaklu są:

 • Miasto Kielce
 • ArtProject Construction Norbert Wieczorek

Po spektaklu zapraszamy na krótkie spotkanie z zespołem, autorami i dr n. med. Ewą Dziewięcką, specjalistą kardiolog z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Jana Pawła II, Klinika Chorób Serca i Naczyń.

 

Etykiety: ,

26.11.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 100 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy na XVI edycję Kieleckiego Festiwalu Kąśliwości. Gospodarzem wieczoru będzie Artur Andrus, a jego gośćmi: Agnieszka Marylka Litwin, Marcin Daniec, Jacek Fedorowicz (online), Tadeusz Kwinta i Kuba Sienkiewicz.

Artur Andrus – dziennikarz i prezenter telewizyjny i radiowy, autor tekstów piosenek, piosenkarz. Podobno pił w Spale i spał w Pile…

Agnieszka Marylka Litwin – artystka związana z kabaretami Jurki i Szum oraz z wytwórnią filmową A’Yoy. Bywa widywana z Saszą.

Marcin Daniec – satyryk, artysta kabaretowy, komik i stand-uper. Twierdzi, że "z góry najlepiej widoć".

Jacek Fedorowicz (online) – satyryk, aktor, prezenter telewizyjny, artysta malarz, rysownik i felietonista. Jednym słowem: Kolega Kierownik.

Tadeusz Kwinta – aktor, reżyser, i artysta kabaretowy związany m.in. z „Piwnicą pod Baranami”. Bywa też wykładowcą słów trudnych acz popularnych.

Kuba Sienkiewicz – muzyk rockowy, wokalista, gitarzysta i autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary. Krótko mówiąc: Człowiek z liściem na głowie.

 

30.11.2023 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Papui Nowej Gwinei

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP o Papui-Nowej Gwinei:

„Kraj leży w strefie aktywnej sejsmicznie… występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi i tsunami, gwałtownymi powodziami i osuwiskami ziemi. Drogi są bardzo słabej jakości. Kierowcy, którzy spowodują śmierć rdzennego mieszkańca, mogą paść ofiarą zemsty jego rodziny. Panuje malaria, febra, gruźlica, denga, zapalenie wątroby typu A i tyfus, odnotowano także przypadki ptasiej grypy.

Walki plemienne mogą wystąpić w dowolnym miejscu bez ostrzeżenia i mogą się bardzo szybko nasilać. Nie jest wskazane podróżowanie samotnie, szczególnie po zmroku. Odradza się korzystanie z transportu publicznego i taksówek…”

 

Mimo tych informacji i uciążliwej podróży zdecydowałam się polecieć do Papui-Nowej Gwinei. „Groźna” kraina okazała się egzotycznym, fascynującym miejscem pełnym życzliwych, uśmiechniętych i gościnnych ludzi. Moim marzeniem było zobaczenie festiwalu Goroka Show, który odbywa się z okazji Święta Niepodległości. To spotkanie czasem ponad 100 grup etnicznych śpiewających, tańczących, prezentujących swoje obyczaje w niewyobrażalnie barwnych, niezwykłych strojach. Spróbuję przekazać Państwu odrobinę ich energii.

Po festiwalu wyruszymy do prowincji położonych w sercu wyżyn, wokół których wznoszą się strome pasma górskie z najwyższym szczytem kraju Mount Wilhelm o wysokości 4509 m npm. Będziemy zatrzymywać się przy bazarach posilając miejscowymi przysmakami. Weźmiemy nieplanowany udział w zakończeniu roku szkolnego. Odwiedzimy społeczność Chimbu z Plemienia Szkieletów i Asaro, czyli Błotnych Ludzi.

Gdy wreszcie dotrzemy nad rzekę Sepik popłyniemy dłubankami, wypatrując krokodyli, do odległej wioski, w której spędzimy parę dni mieszkając tak, jak na co dzień żyją Papuasi. Na koniec zwiedzimy Port Moresby – jedyną w świecie stolicę bez połączeń drogowych z resztą kraju i jedynym parlamentem, w którym podczas obrad muszą być dostępni tłumacze.

 

01.12.2023 r. (piątek), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o książce

Zapraszamy Państwa na spotkanie z Katarzyną Kasią i Grzegorzem Markowskim – autorami książki „Siedem życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei”.

Ta książka powstała z bezsilności, ale zaowocowała nadzieją. Od ośmiu lat świat przynosi nam kolejne powody do trosk, więc żeby zupełnie nie ulec smętnym nastrojom, zadaliśmy sobie proste pytania:

- Czego nam dzisiaj najbardziej brakuje? Czego chcielibyśmy dla siebie? Czego chcielibyśmy dla Polski?

Tak powstała lista siedmiu życzeń: odwagi, przyszłości, niepodległości, śmiechu, spokoju, bogactwa, szacunku.

O każdym z nich porozmawialiśmy z kimś wybitnym, kto zna temat od podszewki. Dzięki temu wiemy, co zrobić, żeby te życzenia się spełniły. A właściwie byśmy sami potrafili je sobie spełnić.

Jeśli chcecie poczuć nadzieję, że wbrew temu, jak wygląda dziś, jutro może być lepsze, przeczytajcie siedem inspirujących rozmów na siedem uniwersalnych tematów. I zastanówcie się:

Czego wy życzycie Polsce?

 • Agnieszka Holland o odwadze,
 • Szymon Malinowski o przyszłości
 • Jarosław Kuisz o niepodległości,
 • Dorota Masłowska o śmiechu,
 • Andrzej Leder o spokoju,
 • Joanna Tyrowicz o bogactwie,
 • Jurek Owsiak o szacunku.

Podczas spotkania będzie możliwość kupienia książki oraz oczywiście otrzymania autografów od autorów.

 

03.12.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

„Ballady o złej władzy” to specjalny zestaw satyrycznych piosenek napisanych przez Andrzeja Waligórskiego, które wykona Olek Grotowski.

Andrzej Waligórski zasłynął jako twórca tekstów piosenek wykonywanych między innymi przez Tadeusza Chyłę („Ballada o cysorzu”) i Olka Grotowskiego z Małgorzatą Zwierzchowską (około tysiąca piosenek). Sam określał siebie często jako „tekściarza”. Stworzył postać Dreptaka (symbol przeciętnego Polaka z jego wadami i zaletami), był autorem m.in. „Bajeczek Babci Pimpusiowej”, felietonu radiowego Pocztówki z Karłowic oraz popularnego słuchowiska radiowego „Rycerze” nadawanego w magazynie „60 minut na godzinę”, parodiującego Trylogię Henryka Sienkiewicza (pochodzi z niego piosenka „Hej, szable w dłoń”).

 

07.12.2023 r. (czwartek), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Piotr Bieniek – jędrzejowianin z pochodzenia, od czasów studenckich związany również z Krakowem; artysta fotografik, członek rzeczywisty ZPAF (Okręg Świętokrzyski) oraz Fotoklubu RP, posiada tytuł AFIAP. Nauczyciel fotografii, egzaminator OKE w zawodzie fototechnik. Jako pracownik naukowy Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prowadzi m.in. dwa cykle wykładów ogólnouczelnianych o tematyce fotograficznej oraz zajęcia popularyzujące fotografię. Absolwent AGH, doktor nauk chemicznych.

Jak pisze: W fotografii interesuje mnie forma i sens obrazu niezależnie od tego, do jakiego gatunku on należy. Fotografuję to, co wydaje mi się interesujące tematycznie lub wizualnie. W konsekwencji tematyka moich fotografii jest zróżnicowana. Jednak szczególnie zaciekawiło mnie podobieństwo form i znaczeń w różnych skalach i kontekstach.

W podejmowanej tematyce niekiedy łączy pasję fotograficzną i chemiczną, tworząc prace z gatunku Art & Science. Najczęściej wykorzystuje do tego własny, indywidualnie dostosowany mikroskop polaryzacyjny, do którego podłącza aparat fotograficzny. W ten sposób powstają niektóre z jego wystaw indywidualnych: „Mikroświaty” (Fort 49 w Krakowie, 2008 r.), „Krajobrazy mikroskopowe” (BWA w Kielcach, 2017 r.) oraz obecnie wystawa „Milimetr”. Z kolei seria „Cola”, przedstawiająca abstrakcyjne obrazy mikroskopowe zagęszczonego napoju typu cola, uzyskała wyróżnienie w konkursie London International Creative Competition 2015.

Autor w sumie kilkunastu wystaw indywidualnych, współautor licznych wystaw zbiorowych. Wiele jego prac uczestniczyło w międzynarodowych salonach pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP i Amerykańskiego Towarzystwa Fotograficznego PSA, zdobywał również nagrody i wyróżnienia w prestiżowych międzynarodowych konkursach Px3 (Prix de la Photographie, Paris), London International Creative Competition, International Photography Awards, Moscow International Foto Awards.

 

10.12.2023 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy muzykujące rodziny do wzięcia udziału w koncercie pt. „Tra La La, Pitu Pitu, czyli rodzinne muzykowanie w Pałacyku”, podczas którego będziecie mogli na naszej scenie zaprezentować swoje muzyczne umiejętności.

W koncercie możecie wystąpić w różnych konfiguracjach. Warunkiem jest, aby artyści byli rodziną: mama z tatą, dzieci z rodzicami, dziadkowie z wnukami, a nawet szwagier z bratową i jej dziećmi. Każda konfiguracja jest możliwa, a ilość osób na scenie ogranicza jedynie wielkość sceny i rodziny. Podczas koncertu możecie coś zagrać (utwory instrumentalne), albo zagrać i zaśpiewać.

Aby stać się wykonawcą tego koncertu należy do 19 listopada 2023 r. przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. swoje zgłoszenie z krótkim opisem muzykującej rodzinki i propozycją prezentacji na scenie. Oczywiście na kilka dni przed koncertem zaprosimy Was na spotkanie organizacyjne i omówimy szczegóły Waszego występu.

No to co? Zapraszamy do wspólnej zabawy i czekamy na Wasze zgłoszenia!

 

15.12.2023 r. (piątek), godz. 17:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Końskie było zwykłą wsią. Bez gór, morza, jezior, krętych rzek, malowniczych wzgórz. Nikt tu nie chciał mieszkać. Ziemia Odrowążów, a później Małachowskich, niczym się nie wyróżniała. Dopiero Jan Małachowski pochylił się nad tą ziemią i obiecał wolność tym, którzy zdecydują się tu zamieszkać. I właśnie ci ludzie, na przekór naturze, urządzili sobie tę ziemię. Ujarzmili rzeki, wybudowali fabryki, kuźnie, odlewnie, ceramiki. Płynne żelazo koneckich odlewni poznawane było w najodleglejszych częściach kraju. Najpierw w powozach, karetach, potem pistoletach, żeliwnych balustradach i włazach. Ci ludzie, jeśli chcieli otaczać się pięknem, to budowali mosty na rzece, zrobili zalew, który dziś znany jest jako Sielpia. Ta ludzka przekora twórców tych ziem, przyciąga postaci kreatywne, cieszące się twórczą wolnością.

To już 34. plener „Świętokrzyskie Krajobrazy”, zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Edukacji Plastycznej w Kielcach. Artyści na początku września spędzili 10 dni w ośrodku wypoczynkowym „Łucznik” w Sielpi. Większość prac w sposób artystyczny przetwarza krajobrazy popularnego kurortu po sezonie. Zobaczyć możemy spokojne lustro wody i kontrastujące z nią kłębowisko ciemnych, jesiennych chmur. Baśniowe, kolorowe kajaki przycumowane przy pustym pomoście. Woda przybiera raz kolory fluoroscencyjne, innymi razy jaskrawo-różowe, kiedy słońce zachodzi wyjątkowo późno. Jest wreszcie woda, która jest niebem i niebo, które jest wodą.

Sielpia odkrywana jest też na nowo, kiedy patrząc na ruchliwy most przy trasie wojewódzkiej widzimy Golden Gate Bridge. Nie zabrakło też dzikiej strony zalewu, z zielenią pochłaniającą Czarną rzekę. Z kolei muzeum w Sielpi staje się pogodną abstrakcją.

Artyści odbyli kilka wycieczek, podczas jednej z nich odwiedzili Końskie. Obserwujemy parkową kapliczkę, ale i mniej znane miejsca. Spod lewitującej drewnianej kuczki, czyli balkonu na którym Żydzi pod odchylanym dachem podziwiali rozgwieżdżone niebo, przyglądamy się katolickiej kolegiacie. Jednak uwagę tu zwraca głównie żarząca się na żółto ściana, oświetlająca sąsiednie kamienice. Patrzymy na nienachalną mistykę w zaułku. Neogotycki kościół powraca w wielu pracach i z każdym ujęciem jest całkiem inną budowlą: ciężkim murem, albo wręcz przeciwnie: lekką, kruchą konstrukcją.

Docieramy też do rynku, gdzie z ciemnych chmur wyłania się Tadeusz Kościuszko, jakby miał zaraz zeskoczyć z cokołu i cwałować przez granitowy plac.

Wreszcie artyści docierają do Pałacu Małachowskich, który wydaje się budowlą z innego świata, zamierzchłej przeszłości, z której archeologicznymi szczypcami wydobywany jest dawny blask klasycyzmu. Innym razem pałac rozwija przed nami w cieniu świętokrzyskie pasiaki.

Oprócz miasta malarskiego, fotogenicznego są też zauważone miejsca trudno dostępne, nieprzyjemne i niewygodne, które poznajemy przez odpadający tynk, fabryczne dymy.

Kolejną wycieczkę uczestnicy pleneru odbyli do dawnego klasztoru w Kazanowie. Dzięki nim docieramy do ukrytej w refleksach i cieniach ścian, schodów, okiennic i drzwi… tajemnicy.

Za umożliwienie nam – uczestnikom pleneru artystycznego – pobytu na tym niezwykłym dziś kawałku świata, szczególne podziękowania kierujemy do burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, a także do Piotra Salaty, dyrektora Koneckiego Centrum Kultury – ambasadorów ziemi ludzi wolnych.

Magdalena Galas-Klusek

Uczestnicy: Magdalena Galas-Klusek, Vadym Abyzov, Alicja Bachurska, Marek Paweł Bachurski, Mirosław Benedyktowicz, Joanna Biskup-Brykczyńska, Beata Borek, Andrzej Borys, Oksana Czuieva, Magdalena Galas-Klusek, Grzegorz Kielesiński, Anna Kozub, Waldemar Kozub, Tamara Maj, Witold Popielski, Zbigniew Piotr Porębski, Bogdan Ptak, Aga Sabat, Grzegorz Sideł, Karolina Sideł-Kozieł, Justyna Soja-Sadowska, Wiesław Turno, Zofia Turno, Ewa Wiśniewska-Zduniak, Barbara Wnuk-Spirowska, Sławomir Zieliński, Katarzyna Ziołowicz, Waldemar Żuchnicki.

 

17.12.2023 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 35 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Basia Stępniak-Wilk – wybitna autorka i wykonawczyni m. in. takich przebojów jak „Bombonierka” (duet z Grzegorzem Turnauem), czy „Słodka chwila zmian”– piosenek, które gościły na najwyższych miejscach listy przebojów radiowej Trójki i wielu innych rozgłośni – polskich i polonijnych. Jej utwory to różne smaki i barwy, a że artystka ma w swoim dorobku nie tylko autorskie płyty, ale nieustająco współpracuje ze znakomitymi kompozytorami (A. Zarycki, A. Brzeziński), jej repertuar jest bogaty i niezwykle kolorowy. Basia Stępniak-Wilk jest ceniona zarówno w świecie piosenki popularnej, jak i tej niszowej, kojarzonej z nastrojową, poetycką Krainą Łagodności.

 

28.12.2023 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o A. Osieckiej

Osiecka Jazzowo to muzyczny projekt znanego wrocławskiego muzyka Krzysztofa Żesławskiego współpracującego z zespołami Tax Free i Wolną Grupą Bukowina, który do współpracy zaprosił charyzmatyczną wokalistkę Natalię Lubrano. W grudniu 2016 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu.

Krzysztof Żesławski od wielu lat jest propagatorem twórczości Agnieszki Osieckiej, pełni również funkcję kierownika muzycznego Festiwalu Twórczości Agnieszki Osieckiej „Bardzo Wielka Woda” we Wrocławiu. W 2020 r. Krzysztof Żesławski skomponował muzykę do tekstu Agnieszki Osieckiej „Piosenka o ostatnim Doboszu”, która pojawiła się w filmie dokumentalnym pt. „Świat został stworzony dla mnie” o życiu literata Andrzeja Dobosza.

Natalia Lubrano ma za sobą współpracę m.in. z Andrzejem Smolikiem, zespołem Miloopa. W 2012 r. ukazała się solowa płyta Natalii pt. R.E.S.P.E.C.T., jest również laureatką PPA we Wrocławiu, gdzie otrzymała nagrodę publiczności za brawurowe wykonanie piosenki „Wariatka tańczy”. W kwietniu 2014 roku zdobyła nagrodę publiczności oraz specjalną nagrodę jury za walory wokalne na ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W czerwcu wystąpiła w koncercie „SuperDebiuty” na 51. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pod koniec września ukazał się album koncertowy zatytułowany Live Sessions, który zawierał zapisów z koncertu Natalii Lubrano i Maćka Czemplika. Jesienią 2015 roku Natalia Lubrano z zespołem The Lions brała udział w dziesiątej edycji programu „Must Be the Music. Tylko muzyka”. Ostatecznie doszła z nim do finału. W listopadzie tego samego roku wystąpiła jako support przed koncertem grupy LemON w Warszawie. Pod koniec listopada 2016 roku ukazała się płyta zatytułowana Osiecka Jazzowo, którą piosenkarka nagrała wspólnie z Kwartetem Krzysztofa Żesławskiego ku czci Agnieszki Osieckiej.

W 2020 r. współpracę z zespołem zawiązał Piotr Dziubek – akordeonista, pianista, kompozytor i aranżer, a w roku 2022 r. współpracę z zespołem nawiązał Olek Miśkiewicz – pianista i akordeonista.

W lutym 2021 r. zespół zagrał koncert w Łazienkach Królewskich, a wydarzenie to było transmitowane przez TVP3 Warszawa.

Skład: Natalia Lubrano (śpiew), Olek Miśkiewicz (fortepian, akordeon), Krzysztof Żesławski (gitara basowa, gitary, kierownictwo muzyczne). Gościnnie: Michał Polak (perkusja).

 

Free Joomla! templates by AgeThemes