19.10.2023 r. (czwartek), godz. 18:00
Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa
Wstęp: Wolny
Podczas podróży w Kostaryce można czuć się jak w ogromnym parku narodowym, gdyż obszary chronione zajmują prawie 27% powierzchni, z tendencją do powiększania. Położenie geograficzne kraju o powierzchni około 51 tyś. km2 oferuje zróżnicowane wybrzeża Pacyfiku i Morza Karaibskiego. Ale Kostaryka to kraj górzysty i wulkaniczny. Warto wiedzieć, że to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów na świecie (ponad 100 wulkanów, w tym kilka aktywnych).
Dostępne są trasy piesze w lasach deszczowych, chmurowych, tropikalnych i suchych, wśród egzotycznych roślin na wyciągnięcie ręki, w towarzystwie miejscowej fauny, w tym ogromnych błękitnych motyli, ptaków, a jak szczęście dopisze ssaków. W drodze do odległego PN Corkovado, w którym znajduje się największa na północ od dorzecza Amazonki pierwotna dżungla, spotyka się monolityczne rzeźby w kształcie kul lokalnie zwane „Las Bolas”, będące dziełem rdzennych mieszkańców i owiane tajemnicami. Przy wejściu do Parku Corcovado, o szacunku do przyrody świadczy tablica – „Człowieku wchodzisz do Parku na własne ryzyko. Jesteś tu elementem łańcucha pokarmowego, więc przyjmij do wiadomości, że możesz zostać zjedzonym”.
W trójkolorowej fladze kraju, który nie posiada armii, kolor niebieski symbolizuje niebo, biały wolność a czerwony krew przelaną za ojczyznę. Kostaryka w języku hiszpańskim oznacza „bogate wybrzeże”, często zwana jest „Szwajcarią Ameryki Środkowej”, ludzie witają się słowami „pura vida” co oznacza „czyste życie” – to więcej niż dzień dobry.