Dom Środowisk Twórczych
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

Dyrektor DŚT – Jarosław BukowskiGorąco zachęcam wszystkich – zarówno kielczan jak i gości z kraju i zagranicy odwiedzających lub choćby tylko przejeżdżających przez Kielce – do wizyty w Pałacyku Tomasza Zielińskiego, czyli XIX-wiecznej miejskiej rezydencji o charakterze romantycznym.

Od 1985 roku Pałacyk jest siedzibą Domu Środowisk Twórczych (Samorządowej Instytucji Kultury Miasta Kielce) i przez cały rok tętni życiem. Co miesiąc prezentujemy nowe ekspozycje malarskie, plastyczne bądź fotograficzne. Promujemy nowych twórców w regionie, zapraszamy uznanych artystów oraz znane z pierwszych stron gazet postacie ze świata kultury, nauki, publicystyki czy sportu. W każdy niedzielny wieczór króluje u nas muzyka „na żywo”. Od maja do października koncerty odbywają się na Letniej Scenie w naszym ogrodzie, a w okresie jesienno-zimowym w Sali Koncertowej we wnętrzach Pałacyku.

Od 30 maja 2005 r. jesteśmy gospodarzem Galerii Współczesnej Sztuki Sakrum „Dom Praczki”, która powstała z inicjatywy Leszka Mądzika – jedynej tego typu placówki w Polsce, a może nawet na świecie.

15 maja 2021 r. w kompleksie Pałacyku Zielińskiego odbyło się otwarcie nowej siedziby Muzeum Hammonda – jedynego na świecie muzeum poświęconego amerykańskiemu wynalazcy i twórcy organów – Laurensowi Hammondowi. Kolekcja muzeum to 61 różnorodnych modeli organów Hammonda i innych wynalazków.

Poza programem merytorycznym oferujemy Państwu klimatyczną kawiarnię, świetną kuchnię, pokoje gościnne, piękny ogród z Basztą Plotkarką położony w środku najstarszego w Polsce Parku Miejskiego.

Życzę Państwu miłych i niezapomnianych wrażeń z pobytu w Pałacyku Tomasza Zielińskiego w Kielcach.

Jarosław Bukowski
Dyrektor Domu Środowisk Twórczych

Pałacyk Tomasza Zielińskiego to romantyczna rezydencja z reprezentacyjnym salonikiem w stylu klasycystycznym. Oficyna z wieżą, oranżerią i basztą nawiązują do gotyku . Od strony Parku miejskiego posesję opasuje mur zwieńczony charakterystyczną basztą, która nazywana jest „Plotkarką”. W skład kompleksu wchodzi także neorenesansowy pawilon...

Pałac Tomasz Zielińskiego (fot. Przemysław Sękowski)Pałac Tomasza Zielińskiego położony jest w centrum Kielc, obok XVII-wiecznego Pałacu Biskupiego. Powstał na terenie dawnego folwarku biskupiego, gdzie w XVIII wieku istniały: dom pisarza prowentowego, pralnia biskupia i szkoła jazdy konnej, tzw. rajszula.

W 1847 roku Tomasz Zieliński, nowo mianowany naczelnik powiatu kieleckiego wydzierżawił budynki z terenu folwarku. Dzierżawca, jako kolekcjoner, miłośnik sztuki i mecenas artystów w ciągu kilku lat przekształcił dawny „dom pisarza” i „dom praczki” w romantyczne założenie pałacowo-ogrodowe, prezentujące tzw. malarski kierunek architektury XIX w., zakładający m.in. asymetrię kompozycji oraz duży udział elementów dekoracyjnych.

Portret Tomasza Zielińskiego autorstwa Ksawerego Jana KaniewskiegoTomasz Zieliński urodził się w Krakowie 28 marca 1802 roku. Był synem Jakuba i Jadwigi Zielińskich. Akta zaznaczają pochodzenie szlacheckie, a pośmiertny Inwentarz wymienia wśród różnych przedmiotów metalowych skromną „pieczątkę rżniętą na mosiądzu z herbem zmarłego”. W Krakowie ukończył 5 klas gimnazjum, po czym w 1819 roku znalazł się już w Warszawie.

Biografowie podkreślają, zgodnie z aktami, że Zieliński osierociał wcześnie. Sugerują też, że nie posiadając bliższej ani dalszej rodziny rekompensował brak ciepła domowego ogniska namiętnym zamiłowaniem do dzieł sztuki i starożytności, któremu pozostał wierny do końca życia. Zamiłowanie owo miało się rozbudzić pod wpływem kontaktów z opiekującą się nim w Krakowie Elżbietą Skotnicką, właścicielką bogatego zbioru obrazów. Sieroctwo Zielińskiego nie musiało zresztą być wówczas całkowite, bo do Warszawy przyjechał zapewne z matką, skoro wiemy, że zgodnie ze swym życzeniem został pochowany na Powązkach obok jej grobu. Nie był również jedynakiem: miał brata – Jana, z którym, jak się wydaje, nie utrzymywał bliższych stosunków. Na jedyny jego ślad natrafiamy dopiero w roku 1859, gdyż już po śmierci Tomasza usiłuje on zabiegać o prawa spadkowe, występując wówczas z tą motywacją o odpis „Stanu Służby” zmarłego brata. Istniała też dalsza rodzina, do której należał późniejszy spadkobierca zbiorów, Aleksander Bronikowski.

Free Joomla! templates by AgeThemes