Dom Środowisk Twórczych
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

06.01.2025 r. (poniedziałek), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 10 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Kolędy na wsi pełniły rolę magiczną. Ich śpiewanie miało zapewnić urodzaj, płodność zwierzętom hodowlanym oraz ogólny dobrobyt w życiu człowieka. Im lepiej komuś życzono kolędując w zimowe przesilenie, tym obfitszych plonów mogła się ta osoba spodziewać w nadchodzącym roku.

Uroczyste obchodzenie Nowego Słońca odrodzonego w czasie przesilenia zimowego jest ujęciem o bardzo starym, przedchrześcijańskim rodowodzie. Wraz z upowszechnianiem się chrześcijaństwa powstawały nowe pieśni, a w tych już znanych miejsce poprzednich bóstw zajmowała Matka Boska, Dzieciątko, święci.

Pieśni od wieków towarzyszą ludziom w okresie świątecznym. Powracając do korzeni w kulturze ludowej możemy na chwilę przenieść się w czasie, odkrywając mistyczne znaczenie świąt Bożego Narodzenia.

Zapraszamy na wyjątkowy koncert ludowych kolęd i pastorałek – dawnych i zapomnianych, współczesnych, ale nieznanych, wschodnich polifonii. Zaśpiewa grupa związana z Pieśniami Ludów – wspaniałą inicjatywą łączącą ludzi w cyklicznym kręgu wspólnych śpiewów tradycyjnych: Luiza Raczyło, Aleksandra Żywomiła Reczyńska, Tamara Wasilewska, Marzena Kotas, Magdalena Zuber, Magdalena Tomaszewska, Kornelia Kaczmarska, Paweł Niedźwiedź.

 

09.01.2025 r. (czwartek), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej

Na koncercie wystąpią osoby które rozwijają swoją pasję w Studiu Wokalnym Awokado – wokaliści w różnym wieku, entuzjaści oraz zawodowo zajmujący się tą dziedziną. Usłyszymy najpiękniejsze kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne.

Wokalistom towarzyszyć będą instrumentaliści – przyjaciele Studia Awokado: Mikołaj Kowalski (gitara basowa, fortepian), Kacper Kwaśniewski (fortepian), Piotr Ziębiński (perkusja, cajon), Wojciech Wojciechowski (gitara), Patryk Ptak (gitara), Lilia Kowalska-Ziębińska (prowadzenie, wokal).

Koncert propaguje śpiewanie pomimo barier, śpiewanie bez względu na wiek, wykształcenie itp; pokonywanie wewnętrznych oporów, uwolnienie artystycznej i terapeutycznej sfery śpiewania.

 

10.01.2025 r. (piątek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o autorze

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Tomaszem Piątkiem, który opowie o swojej najnowszej książce „Służby PiS”. Podczas rozmowy, którą poprowadzi dr Bartłomiej Zapała, będziemy szukać odpowiedzi, m.in. na takie pytania:

- Ile taśm przesłuchał Maciej Wąsik i jakich cudów dokonywał?

- Jak Pakistańczycy stali się Afgańczykami, a chemiczka – specjalistką od szabli?

- Czy Rosjanie podsłuchiwali nas Pegasusem kupionym przez CBA?

- Kto w polskich służbach chciał dogadać się z rosyjsko-łotewskim gangsterem?

- Dlaczego PiS niszczył służby RP? Na co Polska została narażona w latach 2015-2023?

 

Książkę „Służby PiS” wydawnictwa Arbitror będzie można kupić na miejscu.

 

12.01.2025 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Eryk Parchański ur. 18.05.2002 r. w Bielsku-Białej. Student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. dr hab. Wojciecha Świtały. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w ZPSM im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej. Następnie naukę kontynuował w klasie fortepianu Artura Jaronia w ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach, którą ukończył z wyróżnieniem.

Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Zdobywcą pierwszych nagród w: Żaganiu, Rybniku, Koninie, Koszycach i Kielcach; drugich w: Augustowie, Koninie-Żychlinie i Płocku; trzecich w: Kownie i Augustowie. Ma na swoim koncie również Grand Prix na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Gloria Artis” w Wiedniu; Złotego Parnasa podczas XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. We wrześniu 2019 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Do ostatnich osiągnięć należy pierwsza nagroda na 52. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Eryk jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za swoje osiągnięcia artystyczne oraz Laureatem Programu Stypendialnego ”Młoda Polska”.

Koncertował z Lwowską Orkiestrą Kameralną Akademia, Lwowską Orkiestrą Filharmonii Narodowej we Lwowie, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie oraz Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Trzykrotnie brał udział w recitalach w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Koncertach Chopinowskich Pod Pomnikiem w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jest laureatem Estrady Młodych 55 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Na koncie ma także wiele koncertów w różnych krajach takich jak: Dania, Austria, Niemcy, Słowacja, Ukraina, Litwa, Japonia, Francja.

Eryk brał i bierze udział w wielu kursach mistrzowskich, gdzie szkolił się pod okiem znakomitych profesorów, m.in. Andrzej Jasiński, Kevin Kenner, Philippe Giusiano, Lidia Grychtołówna, Carlo Palese, Eugen Indjic, Mikhail Voskresensky, Yamamoto Takashi.

 

13.01.2025 r. (poniedziałek), godz. 17:30

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Zapraszamy na spotkanie z grami RPG, nazywanymi też grami fabularnymi albo grami wyobraźni. Jest to wyjątkowe doświadczenie, podczas którego wcielacie się w jednego z bohaterów i wspólnie z pozostałymi graczami tworzycie niepowtarzalną opowieść. Możecie być odważnymi wojownikami, sprytnymi łotrzykami, tajemniczymi magami lub kimkolwiek jeszcze zechcecie!

Będziecie mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę, odkrywać tajemnice i pokonywać przeciwności losu. Czekają Was niezapomniane chwile w świecie pełnym magii, bohaterstwa i niebezpiecznych wyzwań.

 

Etykiety:

16.01.2025 r. (czwartek), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Wernisaż wystawy podsumowujący pracę uczennic kieleckiego plastyka, w ramach Projektu Solidarności Europejskiego Korpusu Solidarności pt: „Kruchość Widzenia”, realizowany dzięki współpracy z różnymi instytucjami m. in. Państwowym Liceum Plastycznym w Kielcach i Centrum Edukacji ProHarmonia.

Projekt Kruchość Widzenia realizowany jest od 01.02.2024 r. do 31.01.2025 r.

Grupa inicjatywna: Julia Stępień, Julia Szejpało, Katarzyna Szrek, Zuzanna Synak, Aleksandra Wileczek, Julia Zalińska, Daria Zapała.

„Kruchość widzenia” - to projekt napisany przez młodzież, dla młodzieży, - to działania artystyczne i społeczne (poznanie tajników pracy ze szkłem), - to uświadomienie uczestnikom, jak to jest być osoba niepełnosprawną (współpraca z PZN), - porywa do działania, rozbudza poczucie piękna, inspiruje, uczy tolerancji.

19.01.2025 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 10 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej

FIRE – Fundacja Integracja Rozwój Edukacja i Dom Środowisk Twórczych w Kielcach zapraszają na Koncert finałowy Warsztatów „W rytmie słów”.

Za nami pracowity rok, który spędziliśmy na radosnej i kreatywnej pracy twórczej. Na sesjach warsztatowych mieliśmy okazję podglądać naszych Idoli, którzy w roli Mentorów dzielili się z nami swoim songwriterskim know-how, a także zagrali dla Kielczan piękne koncerty na Scenie Letniej w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego. Nasze zaproszenie przyjęli: Eliza Sicińska (z duetu Knedlove), Natalia Kwiatkowska (z zespołu Cheap Tobacco), Monika „Mimi” Wydrzyńska (z formacji Linia Nocna) oraz Micheal Lonstar.

Zainspirowani weszliśmy do studia nagrań, gdzie każdy z Uczestników zrealizował swoją autorską piosenkę i nagrał klip video. Teraz nadszedł czas, żeby podzielić się z Państwem naszą twórczością, prezentując ją na żywo.

Na koncert zapraszają: Sylwia Buchalska-Augustyn, Monika Dropik, Martyna Gadawska, Julia Kamińska, Maciej Komosa, Jakub Korban, Marcin Kulpa, Karolina Latos, Kinga Karolina Łukomska, Basia Majewska, Julia Matczak, Mija Mi, Bartek Myalski, Marysia Pankowska, Katarzyna Piotrowska, Julia Waglewska.

Realizatorem Projektu jest FIRE – Fundacja Integracja Rozwój Edukacja

Projekt Warsztaty „W Rytmie Słów” jest współfinansowany współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej.

Partnerzy:
- CreoConcept – Mecenas Warsztatów – Wspieracz kreatywnych!
- Trust Investment
- Dom Środowisk Twórczych Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach
- United Records
- nonoise.media

Partnerzy medialni: TVP3 Kielce, Echo Dnia Świętokrzyskie, Radio Kielce, Radio eM Kielce.

 

25.01.2025 r. (sobota), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 60 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Kuba Sienkiewicz jako komentator polskiej rzeczywistości w nowym solowym albumie pt. „Pani Bóg”, który opowiada o świecie, o Polsce i o samym autorze. Tytuł płyty wpisuje się w publiczną dyskusję o podmiotowości kobiet. Kuba Sienkiewicz proponuje jak zwykle teksty gorzkie, przewrotne i niejednoznaczne, ale przede wszystkim humor muzyczny i językowy. Brzmienia, przywołujące na myśl klasyczne bluesowe granie rodem z Luizjany, to dzieło wybitnych muzyków: Sebastiana Rucińskiego i Tomasza Wójcika – wirtuozów jazzowej gitary stylu „new acoustic” i „gypsy swing”.

Większość utworów powstała w ciągu ostatnich sześciu lat. Jednak są też trzy wydane wcześniej na płytach Elektrycznych Gitar, które Kuba Sienkiewicz postanowił poprawić. Wśród nich jest autorska wersja piosenki „Serce jak pies” znanej wcześniej jako tekst do melodii Paula McCartney'a.

Skład: Kuba Sienkiewicz (wokal, gitara), Sebastian Ruciński (gitara), Tomasz Wójcik (Gitara).

 

26.01.2025 r. (niedziela)

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o WOŚP

82 800 zł zebraliśmy podczas Wielkiej Kieleckiej Licytacji Finałowej, która odbyła się w Pałacyku Zielińskiego w niedzielę 25 stycznia 2025 r. – w ramach 33 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dom Środowisk Twórczych kolejny raz włączył się w działania największego w Polsce Sztabu #262 zorganizowanego przez kielecką redakcję Echa Dnia oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, kierowanego przez niezastąpioną Joannę Tomusiak. Już od rana w naszym ogrodzie działała Baza dla Wolontariuszy, która przygotowaliśmy wspólnie z Restauracją działająca w Pałacyku Zielińskiego. Każdy mógł przyjść i ogrzać się przy ognisku, zjeść i napić się czegoś ciepłego lub słodkiego. O ognisko i gorącą atmosferę zadbali harcerze Hufca ZHP Kielce-Miasto.

O godz. 17:00 ruszyła Wielka Kielecka Licytacja Finałowa, prowadzona przez niezawodnego Jarka „Fokę” Bukowskiego. Udało się (jak zwykle) zlicytować wszystkie przedmioty, a w tym roku było ich ponad 120! Na wsparcie onkologii i hematologii dziecięcej zebraliśmy rekordowe 82 800 zł! Najwyższą kwotę – 10 000 zł – wpłacono za złote serduszko WOŚP nr 520 z 1999 roku. Licytowane przedmioty prezentowały na scenie (a w przerwach licytacji pięknie śpiewały) dziewczęta z Kwartetu LAAjK oraz Tercetu Madame z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach. Dziękujemy!

ZOBACZ CO LICYTOWALIŚMY

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami: licytującym, wolontariuszom, całej załodze Pałacyku Zielińskiego, harcerzom, firmie SMARTSIDE Multimedia – Piotr Stokowiec z Kielc (za wsparcie informatyczne) oraz obsłudze kasowej, która skrupulatnie i z uśmiechem niestrudzenie zbierała, podliczała i kwitowała wpłacane pieniądze. To była prawdziwa przyjemność pracować z Wami wszystkimi... Do zobaczenia za rok!

 

 

Wielką Kielecką Licytację Finałową WOŚP / SZTAB #26233 (w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) zorganizowali i wspierali:

 

Etykiety:

27.01.2025 r. (poniedziałek), godz. 17:30

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Zapraszamy na spotkanie z grami RPG, nazywanymi też grami fabularnymi albo grami wyobraźni. Jest to wyjątkowe doświadczenie, podczas którego wcielacie się w jednego z bohaterów i wspólnie z pozostałymi graczami tworzycie niepowtarzalną opowieść. Możecie być odważnymi wojownikami, sprytnymi łotrzykami, tajemniczymi magami lub kimkolwiek jeszcze zechcecie!

Będziecie mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę, odkrywać tajemnice i pokonywać przeciwności losu. Czekają Was niezapomniane chwile w świecie pełnym magii, bohaterstwa i niebezpiecznych wyzwań.

 

Etykiety:

02.02.2025 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Klang  North Cape

Zespół Klang już od 15 lat jest zaangażowany militarnie w coroczne manewry pod kryptonimem „Kielecka Noworoczna Morska Bitwa na Głosy” (w skrócie KIE-N-MO-BI-NA-G). Chociaż brak jest oficjalnych potwierdzeń (ale – jak to na morzu – przecieki są), być może ćwiczenia te znajdują się w oficjalnym grafiku NATO. W tym roku na poligonie morskim w Pałacyku Zielińskiego formacja KLANG zmierzy się z jednostką specjalną NORTH CAPE.

Warto zauważyć, że – jak pokazują doniesienia prasowe – Klang wykazał się także dalekowzrocznością strategiczną i przewidując efekty efektu cieplarnianego, ustanowił port Rzeszów, będący jednocześnie jedynym łączącym Morze Bałtyckie, Czarne i Adriatyk. Tajemnicą poliszynela jest wspieranie przez zespół polskiego programu budowy lotniskowców i atomowych łodzi podwodnych.

Klang – męski zespół wokalny z Rzeszowa, związany ze sceną piosenki żeglarskiej, wyewoluował z Zespołu Reprezentacyjnego 23. Harcerskiej Drużyny Wodnej. Przez ponad 25 lat działalności zespół stworzył charakterystyczny dla siebie styl, którego znakiem rozpoznawczym są utwory w aranżacjach a cappella. Specjalnością Klangu, poza tradycyjnymi pieśniami pracy i kubryku, są polskie utwory marynistyczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego wykonywane w autorskich aranżacjach. Zespół nie stroni też od wykorzystania tematyki marynistycznej jako pretekstu do zabawy z innymi nurtami muzycznymi. Ważnym uzupełnieniem repertuaru są programy adresowane do najmłodszych żeglarzy.

Historia zespołu North Cape zaczęła się od muzycznej fascynacji tradycyjnymi szantami, pieśniami morza i folklorem największych obieżyświatów i kosmopolitów, jakimi byli XIX-wieczni żeglarze. Za nią przyszła fascynacja pieśniami spirituals i gospel, pieśniami dokerów, farmerów, górników, poławiaczy pereł i pasterzy. Piękne, rytmiczne i melodyjne pieśni pracy, wykonywane częstokroć w bardzo egzotycznych językach, to koronny repertuar zespołu. Kilka lat później, pojawiło się pragnienie sięgnięcia po trudniejszy technicznie, ale bardziej rozpoznawalny repertuar. Utwory znane z pierwszych miejsc list przebojów – ale także z telewizyjnych filmów, seriali i bajek – odżyły na nowo w wersji, w której nie pojawia się żaden instrument prócz ludzkiego głosu...

Na przestrzeni trzech dekad działalności, zespół North Cape nagrał trzy albumy studyjne, uczestniczył gościnnie w kilkunastu projektach muzycznych i kilkukrotnie wystąpił w programach telewizyjnych. Grupa nagrała również kilka teledysków, a jeden z nich – do utworu Ievann Polkka – zdobył dwie drugie nagrody w roku 2021 w ramach A cappella Video Awards (w kategoriach: najlepszy klip folkowy a cappella na świecie i najlepsze efekty wizualne w klipie a cappella). Oprócz występów na krajowych scenach, zespół North Cape koncertuje regularnie w Finlandii, Norwegii, Francji, Anglii, Holandii czy Niemczech. Grupa trzykrotnie gościła na największym festiwalu szantowo-folkowym w Europie, we francuskim Paimpol, a także na zlocie wielkich żaglowców w Breście. Od 2016 roku North Cape organizuje swój autorski festiwal “Szanty w Operze” na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu.

 

07.02.2025 r. (piątek), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 02.02.2025 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zespół Babsztyl powstał w 1977 r. Udział w festiwalach i przeglądach studenckich zaowocował wkrótce dużą popularnością zespołu. W 1980 r. grupa wystąpiła na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Żywiołowo i spontanicznie wykonana interpretacja piosenki „W siną Dal” rozkołysała opolski amfiteatr. Efektem tego sukcesu była płyta nagrana dla Polskich Nagrań pt. „Szykuj się bracie”. Babsztyl ma wierną publiczność związaną z Piknikiem Country w Mrągowie, gdzie wielokrotnie był gwiazdą. Po kilkuletniej przerwie zespół wznowił działalność. Udział w programach TV: „Wideoteka dorosłego człowieka”, „Od przedszkola do Opola”, „Szansa na sukces”, „The Voice of Poland” czy „Must Be The Music” udowodnił, że repertuar Babsztyla bliski jest zarówno najmłodszym, jak i dorosłym odbiorcom muzyki. Muzyka zespołu utrzymana jest w konwencji pop rock i country.

Skład: Zbigniew Hofman (wokal, gitara akustyczna), Cezary Makiewicz (wokal, gitara akustyczna), Mariusz Garnowski (gitara basowa), Kamil Kulawczuk (gitara elektryczna), Zbigniew Chrzanowski (perkusja).

 

09.02.2025 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Robert Kasprzycki zagrał ponad 1500 koncertów: solo, konno i pieszo, z bandem, z big-bandem, na festiwalach piosenki autorskiej, poetyckiej, na festiwalach folkowych (Colors of Ostrava), rockowych (Węgorzewo Rock Festiwal, Woodstock), a nawet festiwalach muzyki współczesnej (Sacrum Profanum). Jest artystą niezwykle wszechstronnym – ukuł kiedyś dla swych działań określenie „człowiek rekonesansu” – śpiewał piosenki Okudżawy, Cohena i Brassensa, pisał ballady, recenzje i felietony, tłumaczył Doorsów, grał grunge na festiwalach rockowych, zakładał kapele i kabarety. Swego czasu bardzo intensywnie współpracował z grupą folkową Carrantuohill.

Zadebiutował na 28. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zdobył I nagrodę oraz stypendium przyznawane autorowi najlepszych tekstów. Później wraz z Januszem Radkiem tworzył duet Radek–Kasprzycki, stanowiący zręby krakowskiego Ni-Kabaretu Zielone Szkiełko. Jego debiutancka płyta „Niebo do wynajęcia” była nominowana do Fryderyka, a piosenki, które się na niej znalazły, do dziś stanowią kanon, bez którego nie może się obyć konkurs piosenki poetyckiej, śpiewogranie w schronisku czy zarobkowe granie „na streecie”.

Po długiej przerwie, będącej nieustającą trasą koncertową, jesienią 2006 ukazał się „Światopodgląd”, którego premiera odbyła się na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Jesienią 2007 roku nakładem Radia Kraków wydane zostały „Piosenki i Nie” – będące zarazem tomikiem wierszy, śpiewnikiem oraz okładką płyty stanowiącej zapis klimatycznego koncertu. Jesienią roku 2014 trafiło do słuchaczy „Cztery” – wśród piosenek wyróżniały się „Trzymaj się wiatru, kochana”, „Martin Eden”, „Jak ocean” oraz „Rozmarynowa”.

Wiosną roku 2021 pojawiła się płyta „Gdy późno w noc”, będąca autorską próbą zmierzenia się z poezją Marszałka Rydza-Śmigłego – gorzkie wiersze napisane w latach II wojny doskonale pasowały do lockdownu, który skuł wówczas lodem cały świat. 17 grudnia 2021 miała premierę „Mała Łazienkowa” – płyta liryczna, nostalgiczna, nagrana w intymnym składzie głos/gitara, będąca powrotem do lat spędzonych w wielkopolskim Śremie, przy ulicy Małej Łazienkowej. Dał się poznać Kasprzycki także jako autor tekstów w wersji dla Przyjaciół – Marka Dyjaka i Janusza Radka, jak i dla Artystów Piwnicy Pod Baranami.

Prawdziwą moc Kasprzyckiego oddają jednak koncerty – miks liryki, rockowej energii i niemal standupowych zapowiedzi sprawiają, że kontakt z widzami jest zarazem natychmiastowy i długofalowy – kto był raz na koncercie Kasprzyckiego niemal zawsze wraca – Kasprzycki zawsze gra na sto procent, a melanż słownej woltyżerki, muzycznych żartów, inteligentnych prowokacji, zabaw z publicznością i solidnego grania, sprawiają, że jego koncerty stają się zaiste niezapomnianym przeżyciem.

 

10.02.2025 r. (poniedziałek), godz. 17:30

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Zapraszamy na spotkanie z grami RPG, nazywanymi też grami fabularnymi albo grami wyobraźni. Jest to wyjątkowe doświadczenie, podczas którego wcielacie się w jednego z bohaterów i wspólnie z pozostałymi graczami tworzycie niepowtarzalną opowieść. Możecie być odważnymi wojownikami, sprytnymi łotrzykami, tajemniczymi magami lub kimkolwiek jeszcze zechcecie!

Będziecie mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę, odkrywać tajemnice i pokonywać przeciwności losu. Czekają Was niezapomniane chwile w świecie pełnym magii, bohaterstwa i niebezpiecznych wyzwań.

 

Etykiety:

14.02.2025 r. (piątek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zespół Flawless działa na scenie muzycznej od 2017 roku. Tworzą go artyści związani z regionem świętokrzyskim: prowadzące lekcje i warsztaty wokalne, nagradzane na wielu konkursach Daria Kierońska oraz Weronika Nowak, którym na instrumentach wtórują Wojciech Banasik i Piotr Sitkowski. Z ich zamiłowania do ballad i współczesnych brzmień rodzą się pełne pasji, nostalgiczne interpretacje utworów. Grupa jest laureatem konkursu „Twoje 5 minut RMF FM”.

Skład: Daria Kierońska (wokal), Weronika Nowak (wokal), Wojciech Banasik (instrumenty klawiszowe), Piotr Sitkowski (instrumenty klawiszowe), Natalia Jaworska (instrumenty perkusyjnie), Daniel Lurzyński (gitara), Gabriel Kowalczyk (gitara basowa), Katarzyna Janus (skrzypce).

 

16.02.2025 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 50 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Herbert Kameralnie to program złożony z utworów stworzonych do wierszy Zbigniewa Herberta, wykonywanych przez Czesława Mozila, Sonos Kwartet oraz autora aranżacji – Miłosza Wośko. Wśród tytułów, które usłyszymy, znajdą się m.in. „Pan Cogito o Cnocie”, „Śmierć Lwa” i „Przysięga”. Wiersze Herberta – mające zazwyczaj postać wiersza białego – inspirują do rozbudowanych form, nietypowych rozwiązań kompozycyjnych i aranżacyjnych, co powoduje, że mamy do czynienia z przedsięwzięciem na granicy teatru. Wrażliwość i estetyka muzyczna Czesława znakomicie wpisuje się w tę formułę, a kwartet Sonos daje wiele ilustracyjnych i wyrazowych możliwości. W 2024 roku artyści nagrali dwa utwory z tego programu w formie videosesji, a w 2025 roku planują zarejestrować i wydać całość. Myśl o tym, by tworzyć i wykonywać muzykę do wierszy Herberta pojawiła się u Czesława po nagraniu przez niego płyty z poezją Czesława Miłosza. Kolejnym krokiem w realizacji tego pomysłu był udział w koncercie „Herbert 3.0” w 2018 roku i w dalszych wcieleniach tego przedsięwzięcia, co inspirowało go do tworzenia kolejnych kompozycji. W koncercie zaprezentowane zostaną także inne utwory Czesława Mozila zaaranżowane na Kwartet Sonos.

23.02.2025 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Oryginalność muzyki GURGUL BAND to wynik odważnego połączenia brzmienia akordeonu i tria jazzowego: fortepianu, gitary basowej oraz perkusji. Dominującą jej cechą jest szeroki przekrój stylistyczny, stanowiący fuzję jazzu, world music, a miejscami także rocka progresywnego. Muzyka Gurgul Band może przywoływać skojarzenia z współczesnym nurtem jazzu skandynawskiego, jednak poprzez unikatowe instrumentarium i podejście do formy wymyka się ona utartym schematom i jednoznacznym klasyfikacjom.

W styczniu 2012 roku pierwszym koncertem w Harris Piano Jazz Bar zespół rozpoczął swoją działalność koncertową. Na repertuar zespołu składają się skomponowane w większości przez lidera, ale również pozostałych członków zespołu, utwory. W skład formacji wchodzi czterech muzyków, absolwentów krakowskiej i katowickiej akademii muzycznej: Mateusz Gurgul – akordeon, Krystian Jaworz – fortepian, Paweł Kluba – gitara basowa oraz Michał Peiker – perkusja.

24.02.2025 r. (poniedziałek), godz. 17:30

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Zapraszamy na spotkanie z grami RPG, nazywanymi też grami fabularnymi albo grami wyobraźni. Jest to wyjątkowe doświadczenie, podczas którego wcielacie się w jednego z bohaterów i wspólnie z pozostałymi graczami tworzycie niepowtarzalną opowieść. Możecie być odważnymi wojownikami, sprytnymi łotrzykami, tajemniczymi magami lub kimkolwiek jeszcze zechcecie!

Będziecie mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę, odkrywać tajemnice i pokonywać przeciwności losu. Czekają Was niezapomniane chwile w świecie pełnym magii, bohaterstwa i niebezpiecznych wyzwań.

 

Etykiety:

27.02.2025 r. (czwartek), godz. 16:30

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej

Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej, Chemar Rurociągi i Dom Środowisk Twórczych w Kielcach zapraszają na losowanie 1/8 finału Chemar Rurociągi Pucharu Polski, które odbędzie się w Pałacyku Zielińskiego o godz. 16:30 w czwartek 27 lutego 2025 r. Gośćmi specjalnymi losowania będą: Jacek Cygan – autor tekstów piosenek, poeta, prozaik i scenarzysta i Roman Kosecki – były piłkarz, działacz piłkarski i polityk. Wstęp wolny!

Po losowaniu zapraszamy (o godz. 18:30) na spotkanie „Z kulturą o sporcie w Pałacyku” podczas którego będzie można posłuchać Jacka Cygana i Romana Koseckiego w rozmowie z red. Rafałem Szymczykiem.

 

Etykiety:

27.02.2025 r. (czwartek), godz. 18:30

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 10 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Jacek Cygan  Roman Kosecki

Z przykrością informujemy, że w związku z chorobą pana Jacka Cygana, nie będzie On mógł uczestniczyć w spotkaniu „Z kulturą o sporcie”. Udało nam się jednak zaprosić równie fantastycznego artystę – pana Krzysztofa Daukszewicza. Z panem Jackiem Cyganem jesteśmy umówieni na oddzielne spotkanie autorskie, o terminie którego poinformujemy Was już niedługo.

To już trzecia edycja cyklu „Z kultura o sporcie w Pałacyku” przygotowywanego wspólnie ze Świętokrzyskim Związkiem Piłki Nożnej i Chemar Rurociągi. Tym razem naszymi gośćmi będą dwie wybitne osobowości: Jacek Cygan i Roman Kosecki. Obu Panów łączy miłość do piłki nożnej i ogromna wiedza, jaką na jej temat posiadają. Są też wspaniałymi gawędziarzami i osobami o dużym poczuciu humoru.

Jacek Cygan – poeta, prozaik, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, a także osobowość telewizyjna i kibic sportowy. Znany jest jednak, przede wszystkim, jako autor tekstów piosenek, których napisał ponad tysiąc. Wiele z nich stało się przebojami, które zna cała Polska, m.in.: Czas nas uczy pogody, Jaka róża taki cierń, Wypijmy za błędy, Dumka na dwa serca, To nie ja!, czy skierowane do dzieci: Laleczka z saskiej porcelany i niezapomniany Zakazany owoc.

Roman Kosecki – polski piłkarz, działacz piłkarski i polityk. W czasie kariery piłkarskiej występował na pozycji napastnika lub pomocnika. Pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski. W kadrze narodowej strzelił łącznie 19 goli: 15 w meczach towarzyskich i 4 w meczach eliminacji do mistrzostw Europy. Poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 2012–2016 wiceprezes zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. szkolenia.

Rozmowę będzie moderował red. Rafał Szymczyk.

Przed spotkaniem (o godz. 16:30) zapraszamy na Losowanie 1/8 Finału Chemar Rurociagi Pucharu Polski. W rolę „sierotek” wcielą się panowie J. Cygan i R. Kosecki. Wstęp wolny.

Współorganizatorami spotkań są Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej i Chemar Rurociągi.

 

02.03.2025 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Łukasz Wiśniewski Trio to projekt lidera zespołów Kraków Street Band i Hard Times, w którego skład wchodzą prawdziwi wirtuozi swoich instrumentów. Jan Gałach to niepowtarzalny skrzypek blues-rockowy, multiinstrumentalista, kompozytor, zdobywca niezliczonej ilości tytułów instrumentalisty roku magazynu Twój Blues. Marcin Hilarowicz, znany z grup Que Passa i Hard Times, to mistrz gitary akustycznej, którego wirtuozerska gra z pogranicza flamenco i jazzu nie ma sobie w tym kraju równych. Skład zespołu domyka oczywiście Łukasz Wiśniewski – kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista i jeden z najbardziej utytułowanych polskich harmonijkarzy, którego stylowe, poetyckie teksty doskonale komponują się z muzyczną elegancją jego Trio.

 

09.03.2025 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 06.03.2025 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Annie Seniuk

Anna Seniuk – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1964-1970 występowała na deskach Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, następnie w teatrach warszawskich: Ateneum, Teatrze Powszechnym, Polskim. Obecnie związana z Teatrem Narodowym i Teatrem Polonia w Warszawie. Grała w filmach m.in. „Lalka”, „Europa, Europa”, „Bilet powrotny”, „Panny z Wilka”, „Konopielka” oraz w serialach telewizyjnych: „Czarne chmury”, „Czterdziestolatek”, „Egzamin z życia”. Jest laureatką licznych nagród aktorskich. W Teatrze Polskiego Radia wyreżyserowała operę radiową „Balladyna” wg Juliusza Słowackiego, „NieBoską Symfonię” – na motywach utworu Zygmunta Krasińskiego, oraz bajkę muzyczną „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy. Za kreacje w Teatrze Polskiego Radia oraz reżyserię wspomnianych spektakli radiowych Anna Seniuk została uhonorowana nagrodą „Wielki Splendor” i Złotym Mikrofonem, a także tytułem Mistrz Mowy Polskiej, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodą im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie.

Spotkanie poprowadzi red. Leszek Bonar.

Partnerem wydarzenia jest firma: BECHER DEWELOPER, której serdecznie dziękujemy za wsparcie tego projektu.

 

10.03.2025 r. (poniedziałek), godz. 17:30

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Zapraszamy na spotkanie z grami RPG, nazywanymi też grami fabularnymi albo grami wyobraźni. Jest to wyjątkowe doświadczenie, podczas którego wcielacie się w jednego z bohaterów i wspólnie z pozostałymi graczami tworzycie niepowtarzalną opowieść. Możecie być odważnymi wojownikami, sprytnymi łotrzykami, tajemniczymi magami lub kimkolwiek jeszcze zechcecie!

Będziecie mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę, odkrywać tajemnice i pokonywać przeciwności losu. Czekają Was niezapomniane chwile w świecie pełnym magii, bohaterstwa i niebezpiecznych wyzwań.

 

Etykiety:

15-16.03.2025 r. (sobota i niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 100 zł (karnet na 2 dni)
60 zł (bilet na jeden dzień)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

sobota, 15 marca 2025 r., godz. 17:00
Piotr Domagała i Bernard Maseli
Playing Family

niedziela, 16 marca 2025 r., godz. 17:00
Raduli Squad

Prowadzenie red. Leszek Ślusarski.

Playing Family

 

Piotr Domagała & Bernard Maseli

 

Raduli Squad

20.03.2025 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Iranie

Iran to kraj, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością w sposób, który zachwyca i zaskakuje na każdym kroku. Jest pełen kontrastów, bogactw kultury i serdecznych ludzi. Odwiedzimy Teheran z futurystycznymi budynkami i dynamicznym życiem miejskim, starożytną stolicę Imperium Perskiego – Persepolis, Yazd, Shiraz i, według mnie, najpiękniejsze miasto Iranu – Isfahan. Odkryjemy bazary pełne orientalnych kolorów, zapachów i przepięknych wyrobów rzemiosła. Doświadczymy spokoju oaz w pustynnych regionach i przemierzymy skaliste, nieprzyjazne przestrzenie majestatycznych gór Zagros.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy miłośnikami historii, kultury, zachwycających zabytków, przyrody czy kuchni, Iran ma coś wyjątkowego do zaoferowania. Odkryjmy razem ten niezwykły zakątek świata!

Mariola Maćko

Partnerem wydarzenia są Wodociągi Kielecki Sp. z o.o., którym serdecznie dziękujemy za wsparcie.

 

21.03.2025 r. (piątek), godz.18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Ewa Banaszczyk urodzona 7 września 1972 w Radomiu. 1987-1992 Liceum Plastyczne im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach (tkanina artystyczna), 1995-2000 Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego (obecnie Uniwersytet Technologiczno Humanistyczny) Wydział Nauczycielski – Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (obecnie Wydział Sztuki). Dyplom w roku 2000 w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Gieragi, aneks pracowni grafiki warsztatowej prof. Krzysztofa Wyznera. W latach 2001-2005 asystentka w pracowniach malarstwa, rysunku, działań i struktur wizualnych w macierzystej uczelni. Od 2002 roku prowadzi pracownie plastyczną w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, od 2003 uczy plastyki w PSP im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach. Jest pomysłodawcą wystawy zbiorowej Format Maksymalny A4, którą jako kurator realizuje od 2007 roku Radom. Mieszka i tworzy w Radomiu. Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię, tkaninę unikatową.

23.03.2025 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 70 zł (do 16.03.2025 r.), później 90 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Kasia Lins, jedna z najbardziej wyrazistych artystek na polskiej scenie muzycznej, znalazła się w gronie nominowanych do prestiżowej nagrody „Paszportu Polityki 2024”. To wyróżnienie jest dowodem uznania dla jej wyjątkowego talentu i artystycznej wrażliwości. Wcześniej artystka zdobyła Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego (2020), a jej twórczość przyniosła jej aż sześć nominacji do Fryderyków, potwierdzając jej ugruntowaną pozycję w świecie muzyki.

Pianistka, autorka tekstów, kompozytorka. Muzyczną karierę w Polsce zapoczątkowała albumem „Wiersz ostatni” (2018), jednak uznanie środowiska muzycznego zdobyła jej kolejna płyta pt. „Moja wina”,(2020), która zachwyciła zarówno głębią tekstów, jak i wyjątkowym brzmieniem. Po niej, późną jesienią 2023 roku, światło dzienne ujrzał album „Omen”, będący opowieścią w rodzaju filmowego crime story, w którym miłosny afekt i zawód mogą prowadzić nawet do zbrodni.

Rok 2024 przyniósł fanom kolejne niespodzianki w postaci serii singli: „Trucizna”, „Ranię” oraz „Kochałam cię na zabój”. Utwory te zostały wydane w ramach specjalnego wydawnictwa „Omen Deluxe”, które stanowi epilog albumu z 2023 roku. Uwagę zwraca także nowe wykonanie utworu „Sto żyć”, z gościnnym udziałem Pezeta. Współpraca z jednym z najbardziej cenionych polskich raperów, dodała kompozycji nowej energii i uwydatniła drzemiące w niej emocje.

 

24.03.2025 r. (poniedziałek), godz. 17:30

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Zapraszamy na spotkanie z grami RPG, nazywanymi też grami fabularnymi albo grami wyobraźni. Jest to wyjątkowe doświadczenie, podczas którego wcielacie się w jednego z bohaterów i wspólnie z pozostałymi graczami tworzycie niepowtarzalną opowieść. Możecie być odważnymi wojownikami, sprytnymi łotrzykami, tajemniczymi magami lub kimkolwiek jeszcze zechcecie!

Będziecie mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę, odkrywać tajemnice i pokonywać przeciwności losu. Czekają Was niezapomniane chwile w świecie pełnym magii, bohaterstwa i niebezpiecznych wyzwań.

 

Etykiety:

30.03.2025 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 50 zł (do 27.03.2025 r.), później 70 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Eddie Angel – mieszkający w Londynie genialny angielski gitarzysta, wokalista, autor muzyki i tekstów. Na początku malarz i rysownik, swoją przygodę z gitarą zaczął dopiero w wieku 20 lat, ale budząc w sobie wielki talent do tego instrumentu już jako 23-latek zaczął siać postrach na scenach londyńskich klubów. Następnie wszedł we współpracę z gitarzystą Keith'em Levine (Public Image ltd, The Clash), Billem Hurley (The Inmates – Dr Feel good), The Kings of Rhythm (Ike Tuner), Hankiem Marvinem (The Shadows), legendą nowoorleańskiego bluesa Walterem Wolfmanem Washingtonem, Big Joe Tuner Memphis Blues (Albert King), The Vibartors, Leonem Blue, Todd Sharpville Band, Garym Grangerem (Rod Stewart band), Jimmym Thomasem, Earlem Thomasem, Mark Olbrich Blues Eternity, a także czołowym brytyjskim komikiem Robem Brydonem, na przestrzeni lat koncertując z tymi wykonawcami w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Norwegii, Danii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie, USA i na Karaibach. Wraz z członkami zespołu Jacka Bruce'a tworzył house band słynnego londyńskiego klubu Ronnie Scott's.

W swojej twórczości jest zawsze wierny gitarze – miłości swojego życia. Łączy prostotę i efektowność. Stawia na jakość pisanych przez siebie utworów – opowieści ze świetnymi ścieżkami gitary i rock and roll’ową ekspresją, jak sam to obrazowo ujmuje: „jak Johnny Cash pędzący na ostrzu noża i spotykający szatańską fryzjerkę” – cały w czerni, z łatwością obojętnie żującego gumę Wampira Rock and roll’a zdobywa serca publiczności swoimi ostrymi jak brzytwa riffami i wielką charyzmą.

Masahiro Todani (Mar Todani) – japoński gitarzysta urodzony w Hiroshimie. W latach 90-tych był gitarzystą Big Joe Turner & Memphis Blues Caravan, potem wielu amerykańskich bluesmenów, takich jak Martha High, Melvia Chick Rodgers, Eddie Kirkland, Ernie Johnson, Marten Ingle, Shana Waterstown, Nina Van Horn.

Skład: Eddie Angel (wokal, gitara), Masahiro Todani (gitara), Andy Blowers (bass), Tomasz Bubieńczyk (perkusja).

 

03.04.2025 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Afganistanie

Andrzej Pawelec odwiedził kilkadziesiąt krajów i pracował w kilkunastu jako budowlaniec, manager, administrator, nauczyciel, trener i hotelarz. Tym razem zaprasza nas na wspomnienia przygód i pracy w Afganistanie, gdzie zajmował się ratowaniem rzemiosła i przedmiotów kultury materialnej oraz szkolnictwem zawodowym. Podczas prezentacji będzie można zobaczyć eksponaty przywiezione z Afganistanu.

Partnerem wydarzenia są Wodociągi Kielecki Sp. z o.o., którym serdecznie dziękujemy za wsparcie.

 

06.04.2025 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 02.04.2025 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Twórczość zespołu GanGalitzian opiera się na tradycyjnych melodiach granych na terenach Galicji. Grupa nie tylko aranżuje dawne melodie w nowoczesny sposób, ale również komponuje własne utwory, inspirując się bogactwem galicyjskiego folkloru.

Skład: Karolina Bałaś (skrzypce, wokal), Szymon Bobrowski (trąbka, wokal), Kacper Baca (gitara basowa, kontrabas), Maciej Kita (gitara, wokal), Olaf Rykała (perkusja); gościnnie: Grzegorz Michta (akordeon).

 

10.04.2025 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 06.04.2025 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Michale Rusinku

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykłada (literaturoznawstwo na UJ), przekłada (książki) i układa (wierszyki, piosenki, felietony). Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Został adiunktem w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Od 2022 roku współpracuje z Katedrą Teorii Komunikacji na tym samym wydziale. W 2019 roku powołano go w skład Rady Języka Polskiego VII kadencji (2019–2022). Od roku 2020 współpracuje z Radiem Nowy Świat. Od 2021 roku zasiada w kapitule konkursu Literacka Podróż Hestii. Jest bratem ilustratorki Joanny Rusinek, z którą współtworzy książki dla dzieci „Zaklęcie na W”, „Mały Chopin” i „Kefir w Kairze”. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Spotkanie poprowadzi red. Leszek Bonar.

Partnerem wydarzenia jest firma: BECHER DEWELOPER, której serdecznie dziękujemy za wsparcie tego projektu.

 

11.04.2025 r. (piątek), godz. 19:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Witaj w Moim – to znaczy widzianym moimi oczami. Życie pędzi jak oszalałe, a my razem z nim. W chaosie codzienności często nie zdajemy sobie sprawy, jak wspaniała harmonia nas otacza. Świat fauny i flory jest perfekcyjnie doskonały – każdy element umiejscowiony tam, gdzie powinien być, każdy kolor odpowiednio nasycony, wspaniale dopasowany do otoczenia. Kształty i kolory idealnie współgrają ze sobą, tworząc najpiękniejszy obraz – świat przyrody.

Na co dzień towarzyszą nam różne emocje – często negatywne – strach, złość, ból, niepokój. Poprzez moje malarstwo pragnę obudzić radość, spokój i optymizm – to także emocje, lecz pozytywne. To jest moja filozofia myślenia – zaufanie do życia – harmonizm. W moich obrazach chcę pokazać harmonię, czystość i piękno natury – dlatego dokładnie zaznaczam kształty i nie nakładam na siebie kolorów.

Należę do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Współpracuję także z promotorami mojej sztuki w Los Angeles. Maluję od 30 lat, a moje obrazy znajdują się w Polsce, Francji, Italii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i wielu innych.

Justyna Harris

 

13.04.2025 r., godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

„Lubczyk” to koncert w odbiorze lekki jak piórko, eteryczny, a jednocześnie wyważony, przemyślany i dojrzały. W warstwie muzycznej zbalansowany, lekko jazzujący. Znajdziecie tu również silne inspiracje muzyką ludową – zarówno w śpiewnych melodiach, jak i w tytułach („Kujawiak żałobny”, „Kujawiak bez końca” i „Oberek lotny”).

Wokalistka śpiewa czarującym, aksamitnym altem, którego łagodność koi, a przede wszystkim chwyta za serce, i – co tu ukrywać – wzrusza. To koncert, którego tematem przewodnim jest miłość – nie na darmo lubczyk uchodzi w kulturze ludowej za najskuteczniejszy afrodyzjak.

Małgorzata Wojciechowska to artystka uznana – aktorka, wokalistka, autorka tekstów i scenariuszy teatralnych – obsypywana nagrodami wokalnymi i aktorskimi. Laureatka wielu festiwali piosenki: Zamkowych Spotkań w Olsztynie, FAMY w Świnoujściu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, „Pamiętajmy o Osieckiej” Sopot/Warszawa, Festiwalu im. Marka Grechuty „Korowód” w Krakowie, OPPA w Warszawie, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (dwukrotnie nagroda Tukana OFF) i wielu innych. Stypendystka miasta Krakowa w dziedzinie teatru i sztuki estradowej. Otrzymała nagrodę im. Mariana Redwana za najlepsze teksty piosenek na festiwalu FAMA. Współpracuje z teatrami m.in.: Capitol we Wrocławiu, Łaźnia Nowa w Krakowie, Europejskim Ośrodkiem Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Teatrem im. L. Solskiego w Tarnowie. Jest pedagogiem teatralnym i wokalnym.

Zebrany w „Lubczyku” materiał podsumowuje niemal dwudziestoletnie sceniczne doświadczenie Małgorzaty Wojciechowskiej, które przejawia się nie tylko w wykonaniu i interpretacji poszczególnych utworów, ale również w dramaturgii całości. Artystka tworzy subtelny, pełen refleksji, poezji i cudownych dźwięków nastrój pełen miłosnych uniesień. Teksty Poniedzielskiego, Brzechwy i samej Wojciechowskiej, choć reprezentują tak różne światy, w „Lubczyku” tworzą spójną, magnetyzującą jedność.

Skład: Małgorzata Wojciechowska (wokal), Łukasz Mazur (fortepian, instrumenty klawiszowe), Kuba Mazur (perkusja, instrumenty perkusyjne), Anna Pawłowska (kontrabas).

 

14.04.2025 r. (poniedziałek), godz. 17:30

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Zapraszamy na spotkanie z grami RPG, nazywanymi też grami fabularnymi albo grami wyobraźni. Jest to wyjątkowe doświadczenie, podczas którego wcielacie się w jednego z bohaterów i wspólnie z pozostałymi graczami tworzycie niepowtarzalną opowieść. Możecie być odważnymi wojownikami, sprytnymi łotrzykami, tajemniczymi magami lub kimkolwiek jeszcze zechcecie!

Będziecie mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę, odkrywać tajemnice i pokonywać przeciwności losu. Czekają Was niezapomniane chwile w świecie pełnym magii, bohaterstwa i niebezpiecznych wyzwań.

 

Etykiety:
Free Joomla! templates by AgeThemes