Dom Środowisk Twórczych
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

03.01.2021 r. (niedziela), godz. 17:00

Ogród oraz profil Pałacyku na Facebooku

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

3 stycznia 2021 roku to znaczący dzień w historii Pałacyku Zielińskiego. Po 160 latach wreszcie pojawiły się schody na Plotkarę. A w zasadzie to wchody, bo jak słusznie zauważył Artur Andrus służą do wchodzenia.

W uroczystości z przecięciem (a jakże) wstęgi wzięli udział: Marcin Brykczyński, który artystycznie zinterpretował tekst red. Pawła Wrońskiego nt. historycznych uwarunkowań dotychczasowego braku wchodów, mgr Artur Andrus, który przedstawił możliwości promocyjne dla Pałacyku w związku z pojawieniem się wchodów, dyr. Ryszard Pomorski – który dokonał uroczystego przecięcia wstążeczki, Jarek Foka Bukowski – spinający słowem wiążącym całość uroczystości i Wołosatki, które wystąpiły z programem artystycznym z poziomu dostępnego już balkonu Plotkarki. Nie należy zapomnieć o całej ekipie technicznej, dzięki której pod tym linkiem możecie obejrzeć zapis z przebiegu całej uroczystości:

Obejrzyj na Facebooku

Rozszyfrowanie historii Plotkarki oczami red. Pawła Wrońskiego

Za chwil będziemy wszyscy świadkami uroczystości przełomowej. Otwarcia schodów do baszty przy Pałacyku Zielińskiego, schodów które na początku 2021 roku poprowadzą nas ku lepszej przyszłości. Na początku jednak kilka garści faktów z historii.

Tomasz Zieliński, naczelnik powiatu kieleckiego, radca dworu carskiego, kawaler orderu Świętego Stanisława klasy IV i Świętej Anny klasy III spogląda zapewne teraz na nas z nieba z najwyższym ukontentowaniem. Po 160 latach do baszty poprowadzą schody, których wcześniej tam nie było. Tak, to prawda. Powiadają że cały pałacyk pana komisarza carskiej policji i naczelnika powstał za łapówki i tylko mu na schody do wieży mu zabrakło. To musiała być dramatyczna chwila. Zieliński przynosi kilka ostatnich kopert, a majster mówi:

- Królu złoty, materiały zdrożały, nie mam kim robić, za tydzień to ja u prezydenta miasta kafelki kładę.

No i ze schodów nic nie wyszło. Bo potem powstania, syzyfowe prace, okupacja, komuna, dobra zmiana, strategia odpowiedzialnego rozwoju i ostry cień mgły.

Co do tego, że Zieliński był łapownikiem to mogą być tylko złośliwe plotki. Na procesie niczego nie udowodniono.

17.01.2021 r. (niedziela), godz. 17:00

Profil Pałacyku na FB

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Marek Szurawski  KLANG

Już po raz XII zespół Klang stanął do szantowej walki. Tym razem sześciu dzielnych żeglarzy z Rzeszowa i okolic zmierzyło się legendarnym wilkiem morskim z Białogardu – Markiem Szurawskim. Tegoroczna bitwa rozegrała się na wyjątkowo burzliwych falach Internetu, w Zatoce Facebooka...

Obejrzyj na Facebooku

30.01.2021 r. (sobota), godz. 20:00

Profil Pałacyku na FB

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Transmitowany online występ Antoniego Murackiego i Roberta Kuśmierskiego, pod jakże znaczącym tytułem „2020 – nieszczęścia chodzą parami”. Był to poetycki recital podsumowujący to co działo się w naszym kraju w 2020 roku i dzieje się nadal.

Antoni Muracki to warszawski bard, pieśniarz, poeta i tłumacz; wykonawca poezji śpiewanej i propagator twórczości Jaromira Nohavicy w Polsce.

Obejrzyj na Facebooku

14.02.2021 r. (niedziela), godz. 20:00

Profil Pałacyku na FB

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

 

Robertowi Janowskiemu towarzyszyli doskonali muzycy: Piotr Górka (kontrabas), Tomek Wójcik (gitara) i Sebastian Ruciński (gitara).

Obejrzyj na Facebooku

Koncert był transmitowany online na naszym prfilu na Facebooku, ale na widownię w Pałacyku zaprosiliśmy dwie pary: Olę i Piotra, którzy w licytacji na WOŚP wylicytowali wspólna kawę z Robertem (została wypita i „przekąszona” pysznymi deserami przed koncertem) oraz Ewelinę i Krzysztofa – laureatów konkursu na najpiękniejsze walentynkowe życzenia.

Po koncercie Ewelina z Krzysztofem zostali zaproszeni przez Dom Środowisk Twórczych oraz Restaurację i Ogród Pałacyk Zielińskiego na romantyczną kolację do Plotkarki.

Etykiety: ,

07.03.2021 r. (niedziela), godz. 20:00

Pałacyk – sala koncertowa + transmisja online na profilu Pałacyku na FB

Wstęp: 20 zł (liczba biletów ograniczona), online możecie oglądać za darmo

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Niemal po roku, dokładnie po 364 dniach, gościliśmy na pałacykowej scenie Basię Stępniak-Wilk. Choć w międzyczasie mieliśmy okazję zobaczyć artystkę online – podczas Festiwalu Piosenki Uziemionej Domówka – to po raz pierwszy Basia zawitałą do Państwa za pośrednictwem łączy internetowych, ale ze sceny przy ul. Zamkowej.

Po raz pierwszy w tym roku mieli Państwo szansę posłuchać koncertu na żywo w sali Pałacyku Zielińskiego – oczywiście ze względu na obostrzenia sanitarne liczba biletów była ograniczona.

Utwory Basi Stępniak-Wilk to różne smaki i barwy. Artystka ma w swoim dorobku kilka autorskich płyt i jest ceniona zarówno w świecie piosenki popularnej, jak i tej niszowej, kojarzonej z nastrojową, poetycką Krainą Łagodności.

Galeria Oranżeria - logo

11-25.03.2021 r.

Profil Galerii Oranżeria na Fb

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Światy widziane z różnych punktów są różnymi światami. Więc mogę żyć w tylu światach, ile z nich jestem w stanie zobaczyć.

Olga Tokarczuk – „Dom dzienny, dom nocny”

 

Obejrzyj wystawę na Fb

 

Na fotografiach Andrzeja Grudnia z pozoru zwyczajne, codzienne obrazy, stają się pretekstem do oddzielenia teraźniejszości od strumienia przemijania. Zatrzymana w kadrze chwila, może się już wydarzyła, albo dopiero się wydarzy. Ten zapisany w kadrze stan przejściowy powoduje, że wszystkie alternatywne etapy zdarzeń nakładają się na siebie i nabierają nowego wymiaru. Ocierając się o uczucie deja vu, poznajemy wynik – fotograficzną impresję o przemijaniu.

 

Autor zdaje się wchodzić w rolę anioła stróża. Prowadzi bohaterów po następujących po sobie pozornie błahych chwilach życia codziennego. W obrazie analizuje ich wybór kierunku drogi i trafność podjętych decyzji.

13.03.2021 r. (sobota), godz. 19:30

Profil Pałacyku na FB

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Wołosatki

Stęskniliście się za wspólnym śpiewaniem? Za ciepłem bijącym od ognia? Marzycie, aby usiąść w gronie przyjaciół i wspólnie zaśpiewać znane i lubiane turystyczne przeboje?

Jeżeli tak, to zapraszamy na „Turystyczny Kominek, czyli wspólne śpiewanie online” – 13 marca o godz. 19:30 przy pałacykowym kominku zasiądą wspaniali muzycy: Kasia i Krzysztof Żesławscy oraz Wołosatki. Jeżeli chcecie pośpiewać razem z nami to włączcie komputery i przygotujcie śpiewniki...

W związku ze śmiercią naszego wieloletniego pracownika Andrzeja Konopackiego
– koncert „Opowieści NIEpoważne” zostaje odwołany.

 

11.04.2021 r. (niedziela), godz. 20:00

Profil Pałacyku na Facebooku

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Marek Tercz  Trzeci Oddech Kaczuchy

Podczas tego koncertu spróbujemy połączyć coś, co z pozoru wydaje się nie do połączenia – poetyckie, poruszające trudne tematy utwory Marka Tercza i satyryczne, wywołujące uśmiech na twarzy piosenki Trzeciego Oddechu Kaczuchy. Ale czy na pewno nic ich nie łączy? Czy na pewno nie mają wspólnego mianownika? Odpowiedź znajdziecie słuchając koncertu „Opowieści NIEpoważne”.

19-21 kwietnia 2021 r. (poniedziałek - środa), godz. 21:00

Profil Pałacyku na FB

Wstęp: Wolny ;-)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Decyzją Jury w składzie: Ryszard Pomorski, Basia Stępniak-Wilk, Andrzej Janeczko, Wiesław Jarosz i Arkadiusz Szostak, przyznano następujące miejsca i wyróżnienia:

 1. Piotr Kędziora Art (nagroda: weekendowy pobyt w Bristol ART & Medical SPA).
 2. Roman Tkaczyk (nagroda: weekendowy pobyt w Ośrodku Wypoczynkowym Jodełka w Świętej Katarzynie).
 3. Zespół Grzane Wino (nagroda: weekendowy pobyt w Dom Środowisk Twórczych w Kielcach).
 4. Irena Salwowska i Zespół Poszczepionkowy.
 5. Ola Moszyk.
 6. Po Sąsiedzku (Justyna Wojtkowiak z rodziną i sąsiadem).

Wyróżnienia:

 • Piotr Łagodzic, czyli Bieszczadzki Bard,
 • Robert Roobi Krzyżanowski,
 • Szarpidruty,
 • Z Tylu Chmur,
 • wokalistka z Harcerski Klub Muzyczny „Szekla”.

Zwycięzcami internetowego głosowania Publiczności zostali:

 1. Tomek Trust & Annie (nagroda: weekendowy pobyt w Dom Środowisk Twórczych w Kielcach).
 2. Po Sąsiedzku.
 3. Zbyszek Jurczenko.

Organizatorzy zaprzyjaźnionych z Domówką wydarzeń zdecydowali, że:

 • nominację na XXXV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej Bakcynalia, w dniach 5-7 listopada 2021 r., otrzymują Tomek Trust & Annie,
 • nominację na Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy Kominku” otrzymuje zespół Po Sąsiedzku.

Wszyscy wyróżnieni i nagrodzeni otrzymali zestawy płyt ufundowanych przez: Sprzedawcy Dymu, Basia Stępniak-Wilk, Wołosatki, Jerzy Filar, Olek Grotowski, Dom Środowisk Twórczych.

Dziękujemy bardzo serdecznie uczestnikom i widzom za udział i atmosferę, jaką stworzyliście podczas Festiwalu…

 

Etykiety: , ,

23.04.2021 r. (piątek), godz. 20:00

Profil Pałacyku na FB

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Marek Majewski  Marek Tercz

Koncert ten był, zwłaszcza dla nas, pracowników Pałacyku Zielińskiego, koncertem szczególnym – poświęconym pamięci naszego Przyjaciela, członka naszej Pałacykowej rodziny – Andrzeja Konopackiego – człowieka niezwykle serdecznego, życzliwego, doskonałego profesjonalisty: animatora życia kulturalnego i konferansjera. Ale także przewodnika świętokrzyskiego, przyrodnika i wspaniałego bajarza. Andrzej odszedł zdecydowanie zbyt wcześnie… Na zawsze jednak pozostanie w naszej pamięci i naszych wspomnieniach.

Podczas koncertu wystąpili dwaj nietuzinkowi artyści: Marek Tercz i Marek Majewski.

01.05.2021 r. (sobota), godz. 18:00

Ogród Pałacyku Zielińskiego + transmisja online

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

Dziękujemy Państwu za obecność na uroczystym otwarciu furtki łączącej ogród Pałacyku Zielińskiego z Parkiem Miejskim pn. Furtka na skalę naszych możliwości!

Obejrzyj na Facebooku

Po wielu staraniach i zabiegach udało nam się odtworzyć i otworzyć furtkę, która wiele lat temu łączyła posiadłość pana Zielińskiego z Parkiem Miejskim, a potem – z nieznanych nikomu przyczyn – została zamknięta i zamurowana. My ją ponownie otworzylismy specjalnie dla Państwa! Dzięki tej furtce możecie wprost z Parku wejść na teren Pałacyku, usiąść w naszym ogrodzie i skorzystać z przygotowanych atrakcji.

Dla tych, którzy z różnych względów nie mogli przybyć osobiście, przygotowaliśmy transmisję online...

Etykiety: ,

01.05.2021 r. (sobota), godz. 21:00-23:00

Pałacyk Tomasza Zielińskiego

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Z okazji 17. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Pałacyk Zielińskiego wraz z Ludwigiem van Beethovenem, w zastępstwie władz państwowych, zorganizowali uroczystość upamietniającą to wydarzenie. Z tej okazji na budynku Pałacyku pojawiła się iluminacja świetlna symbolizująca flagę zjednoczonej Europy, a także wysłuchać było można „Ody do radości”.

O godz. 21:00 był też mikrofon dostępny dla wszystkich, którzy chcieli się podzielić swoimi przemyśleniami na temat Polski w Unii Europejskiej. Można było wejść do ogrodu pałacykowego, a stamtąd wprost do Parku, bo kilka godzin wcześniej uroczyście otworzyliśmy historyczną furtkę, łączącą posiadłość Zielińskiego z Parkiem Miejskim. To był miły i kolorowy wieczór...

Galeria Oranżeria

13.05.2021 r. (czwartek), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

 

Andrzej Borys – urodzony 10.05.1949 r. w Łowiczu. Debiut artystyczny – wyróżnienie w Biennale Fotografii Studenckiej w Szczecinie 1972 r. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików leg. nr. 509. od roku 1978 r., członek PSEP delegatura w Kielcach od 2020 r. Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w latach 1990-1994 oraz 2002-2015. Pomysłodawca i organizator Międzynarodowych plenerów fotograficznych ART-EKO w latach 1988-2014 oraz ART-EKO 31/1 w 2018 r., ART-EKO 32/2 w 2019 r. Udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Blisko 100 wystaw i prezentacji autorskich. Nagradzany wieloma dyplomami i odznaczeniami; najważniejsze branżowe to: Brązowy Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego GLORIA ARTIS w 2007 r. oraz Srebrny Medal GLORIA ARTIS w 2016 r. Nadal czynny artystycznie i zawodowo.

ANI SEN, ANI JAWA

Czas i ruch w przestrzeni o zmiennym charakterze w postaci obrazów „niezwykłych”. Projekt prezentuje moje obecne działania twórcze, w których zapisuję zmienność natury spowodowaną upływem czasu w odniesieniu do miejsc i obiektów wytworzonych i pozostawionych przez człowieka w naturze. Przedmioty, rzeczy, obiekty unaoczniające destrukcję i zachłanność natury, tworzą swoistą „martwą naturę w naturze ożywionej”, która podlega działaniu czasu, ruchu, drganiom powietrza i wielu innym czynnikom. Powstają w ten sposób nowe „scenografie” oddziałujące w sposób subiektywny i tajemniczy na widownię przypadkową lub celową. W zestawie prezentuję pewnego rodzaju „dokument fotograficzny” posiadający subiektywne formy ingerencji w obraz, uzyskany przy udziale techniki cyfrowej oraz reżyserii wydarzeń. Powstały w ten sposób obraz fotograficzny oprócz dokumentu przedstawia osobisty komentarz do otaczającej nas natury i jej nieodwracalnej zmienności. Zapraszam do obejrzenia mojego autorskiego zestawu i być może uda się Państwu spojrzeć na swoje otoczenie oczami wspomnień i wyobraźni, własnej „bajki”.

Andrzej Borys

PS Nie zaprzeczę, iż wpływ na prezentowane prace miała sytuacja pandemiczno-społeczna roku 2020.

15.05.2021 r. (sobota), od 15:00 do 22:00

Ogród Pałacyku i Muzeum Hammonda

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Józef Skrzek  Andrzej Zieliński

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom, muzykom i melomanom, osobom kochającym muzykę, mieszkańcom Kielc i nie tylko za obecność na otwarciu jedynego w Europie MUZEUM HAMMONDA, które odbyło się w sobotę 15 maja 2021 r. w godz. od 15:00 do 22:00.

W programie:

 • 15:00 – 17:00 hammondowe granie na powitanie,
 • 17:00 – 18:00 prezentacja organów Hammonda w wykonaniu Andrzeja Zielińskiego i Józefa Skrzeka na Scenie Letniej w Ogrodzie Pałacu Tomasza Zielińskiego,
 • 18:00 – 22:00 zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Hammonda.

Wszystkie propozycje programowe były bezpłatne.

15.05.2021 r. (sobota), od 15:00 do 22:00

Pałacyk Zielińskiego, Muzeum Hammonda, Dom Praczki, Oranżeria

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Europejskiej Nocy Muzeów

Na Europejską Noc Muzeów w Domu Środowisk Twórczych Pałacyk Tomasza Zielińskiego w sobotę 15 maja 2021 r. w godz. 15:00 – 22:00 wszystkie instytucje wchodzące w skład DŚT (Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”, Galeria Sztuki Współczesnej ORANŻERIA, Muzeum Hammonda oraz Pałacyk Zielińskiego) przygotowały szereg atrakcji, w których udział był całkowicie za darmo.

Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”

 • Wystawa stała „Kolekcja Domu Praczki”
 • Wystawa czasowa „Andrzej Strumiłło. Pielgrzym z okiem otwartym”
 • Wystawa plenerowa „Jacek Waltoś. Pieta w trójnasób”
 • 19.00 - Koncert Gongów. Na jednym z najstarszych instrumentów świata, używanych w celach sakralnych oraz leczniczych zagrała Anna Kulczycka-Wasielewska
 • 20.00 - Inauguracja sali warsztatu „Magiel”.
  Pierwszymi zajęciami, które odbyły się w pracowni znajdującej się w „Domu Praczki” było własnoręczne tworzenie zestawu kamieni do balansu. Są to różnej wielkości otoczaki, które układa się jeden na drugim, tak aby utrzymywały równowagę. Podczas warsztatów przygotowane kamienie można było pokrywać metalowymi płatkami, co nadawało im barwę miedzi, srebra lub złota.

 Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria

 • Wystawa fotografii Andrzeja Borysa „ani jawa ani sen”
 • 20:00 – warsztaty, podczas których można było wykonać nadruk na płóciennym woreczku do przechowywania kamieni.

 Muzeum Hammonda – uroczystość otwarcia

 • 15:00 – 17:00 hammondowe granie na powitanie,
 • 17:00 – 18:00 prezentacja organów Hammonda w wykonaniu Andrzeja Zielińskiego i Józefa Skrzeka na Scenie Letniej w Ogrodzie Pałacu Tomasza Zielińskiego,
 • 18:00 – 22:00 zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Hammonda.

 Pałacyk Zielińskiego

 • Możliwość darmowego zwiedzania wnętrz Pałacyku, baszty Plotkarki, ogrodu…

 Ogród Pałacyku

 • Leżaki i baru z obsługą – aż do ostatniego Klienta.

22.05.2021 r. (sobota), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

„Ballady na dwa serca” w wykonaniu lubianego i cenionego duetu w składzie: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska – duet ten od lat ma swoich wiernych słuchaczy za sprawą talentu scenicznego i starannego repertuaru, na który składają się autorskie pieśni żeglarskie, ballady własne, irlandzkie i rosyjskie. Nie wyczerpuje to bogactwa repertuarowego, którym zawsze oczarowują publiczność. Każdy ich koncert jest świeży i nowy, nawet jeśli wykonują utwory już znane.

Andrzej Korycki, członek legendarnego zespołu „Stare Dzwony”, od początku lat 80-tych wykonawca współczesnych piosenek żeglarskich. W świecie muzycznym zasłynął przede wszystkim jako twórca utworów: „Magda”, „Struna za struną”, „Chciałem być żeglarzem”, „Byle dalej”, „Załoga”, „Cyklady”, „Rejs tawerną”, „Plasterek cytryny i ja”. Dominika Żukowska obdarzona krystalicznym głosem jest znakomitą interpretatorką klimatycznych utworów wykonywanych wraz Andrzejem. Zachęcając do udziału w koncercie i do wspólnego śpiewania z artystami podczas ich występu – marzymy: „Oby więcej takich zespołów”.

 

23.05.2021 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

„Boba Jazz Band to jeden z najlepszych polskich i czołowych w Europie zespołów wykonujących swingujący jazz tradycyjny w najczystszej postaci!" Tyle rekomendacji krytyków...

Liderem zespołu jest pianista Jan Boba, którego sukcesy artystyczne sięgają lat 60-tych, był między innymi wieloletnim liderem Jazz Band Ball Orchestra. W 1986 roku Boba otrzymał dyplom z rąk prezydenta Regana za krzewienie kultury Amerykańskiej. W 1990 roku założył zespół, w którego skład wchodzą dwa pokolenia muzyków. Zespół ten zaczął firmować swoim nazwiskiem i tak powstał Boba Jazz Band. Brali udział w najważniejszych festiwalach światowych, grając razem z najważniejszymi przedstawicielami jazzu europejskiego i amerykańskiego, w tym z Glenn Miller Orchestra.

Skład:
Jan Boba – leader, p
Władysław Grochot – tp. voc
Janusz Nowotarski – cl. as.
Janusz Nowak – tb. voc
Jan Nowak – bas. voc
Aleksander Nowak – dr.
Marek Rosner – guit. bjo

Współpraca:
Katarzyna Radwańska – voc.

 

Etykiety: , ,

28.05.2021 r. (piątek), godz. 20:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Kinga Rataj jest wokalistką wykonującą fado – nostalgiczne pieśni portugalskie. Śpiewając po polsku i po portugalsku, opowiada o saudade, utraconej miłości, tęsknocie za niespełnionym marzeniem, ale także o radości życia i portugalskiej wierze w dominację duszy i serca nad rozumem. W jej repertuarze znajdują się zarówno autorskie utwory, jak i oryginalne interpretacje pieśni czołowych wykonawców fado – m.in. królowej fado Amálii Rodrigues czy Dulce Pontes.

Koncert fado był częścią Wieczoru Portugalskiego w naszym ogrodzie. O godz. 19:00 rozpoczął się on degustacją potraw i win kuchni portugalskiej przygotowaną przez Restaurację Pałacyku Zielińskiego.

Etykiety: ,

06.06.2021 r. (niedziela), godz. 12:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Koncert „Blues w samo południe” to była niebywała gratka dla fanów bluesowego brzmienia. Muzeum Hammonda zaprosiło do Kielc znakomitego brytyjskiego artystę. Danny Handlay to gitarzysta i wokalista, członek zespołu „Animals and Friends”. Na scenie letniej w Pałacyku Zielińskiego wystąpił z towarzyszeniem polskiej sekcji instrumentalnej. To był niezwykły i jedyny taki koncert w Polsce. Muzeum wystawiło na scenę jeden z 61 instrumentów ze swojej kolekcji – Hammond Super B.

Bilet wstępu upoważniał do zwiedzania Muzeum Hammonda bezpośrednio po koncercie.

Skład: Danny Handley (członek legendarnego zespołu Animals & Friends) UK – voc. git.; Łukasz Gorczyca – bass; Krzysztof Brzeziński – Hammond organ; Tomek Dominik – dr.

 

Etykiety: , ,

06.06.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Utwory z repertuaru jednego z najsławniejszych zespołów rockowych na świecie – Dire Straits – zagrał coverband SolidRock. Któż nie zna lub nie słyszał super-przebojów z lat 80-tych „Money for nothing” czy „Walk of live”!? Na koncercie SolidRock mogliscie je sobie przypomnieć, ale usłyszeć też nie mniej znane „Sultans of swing”, „Calling Elvis”, „So far away”.

SolidRock to kawał dobrej muzyki gitarowej, a członkowie zespołu to muzycy z wieloletnim doświadczeniem: Andrzej Waluk – gitarzysta, wokalista i założyciel zespołu, Remek Olszewski – wokalista, gitarzysta, Przemek Lenart – basista, Zbyszek Chrzanowski – perkusista, Krzysztof Partyka – instr. klawiszowe.

To była solidna dawka porządnego energetycznego rocka!

Etykiety: , ,

13.06.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 25 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Piotr Nalepa z krakowską grupą Nie-bo z sukcesem przypominają twórczość zespołu Breakout, Tadeusz Nalepy i Miry Kubasińskiej. Artyści wykonują najbardziej znane utwory ikon polskiej muzyki – we własnych aranżacjach, nieodbiegających znacznie od oryginałów. Na scenie usłyszeliśmy m.in. „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Oni zaraz przyjdą tu”, „Nocą puka ktoś”, czy „Rzeka dzieciństwa”. Piosenki Miry Kubasińskiej śpiewałą obdarzona mocnym, rockowym głosem i znana z programu The Voice of Poland Żaneta Lubera.

20.06.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

La fiesta del Sol – celebrujmy Andyjski Nowy Rok! Świętowanie uprzyjemnili nam pochodzący z Kuby Mike Rif i grupa „Cumbancheros”. Gorącymi rytmami Ameryki Południowej: rumby, cha-cha, mambo oraz fuzją muzyki folklorystycznej z nowoczesnym brzmieniem zachęcili nas nie tylko do słuchania, ale i do tańca.

Zespół tworzą: Edi Sánchez – Kolumbia, Paul Chapman – Wenezuela, Alberto Suazo Sánchez – Meksyku, Alexis Valles Delisle – Kuba, Manuel Esteve – Wenezuela.

 

Etykiety: ,

23.06.2021 r. (środa), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Katarzyna Ziołowicz ukończyła kierunek wychowanie plastyczne (specjalizacja z ceramiki z wyróżnieniem) na Wydziale Artystycznym WSP w Częstochowie. W 2015 roku habilitacja w zakresie sztuki ASP Łódź. Od 1999 roku związana z Instytutem Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach gdzie obecnie pełni funkcję Dziekana Wydziału Sztuki.

Brała udział w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, między innymi w: Lubaczowie, Łodzi, Kielcach, Krakowie, Sandomierzu, Częstochowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Busku-Zdroju, Warszawie, Radomiu, Zamościu, Pradze, Skopje, Melbourn, Victorii, Gornji Milanovacu, Sjini Vrhu, Scheersbergu, Ajdovscinie oraz wielu innych. Jest autorką wystaw indywidualnych w: Puławach, Sandomierzu, Kielcach, Krakowie, Busku-Zdroju, Tarnowie, Kamieńcu Podolskim oraz Winnicy i Równym na Ukrainie, Koszycach.

 • Nagrodzona w ramach nagrody zbiorowej dla Narodowej Kolekcji Polskiej World Gallery of Art On Paper Drawings, Skopje Macedonia 2010.
 • Laureatka II nagrody w 6Th International Drawing Biennale, Melbeurn Australia 2011.
 • Nominowana do nagród i wyróżnień na VII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie w 2011 r.
 • Finalistka konkursu Osten Biennial of Drawing 2018 Skopje, Macedonia.
 • Finalistka konkursu Nano Art. Paryż, Francja 2019.
 • Wyróżniona w 10th International Drawing Biennale, Melbeurn Australia 2019.
 • Nagroda Domu Środowisk Twórczych w przeglądzie artystycznym – 43 Przedwiośnie, Kielce 2020.

25.06.2021 r. (piątek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego i Dom Praczki

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Wyjątkowe, pierwsze w historii instytucji, wieczorne zwiedzanie zakamarków sztuki Domu Środowisk Twórczych, czyli na co dzień niedostępnej dla widzów kolekcji dzieł sztuki znajdujących się na zapleczu Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” oraz w częściach biurowych Pałacyku Zielińskiego.

W Pałacyku można zobaczyć prace artystów takich jak: Bolesław Cetner, Sławomir Antoszewski, Roman Harajda, Czesław Waszko, Danuta Sobczak-Michałowska, Marek Wawro, Zbigniew Kurkowski, Henryk Papierniak, Antoni Fałat, Krzysztof Jackowski, Ewa Samulik i inni, a w Domu Praczki dzieła: Jerzego Kaliny, Marii Anto, Zbigniewa Kurkowskiego, Marka Sapetto czy Kiejstuta Bereźnickiego.

Spacer odbył się w grupach:

 • Pałacyk Zielińskiego – spotykanie się pod neonem Muzeum Hammonda o godz. 18:00, 18:30 i 19:00.
 • Dom Praczki – spotkanie się na dziedzińcu Domu Praczki o godz. 20:00.

25.06.2021 r. (piątek), godz. 21:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Czerwony Tulipan  Roman Tkaczyk

Koncert piosenek z Krainy Łagodności w znakomitym wydaniu, czyli Czerwony Tulipan – weterani i legendy polskiej sceny poezji śpiewanej oraz Roman Tkaczyk, który swój debiut płytowy miał zaledwie dwa lata temu.

Czerwony Tulipan powstał w 1985 roku w Olsztynie i ma na swoim koncie już kilkanaście wydanych płyt. Zespół tworzy pięć artystycznych indywidualności: Stefan Brzozowski – kompozytor, wokalista , gitarzysta; Ewa Cichocka – wokalistka, aktorka, tancerka; Krystyna Świątecka – wokalistka i flecistka; Andrzej Czamara –gitarzysta solowy stopiony całkowicie z gitarą, którą opanował perfekcyjnie oraz Andrzej Dondalski – gitarzysta basowy z „rockowym rodowodem”.

Roman Tkaczyk – muzyk, gitarzysta, kompozytor od urodzenia związany z sercem Mazur, malowniczym miasteczkiem Mikołajki. Wielokrotny laureat festiwali piosenki żeglarskiej i turystycznej (m.in. Bazuna, Przy kominku, Nocnik czy Shanties w Krakowie). Pałacykowej publiczności znany bardzo dobrze z Internetowych Festiwali Piosenki Uziemionej DOMÓWKA. Na scenach festiwalowych debiutował w 2018 roku. W roku 2019 wydał swój debiutancki album „Wielkie Podróże”.

27.06.2021 r. (niedziela), godz. 12:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 10 zł (do 24.06.2021 r.), później 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

„Skąd my to znamy?” to koncert składający się z wybranych, najpopularniejszych melodii muzyki klasycznej. Melodii, które zapewne nie raz słyszeliście, a może nawet często je nucicie, nie zdając sobie sprawy, co to za muzyka... Niektóre z tych melodii są bowiem wykorzystywane w celach komercyjnych lub marketingowych. Używają ich koncerny samochodowe, kosmetyczne lub spożywcze. Przykładem może być utwór „Wiegenlied” (Kołysanka) Johannesa Brahmsa. Być może niewiele osób wie, że jest to melodia, którą słyszą dzieci od pierwszych chwil swojego życia w kręcącej się nad łóżeczkiem pozytywce, a także w pluszakach-przytulankach. Podczas koncertu w ogrodzie, tego typu przykładów pojawiło się dużo więcej, po to, aby słuchacz w przyszłości, chociażby podczas oglądanej reklamy, mógł kojarzyć przede wszystkim melodię, a nie produkt. Usłyszeliśmy również przykłady utworów klasycznych wykorzystanych przez wybitnych reżyserów filmowych.

Wystąpili: Renata Drozd – sopran, Sylwia Ziółkowska – sopran, Rafał Krzysztof Hołub – fortepian.

W koncercie usłyszeliśmy między innymi: arię Almireny „Lascia ch’io pianga” z op. Rinaldo G. F. Händla, arię Lauretty „O mio babbino caro” z op. Gianni Schicchi G. Pucciniego, arię Carmen „L`amour est un oiseau rebelle”z op. Carmen G. Bizeta, arię Musetty „Quando m’en vo’’ z op.”La Boheme” G. Pucciniego, Duet Kwiatów z op. Lakme L. Delibesa, Pieśni F. Chopina, St. Moniuszki, J. Brahmsa, czy F. Schuberta oraz utwory fotrepianowe: L.van Beethovena „Für Eliza” (Dla Elizy), F. Chopin Preludium e-moll op. 28 nr 4, F. Schubert, F.Liszt Seranada, D .Szostakowicz Walc nr 2.

27.06.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł do 24.06.2021 r., potem 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Cree to zespół założony w 1994 w Tychach przez gitarzystę i wokalistę Sebastiana Riedla (syna Ryśka Riedla), gitarzystę Sylwestra Kramka i perkusistę Adriana Fuchsa. Nazwa zespołu pochodzi od plemienia Indian zamieszkujących Kanadę. Muzyka grupy to zabarwiony bluesem rock.

Ich pierwszy publiczny występ odbył się w 1994 podczas festynu w Tychach. Przez kilka kolejnych lat grali bardzo niewiele koncertów. Na scenie ogólnopolskiej debiutowali dopiero w 1997 na Festiwalu Młodej Kultury w warszawskim klubie Stodoła. Później odnosili kolejne sukcesy – Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych, udany występ na FAMIE w Świnoujściu, udział w festiwalu w Lille. W 1998 r. powstała ich pierwsza płyta Cree, która w całości zadedykowana została pamięci Ryśka Riedla. Zespół co roku występuje na Tyskim Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla.

29.06.2021 r. (wtorek), godz. 18:30

Ogród

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

„Turystyczne Pośpiewuchy” ponownie w pałacykowym ogrodzie! Zapraszamy wszystkich lubiących wspólne śpiewanie na kolejną edycję „Turystycznych Pośpiewuch” – imprezy spontanicznie organizowanej przez grupę osób, które lubią wspólnie pośpiewać przy akompaniamencie gitar i innych „przenośnych” instrumentów.

Jako że „Pośpiewuchy” są wydarzeniem otwartym, to zapraszamy wszystkich, którzy preferują ten sposób spędzania wolnego czasu. Wstęp wolny. Organizatorzy zapewniają śpiewniki, które są udostępniane na czas imprezy (nie zabieramy ich ze sobą do domu), a od uczestników oczekują: dobrego humoru, przyjaznego nastawienia i (ewentualnie) instrumentów perkusyjnych (tzw. przeszkadzajek), gitar, skrzypiec, harmonijek ustnych itp. Wstęp wolny i wszyscy chętni mile widziani!

02.07.2021 r. (piątek), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 10 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Goście z K.A.S.Ą. – 25 lat na scenie Krzysztofa K.A.S.Y. Kasowskiego – koncert na żywo z muzycznymi niespodziankami!

Dodatkowo odbyła się się promocja książki Krzysztofa pt. „Upadek Króla Rapu”, a po koncercie jam session...

Etykiety: ,

04.07.2021 r. (niedziela), godz. 20:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł, w dniu koncertu 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

4 lipca odbył się koncert znakomitego, uznanego na świecie polskiego zespołu Kroke, który wystąpił na scenie w ogrodzie letnim Pałacyku Tomasza Zielińskiego. Koncert współorganizował Dom Środowisk Twórczych oraz klub Czerwony Fortepian, a kulinarnie wydarzenie wspierała Restauracja i Ogród Pałacyk Zielińskiego.

Kroke to zespół legenda. Od ponad 25 lat jest fenomenem na skalę światową. Początkowo kojarzony był jedynie z muzyką klezmerską, ale w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i tworzy autorskie improwizacje – w ten sposób powstaje muzyka, która została nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion; dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD; utwór „The Secrets of The Life Tree” znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha „Inland Empire”. Spotkanie KROKE z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta „East Meets East”... i tak dalej i tak dalej. Dowodem na ich popularność jest chociażby to, że trafić na ich koncert w Polsce czasami graniczy z cudem, a czasami z wyjątkowym zbiegiem okoliczności.

Etykiety: , ,

11.07.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

„Dziady Kazimierskie” swoją muzykę przedstawiają jako: Rootsowo-Kniajacki-Folk Wąwozowo-Barowy; dłuższy opis precyzuje: instrumenty staroakustyczne i darcie ryja liryczne... . Ich biogram brzmi tak: Dawno, dawno temu, w czasach Lecha, Czecha i Rusa, kiedy Kazimierz Dolny nie był jeszcze nawet Wietrzną Górą, w pięknych okolicznościach przyrody pod kamieniołomem nad Przeprzełomem, w bambuszobluszczu przewąwozowym Dziad Borowy spotkał się z Dziadem Barowym... Już sama nazwa tej przedziwnej i niesłychanie barwnej formacji wiele mówi o charakterze jej twórczości.

Panowie traktując zarówno swoją twórczość, jak i codzienność z przymrużeniem oka, bawią się muzyką jak mało kto. Dziady Kazimierskie łączą w swoim „dziadowskim” graniu miłość do przyrody i równie gorące uczucie do Kazimierza Dolnego. Przy czym zabawę generuje zarówno ludyczny charakter melodii, jak i specyficzny dowcip bijący z tekstów oraz osobowość wokalisty-wodzireja Włodka „Paprodziada“ Dembowskiego (wokalistę związanego również z „Łąki łan”, „November project” czy „Cessband’em”) tej jedynej w swoim rodzaju trupy artystyczno-akustyczno-punkowej. Przewijające się w ich piosenkach wątki „kazimierskie” mają też swój wymiar uniwersalny. Nie musicie się znać ani na Kazimierzu Dolnym ani na Kazimierzu Wielkim i Esterce, żeby się nieźle bawić przy tych piosenkach.

Skład zespołu: Włodek Dembowski – Paprodziad, Sergiusz Odorowski – Serge, Sebastian Pasik – Sebol, Rafał Biskup – Rolf, Michał Romanowski – Eddy.

Etykiety: ,

18.07.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł (do 15.07.2021 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: EKT Gdynia   The Nierobbers

Zespół EKT Gdynia powstał w 1986 roku. Początkowo związany z nurtem piosenki turystycznej występował i zdobywał nagrody na festiwalach piosenki turystycznej i studenckiej. Twórczość zespołu to piosenki turystyczne, ballady, piosenki o tematyce piwnej i oczywiście piosenki żeglarskie. Te ostatnie dominują w twórczości zespołu. Od wielu lat EKT Gdynia to jeden z najlepszych i najpopularniejszych zespołów szantowych. Występuje z powodzeniem na scenach największych i najlepszych festiwali szantowych.

Skład zespołu: Jan Wydra – gitara, śpiew lider zespołu; Jacek Fimiak – instrumenty perkusyjne, śpiew; Krzysztof Kowalewski – gitara elektryczna; Kamil Szewczyk – gitara elektryczna; Marcin Ritter „Ritus” – gitara basowa.

The Nierobbers to zespół poruszający się w klimacie piosenki turystycznej i poetyckiej, pachnącym również wiatrem i wodą. Grupa jest laureatem wszystkich najważniejszych festiwali piosenki żeglarskiej i turystycznej w kraju oraz wielokrotnym zdobywcą Nagrody Publiczności. Zespół koncertuje na terenie całego kraju oraz za granicą spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności. Grupa ma w dorobku trzy płyty długogrające.

Skład zespołu: Tomasz Szuszkiewicz – gitara, śpiew; Marek Kańduła – gitara basowa, gitara, śpiew; Dariusz Myśliński – harmonijka ustna, mandolina, śpiew; Łukasz Zięba – skrzypce, śpiew.

 

Galeria Oranżeria - logo

22.07.2021 r. (czwartek), godz. 20:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Rafał Stankiewicz – urodzony w 1974 roku, mieszka i pracuje w Warszawie, od niedawna członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Warszawskim. Przygodę z fotografią rozpoczął we wczesnej młodości. Wierny fotografii czarno-białej i technice analogowej. Nigdy nie rozstaje się ze swoją Leicą. Skupia się na długoterminowych projektach fotograficznych. Od wielu lat działa w ruchu fotograficznym. Uczestnik i organizator twórczych plenerów fotograficznych. Pomimo bogatego archiwum, dopiero w ostatnich latach zdecydował się na udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych, uważając, że osiągnął odpowiednią dojrzałość. W swojej twórczości początkowo intuicyjnie a obecnie świadomie nawiązuje do idei decentryzmu.

 

25.07.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł (do 22.07.2021 r.), później 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Carrantuohill  Robert Kasprzycki

Razem mają ponad 60 lat doświadczenia scenicznego i ok. 5000 zagranych koncertów – zespół Carrantuohill grający muzykę irlandzką oraz poeta, bard, pieśniarz Robert Kasprzycki. Takie połączenie gwarantuje udany wieczór…

Grupa CARRANTUOHILL istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na „celtyckich korzeniach”. Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową.

Robert Kasprzycki – autor słynnego „Nieba do wynajęcia”. W jego muzyce odnaleźć można ślady wielu inspiracji: „Niebo do wynajęcia” było mieszanką flamenco, popu, jazzu, bossanowy i folka, „Światopodgląd” – popisem rockowej energii, „Piosenki i Nie” – znakomitym nawiązaniem do tradycji klasycznej ballady, „Cztery” zaś połączeniem poetyckiej i rockowej wrażliwości – zresztą to właśnie wielojęzyczność i szerokie spektrum zainteresowań określają jego styl muzyczny i tworzą dla tekstów smakowitą oprawę.

 

01.08.2021 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Kwartet smyczkowy OMEGA powstał w 1994 roku z inicjatywy kontrabasisty Aleksandra Rudkowskiego. Zespół koncertował w kraju i za granicą, między innymi w Belgii, Niemczech i Szwajcarii. Tworzą go muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach: Mariusz Połomka – skrzypce, Marian Kupisz – altówka (kierownik zespołu), Dorota Bałaga – wiolonczela, Grzegorz Jerzak – kontrabas. Koncert poprowadzi Agnieszka Nowak-Zagóra.

Na letniej scenie Pałacyku zabrzmiały utwory min. Brahmsa, Mozarta, czy Johanna Strausa.

 

08.08.2021 r. (niedziela). godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Koncert promujący najnowszą płytę Roberta Lubery i zespołu Nie-Bo. „Pół człowiek, pół pies” to pierwszy singiel promujący wydawnictwo, na którym znalazło się dziesięć autorskich kompozycji. Piosenki są opisem wieloletnich doświadczeń muzycznych dojrzałego mężczyzny.

Robert Lubera to polski muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, aranżer, producent, grający m.in. w zespołach Robert Gawliński, Artur Gadowski, Maciej Balcar, Róże Europy, Sagittarius, The End, Piotr Nalepa Breakout Tour oraz Nie-Bo z którymi od lat koncertuje w Polsce i za granicą.

 

15.08.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 10 zł (do 12.08.2021 r.), później 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zespół, który swoją grą porusza serca. Koncertują razem od 2018 roku, a w ich grze słychać ducha Karpat, Bałkanów, Rosji, Ukrainy i przede wszystkim Polski. Ich wizytówką są oryginalne aranżacje – śpiew na trzy głosy, brawurowe sola i wielka energia płynąca z instrumentów.

Podczas IV Turnieju Muzyków Prawdziwych organizowanego w 2018r. przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Kapela została wyróżniona nagrodą specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Rok 2019 śmiało można nazwać przełomowym. Zespół wziął udział w programie „Mam Talent” emitowanym przez telewizję TVN. Muzycy dotarli do półfinału, porwali publiczność i zostali okrzyknięci przez jurorów mianem „Busta Rhymes folku”. Dzięki uczestnictwie w Songwriting Camp ZAiKS artyści nagrali utwór wraz z takimi gwiazdami, jak Ewa Farna, czy Dominika Barabas. Światło dzienne ujrzała również płyta EP z nagraniami koncertowymi. W listopadzie zdobyli wyróżnienie „za perfekcję i żywiołowość wykonania” w konkursie „Scena Otwarta”, który odbył się w ramach festiwalu „Mikołajki Folkowe” w Lublinie. Obecnie Kapela Karpati jest w trakcie nagrywania swojej pierwszej długogrającej płyty.

JOANNA GRUSZKA
Altowiolistka, skrzypaczka i kontrabasistka. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Pasjonatka muzyki ludowej Karpat. Laureatka wielu folkowych konkursów z czołowymi folkowymi zespołami. Współpracowała z wrocławskim Teatrem Lalek.

JÓZEF GRUSZKA
Rodowity Góral wychowany wśród muzyków ludowych. Multiinstrumentalista – sam opanował sztukę gry m.in. na altówce węgierskiej, kontrabasie, gitarze akustycznej i basowej. Posiada również ciepły głos, którym czaruje tłumy. Będąc członkiem wielu zespołów folkowych koncertował w kraju i za granicą.

MATEUSZ DONIEC
Muzyk z pasji i zawodu – obecnie student Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Akordeonista, pianista i tubista. Koncertował w wielu krajach świata – w Indonezji i Singapurze (na zaproszenie Ambasady RP), w Holandii, Niemczech, we Francji, Włoszech i na Węgrzech. Uczestnik i laureat ogólnopolskich, a także międzynarodowych festiwali i konkursów, m.in. Karneval der Kulturen (Berlin), Przebojem na Antenę, Przystanek Woodstock, Wake Up and Live!

 

Etykiety: , ,

20.08.2021 r. (piątek), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 10 zł (do 19.08.2021 r.), później 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Colorado Band powstał w 1992 roku w Łodzi. Inspiracją i wyzwaniem do stworzenia własnego, niespotykanego w Polsce brzmienia stał się Amerykański rock z elementami country. Od początku swojego istnienia zespół jest regularnie zapraszany na Piknik Country w Mrągowie. Colorado Band z powodzeniem występował również na Międzynarodowym Festiwalu Country „Visagino” na Litwie. Zespół wielokrotnie koncertował z gwiazdami muzyki country, takimi jak: George Hamilton IV, George Hamilton V, Elizabeth Cook, czy Michał Lonstar.

Etykiety: ,

22.08.2021 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 10 zł (do 19.08.2021 r.), później 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Koncert pieśni z połonin w wykonaniu pochodzącej z Bieszczadów śpiewającej autorki, wykonawczyni pieśni poetyckich i ludowych Agaty Rymarowicz.

Agata obecnie mieszka w Krakowie. W swoim artystycznym dorobku posiada trzy albumy solowe: „Pamiątki” (2013), „Pod powieką” (2018) oraz album świąteczny „Hej lelija – kolędy i pastorałki” – wydany w 2014 roku. Repertuar Agaty to piosenki w pełni autorskie, jak również z tekstami innych twórców, które opowiadają o wędrowaniu przez życie, o spotkaniach w drodze. Artystka śpiewa o zagubieniu i powrotach do siebie, o przekraczaniu progów, uśmiechach losu... Szczególnie podkreśla swoją więź z Bieszczadami, ich urodą, magią, historią – zwracając się tym samym również ku swoim bojkowskim korzeniom. Znacząca cześć repertuaru Agaty to wyszukane u źródeł starodawne pieśni rusińskie, którymi połoniny niegdyś rozbrzmiewały – opowiadające o magicznej jedności człowieka i gór. Artystka zachowuje i jednocześnie wskrzesza na nowo najpiękniejsze utwory niegdysiejszych mieszkańców Karpat wschodnich.

Na scenie Agacie towarzyszyli: Emilian Rymarowicz (gitara), Mateusz Stawiarski (akordeon), Robert Klepacz (bas), Marcin Polański (instrumenty perkusyjne).

 

Etykiety: , ,

27.08.2021 r. (piątek), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 15 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Mafia – zespół, który w dotychczasowej działalności muzycznej ma na swoim koncie pół miliona sprzedanych płyt, 1300 zagranych koncertów, a także najważniejsze nagrody muzyczne.

Imię deszczu, W świetle dnia, Noc za ścianą, Kolor nadziei – przeboje, które zna każdy! Dla jednych to historia, dla innych utwory, przy których wszystko się zaczęło...

 

Etykiety: ,
Galeria Oranżeria - logo

03-05.09.2021 r. (piątek – niedziela)

Galeria Oranżeria

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o festiwalu

Wystawa fotografii Konrada Cedro „Gustaw Herling Grudziński TRZY SPOTKANIA W NEAPOLU” była prezentowana w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Literackiego „Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”, który odbył się w dniach 3-5 września 2021 r.

Konrad Cedro
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wyjechał z Polski po maturze, w 1986 roku i trafił do Włoch, do Neapolu, gdzie nawiązał kontakt z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim. Studiował filozofię, języki nowożytne i stosunki międzynarodowe we Włoszech, Niemczech i Kanadzie. Od 1988 roku współtworzy interdyscyplinarne projekty z dziedziny komunikacji międzykulturowej w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji, Bliskim Wschodzie i Europie. W latach 2018-2020 reprezentował Urząd Marszałkowski w Biurze Regionalnym Województwa Świętokrzyskiego w Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Obecnie pracuje jako wykładowca akademicki w Vincent Pol University oraz jest aktywnie zaangażowany w Fundację Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego. Zapytany, jakim człowiekiem był Gustaw Herling-Grudziński, odpowiada: Miałem wrażenie, że bardzo serdecznym, otwartym, duch humanizmu zawsze dominował w jego stosunku do ludzi. Podczas spotkań Gustaw starał się poprowadzić mnie, jako młodszego kolegę z gimnazjum kieleckiego swoim neapolitańskim ścieżkami. Myślę, że otarłem się tym samym o jego miejskie wtajemniczenie…

Kurator wystawy: Agnieszka Kucharska
Koordynator: Magdalena Helis-Rzepka (Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Żeromszczacy)

Organizatorzy:

 • Galeria Sztuki Współczesnej Oranzeria
 • Dom Środowisk Twórczych Pałac T. Zielińskiego w Kielcach
 • Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach
 • Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach
 • Fundacja Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego

03.09.2021 r. (piątek), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 60 zł (do 31.08.2021 r.), później 80 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

 

Muniek i Przyjaciele to akustyczna odsłona koncertów w wykonaniu Zygmunta „Muńka” Staszczyka, lidera formacji T. Love. W koncertach towarzyszą Muńkowi: Cezariusz Kosman – gitara akustyczna oraz Janek “Jahlove” Pęczak – gitara akustyczna.

Muniek i Przyjaciele wyruszyli w trasę jesienią roku 2018. Początkowo, projekt ten miał być tylko chwilową odskocznią od głośnego, rockowego grania. Muniek chciał pograć z mniejszym aparatem wykonawczym, w nieco mniejszych, kameralnych salach. Ogromny sukces tego początkowo skromnego przedsięwzięcia spowodował jednak, że w marcu 2021 r. odbyła się premiera albumu dokumentującego ponad 60 koncertów, podczas których zespół objechał całą Polskę występując zarówno w małych klubowych salach, w teatrach, na Stadionie Narodowym oraz na scenach krajowych letnich festiwali.

 

Etykiety: ,

04.09.2021 r. (sobota), godz. 18:30

Scena kameralna – w ogrodzie

Wstęp: bilet-cegiełka 10 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Instrument zamiast karabinu – zbuduj z nami szkołę muzyczną dla dzieci z Afryki!

Ojciec Benedykt Pączka jest kapucynem, który od momentu wstąpienia do zakonu marzył o wyjeździe na misję. Przez lata koordynował prace misjonarzy z Krakowa, aż w końcu w 2013 roku wyjechał do Afryki na misję. Spotkał tam dzieci, które doświadczyły wojny i strachu o życie swoje i bliskich. Wiele z nich ma starsze rodzeństwo wśród rebeliantów, a część z ich krewnych musiało uciekać zagranicę. Ojciec Benedykt chciał pokazać tym dzieciom, że przemoc nie jest rozwiązaniem, a siła tkwi w edukacji i rozwoju swoich pasji, a nie w używaniu broni. Sam pomysł szkoły muzycznej wziął się natomiast z talentu muzycznego, który brat Benedykt zaobserwował u spotkanych dzieci. Misjonarz postanowił rozwinąć go i jednocześnie stworzyć miejsce, gdzie dzieci będą mogły uporać się ze swoimi traumami. Tak powstała szkoła muzyczna African Music School – szkoła muzyczna założona przez fundację AKEDA i prowadzona właśnie przez ojca Benedykta Pączkę. Jest to jedyna szkoła w Afryce, w której uczą polscy muzycy – w tym Norbert Wardawy, współpracujący z zespołem Big Cyc. Około osiemdziesiątka dzieci uczy się w AMS języka angielskiego, śpiewu i gry na instrumentach. Hasło szkoły brzmi: „Instrumenty zamiast broni”. Zdolni uczniowie AMS przyjadą do Polski w ramach trasy koncertowej, podczas której będą zbierać pieniądze na swą szkołę. Aktualnie jest ona w trakcie budowy – w całości ma składać się z sali koncertowej, sali nagrań, 10 klas lekcyjnych, biblioteki, jadalni, kuchni i 5 pokoi mieszkalnych dla nauczycieli. Całkowity koszt budowy szkoły wynosi 4 miliony złotych.

Etykiety:

05.09.2021 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł (do 02.09.2021 r.), później 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Tadeusz Woźniak – kompozytor, pieśniarz. Debiutował 1966 roku dokonując pierwszych nagrań radiowych i płytowych. Ma w dorobku muzykę do kilkuset piosenek, blisko 100 inscenizacji teatralnych, wielu przedstawień Teatru Telewizji, programów poetyckich a także filmów dokumentalnych i animowanych. Napisał i wykonał piosenkę tytułową i oprawę muzyczną do serialu TVP „Plebania”. Skomponował także muzykę do „Pana Tadeusza” – filmu Ryszarda Ordyńskiego z 1928 wydaną przez Filmotekę Narodową w 2014 roku.

 

07.09.2021 r. (wtorek), godz. 20:00

Ogród

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o filmie

Wspólnie z Fundacją Rozwoju Kinematografii zapraszamy Was na darmowy pokaz Kina plenerowego w naszym Pałacykowym Ogrodzie. Organizatorzy zapewniają pneumatyczny ekran o wymiarach 5 m x 4,5 m, profesjonalne nagłośnienie i kinowy projektor oraz leżaki. Podczas seansu będziecie mogli obejrzeć francuską komedię z 2010 roku pt. "Kobiety z 6 piętra". Reżyser: Philippe Le Guay. Obsada: Berta Ojea, Carmen Maura, Concha Galán, Fabrice Luchini, Lola Duenas, Natalia Verbeke, Nuria Solé, Sandrine Kiberlain.

O imigracji mówi się dużo, szczególnie we Francji. Najczęściej z kontrowersją, krytyką i brakiem dystansu. Ale "Kobiety z 6. piętra" udowadniają, że da się inaczej. Bo imigranci to nie tylko słownikowe pojęcie, ale ludzie z krwi i kości, których życie to nie tylko zmartwienia. Zobacz koniecznie tę zupełnie niezwykłą francuską komedię! Jean-Louis Joubert (Fabrice Luchini) to prawdziwy paryski "burżuj". Codziennie mnoży majątek swój i sobie podobnych grając na giełdzie, jest też właścicielem dużej firmy. Także kamienica, w której mieszka, należy do niego. Jednak życie Jeana, jego żony Suzanne (Sandrine Kiberlain) i ich dzieci zmienia się na zawsze, gdy decydują się wynająć hiszpańską pokojówkę, Marię (Natalia Verbeke). Sześć kobiet zamieszkuje poddasze kamienicy paryskiego maklera i w niezwykły sposób zmienia jego uporządkowane życie. Pełne energii i radości imigrantki fascynują Jeana-Louisa. Mężczyzna zaczął dostrzegać, jak piękne i kolorowe może być życie, więc w dom państwa Joubert wkrada się chaos…

09.09.2021 r. (czwartek), godz. 14:00

Muzeum Hammonda

Wstęp: Wolny

Dowiedz się więcej o Laurensie Hammondzie

 

Dom Środowisk Twórczych Pałacyk Tomasza Zielińskiego i unikalne Muzeum Hammonda 9 września 2021 r. uroczyście odsłoniły pierwszy na świecie pomnika Laurensa Hammonda – amerykańskiego wynalazcy, twórcy ponad 100 patentów, w tym organów Hammonda, które zmieniły światową scenę muzyki rozrywkowej.

Uroczystość rozpoczeła się o godz. 14:00 na dziedzińcu Muzeum Hammonda w Kielcach, ul. Zamkowa 5. Na zaproszenie Prezydenta Kielc pana Bogdana Wenty uroczystość swoją obecnością uświetniła Konsul ds. Prasy i Kultury Konsulatu Amerykańskiego w Krakowie pani Dolores Prin. Odsłonięcie pomnika zakończyło się wspólnym zwiedzaniem Muzeum. Po zakończeniu spotkania w Domu Środowisk Twórczych Pani Konsul wspólnie z Panem Prezydentem Bogdanem Wentą udali się pod pomnik Homo Homini upamiętniający zamach z 11 września 2001 roku, gdzie złożyli wiązanki kwiatów.

Odsłonięcie pomnika Laurensa Hammonda zapoczątkowało w Pałacyku Zielińskiego trzydniowy cykl koncertów pod nazwą Hammond Kielce Festival. Na Scenie Letniej nie zabrakło rasowego brzmienia, głębokich dźwięków i nieoczywistych rozwiązań harmonicznych, a zadbali o to wykonawcy nietuzinkowi, potrafiący zainteresować nawet najbardziej wymagających melomanów.

 

Etykiety:
Galeria Oranżeria - logo

09.09.2021 r. (czwartek), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Marek Osman urodził się w 1960 roku w Chmielniku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach w specjalności Rzeźba (dyplom w 1980 r.). W 1987 roku ukończył studia na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 2014 obronił pracę doktorską na tym wydziale. W latach 2000-2002 redaktor graficzny kwartalnika „Polski cement”. Domeną jego działalności jest projektowanie wzornictwa i grafiki użytkowej: opakowań, elementów identyfikacji graficznej firm, wydawnictw, akcydensów, znaków firmowych i towarowych. Jako freelancer współpracował z wieloma firmami i agencjami reklamowymi. W latach 2001-2010 pracował w Wyższej Szkole Handlowej im. B. Markowskiego w Kielcach. Od 2010 roku pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Adiunkt w Instytucie Sztuk Wizualnych, gdzie obecnie pełni funkcję wicedyrektora ds. twórczości artystycznej. Najważniejszą formą wypowiedzi artystycznej jest dla Marka Osmana plakat – głównie społeczno-polityczny i kulturalny. Uczestnik wielu wystaw i biennale – krajowych i zagranicznych. Swoje prace prezentował m.in. we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Ukrainie, Słowacji, Belgii. Za swoje realizacje plakatowe otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

10.09.2021 r. (piątek), godz. 18:30

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

IKONY POPU NA JAZZOWO to nowa odsłona znanych utworów w jazzowych aranżacjach: David Bowie, Michael Jackson, Whitney Houston, Queen, Cher, Andrzej Zaucha, Lady Gaga i wiele innych dobrze Wam znanych. Na Scenie Letniej Pałacyku Zielińskiego po raz kolejny zagościły organy Hammonda. Wokalnie zaczarowała nas Laura Godziejewska przy organowym akompaniamencie Jacka Prokopowicza. Koncert otworzył dwudniowy V Hammond Festival.

Laura Godziejewska – założycielka zespołu LAURA JAZZ BAND, autorska tekstów, kompozytorka i producent muzyczny. Swoją przygodę rozpoczęła w wieku 5 lat grając na pianinie i ucząc się śpiewu. Absolwentka szkoły I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie fortepianu oraz studia wokalnego im. Jerzego Wasowskiego. Obecnie od kilku lat występuje ze swoim jazz band’em, w akustycznych składach oraz ze swoim zespołem autorskim, z którą gra muzykę elektroniczną. Wokalistka promowana jest przez wytwórnię KAYAX, właśnie zostały wydane dwa jej single, w ramach projektu My Name Is New.

Jacek Prokopowicz - organista (Hammond), pianista, kompozytor, współpracował m.in. z gitarzystą Jarosławem Śmietaną (koncerty), kontrabasistą Piotrem Rodowiczem, perkusistą Adamem Lewandowskim, Jennifer Batten – gitarzystka Michaela Jacksona, harmonijkarzem Bartkiem Łęczyckim Wojciechem Waglewskim, Indios Bravos. Trasy koncertowe z bluesmanami: Kalif Wailin' Walter, GG Amos, Alvon Johnson, Krissy Matthews, Noel Coutts, Chaz de Paolo. Obecnie gra z zespołami: Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni (Top Trendy 2007 r., Przystanek Woodstock 2009 r., 2010 r .), Back To The Ocean, JJL Trio (blues, rock).

11-12.09.2021 r. (sobota i niedziela), godz. 17:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 40 zł (do 09.09.2021 r.), później 50 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

sobota (11.09.2021 r.), godz. 17:00:
Tortilla & Vesta Chawira (Zimbabwe)
Silesian Hammond Group

 

niedziela (12.09.2021 r.), godz. 17:00
Joanna Dudkowska Band feat. Chuc Frazier (USA)
Władysław Komendarek

 

Zapraszamy Państwa na wspaniałe dwudniowe wydarzenie muzyczne – V HAMMOND FESTIVAL. Od tej edycji wydarzenie to na stałe wpisuje się w program artystyczny Domu Środowisk Twórczych w Kielcach. Na scenie letniej będą królowały organy Hammonda wprost z naszego Muzeum Hammonda, a grać będą na nich wspaniali muzycy – goście Festivalu.

Tortilla & Vesta Chawira (Zimbabwe)

 

Silesian Hammond Group

 

Joanna Dudkowska Band feat. Chuc Frazier (USA)

 

Władysław Komendarek

 

17.09.2021 r. (piątek), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Bronisławie Opałko

Celem przedsięwzięcia było uhonorowanie i upamiętnienie Osoby Bronisława Opałko doskonale znanego lokalnej społeczności, cenionego, lubianego Artysty, twórcy postaci Genowefy Pigwy, a przede wszystkim muzyka, kompozytora, poety, propagatora kultury w Kielcach oraz w regionie świętokrzyskim.

Wystąpili: Kiniorski Włodzimierz, Bielinianki, Litwin Joanna, Restecki Piotr.

Prowadzenie: Wit Chamera i Jarosław Bukowski.

 

Etykiety: ,

19.09.2021 r. (niedziela), godz. 17:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł (do 16.09.2021 r.), później 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

MightyZ All Stars i Emiliyah to jeden z najlepszych zespołów reggea'owych w Wlk Brytanii. Na koncie ma udział w największych festiwalach i koncertach raegge oraz współpracę z takimi gwiazdami jak Lee Scratch Perry, Dredzone, Janet Kay czy Aswad. Wokalistka EMILIYAH (prawdziwe nazwisko Emilia Witkiewicz – prawnuczka Stanisława Witkiewicza) od kilkunastu lat mieszka i koncertuje w Wielkiej Brytanii. Wokalistce towarzyszyli wybitni muzycy: Stuart "Mightyz" Inglis – gitara basowa, Bri Cotter – gitara, J. Sealy – perkusja, James "The Jazz Priest" Richardson – klawisze, Clinton "Rock" Jones – gitara.

Etykiety: ,

26.09.2021 r. (niedziela), godz. 17:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Koncert Francois Martineau to niezwykła podróż przez Francję. Słuchając utworów Charlesa Aznavoura, Edith Piaf, Jacquesa Brela i Georga Brassensa, ale także kompozycji własnych, przeniesiemy się na przedmieścia Paryża, zajrzymy na poddasza malarzy i poetów, zagubimy się w ciasnych uliczkach i na barwnych placach, przysiądziemy do stolików by sączyć wino i odwiedzimy miasta portowe, z których popłyniemy aż do San Francisco. Utwory wchodzące do kanonu piosenki francuskiej jak i te mniej znane oraz współczesne kompozycje zabrzmią w języku oryginalnym oraz polskim. W programie oprócz znanych francuskich szlagierów pojawią się również piosenki polskich artystów w wersji francuskiej. Usłyszymy m.in. utwory Zbigniewa Wodeckiego, Grzegorza Turnaua czy Ewy Demarczyk. Na scenie wspólnie z Francois pojawi się Mateusz Gurgul - akordeonista, pianista, kompozytor i pedagog. Założyciel i lider formacji GURGUL BAND.

Etykiety: ,

02.10.2021 r. (sobota), godz. 17:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Kinior Family jest kontynuacją działalności zespołów Kiniora od Paffu przez Kinior Sky Orchestra, Flap People, Kinior Reggae Sound. Za każdym razem koncepcja była związana z fascynacja jakimś stylem. Kinior Family to wariant w pełni eklektyczny, w którym na scenę wchodzi muzyka hip-hopowa wraz z młodą obsadą wokalistów.

Skład zespołu: Włodzimierz „Kinior” Kiniorski (saksofony), Karla Karolina Kurek (wokal), Kacper Ignacy Kiniorski (wokal), Jan Janek Kiedrzyński (perkusja), Michał Mazur (gitara), Sławek „Dżu-Dżu” Wróblewski (bas).

 

03.10.2021 r. (niedziela), godz. 17:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej

Stowarzyszenie „A nam się chce!” i Pałacyk Zielińskiego zapraszają na jubileuszowe, 50.Pieśniobranie pt. „Śpiewać każdy może…”.

Publiczność, zgodnie z formułą koncertów, będzie śpiewać pieśni i piosenki z dotychczasowych edycji Pieśniobrań: listopadowe, powstańcze, harcerskie, majowe, walentynkowe, ludowe, a także Jacka Kaczmarskiego, Jana Kaczmarka, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Bułata Okudżawy, Agnieszki Osieckiej, Starszych Panów.

Wsparcie ze sceny zapewnią soliści i zespoły: Olga Antas, Marcin Brykczyński, Maciej Kmita, Izabela Kopeć, Lilia Kowalska-Ziębińska, Andrzej Litwin, Agnieszka Majcher, Krzysztof Marzec, Oliwia Piwnicka, Julia Sołtyk, Iwona Stefańczyk, Arkadiusz Stefańczyk, Animusz, Con Passione, Kantylena, Lubrzanka, Nowe, Panaceum, Tu i Teraz i zespół Urzędu Miasta i Rady Miasta Kielce.

Akompaniować będzie zespół muzyczny: Michał Kopeć (fortepian), Emilia Kopeć (skrzypce), Filip Tuz (gitara), Mateusz Wróblewski (perkusja).

Śpiewniki są już gotowe…

 

10.10.2021 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 10 zł, w dniu koncertu 15 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Pierwszy w sezonie jesiennym 2021 – we wnętrzach Pałacyku Zielińskiego – koncert muzyki klasycznej. W koncercie usłyszeliśmy zróżnicowane brzmienia fortepianu, oboju, gitary klasycznej, skrzypiec, wiolonczeli i fletu poprzecznego. Pięknym słowem występy artystów okrasiła Agnieszka Nowak-Zagóra, a na scenie wystąpili: Anna Czarnomska-Połomka (wiolonczela), Paulina Kruk (flet), Edyta Piwowarczyk (fortepian), Tomasz Grzybowski (gitara), Grzegorz Kustra (obój), Mariusz Połomka (skrzypce).

Podwieczorek z Gwiazdą - logo

17.10.2021 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 10 zł (do 14.10.2021 r.), później 15 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Spotkanie z Anną Dymną, w ramach cyklu „Podwieczorek z Gwiazdą”,  tradycyjnie poprowadzi red. Leszek Bonar.

Anna Dymna znana jest nie tylko jako aktorka teatralna i filmowa, ale także jako fantastyczna działaczka społeczna, założycielka i prezes Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Na scenie zadebiutowała w 1969 r. Ma w dorobku blisko trzysta ról teatralnych i filmowych. Od początku kariery związana jest z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Jest laureatką Orła za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy (2015).

Anna Dymna jest doktorem honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej. W działania na rzecz osób potrzebujących wsparcia angażowała się na długo przed założeniem własnej fundacji. W 2003 założyła w Krakowie Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, obejmując społecznie funkcję prezesa tej instytucji. Pierwotnym celem fundacji było utrzymywanie Warsztatów Terapii Artystycznej i opieka nad ich podopiecznymi, niepełnosprawnymi intelektualnie mieszkańcami schroniska w podkrakowskich Radwanowicach. Stopniowo fundacja przekształcała się w dużą instytucję charytatywną, pomagającą osobom chorym i niepełnosprawnym w całej Polsce, organizującą Festiwal Zaczarowanej Piosenki, Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać mimo wszystko” oraz Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”, a także budującą nowoczesne ośrodki rehabilitacyjno-terapeutyczne.

 

24.10.2021 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 10 zł (do 21.10.2021 r.), później 15 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Koncert „Czterdziestka” zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy, który w tym roku obchodzi 40-lecie pracy artystycznej na scenie. Zespół w składzie Maja Piwońska i Andrzej Janeczko tworzy program muzyczno-kabaretowy będący ciągłym dialogiem z publicznością. Posłuchaliśmy piosenek kabaretowych, parodii znanych i lubianych utworów, a także lirycznych ballad.

Trzeci Oddech Kaczuchy narodził się w styczniu 1981 r. w Olsztynie. Jeszcze tego samego roku zadebiutował na XVIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, gdzie zdobył Grand Prix oraz Nagrodę Dziennikarzy. W dalszych latach Trzeci Oddech Kaczuchy zajął stałe miejsce w kręgach wykonawców piosenek studenckich i kabaretowych. Zespół ma na swoim koncie cztery płyty długogrające oraz liczne recitale dla radia i telewizji.

 

26.10.2021 r. (wtorek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Konceetowa

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o autorze

Zapraszamy na spotkanie z profesorem Stanisławem Adamczakiem – rodowitym sandomierzaninem, absolwentem sandomierskiego Collegium Gostomianum, lekkoatletą klubu „Wisła”, a także instruktorem ZHP Hufca Sandomierz. Prof. Adamczak ukończył studia techniczne na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej, a potem podjął pracę naukową na Politechnice Świętokrzyskiej. Przez dwie kadencje piastował stanowisko Rektora Politechniki Świętokrzyskiej. Prowadzi szeroką współpracę w zakresie doświadczeń naukowych z uczelniami w kraju i za granicą.

Profesor Stanisław Adamczak podczas spotkania zaprezentuje publikację swojego autorstwa pt. „Mój Sandomierz w latach 1939 – 2019 to, co zapamiętałem i przekazali najbliżsi”. W swojej publikacji przytacza historię miasta począwszy od okupacji niemieckiej w latach 1939-1944, poprzez walkę o wolną Polskę w czasach powojennych i stalinowskich. Książka honorowego obywatela Sandomierza przytacza również tematykę chwilowej odwilży politycznej w latach 1956-1970, kapitalizmu gierkowskiego z lat 1971-1980, solidarnościowej nadziei i stanu wojennego w latach 1981-1989 oraz demokratycznych zmian ustrojowych, które nastąpiły w latach 1990-2010. Zwieńczenie publikacji poświęcone jest ostatniej dekadzie sandomierskich jubileuszy i ważnych, współczesnych wydarzeń w latach 2009-2019.

Wstęp wolny.

 

13-14.11.2021 r. (sobota i niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: karnet dwudniowy – 50 zł (do 06.11.2021 r.), później 60 zł
Bilety dostępne od 12.10.2021 r. od godz. 14:00

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

sobota (13.11.2021 r.), godz. 17:00

Trio Andrzeja Jagodzińskiego w programie „Chopin, Bach, Jagodziński”
Skład: Andrzej Jagodziński – fortepian, Adam Cegielski – kontrabas, Czesław Bartkowski – perkusja

 

niedziela (14.11.2021 r.), godz. 17:00

Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet
Skład: Siergiej Wowkotrub – skrzypce, Jacek Serczyk – gitara, Jakub Mietła – akordeon, Piotr Górka – kontrabas

Dragonflies Bernard Maseli projekt
Skład: Bernard Maseli – wibrafon, Klaudia Wachtarczyk – bas, Justyna Mikrut – perkusja

 

Prowadzenie red. Leszek Ślusarski.

19.11.2021 r. (piątek), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 10 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Festiwalu

To już IX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej i Turystycznej Przy Kominku – Kielce 2021, której organizatorem jest Dom Kultury Białogon. W ramach Festiwalu w Pałacyku odbył się Koncert Integracyjny, w którym wystąpili:

 • duet M&M (Michał Łangowski i Martin Kac),
 • zespół Caryna.

 

20.11.2021 r. (sobota), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Koszt mandatu 80 zł (do 12.11.2021 r.), później 100 zł
Wystawianie mandatów umożliwiających wstęp na Festiwal rozpocznie się 12.10.2021 r. o godz. 14:00

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Podczas XIV KFiK-u gośćmi Artura Andrusa byli:

 

21.11.2021 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 20.11.2021 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 37 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów. Na dorobek artystyczny składa się m.in. dwadzieścia osiem wydanych płyt (3 LP, 4 DVD i 21 CD), z których cztery osiągnęły status Złotej Płyty! Są to też nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red i koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B.Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). A przede wszystkim tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych a nawet w Zimbabwe! Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie 37 lat działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej.

 

26.11.2021 r. (piątek), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 10 zł (do 25.11.2021 r.), w dniu koncertu 15 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o: Grupa na Swoim MuzyKuny

Zapraszamy na kolejne spotkanie z piosenką turystyczną w ramach TURYSTYKONU – Maratonu Piosenki Turystycznej. Na Pałacykowej scenie zobaczymy i usłyszymy duet MuzyKuny oraz Grupę Na Swoim.

Grupa na Swoim – stworzona przez włóczykijów, których połączyła pasja muzykowania. Potrafią razem wyjechać w góry, włóczyć się po połoninach, a gdy dojdą do schroniska wyjąć instrumenty i śpiewać wspólnie ze spotkanymi na szlaku piechurami. Podczas koncertów grają w głównej mierze swoje autorskie piosenki. W 2019 roku wydali swoją pierwsza płytę zatytułowaną „Wpół do pierwszej”. 23 września odbyła się premiera drugiej płyty pt. „Schronisko Gansówka”. Na obydwu płytach znajdują się autorskie piosenki turystyczne, górskie i harcerskie.
Skład zespołu: Tomek „Bory” Borkowski – śpiew, gitara; Arkadiusz Piechowski – śpiew, wiolonczela, ukulele; Romek Vorbrodt – gitara, śpiew; Jarek Woszczyk – gitara basowa, śpiew; Krzysiek Kłos – instrumenty perkusyjne, śpiew.

MuzyKuny – duet braci Radka i Daniela Kuneckich. Śpiewają własne utwory o różnej tematyce, ale najczęściej zbliżonej do Bieszczad. Jest też miejsce na piosenkę satyryczno-poetycką, szantę i turystykę „w starym stylu”. Tekst przeważnie pisze Radek, a poprawia Daniel. Muzykę komponuje Radek, ale i tu Daniel musi wtrącić swoje 3 grosze. Daniel pisze również, ale na tyle dobrze, że Radek nie musi już tam nic poprawiać. Sercem w Bieszczadach, ale na co dzień mieszkają w Grodzisku Mazowieckim i Jeleniej Górze.

 

28.11.2021 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 20 zł
Bilety dostępne od 26.10.2021 r. (od godz. 14:00)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Zapraszamy na kolejne Andrzejki Waligórskie, czyli spotkanie z Olkiem Grotowskim – wykonawcą piosenek ze świetnymi tekstami Andrzeja Waligórskiego.

Andrzej Waligórski zasłynął jako twórca tekstów piosenek wykonywanych między innymi przez Tadeusza Chyłę (Ballada o cysorzu) i Olka Grotowskiego z Małgorzatą Zwierzchowską (około tysiąca piosenek). Sam określał siebie często jako tekściarza. Stworzył postać Dreptaka (symbol przeciętnego Polaka z jego wadami i zaletami), był autorem m.in. „Bajeczek Babci Pimpusiowej”, felietonu radiowego Pocztówki z Karłowic oraz popularnego słuchowiska radiowego „Rycerze” nadawanego w magazynie „60 minut na godzinę”, parodiującego Trylogię Henryka Sienkiewicza (pochodzi z niego piosenka „Hej, szable w dłoń”). Trwałość wierszy Andrzeja Waligórskiego to przede wszystkim zasługa Olka Grotowskiego, który umie znaleźć muzyczny rytm tej poezji i przyprawić ją dźwiękiem gitary o czym można będzie się przekonać podczas pałacykowego klimatycznego spotkania waligórsko-grotowskiego.

 

01.12.2021 r. (środa), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy Państwa na spotkanie z Grzegorzem Rakiem i jego twórczością. Grzegorz Rak jest prozaikiem, autorem opowiadań, powieści, dramatów. Wydał powieść „Miłość w Rzeczniowie”, „Fotografia”, a także dwie komedie jednoaktówki: „Oni i misja” oraz „Wolność”.

Autor pisze o sobie: Zapełnianie papieru słowami towarzyszyło mi od zawsze. Z czego się taka potrzeba pisania bierze? Czemu w ten, a nie w inny sposób człowiek stara się wyrażać siebie, komunikować z innymi, pokazywać fragment świata? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas spotkania. Zaprezentuję też fragmenty z ostatnio wydanego zbioru moich opowiadań pt. „Opowiadania nie tylko mazurskie”. Wśród opowiadań „nie tylko” kryją się między innymi opowiadania „Nareszcie w domu” – nagrodzone pierwszą nagrodą w ogólnopolskim konkursie o „Złote Pióro Wojewody Świętokrzyskiego” w pierwszej edycji i wyróżnione w drugiej edycji opowiadanie „Bolero”. Co ważne – na spotkaniu można będzie zakupić moją nową książkę i uzyskać autograf właśnie tym czarodziejskim, złotym piórem.

Zapraszamy! Wstęp wolny.

 

02-15.12.2021 r.

Galeria Oranżeria

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o wystawie

Projekt „Il Segno dei Canti”, inspirowany Boską komedią Dantego Alighieri z okazji 700-lecia śmierci poety. Cykl wystaw obejmuje galerie w Lodi, Rzymie i w Kielcach.

Artyści biorący udział:
FABIO MASSIMO CARUSO | ARKADIUSZ SĘDEK | KLAUDIA LUIZA WIECZOREK | AGNIESZKA BARTAK-LISIKIEWICZ | EWA BUJAK | AGATA CZEREMUSZKIN-CHRUT | MARIA KOWALCZYK | DARIO DE MARCO | DONG KEON LEE | GIUSEPPE PALERMO | MARCO BEGHI | TATIANA BLANQUÉ | FEDERICO SCARCHILLI | FRANCESCA PAPASODARO

 • CONCEPT AND ARTISTIC DIRECTION: FABIO MASSIMO CARUSO
 • SUPERVISION AND COORDINATION: STEFANO DONATI & ARKADIUSZ SĘDEK
 • GRAPHIC AND COMMUNICATION PROJECT: CLAUDIA CARBONARO & FRANCESCA PAPASODARO
 • SOCIAL MEDIA SPECIALIST: THUY DOTTI
 • PANTHEON DESIGN & TECHNOLOGY INSTITUTE ORGANIZATION: ALICE CIRILLO | FEDERICA DEL PONTE | CHIARA PINCELLI
 • PRESS OFFICE MANAGER: MICHELANGELO JOSSA

Projekt artystyczny stworzony i pod kuratelą Fabio Massimo Caruso, w kontekście Boskiej komedii (Divina Commedia). Wydarzenie z okazji obchodów 700-lecia śmierć Dantego Alighieri, stanowi pierwszy etap wędrówki, inspirowanej trzema pieśniami Boskiej Komedii. Słowa i formy obrazowe o silnym oddziaływaniu wizualnym i emocjonalnym mają zdolność wydobycia emocji, które wychwytują uwagę czytelnika i obserwatora. W I wieku p.n.e. łaciński poeta Horacy sformułował koncepcja „Ut pictura poesis” – malarstwo jest jak poezja. Ten związek między komunikacją wizualną a językiem werbalnym jest zawsze aktualna, tworzy w nas sugestywną moc pisania abstrakcyjnie, graficzne obrazy. Siła wyrazu dzieła malarstwa, rzeźby, fotografii, instalacji, malarstwa ściennego, obraz potrafi przekształcić się w komunikat poetycki. Takowe wypowiedzi artystyczne żyją w ciągłości wymiany symboli, wrażeń i pojęć, ale poezja wśród nich zawsze żyje. Pisanie i sztuka wizualna dają życie identyfikujące się z życiem wymyślonym przez autorów. Dante ze swoją ogromną siłą twórczą, ożywia i budzi artystów gesty chętne do interakcji z jego niezwykłej poezji. Dowolny artysta lub grupa artystów międzynarodowych biorący udział w wystawie zrealizują jego projekt inspirowany śladami największego Włoskiego Poety, wybierający Pieśń do których się odnosi. Celem projektu jest właśnie „przetłumaczenie” muzykalności Boskiej komedii (Cantiche della Divina) w swobodnych formach sztuki wizualnej, które pokazują związek poezji ze sztuką wizualną: są to „dzieła” napisane przez artystów, którzy nawiązują niezwykły dialog z Dantem. Ponadto powstały szkice, zeszyty w różnych technikach, każdy artysta mógł też „skomponować notatki z drogi twórczej” w trakcie przygotowania wystawy. Tak więc znak pieśni jest również codzienna historia tworzenia we własnym miejscu pracy i w oprawie przestrzeni wystawienniczej. Autor pomimo bycia z dala od miejsca, dostosowuje swój projekt artystyczny do jednego przestrzeni, odnosząca się do niej i tworząc połączenie pomiędzy obszarem architektonicznym a dziełami sztuki, które tam zostaną ustawione. Notatnik to nic innego jak przebieg pracy, mała opowieść, świadcząca o podróży z Dantem. Projekt wzbudził zainteresowanie czołowych instytucji kultury i nauki, wzmacniając hipotezę o proponowaniu w różnych lokalizacjach nawet poza granicami Włoch. Wystawa pozostaje go otwarta na możliwość dowolnych uzupełnień na każdym etapie przedstawienia.

Piotr Burda

Pod patronatem:

 • Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. dr hab. Stanisława Głuszka

Patronaty:

 • Włoski Instytut Kultury w Krakowie L'Istituto Italiano di Cultura di Cracovia
 • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach – Università Jan Kochanowski di Kielce
 • Wydział Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie – Facoltà delle Arti Università di Scienze Applicate di Tarnow
 • Krakowska Szkoła Filmowa Imieniem Wojciecha Jerzego Hasa – SCUOLA DI CINEMA DI CRACOVIA IL NOME DI WOJCIECHA JERZEGO HASA
 • Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria, Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach – Galleria d'Arte Contemporanea Oranżeria, Palazzo Tomasz Zieliński a Kielce
 • Istituto Pantheon Design & Technology di Roma
 • Fondazione Banca Popolare di Lodi. Galleria Bipielle Arte

 

05.12.2021 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 20 zł (do 30.11.2021 r.), później 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Yaga Kowalik – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, laureatka licznych festiwali piosenki. W latach 90 XX w. wyjechała na stypendium piosenkarskie do Paryża, gdzie uczęszczała do prestiżowego „Conserwatoire Mobel” prowadzonego przez Alice Dona. W Paryżu poznała kompozytora Norberta Chiche. Wynikiem współpracy z nim było nagranie we Francji teledysku do piosenki pt. ”Cracovie”, udział w targach płytowych MIDEM w Cannes, a także występ na międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Równocześnie w ramach promocji teledysku brała udział w licznych programach telewizyjnych, a także przygotowała obszerny recital piosenek francuskich.

 

Podwieczorek z Gwiazdą - logo

12.12.2021 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Profesorze

W ramach cyklu „Podwieczorek z Gwiazdą” gościliśmy prof. Jerzego Bralczyka, które tradycyjnie poprowadził red. Leszek Bonar.

Prof. Jerzy Bralczyk to polski językoznawca i gramatyk normatywny, profesor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Jeden z popularnych autorytetów normatywnych w dziedzinie języka polskiego. Doktoryzował się w 1973, habilitował w 1986, a tytuł profesorski uzyskał w 2000. Od 1999 wykłada na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest członkiem Rady Języka Polskiego od 1996, czyli od początku jej istnienia, a od 2003 zasiada w jej prezydium (od 2007 jako wiceprzewodniczący). Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Collegium Invisibile.

W TVP Polonia prowadził cotygodniowy program Mówi się (od 2001 do 2007) oraz w TVN Lingua we wtorki i czwartki audycję Na słówko (od 2008 do 2009). W Polskim Radiu prowadzi codzienną audycję Słowo o słowie. Pisze również felietony dla miesięcznika „Wiedza i Życie”. Układa lub prowadzi różne ogólnopolskie i regionalne dyktanda w Radiu i w Telewizji. Od 1 września 2020 do 26 lutego 2021 prowadził na antenie Radia Pogoda swoją autorską audycję pt. Słowo się rzekło, gdzie omawiał pochodzenie, znaczenie oraz kontekst użycia wybranych słów występujących w polskich piosenkach, które można usłyszeć na antenie tej rozgłośni. Następnie w lutym 2021 został felietonistą Radia Nowy Świat, na antenie którego, co piątek między godziną 9:00 a 10:00 omawia kwestie związane z językiem polskim.

Profesor Bralczyk odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi (1988) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998). W 2013 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Galeria Oranżeria - logo

17.12.2021 r. (piątek), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

Zaprasza Polskie Stowarzyszenie Edukacji Plastycznej Delegatura w Kielcach.

To już historia, 32 plener z cyklu „Świętokrzyskie Krajobrazy" przebrzmiał jak krzyk bielika szybującego nad posiadłością Czartoryskich w Nagłowicach. To właśnie tu znajduje się Ośrodek Teatralno-Edukacyjny prowadzony przez Dorotę i Artura Anyżów. Dzięki ich zaproszeniu członkowie Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej Delegatura w Kielcach w dniach od 01 do 15 sierpnia przebywali w sąsiedztwie dworku Mikołaja Reja oraz w otoczeniu majestatycznych starych drzew. Spotkanie z piękną nagłowicką ziemią zaowocowało szeregiem interesujących prac. Malarskie impresje Beaty Borek o ciepłej tonacji przywołują czas letniego relaksu. Mirosław Benedyktowicz w obrazach malowanych akrylem dzieli swe zainteresowania pomiędzy pejzażem, a obiektami architektury sakralnej charakterystycznej dla tych okolic. Nie brak letniego nastroju i śmiałych rozwiązań kolorystycznych w kompozycjach Alicji Bachurskiej. Zdecydowanie odmienne podejście stosuje w malarstwie Marek Paweł Bachurski, który kreśli temat mocną plamą barwną, budując strukturę obrazu poprzez wzajemne przenikanie się spójnej gamy kolorów, dające w konsekwencji dekoratywne jakby witrażowe płaszczyzny płócien. Podobną witrażową dekoratywność posiadają akwarele Marka Sabata, który w obrazach wprowadza w przedstawione motywy element baśniowy. W odrębny swój świat prowadzi nas Barbara Wnuk-Spirowska. Jej monotypie poprzez fakturę, nasycony kolor budują klimatyczne przedstawienia nagłowickiego parku. W pracach Waldemara Kozuba charakterystycznych poprzez zagęszczenie kompozycji, odnajdujemy radość tworzenia w obcowaniu z naturą, podkreśloną oprócz warstwy malarskiej, warstwą werbalną odnoszącą się do tytułów prac, „Narwaniec Polny", „Nagłokwiat", „Serpentynnik". Ileż tu emocji z malowania i zabawy słowem. Przeciwwagą tych poszukiwań twórczych są nostalgiczne kompozycje Urszuli Wolskiej, która wykorzystując fragmenty roślin buduje zwiewne, pełne uroku i poetyki obrazy. Zdecydowanie innym językiem przemawia do nas Piotr Zbigniew Porębski. W jego zgeometryzowanych kompozycjach odnajdujemy zarówno przesłanie do przyrody jak i do historii literatury co szczególnie widać w oryginalnej pracy zatytułowanej „Polacy nie gęsi...". Witold Popielski różnicuje malarsko swoje kompozycje. W letnim pejzażu zauważamy charakterystyczne dla tego autora szeroko kładzione plamy barwne. Odmienna stylistycznie jest figuratywna opowieść z ukrytym przesłaniem. Interesujące połączenia grafiki i fotografii w swoich pracach zaproponował Adolf Tomasik. Syntetyczne zapisy Katarzyny Ziołowicz zatytułowane „Reminiscencje", z wdzierającym się klinem delikatnego błękitu w mocno nakreślony horyzont, dopełniają opowieść o czasie i miejscu w którym byliśmy. Równolegle z pracami malarskimi powstawały fotografie, które są nieodłącznym elementem każdego naszego pleneru. Świetny zestaw Andrzeja Borysa z pełną humoru i aluzji martwą naturą. Dyptyk Sławomira Zielińskiego zatytułowany „Przemijanie" z przejmującym motywem samotnego, uschniętego drzewa. Niezwykłe w swojej wymowie, wykonane techniką autorską kompozycje Tamary Maj. Fotografie Anny Kozub, która zatrzymała dla nas czas, rejestrując motywy naszych plenerowych szlaków. Justyna Soja-Sadowska, dla której kolor jest główną inspiracją, snuje nadal swoje poszukiwania. Odmiennie podchodzi do fotografowania Aga Sabat przedstawiając oszczędne, przez to bardzo sugestywne czarno-białe rejestracje. Graficzne motywy „Pasiaka Świętokrzyskiego" autorstwa Karoliny Sideł-Kozieł tym razem przeniesione zostały na popiersie Mikołaja Reja. Doskonałe, zatrzymane w kadrze, zróżnicowane tematycznie fotografie prezentuje Grzegorz Sideł. Obrazy w autorskiej technice łączącej fotografię, grafikę i malarstwo prezentuje Zofia Turno. Dyptyk Wiesława Turno to opowieść z anegdotą, takie swoiste odniesienie do wszechobecnych manekinów niemych strażników tego miejsca. Makro kompozycje Grzegorza Kielesińskiego, sprowadzające pejzaż do umownego symbolu. Różnorodność zapisu to nie tylko efekt zastosowanych mediów i technik. To wielorakość stylów i postaw twórczych. Odkrywaliśmy bogatą w historię kolejną enklawę ziemi świętokrzyskiej. Podziwialiśmy szerokie łany zbóż, niekończący się horyzont z leniwie przetaczającymi się nad nim chmurami, ukryte wśród zieleni wiejskie chałupy, które przytłoczone ciężarem czasu chyliły się ku ziemi. Zmęczeni wędrówkami po okolicy, wieczorem snuliśmy wspomnienia z poprzednich plenerów. Dorocie i Arturowi, gospodarzom nagłowickiego obiektu, jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i gościnę. Chcemy w przyszłości powrócić w to miejsce; tworzyć tam, pobyć razem, posłuchać szumu drzew i głosu ptaków... Marek Sabat

 

IMPREZA ODWOŁANA!

Osoby, które zakupiły bilety online otrzymają automatycznie zwrot pieniędzy na konto.
Osoby, które zakupiły bilety w Pałacyku Zielińskiego proszone są o zgłaszanie się do kasy (z biletem i paragonem) do 19 grudnia 2021 r.

 

19.12.2021 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 20 zł (do 16.12.2021 r.), później 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Orkiestra św. Mikołaja nie mieści się w ramach gatunków i stylów muzycznych. Od lat mocuje się nieprzebranym bogactwem kultury tradycyjnej tworząc muzykę nowoczesną muzykę umykającą wszelkim kwalifikacjom. Skupia się w niej ludowość, ale też osobiste fascynacje muzyczne każdego z artystów, choćby reggae'owy świat Jacka Warszawy z Dąbrówki, który przez wiele lat grał z Jackiem Kleyffem w ONZ, czy basisty Zbyszka Kowalczyka znanego na lubelskiej scenie bleusowej. Na próbach zespołu powstają „kawałki” mocno osadzone w tradycji, ale bez problemu czytelne dla współczesnego słuchacza. Przez wiele lat było muzykowanie akustyczne, teraz pora na mocniejsze brzmienie!

Skład grupy: Anna Kołodziej – skrzypce, nyckelharpa, mazanki, śpiew; Jacek Warszawa – perkusja; Zbyszek Kowalczyk – gitara basowa, śpiew; Marcin Skrzypek – gitara, mandolina, koboz, cymbały, bębenki, śpiew; Bogdan Bracha – skrzypce, fujarki, śpiew.

 

27-29.12.2021 r. (poniedziałek – środa), godz. 21:00

Profil Pałacyku na FB

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Decyzją jury w składzie: Ryszard Pomorski, Basia Stępniak-Wilk, Andrzej Janeczko, Arkadiusz Szostak, przyznano następujące miejsca i wyróżnienia:

Kategoria „Piosenka z Krainy Łagodności”:

1. miejsce – 4razywroku (nagroda: pobyt w Ośrodku Wypoczynkowym Jodełka w Świętej Katarzynie).
2. miejsce – TRIOdoKWARTETU (nagroda: pobyt w Ośrodku Wypoczynkowym Jodełka w Świętej Katarzynie).
3. miejsce – Mariusz Dekiel (nagroda: pobyt w Zajeździe Pod Caryńską).

Kategoria „Pastorałka z Krainy Łagodności”:

1. miejsce – Piotr Kędziora (nagroda: pobyt w Wilczej Jamie).
2. miejsce (ex aequo) – Ania i Tomek Trust (nagroda: pobyt w Hotelu i Restauracji Da Vinci).
2. miejsce (ex aequo) – Niebieski Klucz (nagroda: pobyt w Zajeździe Pod Caryńską).
3. miejsce – Irenka, Zbyś i Ryś czyli kolędnicy w spodniach i spódnicy (nagroda: pobyt w Domu Środowisk Twórczych Pałacyk Tomasza Zielińskiego).

Wyróżnienia i nagrody (ostatnie wydanie „Śpiewniczka Bieszczadniczka” oraz zestaw płyt zespołu Wołosatki):

 • Wojciech Biesiad Biesiadecki,
 • Piotr Bandurka,
 • Robert Roobi Krzyżanowski.

Dodatkowe wyróżnienie za publicystyczne walory tekstowe dostrzegające polskie problemy otrzymuje Ireneusz Fiedler (nagroda to zestaw płyt zespołu Wołosatki).

W wyniku głosowania internetowego Nagrodę Publiczności (w postaci 3-dniowego spływu kajakowego po rzece San ufundowanego przez organizatora spływów Piotra Dobosiewicza) otrzymali:

 • w kategorii „Piosenka z Krainy Łagodności” – Ania i Tomek Trust,
 • w kategorii „Pastorałka z Krainy Łagodności” – Irenka, Ryś i Zbyś czyli Kolędnicy w Spodniach i Spódnicy.

Ponadto organizatorzy 50. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna 2022 nominowali do udziału w Przeglądzie:

 • Niebieski Klucz,
 • Maciej Jóźwik,
 • Perspektywa Okolicy.

Dziękujemy bardzo serdecznie uczestnikom i widzom za udział i atmosferę, jaką stworzyliście podczas DOMÓWKI…

 

Free Joomla! templates by AgeThemes