• 20210827-mafia-baner.jpg
 • 20210905-tadeusz-wozniak-baner.jpg
 • 20210820-colorado-baner.jpg
 • 20210822-agata-rymarowicz-baner.jpg
 • 20210802-kwartet-omega-baner.jpg
 • 20210829-lato-z-ptakami-odchodzi-baner.jpg
 • 20210808-nie-bo-baner.jpg
 • 20210911-hammond-festival-baner.jpg
 • DST-slider5.jpg
 • 20210815-kapela-karpati-baner.jpg
 • dst-slider01.jpg

03.01.2021 r. (niedziela), godz. 17:00

Ogród oraz profil Pałacyku na Facebooku

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

3 stycznia 2021 roku to znaczący dzień w historii Pałacyku Zielińskiego. Po 160 latach wreszcie pojawiły się schody na Plotkarę. A w zasadzie to wchody, bo jak słusznie zauważył Artur Andrus służą do wchodzenia.

W uroczystości z przecięciem (a jakże) wstęgi wzięli udział: Marcin Brykczyński, który artystycznie zinterpretował tekst red. Pawła Wrońskiego nt. historycznych uwarunkowań dotychczasowego braku wchodów, mgr Artur Andrus, który przedstawił możliwości promocyjne dla Pałacyku w związku z pojawieniem się wchodów, dyr. Ryszard Pomorski – który dokonał uroczystego przecięcia wstążeczki, Jarek Foka Bukowski – spinający słowem wiążącym całość uroczystości i Wołosatki, które wystąpiły z programem artystycznym z poziomu dostępnego już balkonu Plotkarki. Nie należy zapomnieć o całej ekipie technicznej, dzięki której pod tym linkiem możecie obejrzeć zapis z przebiegu całej uroczystości:

Obejrzyj na Facebooku

Rozszyfrowanie historii Plotkarki oczami red. Pawła Wrońskiego

Za chwil będziemy wszyscy świadkami uroczystości przełomowej. Otwarcia schodów do baszty przy Pałacyku Zielińskiego, schodów które na początku 2021 roku poprowadzą nas ku lepszej przyszłości. Na początku jednak kilka garści faktów z historii.

Tomasz Zieliński, naczelnik powiatu kieleckiego, radca dworu carskiego, kawaler orderu Świętego Stanisława klasy IV i Świętej Anny klasy III spogląda zapewne teraz na nas z nieba z najwyższym ukontentowaniem. Po 160 latach do baszty poprowadzą schody, których wcześniej tam nie było. Tak, to prawda. Powiadają że cały pałacyk pana komisarza carskiej policji i naczelnika powstał za łapówki i tylko mu na schody do wieży mu zabrakło. To musiała być dramatyczna chwila. Zieliński przynosi kilka ostatnich kopert, a majster mówi:

- Królu złoty, materiały zdrożały, nie mam kim robić, za tydzień to ja u prezydenta miasta kafelki kładę.

No i ze schodów nic nie wyszło. Bo potem powstania, syzyfowe prace, okupacja, komuna, dobra zmiana, strategia odpowiedzialnego rozwoju i ostry cień mgły.

Co do tego, że Zieliński był łapownikiem to mogą być tylko złośliwe plotki. Na procesie niczego nie udowodniono.

17.01.2021 r. (niedziela), godz. 17:00

Profil Pałacyku na FB

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Marek Szurawski  KLANG

Już po raz XII zespół Klang stanął do szantowej walki. Tym razem sześciu dzielnych żeglarzy z Rzeszowa i okolic zmierzyło się legendarnym wilkiem morskim z Białogardu – Markiem Szurawskim. Tegoroczna bitwa rozegrała się na wyjątkowo burzliwych falach Internetu, w Zatoce Facebooka...

Obejrzyj na Facebooku

30.01.2021 r. (sobota), godz. 20:00

Profil Pałacyku na FB

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Transmitowany online występ Antoniego Murackiego i Roberta Kuśmierskiego, pod jakże znaczącym tytułem „2020 – nieszczęścia chodzą parami”. Był to poetycki recital podsumowujący to co działo się w naszym kraju w 2020 roku i dzieje się nadal.

Antoni Muracki to warszawski bard, pieśniarz, poeta i tłumacz; wykonawca poezji śpiewanej i propagator twórczości Jaromira Nohavicy w Polsce.

Obejrzyj na Facebooku

14.02.2021 r. (niedziela), godz. 20:00

Profil Pałacyku na FB

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

 

Robertowi Janowskiemu towarzyszyli doskonali muzycy: Piotr Górka (kontrabas), Tomek Wójcik (gitara) i Sebastian Ruciński (gitara).

Obejrzyj na Facebooku

Koncert był transmitowany online na naszym prfilu na Facebooku, ale na widownię w Pałacyku zaprosiliśmy dwie pary: Olę i Piotra, którzy w licytacji na WOŚP wylicytowali wspólna kawę z Robertem (została wypita i „przekąszona” pysznymi deserami przed koncertem) oraz Ewelinę i Krzysztofa – laureatów konkursu na najpiękniejsze walentynkowe życzenia.

Po koncercie Ewelina z Krzysztofem zostali zaproszeni przez Dom Środowisk Twórczych oraz Restaurację i Ogród Pałacyk Zielińskiego na romantyczną kolację do Plotkarki.

Etykiety: ,

07.03.2021 r. (niedziela), godz. 20:00

Pałacyk – sala koncertowa + transmisja online na profilu Pałacyku na FB

Wstęp: 20 zł (liczba biletów ograniczona), online możecie oglądać za darmo

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Niemal po roku, dokładnie po 364 dniach, gościliśmy na pałacykowej scenie Basię Stępniak-Wilk. Choć w międzyczasie mieliśmy okazję zobaczyć artystkę online – podczas Festiwalu Piosenki Uziemionej Domówka – to po raz pierwszy Basia zawitałą do Państwa za pośrednictwem łączy internetowych, ale ze sceny przy ul. Zamkowej.

Po raz pierwszy w tym roku mieli Państwo szansę posłuchać koncertu na żywo w sali Pałacyku Zielińskiego – oczywiście ze względu na obostrzenia sanitarne liczba biletów była ograniczona.

Utwory Basi Stępniak-Wilk to różne smaki i barwy. Artystka ma w swoim dorobku kilka autorskich płyt i jest ceniona zarówno w świecie piosenki popularnej, jak i tej niszowej, kojarzonej z nastrojową, poetycką Krainą Łagodności.

Galeria Oranżeria - logo

11-25.03.2021 r.

Profil Galerii Oranżeria na Fb

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Światy widziane z różnych punktów są różnymi światami. Więc mogę żyć w tylu światach, ile z nich jestem w stanie zobaczyć.

Olga Tokarczuk – „Dom dzienny, dom nocny”

 

Obejrzyj wystawę na Fb

 

Na fotografiach Andrzeja Grudnia z pozoru zwyczajne, codzienne obrazy, stają się pretekstem do oddzielenia teraźniejszości od strumienia przemijania. Zatrzymana w kadrze chwila, może się już wydarzyła, albo dopiero się wydarzy. Ten zapisany w kadrze stan przejściowy powoduje, że wszystkie alternatywne etapy zdarzeń nakładają się na siebie i nabierają nowego wymiaru. Ocierając się o uczucie deja vu, poznajemy wynik – fotograficzną impresję o przemijaniu.

 

Autor zdaje się wchodzić w rolę anioła stróża. Prowadzi bohaterów po następujących po sobie pozornie błahych chwilach życia codziennego. W obrazie analizuje ich wybór kierunku drogi i trafność podjętych decyzji.

13.03.2021 r. (sobota), godz. 19:30

Profil Pałacyku na FB

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Wołosatki

Stęskniliście się za wspólnym śpiewaniem? Za ciepłem bijącym od ognia? Marzycie, aby usiąść w gronie przyjaciół i wspólnie zaśpiewać znane i lubiane turystyczne przeboje?

Jeżeli tak, to zapraszamy na „Turystyczny Kominek, czyli wspólne śpiewanie online” – 13 marca o godz. 19:30 przy pałacykowym kominku zasiądą wspaniali muzycy: Kasia i Krzysztof Żesławscy oraz Wołosatki. Jeżeli chcecie pośpiewać razem z nami to włączcie komputery i przygotujcie śpiewniki...

W związku ze śmiercią naszego wieloletniego pracownika Andrzeja Konopackiego
– koncert „Opowieści NIEpoważne” zostaje odwołany.

 

11.04.2021 r. (niedziela), godz. 20:00

Profil Pałacyku na Facebooku

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Marek Tercz  Trzeci Oddech Kaczuchy

Podczas tego koncertu spróbujemy połączyć coś, co z pozoru wydaje się nie do połączenia – poetyckie, poruszające trudne tematy utwory Marka Tercza i satyryczne, wywołujące uśmiech na twarzy piosenki Trzeciego Oddechu Kaczuchy. Ale czy na pewno nic ich nie łączy? Czy na pewno nie mają wspólnego mianownika? Odpowiedź znajdziecie słuchając koncertu „Opowieści NIEpoważne”.

19-21 kwietnia 2021 r. (poniedziałek - środa), godz. 21:00

Profil Pałacyku na FB

Wstęp: Wolny ;-)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Decyzją Jury w składzie: Ryszard Pomorski, Basia Stępniak-Wilk, Andrzej Janeczko, Wiesław Jarosz i Arkadiusz Szostak, przyznano następujące miejsca i wyróżnienia:

 1. Piotr Kędziora Art (nagroda: weekendowy pobyt w Bristol ART & Medical SPA).
 2. Roman Tkaczyk (nagroda: weekendowy pobyt w Ośrodku Wypoczynkowym Jodełka w Świętej Katarzynie).
 3. Zespół Grzane Wino (nagroda: weekendowy pobyt w Dom Środowisk Twórczych w Kielcach).
 4. Irena Salwowska i Zespół Poszczepionkowy.
 5. Ola Moszyk.
 6. Po Sąsiedzku (Justyna Wojtkowiak z rodziną i sąsiadem).

Wyróżnienia:

 • Piotr Łagodzic, czyli Bieszczadzki Bard,
 • Robert Roobi Krzyżanowski,
 • Szarpidruty,
 • Z Tylu Chmur,
 • wokalistka z Harcerski Klub Muzyczny „Szekla”.

Zwycięzcami internetowego głosowania Publiczności zostali:

 1. Tomek Trust & Annie (nagroda: weekendowy pobyt w Dom Środowisk Twórczych w Kielcach).
 2. Po Sąsiedzku.
 3. Zbyszek Jurczenko.

Organizatorzy zaprzyjaźnionych z Domówką wydarzeń zdecydowali, że:

 • nominację na XXXV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej Bakcynalia, w dniach 5-7 listopada 2021 r., otrzymują Tomek Trust & Annie,
 • nominację na Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy Kominku” otrzymuje zespół Po Sąsiedzku.

Wszyscy wyróżnieni i nagrodzeni otrzymali zestawy płyt ufundowanych przez: Sprzedawcy Dymu, Basia Stępniak-Wilk, Wołosatki, Jerzy Filar, Olek Grotowski, Dom Środowisk Twórczych.

Dziękujemy bardzo serdecznie uczestnikom i widzom za udział i atmosferę, jaką stworzyliście podczas Festiwalu…

 

Etykiety: , ,

23.04.2021 r. (piątek), godz. 20:00

Profil Pałacyku na FB

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Marek Majewski  Marek Tercz

Koncert ten był, zwłaszcza dla nas, pracowników Pałacyku Zielińskiego, koncertem szczególnym – poświęconym pamięci naszego Przyjaciela, członka naszej Pałacykowej rodziny – Andrzeja Konopackiego – człowieka niezwykle serdecznego, życzliwego, doskonałego profesjonalisty: animatora życia kulturalnego i konferansjera. Ale także przewodnika świętokrzyskiego, przyrodnika i wspaniałego bajarza. Andrzej odszedł zdecydowanie zbyt wcześnie… Na zawsze jednak pozostanie w naszej pamięci i naszych wspomnieniach.

Podczas koncertu wystąpili dwaj nietuzinkowi artyści: Marek Tercz i Marek Majewski.

01.05.2021 r. (sobota), godz. 18:00

Ogród Pałacyku Zielińskiego + transmisja online

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

Dziękujemy Państwu za obecność na uroczystym otwarciu furtki łączącej ogród Pałacyku Zielińskiego z Parkiem Miejskim pn. Furtka na skalę naszych możliwości!

Obejrzyj na Facebooku

Po wielu staraniach i zabiegach udało nam się odtworzyć i otworzyć furtkę, która wiele lat temu łączyła posiadłość pana Zielińskiego z Parkiem Miejskim, a potem – z nieznanych nikomu przyczyn – została zamknięta i zamurowana. My ją ponownie otworzylismy specjalnie dla Państwa! Dzięki tej furtce możecie wprost z Parku wejść na teren Pałacyku, usiąść w naszym ogrodzie i skorzystać z przygotowanych atrakcji.

Dla tych, którzy z różnych względów nie mogli przybyć osobiście, przygotowaliśmy transmisję online...

Etykiety: ,

01.05.2021 r. (sobota), godz. 21:00-23:00

Pałacyk Tomasza Zielińskiego

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Z okazji 17. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Pałacyk Zielińskiego wraz z Ludwigiem van Beethovenem, w zastępstwie władz państwowych, zorganizowali uroczystość upamietniającą to wydarzenie. Z tej okazji na budynku Pałacyku pojawiła się iluminacja świetlna symbolizująca flagę zjednoczonej Europy, a także wysłuchać było można „Ody do radości”.

O godz. 21:00 był też mikrofon dostępny dla wszystkich, którzy chcieli się podzielić swoimi przemyśleniami na temat Polski w Unii Europejskiej. Można było wejść do ogrodu pałacykowego, a stamtąd wprost do Parku, bo kilka godzin wcześniej uroczyście otworzyliśmy historyczną furtkę, łączącą posiadłość Zielińskiego z Parkiem Miejskim. To był miły i kolorowy wieczór...

Galeria Oranżeria

13.05.2021 r. (czwartek), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

 

Andrzej Borys – urodzony 10.05.1949 r. w Łowiczu. Debiut artystyczny – wyróżnienie w Biennale Fotografii Studenckiej w Szczecinie 1972 r. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików leg. nr. 509. od roku 1978 r., członek PSEP delegatura w Kielcach od 2020 r. Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w latach 1990-1994 oraz 2002-2015. Pomysłodawca i organizator Międzynarodowych plenerów fotograficznych ART-EKO w latach 1988-2014 oraz ART-EKO 31/1 w 2018 r., ART-EKO 32/2 w 2019 r. Udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Blisko 100 wystaw i prezentacji autorskich. Nagradzany wieloma dyplomami i odznaczeniami; najważniejsze branżowe to: Brązowy Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego GLORIA ARTIS w 2007 r. oraz Srebrny Medal GLORIA ARTIS w 2016 r. Nadal czynny artystycznie i zawodowo.

ANI SEN, ANI JAWA

Czas i ruch w przestrzeni o zmiennym charakterze w postaci obrazów „niezwykłych”. Projekt prezentuje moje obecne działania twórcze, w których zapisuję zmienność natury spowodowaną upływem czasu w odniesieniu do miejsc i obiektów wytworzonych i pozostawionych przez człowieka w naturze. Przedmioty, rzeczy, obiekty unaoczniające destrukcję i zachłanność natury, tworzą swoistą „martwą naturę w naturze ożywionej”, która podlega działaniu czasu, ruchu, drganiom powietrza i wielu innym czynnikom. Powstają w ten sposób nowe „scenografie” oddziałujące w sposób subiektywny i tajemniczy na widownię przypadkową lub celową. W zestawie prezentuję pewnego rodzaju „dokument fotograficzny” posiadający subiektywne formy ingerencji w obraz, uzyskany przy udziale techniki cyfrowej oraz reżyserii wydarzeń. Powstały w ten sposób obraz fotograficzny oprócz dokumentu przedstawia osobisty komentarz do otaczającej nas natury i jej nieodwracalnej zmienności. Zapraszam do obejrzenia mojego autorskiego zestawu i być może uda się Państwu spojrzeć na swoje otoczenie oczami wspomnień i wyobraźni, własnej „bajki”.

Andrzej Borys

PS Nie zaprzeczę, iż wpływ na prezentowane prace miała sytuacja pandemiczno-społeczna roku 2020.

15.05.2021 r. (sobota), od 15:00 do 22:00

Ogród Pałacyku i Muzeum Hammonda

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Józef Skrzek  Andrzej Zieliński

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom, muzykom i melomanom, osobom kochającym muzykę, mieszkańcom Kielc i nie tylko za obecność na otwarciu jedynego w Europie MUZEUM HAMMONDA, które odbyło się w sobotę 15 maja 2021 r. w godz. od 15:00 do 22:00.

W programie:

 • 15:00 – 17:00 hammondowe granie na powitanie,
 • 17:00 – 18:00 prezentacja organów Hammonda w wykonaniu Andrzeja Zielińskiego i Józefa Skrzeka na Scenie Letniej w Ogrodzie Pałacu Tomasza Zielińskiego,
 • 18:00 – 22:00 zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Hammonda.

Wszystkie propozycje programowe były bezpłatne.

15.05.2021 r. (sobota), od 15:00 do 22:00

Pałacyk Zielińskiego, Muzeum Hammonda, Dom Praczki, Oranżeria

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Europejskiej Nocy Muzeów

Na Europejską Noc Muzeów w Domu Środowisk Twórczych Pałacyk Tomasza Zielińskiego w sobotę 15 maja 2021 r. w godz. 15:00 – 22:00 wszystkie instytucje wchodzące w skład DŚT (Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”, Galeria Sztuki Współczesnej ORANŻERIA, Muzeum Hammonda oraz Pałacyk Zielińskiego) przygotowały szereg atrakcji, w których udział był całkowicie za darmo.

Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”

 • Wystawa stała „Kolekcja Domu Praczki”
 • Wystawa czasowa „Andrzej Strumiłło. Pielgrzym z okiem otwartym”
 • Wystawa plenerowa „Jacek Waltoś. Pieta w trójnasób”
 • 19.00 - Koncert Gongów. Na jednym z najstarszych instrumentów świata, używanych w celach sakralnych oraz leczniczych zagrała Anna Kulczycka-Wasielewska
 • 20.00 - Inauguracja sali warsztatu „Magiel”.
  Pierwszymi zajęciami, które odbyły się w pracowni znajdującej się w „Domu Praczki” było własnoręczne tworzenie zestawu kamieni do balansu. Są to różnej wielkości otoczaki, które układa się jeden na drugim, tak aby utrzymywały równowagę. Podczas warsztatów przygotowane kamienie można było pokrywać metalowymi płatkami, co nadawało im barwę miedzi, srebra lub złota.

 Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria

 • Wystawa fotografii Andrzeja Borysa „ani jawa ani sen”
 • 20:00 – warsztaty, podczas których można było wykonać nadruk na płóciennym woreczku do przechowywania kamieni.

 Muzeum Hammonda – uroczystość otwarcia

 • 15:00 – 17:00 hammondowe granie na powitanie,
 • 17:00 – 18:00 prezentacja organów Hammonda w wykonaniu Andrzeja Zielińskiego i Józefa Skrzeka na Scenie Letniej w Ogrodzie Pałacu Tomasza Zielińskiego,
 • 18:00 – 22:00 zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Hammonda.

 Pałacyk Zielińskiego

 • Możliwość darmowego zwiedzania wnętrz Pałacyku, baszty Plotkarki, ogrodu…

 Ogród Pałacyku

 • Leżaki i baru z obsługą – aż do ostatniego Klienta.

22.05.2021 r. (sobota), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

„Ballady na dwa serca” w wykonaniu lubianego i cenionego duetu w składzie: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska – duet ten od lat ma swoich wiernych słuchaczy za sprawą talentu scenicznego i starannego repertuaru, na który składają się autorskie pieśni żeglarskie, ballady własne, irlandzkie i rosyjskie. Nie wyczerpuje to bogactwa repertuarowego, którym zawsze oczarowują publiczność. Każdy ich koncert jest świeży i nowy, nawet jeśli wykonują utwory już znane.

Andrzej Korycki, członek legendarnego zespołu „Stare Dzwony”, od początku lat 80-tych wykonawca współczesnych piosenek żeglarskich. W świecie muzycznym zasłynął przede wszystkim jako twórca utworów: „Magda”, „Struna za struną”, „Chciałem być żeglarzem”, „Byle dalej”, „Załoga”, „Cyklady”, „Rejs tawerną”, „Plasterek cytryny i ja”. Dominika Żukowska obdarzona krystalicznym głosem jest znakomitą interpretatorką klimatycznych utworów wykonywanych wraz Andrzejem. Zachęcając do udziału w koncercie i do wspólnego śpiewania z artystami podczas ich występu – marzymy: „Oby więcej takich zespołów”.

 

23.05.2021 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

„Boba Jazz Band to jeden z najlepszych polskich i czołowych w Europie zespołów wykonujących swingujący jazz tradycyjny w najczystszej postaci!" Tyle rekomendacji krytyków...

Liderem zespołu jest pianista Jan Boba, którego sukcesy artystyczne sięgają lat 60-tych, był między innymi wieloletnim liderem Jazz Band Ball Orchestra. W 1986 roku Boba otrzymał dyplom z rąk prezydenta Regana za krzewienie kultury Amerykańskiej. W 1990 roku założył zespół, w którego skład wchodzą dwa pokolenia muzyków. Zespół ten zaczął firmować swoim nazwiskiem i tak powstał Boba Jazz Band. Brali udział w najważniejszych festiwalach światowych, grając razem z najważniejszymi przedstawicielami jazzu europejskiego i amerykańskiego, w tym z Glenn Miller Orchestra.

Skład:
Jan Boba – leader, p
Władysław Grochot – tp. voc
Janusz Nowotarski – cl. as.
Janusz Nowak – tb. voc
Jan Nowak – bas. voc
Aleksander Nowak – dr.
Marek Rosner – guit. bjo

Współpraca:
Katarzyna Radwańska – voc.

 

Etykiety: , ,

28.05.2021 r. (piątek), godz. 20:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Kinga Rataj jest wokalistką wykonującą fado – nostalgiczne pieśni portugalskie. Śpiewając po polsku i po portugalsku, opowiada o saudade, utraconej miłości, tęsknocie za niespełnionym marzeniem, ale także o radości życia i portugalskiej wierze w dominację duszy i serca nad rozumem. W jej repertuarze znajdują się zarówno autorskie utwory, jak i oryginalne interpretacje pieśni czołowych wykonawców fado – m.in. królowej fado Amálii Rodrigues czy Dulce Pontes.

Koncert fado był częścią Wieczoru Portugalskiego w naszym ogrodzie. O godz. 19:00 rozpoczął się on degustacją potraw i win kuchni portugalskiej przygotowaną przez Restaurację Pałacyku Zielińskiego.

Etykiety: ,

06.06.2021 r. (niedziela), godz. 12:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Koncert „Blues w samo południe” to była niebywała gratka dla fanów bluesowego brzmienia. Muzeum Hammonda zaprosiło do Kielc znakomitego brytyjskiego artystę. Danny Handlay to gitarzysta i wokalista, członek zespołu „Animals and Friends”. Na scenie letniej w Pałacyku Zielińskiego wystąpił z towarzyszeniem polskiej sekcji instrumentalnej. To był niezwykły i jedyny taki koncert w Polsce. Muzeum wystawiło na scenę jeden z 61 instrumentów ze swojej kolekcji – Hammond Super B.

Bilet wstępu upoważniał do zwiedzania Muzeum Hammonda bezpośrednio po koncercie.

Skład: Danny Handley (członek legendarnego zespołu Animals & Friends) UK – voc. git.; Łukasz Gorczyca – bass; Krzysztof Brzeziński – Hammond organ; Tomek Dominik – dr.

 

Etykiety: , ,

06.06.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Utwory z repertuaru jednego z najsławniejszych zespołów rockowych na świecie – Dire Straits – zagrał coverband SolidRock. Któż nie zna lub nie słyszał super-przebojów z lat 80-tych „Money for nothing” czy „Walk of live”!? Na koncercie SolidRock mogliscie je sobie przypomnieć, ale usłyszeć też nie mniej znane „Sultans of swing”, „Calling Elvis”, „So far away”.

SolidRock to kawał dobrej muzyki gitarowej, a członkowie zespołu to muzycy z wieloletnim doświadczeniem: Andrzej Waluk – gitarzysta, wokalista i założyciel zespołu, Remek Olszewski – wokalista, gitarzysta, Przemek Lenart – basista, Zbyszek Chrzanowski – perkusista, Krzysztof Partyka – instr. klawiszowe.

To była solidna dawka porządnego energetycznego rocka!

Etykiety: , ,

13.06.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 25 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Piotr Nalepa z krakowską grupą Nie-bo z sukcesem przypominają twórczość zespołu Breakout, Tadeusz Nalepy i Miry Kubasińskiej. Artyści wykonują najbardziej znane utwory ikon polskiej muzyki – we własnych aranżacjach, nieodbiegających znacznie od oryginałów. Na scenie usłyszeliśmy m.in. „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Oni zaraz przyjdą tu”, „Nocą puka ktoś”, czy „Rzeka dzieciństwa”. Piosenki Miry Kubasińskiej śpiewałą obdarzona mocnym, rockowym głosem i znana z programu The Voice of Poland Żaneta Lubera.

20.06.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

La fiesta del Sol – celebrujmy Andyjski Nowy Rok! Świętowanie uprzyjemnili nam pochodzący z Kuby Mike Rif i grupa „Cumbancheros”. Gorącymi rytmami Ameryki Południowej: rumby, cha-cha, mambo oraz fuzją muzyki folklorystycznej z nowoczesnym brzmieniem zachęcili nas nie tylko do słuchania, ale i do tańca.

Zespół tworzą: Edi Sánchez – Kolumbia, Paul Chapman – Wenezuela, Alberto Suazo Sánchez – Meksyku, Alexis Valles Delisle – Kuba, Manuel Esteve – Wenezuela.

 

Etykiety: ,

23.06.2021 r. (środa), godz. 18:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Katarzyna Ziołowicz ukończyła kierunek wychowanie plastyczne (specjalizacja z ceramiki z wyróżnieniem) na Wydziale Artystycznym WSP w Częstochowie. W 2015 roku habilitacja w zakresie sztuki ASP Łódź. Od 1999 roku związana z Instytutem Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach gdzie obecnie pełni funkcję Dziekana Wydziału Sztuki.

Brała udział w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, między innymi w: Lubaczowie, Łodzi, Kielcach, Krakowie, Sandomierzu, Częstochowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Busku-Zdroju, Warszawie, Radomiu, Zamościu, Pradze, Skopje, Melbourn, Victorii, Gornji Milanovacu, Sjini Vrhu, Scheersbergu, Ajdovscinie oraz wielu innych. Jest autorką wystaw indywidualnych w: Puławach, Sandomierzu, Kielcach, Krakowie, Busku-Zdroju, Tarnowie, Kamieńcu Podolskim oraz Winnicy i Równym na Ukrainie, Koszycach.

 • Nagrodzona w ramach nagrody zbiorowej dla Narodowej Kolekcji Polskiej World Gallery of Art On Paper Drawings, Skopje Macedonia 2010.
 • Laureatka II nagrody w 6Th International Drawing Biennale, Melbeurn Australia 2011.
 • Nominowana do nagród i wyróżnień na VII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie w 2011 r.
 • Finalistka konkursu Osten Biennial of Drawing 2018 Skopje, Macedonia.
 • Finalistka konkursu Nano Art. Paryż, Francja 2019.
 • Wyróżniona w 10th International Drawing Biennale, Melbeurn Australia 2019.
 • Nagroda Domu Środowisk Twórczych w przeglądzie artystycznym – 43 Przedwiośnie, Kielce 2020.

25.06.2021 r. (piątek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego i Dom Praczki

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Wyjątkowe, pierwsze w historii instytucji, wieczorne zwiedzanie zakamarków sztuki Domu Środowisk Twórczych, czyli na co dzień niedostępnej dla widzów kolekcji dzieł sztuki znajdujących się na zapleczu Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” oraz w częściach biurowych Pałacyku Zielińskiego.

W Pałacyku można zobaczyć prace artystów takich jak: Bolesław Cetner, Sławomir Antoszewski, Roman Harajda, Czesław Waszko, Danuta Sobczak-Michałowska, Marek Wawro, Zbigniew Kurkowski, Henryk Papierniak, Antoni Fałat, Krzysztof Jackowski, Ewa Samulik i inni, a w Domu Praczki dzieła: Jerzego Kaliny, Marii Anto, Zbigniewa Kurkowskiego, Marka Sapetto czy Kiejstuta Bereźnickiego.

Spacer odbył się w grupach:

 • Pałacyk Zielińskiego – spotykanie się pod neonem Muzeum Hammonda o godz. 18:00, 18:30 i 19:00.
 • Dom Praczki – spotkanie się na dziedzińcu Domu Praczki o godz. 20:00.

25.06.2021 r. (piątek), godz. 21:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Czerwony Tulipan  Roman Tkaczyk

Koncert piosenek z Krainy Łagodności w znakomitym wydaniu, czyli Czerwony Tulipan – weterani i legendy polskiej sceny poezji śpiewanej oraz Roman Tkaczyk, który swój debiut płytowy miał zaledwie dwa lata temu.

Czerwony Tulipan powstał w 1985 roku w Olsztynie i ma na swoim koncie już kilkanaście wydanych płyt. Zespół tworzy pięć artystycznych indywidualności: Stefan Brzozowski – kompozytor, wokalista , gitarzysta; Ewa Cichocka – wokalistka, aktorka, tancerka; Krystyna Świątecka – wokalistka i flecistka; Andrzej Czamara –gitarzysta solowy stopiony całkowicie z gitarą, którą opanował perfekcyjnie oraz Andrzej Dondalski – gitarzysta basowy z „rockowym rodowodem”.

Roman Tkaczyk – muzyk, gitarzysta, kompozytor od urodzenia związany z sercem Mazur, malowniczym miasteczkiem Mikołajki. Wielokrotny laureat festiwali piosenki żeglarskiej i turystycznej (m.in. Bazuna, Przy kominku, Nocnik czy Shanties w Krakowie). Pałacykowej publiczności znany bardzo dobrze z Internetowych Festiwali Piosenki Uziemionej DOMÓWKA. Na scenach festiwalowych debiutował w 2018 roku. W roku 2019 wydał swój debiutancki album „Wielkie Podróże”.

27.06.2021 r. (niedziela), godz. 12:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 10 zł (do 24.06.2021 r.), później 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

„Skąd my to znamy?” to koncert składający się z wybranych, najpopularniejszych melodii muzyki klasycznej. Melodii, które zapewne nie raz słyszeliście, a może nawet często je nucicie, nie zdając sobie sprawy, co to za muzyka... Niektóre z tych melodii są bowiem wykorzystywane w celach komercyjnych lub marketingowych. Używają ich koncerny samochodowe, kosmetyczne lub spożywcze. Przykładem może być utwór „Wiegenlied” (Kołysanka) Johannesa Brahmsa. Być może niewiele osób wie, że jest to melodia, którą słyszą dzieci od pierwszych chwil swojego życia w kręcącej się nad łóżeczkiem pozytywce, a także w pluszakach-przytulankach. Podczas koncertu w ogrodzie, tego typu przykładów pojawiło się dużo więcej, po to, aby słuchacz w przyszłości, chociażby podczas oglądanej reklamy, mógł kojarzyć przede wszystkim melodię, a nie produkt. Usłyszeliśmy również przykłady utworów klasycznych wykorzystanych przez wybitnych reżyserów filmowych.

Wystąpili: Renata Drozd – sopran, Sylwia Ziółkowska – sopran, Rafał Krzysztof Hołub – fortepian.

W koncercie usłyszeliśmy między innymi: arię Almireny „Lascia ch’io pianga” z op. Rinaldo G. F. Händla, arię Lauretty „O mio babbino caro” z op. Gianni Schicchi G. Pucciniego, arię Carmen „L`amour est un oiseau rebelle”z op. Carmen G. Bizeta, arię Musetty „Quando m’en vo’’ z op.”La Boheme” G. Pucciniego, Duet Kwiatów z op. Lakme L. Delibesa, Pieśni F. Chopina, St. Moniuszki, J. Brahmsa, czy F. Schuberta oraz utwory fotrepianowe: L.van Beethovena „Für Eliza” (Dla Elizy), F. Chopin Preludium e-moll op. 28 nr 4, F. Schubert, F.Liszt Seranada, D .Szostakowicz Walc nr 2.

27.06.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł do 24.06.2021 r., potem 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Cree to zespół założony w 1994 w Tychach przez gitarzystę i wokalistę Sebastiana Riedla (syna Ryśka Riedla), gitarzystę Sylwestra Kramka i perkusistę Adriana Fuchsa. Nazwa zespołu pochodzi od plemienia Indian zamieszkujących Kanadę. Muzyka grupy to zabarwiony bluesem rock.

Ich pierwszy publiczny występ odbył się w 1994 podczas festynu w Tychach. Przez kilka kolejnych lat grali bardzo niewiele koncertów. Na scenie ogólnopolskiej debiutowali dopiero w 1997 na Festiwalu Młodej Kultury w warszawskim klubie Stodoła. Później odnosili kolejne sukcesy – Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych, udany występ na FAMIE w Świnoujściu, udział w festiwalu w Lille. W 1998 r. powstała ich pierwsza płyta Cree, która w całości zadedykowana została pamięci Ryśka Riedla. Zespół co roku występuje na Tyskim Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla.

29.06.2021 r. (wtorek), godz. 18:30

Ogród

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

„Turystyczne Pośpiewuchy” ponownie w pałacykowym ogrodzie! Zapraszamy wszystkich lubiących wspólne śpiewanie na kolejną edycję „Turystycznych Pośpiewuch” – imprezy spontanicznie organizowanej przez grupę osób, które lubią wspólnie pośpiewać przy akompaniamencie gitar i innych „przenośnych” instrumentów.

Jako że „Pośpiewuchy” są wydarzeniem otwartym, to zapraszamy wszystkich, którzy preferują ten sposób spędzania wolnego czasu. Wstęp wolny. Organizatorzy zapewniają śpiewniki, które są udostępniane na czas imprezy (nie zabieramy ich ze sobą do domu), a od uczestników oczekują: dobrego humoru, przyjaznego nastawienia i (ewentualnie) instrumentów perkusyjnych (tzw. przeszkadzajek), gitar, skrzypiec, harmonijek ustnych itp. Wstęp wolny i wszyscy chętni mile widziani!

02.07.2021 r. (piątek), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 10 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Goście z K.A.S.Ą. – 25 lat na scenie Krzysztofa K.A.S.Y. Kasowskiego – koncert na żywo z muzycznymi niespodziankami!

Dodatkowo odbyła się się promocja książki Krzysztofa pt. „Upadek Króla Rapu”, a po koncercie jam session...

Etykiety: ,

04.07.2021 r. (niedziela), godz. 20:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł, w dniu koncertu 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

4 lipca odbył się koncert znakomitego, uznanego na świecie polskiego zespołu Kroke, który wystąpił na scenie w ogrodzie letnim Pałacyku Tomasza Zielińskiego. Koncert współorganizował Dom Środowisk Twórczych oraz klub Czerwony Fortepian, a kulinarnie wydarzenie wspierała Restauracja i Ogród Pałacyk Zielińskiego.

Kroke to zespół legenda. Od ponad 25 lat jest fenomenem na skalę światową. Początkowo kojarzony był jedynie z muzyką klezmerską, ale w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i tworzy autorskie improwizacje – w ten sposób powstaje muzyka, która została nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion; dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD; utwór „The Secrets of The Life Tree” znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha „Inland Empire”. Spotkanie KROKE z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta „East Meets East”... i tak dalej i tak dalej. Dowodem na ich popularność jest chociażby to, że trafić na ich koncert w Polsce czasami graniczy z cudem, a czasami z wyjątkowym zbiegiem okoliczności.

Etykiety: , ,

11.07.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

„Dziady Kazimierskie” swoją muzykę przedstawiają jako: Rootsowo-Kniajacki-Folk Wąwozowo-Barowy; dłuższy opis precyzuje: instrumenty staroakustyczne i darcie ryja liryczne... . Ich biogram brzmi tak: Dawno, dawno temu, w czasach Lecha, Czecha i Rusa, kiedy Kazimierz Dolny nie był jeszcze nawet Wietrzną Górą, w pięknych okolicznościach przyrody pod kamieniołomem nad Przeprzełomem, w bambuszobluszczu przewąwozowym Dziad Borowy spotkał się z Dziadem Barowym... Już sama nazwa tej przedziwnej i niesłychanie barwnej formacji wiele mówi o charakterze jej twórczości.

Panowie traktując zarówno swoją twórczość, jak i codzienność z przymrużeniem oka, bawią się muzyką jak mało kto. Dziady Kazimierskie łączą w swoim „dziadowskim” graniu miłość do przyrody i równie gorące uczucie do Kazimierza Dolnego. Przy czym zabawę generuje zarówno ludyczny charakter melodii, jak i specyficzny dowcip bijący z tekstów oraz osobowość wokalisty-wodzireja Włodka „Paprodziada“ Dembowskiego (wokalistę związanego również z „Łąki łan”, „November project” czy „Cessband’em”) tej jedynej w swoim rodzaju trupy artystyczno-akustyczno-punkowej. Przewijające się w ich piosenkach wątki „kazimierskie” mają też swój wymiar uniwersalny. Nie musicie się znać ani na Kazimierzu Dolnym ani na Kazimierzu Wielkim i Esterce, żeby się nieźle bawić przy tych piosenkach.

Skład zespołu: Włodek Dembowski – Paprodziad, Sergiusz Odorowski – Serge, Sebastian Pasik – Sebol, Rafał Biskup – Rolf, Michał Romanowski – Eddy.

Etykiety: ,

18.07.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł (do 15.07.2021 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: EKT Gdynia   The Nierobbers

Zespół EKT Gdynia powstał w 1986 roku. Początkowo związany z nurtem piosenki turystycznej występował i zdobywał nagrody na festiwalach piosenki turystycznej i studenckiej. Twórczość zespołu to piosenki turystyczne, ballady, piosenki o tematyce piwnej i oczywiście piosenki żeglarskie. Te ostatnie dominują w twórczości zespołu. Od wielu lat EKT Gdynia to jeden z najlepszych i najpopularniejszych zespołów szantowych. Występuje z powodzeniem na scenach największych i najlepszych festiwali szantowych.

Skład zespołu: Jan Wydra – gitara, śpiew lider zespołu; Jacek Fimiak – instrumenty perkusyjne, śpiew; Krzysztof Kowalewski – gitara elektryczna; Kamil Szewczyk – gitara elektryczna; Marcin Ritter „Ritus” – gitara basowa.

The Nierobbers to zespół poruszający się w klimacie piosenki turystycznej i poetyckiej, pachnącym również wiatrem i wodą. Grupa jest laureatem wszystkich najważniejszych festiwali piosenki żeglarskiej i turystycznej w kraju oraz wielokrotnym zdobywcą Nagrody Publiczności. Zespół koncertuje na terenie całego kraju oraz za granicą spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności. Grupa ma w dorobku trzy płyty długogrające.

Skład zespołu: Tomasz Szuszkiewicz – gitara, śpiew; Marek Kańduła – gitara basowa, gitara, śpiew; Dariusz Myśliński – harmonijka ustna, mandolina, śpiew; Łukasz Zięba – skrzypce, śpiew.

 

Galeria Oranżeria - logo

22.07.2021 r. (czwartek), godz. 20:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Rafał Stankiewicz – urodzony w 1974 roku, mieszka i pracuje w Warszawie, od niedawna członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Warszawskim. Przygodę z fotografią rozpoczął we wczesnej młodości. Wierny fotografii czarno-białej i technice analogowej. Nigdy nie rozstaje się ze swoją Leicą. Skupia się na długoterminowych projektach fotograficznych. Od wielu lat działa w ruchu fotograficznym. Uczestnik i organizator twórczych plenerów fotograficznych. Pomimo bogatego archiwum, dopiero w ostatnich latach zdecydował się na udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych, uważając, że osiągnął odpowiednią dojrzałość. W swojej twórczości początkowo intuicyjnie a obecnie świadomie nawiązuje do idei decentryzmu.

 

25.07.2021 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł (do 22.07.2021 r.), później 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Carrantuohill  Robert Kasprzycki

Razem mają ponad 60 lat doświadczenia scenicznego i ok. 5000 zagranych koncertów – zespół Carrantuohill grający muzykę irlandzką oraz poeta, bard, pieśniarz Robert Kasprzycki. Takie połączenie gwarantuje udany wieczór…

Grupa CARRANTUOHILL istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na „celtyckich korzeniach”. Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową.

Robert Kasprzycki – autor słynnego „Nieba do wynajęcia”. W jego muzyce odnaleźć można ślady wielu inspiracji: „Niebo do wynajęcia” było mieszanką flamenco, popu, jazzu, bossanowy i folka, „Światopodgląd” – popisem rockowej energii, „Piosenki i Nie” – znakomitym nawiązaniem do tradycji klasycznej ballady, „Cztery” zaś połączeniem poetyckiej i rockowej wrażliwości – zresztą to właśnie wielojęzyczność i szerokie spektrum zainteresowań określają jego styl muzyczny i tworzą dla tekstów smakowitą oprawę.

 

Free Joomla! templates by AgeThemes