Dom Środowisk Twórczych
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

07.01.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Rybarskim, twórcą felietonów YES :), które powstają jako reakcja na absurdy, którymi rządzący zaskakują nas prawie codziennie. Zapowiada się zatem niezła zabawa... Zapraszamy.

 

14.01.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o  Klang Shanty Roots

Wszystkie głosy na pokład! Podczas XV Wokalnej Bitwy Morskiej spotkają się specjaliści od walki a cappella: Klang oraz rodzinny duet marynistyczny Shanty Roots, czyli Marek Szurawski i Filip Dąbrowski.

Klang – męski zespół wokalny z Rzeszowa, związany ze sceną piosenki żeglarskiej. Klang wyewoluował z Zespołu Reprezentacyjnego 23. Harcerskiej Drużyny Wodnej. Przez ponad 20 lat działalności zespół stworzył charakterystyczny dla siebie styl którego znakiem rozpoznawczym są utwory w aranżacjach a cappella. Specjalnością Klangu poza tradycyjnymi pieśniami pracy i kubryku są polskie utwory marynistyczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego wykonywane w autorskich aranżacjach. Zespół nie stroni też od wykorzystania tematyki marynistycznej jako pretekstu do zabawy z innymi nurtami muzycznymi.

Skład: Przemysław Burek, Paweł Delikat, Sławomir Gołąb, Grzegorz Mazur, Łukasz Skowroński, Mirosław Szpyrka.

Shanty Roots, czyli Marek Szurawski i Filip Dąbrowski – rodzinny duet szantowy przypominający klasyczne motywy szantowe i etos życia i pracy na dawnym pokładzie. Sięgając do szantowych korzeni, do energii, rytmu i nastroju tej muzyki, przybliżają w krótkich komentarzach historię wielkich żaglowców, odsłaniają sekrety szantowego zaśpiewu i zachęcają słuchaczy do wspólnej zabawy.

 

21.01.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zespół Estradi Various powstał w 2018. Skład Zespołu daje muzykom duże możliwości aranżacji, a utwory wykonane przez kwartet mają piękne, jednorodne brzmienie, wielkie bogactwo barw oraz szeroką paletę kolorystyki dźwiękowej. Kilkuletnia współpraca czwórki muzyków zaowocowała wspaniałym efektem artystycznym. Tworzą interpretacje znanych utworów klasycznych, rozrywkowych i muzyki filmowej, które na długo po koncercie goszczą w pamięci słuchaczy.

Program, który usłyszymy podczas koncertu w Pałacyku będzie zawierał znane i lubiane hity muzyki klasycznej oraz muzyczne arcydzieła historii kina, których twórcy traktowani są na równi z najwybitniejszymi kompozytorami muzyki poważnej. Starannie dobrane ścieżki dźwiękowe stworzą niezapomnianą atmosferę. Nie zabraknie porywającego tanga, dostojnego walca oraz niezwykle żywiołowych tematów. W repertuarze Zespołu są m.in. melodie z takich filmów, jak: Ostatni Mohikanin, Braveheart, Lista Schindlera, Gra o tron czy Gladiator.

Zespół tworzą: Mariusz Połomka (skrzypce), Emilia Kopeć (skrzypce), Magda Sikorska-Osuch (wiolonczela), Grzegorz Jerzak (kontrabas).

Koncert poprowadzi Agnieszka Nowak-Zagóra.

 

28.01.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o WOŚP

Aż 78 590 PLN udało się zebrać podczas Wielkiej Finałowej Licytacji WOŚP 28 stycznia 2024 r. w Domu Środowisk Twórczych Pałacyk Tomasza Zielińskiego w Kielcach.

Podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od rana w Pałacyk działała Baza dla Wolontariuszy. Dzięki licznym sponsorom, ale przede wszystkim: Restauracja i Ogród Pałacyk Zielińskiego oraz Fabryka Herbaty i Damian Woźniak (którym serdecznie dziękujemy) było co zjeść i wypić na ciepło. O ognisko i porządek dbali harcerze z Legionowa, którzy przebywali na zimowisku w Kielcach i włączyli się w naszą akcję, oraz harcerze z Hufiec ZHP Kielce-Miasto. Dziękujemy za służbę!

O 17:00 ruszyła Wielka Finałowa Licytacja prowadzona przez Dyrektora DŚT Jarosława Bukowskiego. W 3 godziny udał się wylicytować wszystkie przedmioty (ponad sto!) za rekordową kwotę 78 590 PLN.

Dziękujemy całej załodze Pałacyku Zielińskiego – za zaangażowanie i przygotowanie wydarzenia, firmie SMARTSIDE – za wsparcie multimedialne, Tercetowi MADAM – za pomoc i piękną oprawę muzyczną oraz całemu Sztabowi WOŚP nr 262 w Kielcach – wszystkim zaangażowanym pracownikom Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach i całej redakcja Echo Dnia Kielce. To była prawdziwa przyjemność pracować z Wami wszystkimi!

 

Etykiety:

04.02.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Rok 2024 będzie rokiem szczególnym w historii zespołu Wołosatki – za przyczyną obchodów 50-lecia tej niezwykle zasłużonej dla piosenki „z krainy łagodności” grupy. Jubileuszowe koncerty będą odbywać się w całej Polsce, a zwieńczy je jesienią Wielki Koncert na scenie Kieleckiego Centrum Kultury, na który przybędą zapewne wszystkie dotychczasowe pokolenia Wołosatek... Natomiast koncert w Pałacyku będzie pierwszym koncertem zespołu w tym jubileuszowym roku więc warto być, aby wspólnie rozpocząć świętowanie. Będą wołosatkowe klasyki oraz trochę nowości.

 

06.02.2024 r. (wtorek), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej, Chemar Rurociągi i Dom Środowisk Twórczych w Kielcach zapraszają na losowanie 1/8 finału Chemar Rurociągi Pucharu Polski, które odbędzie się w Pałacyku Zielińskiego o godz. 17:00 we wtorek 6 lutego 2024 r.

Gośćmi specjalnymi losowania będą: Michał Listkiewicz – międzynarodowy sędzia piłkarski, były prezes PZPN i Marcin Daniec – doskonale Wam znany satyryk, kabareciarz oraz kibic.

Wstęp wolny!

Po losowaniu zapraszamy (o godz. 19:00) na spotkanie „Z kulturą o sporcie w Pałacyku” podczas którego będzie można posłuchać Michała Listkiewicza i Marcina Dańca w rozmowie z red. Rafałem Szymczykiem.

 

06.02.2024 r. (wtorek), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 10 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o naszych gościach: M. Listkiewicz M. Daniec

To już druga edycja naszego nowego cyklu „Z kultura o sporcie w Pałacyku” przygotowywanego wspólnie ze Świętokrzyskim Związkiem Piłki Nożnej i Chemar Rurociągi. Tym razem naszymi gośćmi będą dwie wybitne osobowości: Michał Listkiewicz i Marcin Daniec. Obu Panów łączy miłość do piłki nożnej i ogromna wiedza, jaką na jej temat posiadają. Są też wspaniałymi gawędziarzami i osobami o dużym poczuciu humoru.

Michał Listkiewicz – w latach 1973–1996 aktywny arbiter piłkarski, od 1986 arbiter międzynarodowy FIFA, sędziujący zarówno jako sędzia główny jak i asystent. Sędziował m.in. na Mistrzostwach Europy w 1988, Igrzyskach Olimpijskich w 1988 oraz Mistrzostwach Świata w 1990 i 1994. Po zakończeniu kariery sędziowskiej członek Komisji Sędziowskiej FIFA, wiceprzewodniczący Komisji Pucharów Europejskich oraz obserwator sędziów UEFA. W latach 1979–1984 członek zarządu Polskiego Związku Koszykówki. Od 1989 rzecznik prasowy, następnie sekretarz ds. międzynarodowych i zastępca sekretarza generalnego Polskiego Związku Piłki Nożnej, w latach 1995–1998 sekretarz generalny, w latach 1999–2008 prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. W latach 2007–2012 koordynator UEFA ds. Mistrzostw Europy 2012.

Marcin Daniec – polski satyryk, artysta kabaretowy, komik i stand-uper. W 1984 wraz z Krzysztofem Januszem założył kabaret Takich Dwóch. Od 1986 współpracował z kabaretami Wały Jagiellońskie i Pod Egidą. Od 1994 występuje samodzielnie. Najbardziej znane są jego cztery estradowe wcielenia: Pan Ignacy/Profesor Ignacy (sympatyczny, zagubiony szary obywatel z własną filozofią życiową), Waldemar K. (rokujący nadzieję na resocjalizację cwaniaczek), Marcinek (duże dziecko) i Góral (gazda punktujący rzeczywistość z charakterystyczną swadą i z lekką nutą refleksji).

Rozmowę będzie moderował red. Rafał Szymczyk.

Przed spotkaniem (o godz. 17:00) zapraszamy na Losowanie par Pucharu Polski ŚZPN. Losowanie przeprowadzą Panowie Listkiewicz i Daniec. Wstęp wolny.

Współorganizatorami spotkań oprócz Pałacyku Zielińskiego są: Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej i Chemar Rurociągi.

 

11.02.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Noc komety to projekt muzyczny gitarzysty jazzowego, aranżera i kompozytora Wojciecha Lipińskiego oraz wokalistki Aleksandry Lipińskiej. Składają się na niego największe przeboje polskiej muzyki rockowej z lat 80-tych w odmiennych, jazzujących aranżacjach.

Koncert niesie ze sobą wiele dobrej energii, a teksty które zostały napisane w latach osiemdziesiątych okazują się być ponadczasowe. Krakowski spleen (Maanam), Kryzysowa narzeczona, Vademecum skauta (Lady Pank) czy tytułowa Noc komety (Budka suflera) potwierdzają tę tezę. Muzycy nie bez powodu sięgają po ten repertuar. Program stanowi ukłon w stronę artystów, którzy w trudnych czasach tworzyli muzykę ambitną zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej, oddając klimat otaczającej ich rzeczywistości.

Publiczność z wielką otwartością przyjmuje nieco odmienne aranżacje dobrze znanych im i wciąż rozpoznawalnych piosenek. Miłośnicy jazzu często komunikują, że dopiero w nowych wersjach utwory te do nich przemówiły.

W projekcie biorą udział: Ola Lipińska (śpiew), Wojtek Lipiński (gitara elektryczna), Piotr Sitkowski (instrumenty klawiszowe), Patryk Miszczak (gitara basowa i beat box), Kuba Nowak (perkusja).

 

14.02.2024 r. (środa), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Autorskie piosenki o miłości (i nie tylko) zaprezentują muzycy doskonale znani ze współpracy z wieloma wykonawcami z nurtu Krainy Łagodności:

Dariusz Czarny (gitary, śpiew) – autor muzyki i tekstów. Lider zespołu U Studni, współpracował między innymi z Tomaszem Szwedem, Starym Dobrym Małżeństwem, G. Hamiltonem V, duetem Czarny Nosal.

Jarosław Mikulski (gitara) – współpracował między innymi z Kazimierzem Pabiarzem, zespołem Blues jak Cobra, ExBreakout, Hagoka Band, G. Hamiltonem V.

Usłyszymy piosenki napisane do własnych tekstów oraz słów poety. K.C.Buszmana osadzone w stylistyce akustycznego folk rocka i bluesa.

Na koncert zapraszamy wszystkich zakochanych i tych, którzy planują się zakochać. A Wy, drodzy Panowie, zwróćcie uwagę, że zabierając do Pałacyku swoją Drugą Połówkę na ten Walentynkowy Koncert, za niewielkie pieniądze złapiecie dużo punktów...

 

18.02.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 50 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

W roku 20 rocznicy śmierci Czesława Niemena zapraszamy na koncert „Niemen Mniej Znany”. Jest to projekt zainicjowany przez córkę Czesława Niemena, w którym artystka pragnie przybliżyć szerszej publiczności twórczość swojego taty, tę mniej znaną, mniej rozpowszechnioną. Są to utwory, które powstawały na przestrzeni lat i znalazły się chociażby na takich albumach jak „Terra Deflorata” czy „Spodchmurykapelusza”. Program koncertowy, to również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia. Od lat ‘80 XX w. Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał – robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową „machinerię” instrumentów.

Podczas koncertu nie zabraknie też kilku największych „hitów” Czesława Niemena takich jak „Jednego serca”, „Dziwny jest ten świat” czy „Płonąca stodoła”.

Scenariusz koncertów NMZ (oprócz wrażeń muzycznych) przewiduje przybliżenie postaci Czesława przez Natalię poprzez prezentowane fakty z życia, anegdoty oraz wpływ twórczości gwiazdora na występujące osobowości, pozwolą zapewnić wyjątkowość tego koncertu.

Skład: Natalia Niemen (wokal/altówka), Mateusz Szmigel (bass/kierownictwo muzyczne), Dobrosław Jabłczyński (piano).

 

25.02.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Kilka lat temu Puhovsky koncertował w Memphis, na słynnej Beale Street, przemierzał też Deltę Mississippi – od Memphis po Nowy Orlean. Podczas swojej kompozytorskiej podróży poprzez krainy mistrzów bluesa tworzył nowe pieśni na kolejny solowy album. Szukając „śladów” takich legend jak Charley Patton, Son House czy samego Roberta Johnsona, odwiedził m.in. Clarksdale, Lula, Tunica, Friars Point, Vicksburg czy Hazelhurst, rodzinną miejscowość wspomnianego Roberta Johnsona.

Cała ta wyprawa przyniosła inspirację, której szukał. Z tych wszystkich magicznych miejsc, które odwiedził przywiózł również setki zdjęć własnego autorstwa i Jakuba Bednarka, młodego, utalentowanego fotografika, który z nim podróżował. Wybrane zdjęcia można obejrzeć na slide-show towarzyszącym koncertowi. Prawie każda fotografia jest powiązana z jakąś historią lub anegdotą. Jak choćby tą, kiedy w miejscowości Lula Puhovsky wypytywał grupkę, raczących się trunkiem ukrytym pod zasłoną papierowych torebek „lokalsów” o Son House’a i Charliego Pattona – wybitnych artystów, którzy byli związani z tą miejscowością. Ci nie mieli pojęcia o kim mowa… Byli przekonani, że chodzi o jakichś współczesnych mieszkańców Lula... Więcej historii będzie można usłyszeć na koncercie.

03.03.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Zapraszamy Państwa na Wielkie Show w wykonaniu Tadeusza Drozdy – artysty, który od 50 lat bawi na scenie kolejne pokolenia Polaków. Nie będzie to typowa „Herbatka u Tadka” czy „Śmiechu warte” w wykonaniu „Dyżurnego Satyryka Kraju”, bo Drozda to wnikliwy obserwator życia, z którego czerpie pomysły na komentarze i jest zawsze na czasie. Artysta na pewno nie wytrzyma i z charakterystyczną dla siebie swadą i wdziękiem zajmie się tym, co się teraz dzieje w polityce. Zawsze wszak był krytyczny wobec różnych wynaturzeń i każdej władzy, ale dzisiaj wdzięcznym obiektem zainteresowań satyryka staje się opozycja.

 

07.03.2024 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Wyspach Zielonego Przylądka

Cesaria i jej Wyspy Szczęśliwe… Czy chodzi o Cesarię Evorę? Oczywiście tak! A czy Wyspy Zielonego Przylądka, z których pochodziła, można nazwać „szczęśliwymi”? Podczas spotkania spróbujemy się wspólnie nad tym zastanowić. Łatwo nie będzie, bo będą nam towarzyszyć morny – ulubione pieśni Cesarii. Nie są najweselsze...

Legenda głosi, ze gdy Bóg ukończył pracę nad światem po 7 dniach, to otrzepał ręce i z okruszków gliny powstały Wyspy Zielonego Przylądka. Archipelag składa się z dziesięciu głównych wysp, które bardzo różnią się od siebie pod względem krajobrazu. Wbrew nazwie nie są zielone. Za to mają szerokie, piaszczyste plaże oblewane wodami o przepięknym błękicie i niesamowitej przejrzystości. Dno widać na kilka metrów głębokości! Słońce świeci średnio 350 dni w roku, a temperatura wynosi przeciętnie 25 stopni w ciągu dnia. Dla tych, którzy wolą aktywność - wyspa Sal oferuje jedne z najlepszych fal na świecie – co roku odbywają się tam mistrzostwa świata w kitesurfingu.

Z wyspy Sal polecimy na São Vicente. Zwiedzimy Mindelo – dynamicznie rozwijającą się kulturową stolicę archipelagu, a przy tym miasto Cesarii Evory. Szerokie ulice, brukowane place i piękna architektura kolonialna.

Z kolei wyspy Santiago, Santo Antao czy Sao Nicolau są rajem dla miłośników trekkingu i wypraw górskich. My popłyniemy promem na Santo Antão. Przed trekkingiem czekać nas będzie przejazd drogą Estrada de Corda – wśród gór i przepaści, czasem ponad poziomem chmur. Trasa ta jest jedną z największych atrakcji na wyspie i uważa się ją za jedną z najpiękniejszych dróg świata. Gdy wieczorem przysiądziemy w lokalnej knajpce, pełnej muzyki, tańca i świeżych przysmaków prosto z oceanu, znajdziemy się wśród uśmiechniętych, radosnych i pozytywnie nastawionych ludzi.

Może są to jednak Wyspy Szczęśliwe?

 

08.03.2024 r. (piątek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Bułat Okudżawa był głosem pokolenia. Na jego pieśniach wychowały się miliony Polaków. Jego twórczość, tłumaczoną na wszystkie języki świata, spopularyzowali w Polsce m.in: Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Andrzej Mandalian, Witold Dąbrowski i poeci związani ze Studenckim Teatrem Satyryków. Pieśni Bułata Okudżawy już od lat 60-tych wykonywali najwięksi i najlepsi Polscy aktorzy. Okudżawa zresztą nigdy nie ukrywał swojej ogromnej sympatii do Polaków. Trafiał do nas szczególnie.

„Bułat Okudżawa – najpiękniejsze pieśni i ballady” to jedyny taki koncert, oparty na twórczości wybitnego, rosyjskiego barda, w którym usłyszycie jego najbardziej znane utwory jak np.: Piosenkę o niebieskim baloniku, legendarną Modlitwę – Dopóki ziemia kręci się, Trzy miłości, Piosenkę o młodym ułanie, Ostatni trolejbus, Wańkę Morozowa, Puszkina i wiele innych doskonale znanych i lubianych piosenek. Czeka Państwa 80 minut wzruszeń, zadumy, uśmiechów, powrotu do lat młodości oraz niesamowitych emocji przekazywanych w najlepszym poetyckim, aktorskim i muzycznym wydaniu.

10.03.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 07.03.2024 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Bielski zespół „Dzień Dobry” to wspólne muzykowanie, które wyzwala silne emocje i ogromną radość. Dążą do tego, aby ich muzyka podobnie oddziaływała na każdego słuchacza, to co grają, określają mianem: Pozytywnej Akustycznej Fali.

We wrześniu 2008 roku zespół zdobył I miejsce i statuetkę „Serce Szczerozłote” na Krakowskim Festiwalu Twórczości „Korowód” im. Marka Grechuty. Konsekwencją tego wydarzenia jest program pod tytułem: „Dzień Dobry Panie Marku”, który zawiera utwory Marka Grechuty w nowych aranżacjach i autorskie piosenki Zespołu. Wystąpił u boku takich gwiazd polskiej estrady jak: Krystyna Prońko, Renata Przemyk, Gaba Kulka, Jacek Wójcicki, Grzegorz Markowski, Zbigniew Wodecki, Artur Gadowski, Tadeusz Woźniak czy słynna „Anawa”. Ich energia i talent zostały także docenione w drugiej edycji telewizyjnego show Must be the music, gdzie prezentując autorskie numery dotarli do półfinału, zyskując bardzo przychylne opinie jury i publiczności. W sierpniu 2015 roku zespół otrzymał Grand Prix na letniej edycji Grechuta Festival w Świnoujściu.

Zespół tworzą znakomici muzycy: Piotr Mirecki (śpiew, gitara, cajon), Krzysztof Maciejowski (skrzypce), Małgorzata Stachura (bas akustyczny, śpiew), Jan Stachura (gitara).

Ich kieleckie koncerty w Pałacyku cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Tym razem z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet przygotowali specjalny program „Będziesz moją Panią”, który jest przepiękną muzyczną podróżą przez piosenkę poetycką. Na koncercie zaprezentują nie tylko utwory z płyty „Dzień Dobry Panie Marku”, która zawiera utwory z repertuaru Marka Grechuty. Specjalnie na to wydarzenie przygotowali również piosenki Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej. Całość dopełnią standardy poetyckie i autorskie piosenki zespołu. Będzie to niezapomniana muzyczna uczta.

 

14.03.2024 r. (czwartek), godz. 18.00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

SENNIK
wystawa rysunku

Moje rysunki to skojarzenia przypadkowych form, myśli, odczucia – twory plastyczne powołane do życia bez konkretnych intencji, ilustrujące nie tylko przelotne refleksje, ale również treści kryjące się w podświadomości.

Bardzo istotną rolę w procesie twórczym pełni etap koncepcji, którego ważnym elementem jest tworzenie szkiców – artystycznych notatek. Dla mnie szkice nie zawsze są tylko wstępem do większej realizacji. Same w sobie stanowią gotowe i niepowtarzalne dzieła. Przekonuje mnie ich spontaniczny charakter. Każda sytuacja, słowo, emocja odebrane z otoczenia w chwili tworzenia, ma swoje odzwierciedlenie w tych pierwotnych i szczerych wytworach. Powracające w rysunkach motywy są zupełnie jak sny, wizje podświadomości mówiące o mnie niekiedy o wiele więcej niż sama chciałabym wiedzieć.

Jednym z celów wystawy jest zwrócenie uwagi odbiorców na indywidualność jednostki. Nie tylko twórca realizuje swoje dzieła we własny, indywidualny sposób, również odbiorca interpretuje artystyczną realizację na podstawie przeżyć, własnych doświadczeń, cech osobowości, jak również kontekstu miejsca, czasu i przestrzeni. Pielęgnując twory wynikające z podświadomości, dając im oprawę i kontekst, daję odbiorcom pretekst do przyjrzenia się temu co niewidzialne, terytorium naszej psychiki, jego jasnej i ciemnej stronie.

ALICJA WIECZOREK
Artystka malarka, rysowniczka i ilustratorka. Absolwentka Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom z wyróżnieniem z zakresu malarstwa sztalugowego otrzymała w 2012 roku. Na tym samym wydziale ukończyła studia licencjackie z Edukacji Artystycznej z zakresu mediów rysunkowych w 2014 oraz obroniła doktorat z zakresu sztuk pięknych w 2019 roku. Należy do ZPAP w Okręgu Toruńskim. Dwukrotna stypendystka Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Laureatka nagród i wyróżnień w kategoriach komiks, ilustracja i rysunek. Autorka 27 wystaw indywidualnych i uczestniczka 150 wystaw zbiorowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Swoje prace pokazywała m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Brazylii, Turcji, Chorwacji, Rumunii, Szkocji, USA, Japonii, Iranie, Serbii, Iraku, Egipcie, Indonezji i Portugalii. Od 2016 roku pełni funkcję wiceprezesa w zarządzie Fundacji Pinata, współorganizuje wydarzenia kulturalne promujące sztukę współczesną. Od 2020 roku pracuje jako adiunkt w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

17.03.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Początki zespołu Żywiołak sięgają 2005 roku, kiedy to spotykali się grający wcześniej m.in w Kapeli ze wsi Warszawa i ich troLe Robert Jaworski oraz Robert Wasilewski, gitarzysta i współzałożyciel formacji Open Folk. Rezultat tego spotkania, do którego później dołączyły wokalistki Anna Piotrowska, Izabela Byra oraz bębniarz Maciej Łabudzki, utrwalony został w pamięci słuchaczy przez pierwszą EP`kę zespołu – „Muzyka psychodelicznej świtezianki” i album „Nowa ex-tradycja”. Muzyczne nowatorstwo oraz wyciągnięcie na światło dzienne nieeksploatowanego jeszcze dotąd artystycznie pojęcia „demonologii ludowej”, szybko wprowadziło formację na salony muzyki folkowej i alternatywnej.

Kolejne albumy: „Nowa mix-tradycja”, „Globalna wiocha”, „Muzyka psychoaktywnego stolema”, „Pieśni pół/nocy” i „Wendzki sznyt”, to muzyczne kooperacje w obrębie wielu kolejnych osobowości artystycznych, z których wyłonił się aktualny skład Żywiołaka. Stanowi go grający niezmiennie m.in na lirze korbowej i fideli renesansowej Robert Jaworski, wokalistka, szałamaistka i flecistka Wiktoria Kwiatkowska oraz gitarzysta basowy i lutnista Kamil Strzyżewski. Ta trójka odpowiedzialna jest finalnie za kształt artystyczny zespołu, który w grudniu 2022 roku oddaje do rąk słuchaczy, poprzedzony m.in utworem „Sol Invictus”, kolejny album zatytułowany „Dekonstrukcja historyczna I”. Tak jak na poprzednich płytach, zespół sięga w nim do przedchrześcijańskich symbolik oraz mało znanych pokładów polskich tradycji. Na podstawie jeszcze funkcjonujących w folklorze dawnych pieśni świątecznych, zespół podejmuje się trudnego zadania, próby rekonstrukcji istniejących już tylko szczątkowo dawnych mitów słowiańskich.

20.03.2024 r. (środa), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy na promocję najnowszej książki dr. Pawła Grzesika pt. „Kielce w obiektywie Jana Ziembińskiego. Społeczny portret miasta u progu niepodległości”. Książka przedstawia postać i zdjęcia Jana Ziembińskiego, dokumentujące głównie Kielce w czasie I wojny światowej. Fotograf portretował pejzaż miejski i ludzi z nim związanych oraz wydarzenia masowe, jak demonstracje lub ćwiczenia gimnastyczne – uwieczniając je serią zdjęć, które stanowią pierwsze w historii Kielc tego typu reportaże. Blisko 140 kieleckich pocztówek, wykonanych z fotografii Ziembińskiego, ukazanych zostało na tle społecznego oblicza miasta tamtej doby – w zakresie związanym z realiami okupacji, działalnością organizacji pomocowych, demonstracjami i obchodami rocznicowymi oraz pracą samorządu.

Paweł Grzesik – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się historią społeczną i kulturą pierwszej połowy XX wieku.

 

23-24.03.2024 r. (sobota i niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp:
80 zł (karnet na 2 dni, w sprzedaży do 17.03.2024 r.)
50 zł (bilet na 1 dzień, w sprzedaży od 18.03.2024 r.)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

23.03.2024 r. (sobota), godz. 17:00

  • Jacek Namysłowski Quintet – Kalatówki '22
    Skład: Jacek Namysłowski, Mary Rumi, Patryk Dobosz, Tomasz Sołtys, Michał Rutkowski

24.03.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

  • Marek & Jacek Crazy Rhythm Quartet
    Skład: Marek Piątek (gitara), Jacek Serczyk (gitara), Kuba Mietła (accc) i Piotr Górka (kontrabas)
  • Andrzej Jagodziński Trio w programie „Chopin, Bach, Komeda, Jagodziński”
    Skład: Andrzej Jagodziński (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław Bartkowski (perkusja)

Prowadzenie red. Leszek Ślusarski.

Jacek Namysłowski Quintet

 

Marek & Jacek Crazy Rhythm Quartet

 

Andrzej Jagodziński Trio

07.04.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Guitar Mark (Marek Wojtowicz) to wykonawca bluesa, który występował z wielkimi bluesmanami z USA: Bobem Corritore (najlepszy harmonijkarz USA 2012), Johnny Drummerem (artystą, który grał ze sławną chicagowską grupą The Aces), Harmonica Hindsem (którego mentorem był sam Sonny Terry), Russ Greenem (który terminował u harmonijkarza Sugar Blue), Eddie Taylorem Jr (synem słynnego chicagowskiego bluesmana Eddie Taylora Sr), Billy Branchem (harmonijkarzem potrójnie nominowanym do nagrody Grammy), Keithem Dunnem, Shrimp City Slimem, Jimmy Burnsem (bratem Eddie Burnsa).

Guitar Mark jest wysoko ceniony i znany w chicagowskim środowisku bluesa. Artysta gra w stylach delta blues, chicago blues, louisiana blues, texas blues, w trzech strojach gitarowych (standard, open d, open g). Jest Prezesem Son House Gospel Blues Society, autorem festiwalu Motywy Bluesa. Jest artystą niezależnym, nawiązuje stylistycznie do najstarszej tradycji amerykańskiego bluesa wywodzącej się z gospel. „Źródłem całego bluesa jest gospel”– mówi Leroi Jones (czarnoskóry badacz idiomu bluesowego). Na tym przesłaniu artysta buduje swoją tożsamość muzyczną. Marek opowiada podczas koncertów o wartościach gospel, przez które patrzy na kulturę i bluesa, którego coraz więcej w naszej rzeczywistości. W ten sposób działalność Guitar Marka odnosi się do realnego i prawdziwego życia, jego muzyka niesie wartości, rozwiązanie kłopotów codzienności. Gospelblues to jest wyzwanie na dzisiaj!

Johnny Drummer (USA)
Guitar Mark jest gitarzystą z Polski, ma ton i brzmienie gitary jak starzy gitarzyści bluesa, których słuchałem, kiedy byłem dzieckiem w Delcie Mississippi. Wielu gra dobrze, ale Marka brzmienie jest naprawdę autentyczne. Musiał spędzić trochę czasu, żeby zdobyć to brzmienie, wiem bo urodziłem się w Delcie Mississippi, w Alligator.

Jimmy Burns (USA)
Nie przestawaj tego robić. Bardzo lubię sposób w jaki grasz bluesa.Jimmy Burns (USA)

Bob Corritore (USA)
To zaszczyt z Tobą robić muzykę.

 

08.04.2024 r. (poniedziałek), godz. 17:30

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Gry fabularne (RPG) to wyjątkowe doświadczenie, podczas którego wcielacie się w jednego z bohaterów i wspólnie z pozostałymi graczami tworzycie niepowtarzalną opowieść. Możecie być odważnymi wojownikami, sprytnymi łotrzykami, tajemniczymi magami lub kimkolwiek jeszcze zechcecie...

Zapraszamy serdecznie do Pałacyku na spotkanie z grami RPG, gdzie będziecie mieć okazję przeżyć niesamowitą przygodę, odkrywać tajemnice i pokonywać przeciwności losu. Czekają Was niezapomniane chwile w świecie pełnym magii, bohaterstwa i niebezpiecznych wyzwań.

Podczas spotkania będzie można zapoznać się m.in. z grą Fomor oraz porozmawiać z jej autorem - Maciejem Hetmańczykiem, pracownikiem Domu Środowisk Twórczych. (Od 5 kwietnia rusza zbiórka na grę, szczegóły: https://wspieram.to/fomor).

 

Etykiety:

11.04.2024 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Gruzji

17 lat w Gruzji, 10 lat istnienia portalu PolakoGruzin, pierwsza książka o Gruzji. Nadszedł czas na podsumowania i najlepsze opowieści i anegdoty. Opowiem Wam o tym, co się w tym czasie wydarzyło!

Kolejna książka o Gruzji? Wiem, powstało ich już na pęczki. „PolakoGruzin” to jednak Gruzja opowiedziana moim głosem – publikacja, którą tworzyłem przez lata życia w tym kraju i poznawania go od podszewki. Znajdziesz w niej doświadczenia gruzińskiej codzienności, historii, kultury, o których nie powie Ci nikt inny. Moje najlepsze reportaże i artykuły o Gruzji (dostępne on-line) napisałem od początku, a klamrą kompozycyjną książki są opowieści naszych gruzińsko-polskich rodzin. 100 lat historii Gruzji (i nie tylko) w pigułce.

Spotkanie będzie miało formułę stand-up show, audio-wizualnego slajdowiska, wypełnionego barwnymi opowieściami i anegdotami, podszytymi kaukaskim absurdalnym humorem i zadziornym przesłaniem.

Krzysztof Nodar Ciemnołoński – podróżnik o gruzińskich korzeniach, autor ponad 200 artykułów i reportaży o Gruzji (oraz o Armenii, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Uzbekistanie) i ponad 60 filmów podróżniczych na YouTube. Pilot i organizator wycieczek, właściciel biura podróży Tamada Tour oraz marki wina Nodaris Marani. Prezes fundacji Tamada, która pomaga potrzebującym Gruzinom i Polonii w Gruzji. Autor książek poetyckich oraz zbioru reportaży o Gruzji. Od 2007 roku dzielił życie między Polskę a Gruzję, od 2014 roku mieszka na stałe w Tbilisi.

 

12.04.2024 r. (piątek), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Tomasz Kozłowski – profesor tytularny nauk technicznych, geotechnik i specjalista od kalorymetrii skaningowej. Jego prace doczekały się ponad 600 cytowań. Pełnił funkcję prorektora Politechniki Świętokrzyskiej, aktualnie dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska, Geodezji I Energetyki Odnawialnej. Zajmuje się również popularyzacją nauki – jego wykłady na YouTube mają kilkanaście tysięcy wyświetleń.

Od czasów studenckich uprawia równolegle poezję i muzykę, a około 10 lat temu stał się śpiewającym songwriterem. Pisane przez niego teksty dotykają tradycyjnych tematów przemijania, pamięci i czasu, jednak cechuje je świeżość obrazowania i oryginalna metaforyka. Na koncertach prezentuje prawie wyłącznie własne autorskie piosenki z towarzyszeniem gitary, harmonijki bluesowej i nagranych w domowym studio dodatkowych podkładów. Na gitarze wypracował własną odmianę stylu fingerpicking. Od pewnego czasu towarzyszą mu śpiewające młode „wizytantki”, grające na ukulele, gitarze i perkusji. Koncerty Tomasza Kozłowskiego cechuje doskonały kontakt z publicznością. Koncert w Pałacyku Zielińskiego będzie stanowił okazję do prezentacji m.in. utworów z wydanej dwa lata temu płyty „Piosenki na zawsze” oraz tomu utworów zebranych pt. „Sferostożek. Wiersze i piosenki", który ukazał się na początku bieżącego roku.

 

14.04.2024 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

KNEDLOVE to duet muzyczno-życiowy (niekoniecznie w tej kolejności). Czerpią z wielu źródeł: z soulu, folku, jazzu, bluesa, ale tak naprawdę po prostu grają siebie. Każdy koncert Elizy i Kacpra to wyjątkowa przygoda pełna muzycznych uniesień i absurdalnego poczucia humoru. Ich piosenki to opowieści, w których niezwykle łatwo się zatracić.

Zespół działa prężnie od 2021 roku i ma na koncie debiutancką płytę oraz występy na festiwalach zarówno w Polsce jak i za granicą, min. Suwałki Blues Festival, Valašský špalíček w Czechach czy Planet Laugarvatn na Islandii.

Teraz przygotowują się do premiery swojej drugiego albumu pt. „Triumf sztuki nad rozumem”, którą nagrali z dużo większym rozmachem. Do współpracy zaprosili piątkę wspaniałych muzyków, którzy sprawili, że ich muzyka wybrzmi na nowym krążku z pełną mocą.

Koncert organizowany jest w ramach projektu Warsztaty W Rytmie Słów realizowanego przez FIRE – Fundacja Integracja Rozwój Edukacja. Mecenasem cyklu koncertów jest CreoConcept.

 

16.04.2024 r. (wtorek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 12.04.2024 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Zapraszamy na kolejny "Podwieczorek z Gwiazdą". Tym razem gościem Pałacyku Zielińskiego będzie jedna z najbardziej lubianych polskich aktorek – Hanna Śleszyńska.

Hanna Śleszyńska to artystka uniwersalna – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Jest obdarzona wielką siłą głosu i wspaniałym aktorskim talentem. Swobodnie czuje się zarówno w rolach dramatycznych, komediowych jak i musicalowych. Jej aktorska specjalność to przede wszystkim spektakle muzyczno-kabaretowe.

Przez długie lata była gwiazdą „Kabaretu Olgi Lipińskiej” i filarem „Gali Piosenki Biesiadnej” Zbigniewa Górnego. Wraz z Piotrem Gąsowskim, Robertem Rozmusem i Wojciechem Kaletą tworzy formację kabaretowo-estradową „Tercet czyli Kwartet”.

Zagrała w wielu filmach fabularnych i serialach telewizyjnych. Z tych ostatnich największą popularność przyniosły jej role: gosposi Jadzi w „Rodzinie zastępczej”, siostry Eugenii Basen w „Daleko od noszy” i pani Irenki w „O mnie się nie martw”.

Systematycznie występuje w kilku warszawskich teatrach i jeździ po Polsce z recitalami wokalnymi.

O tym wszystkim opowie w rozmowie z red. Leszkiem Bonarem wplatając w rozmowę najpopularniejsze piosenki ze swojego repertuaru.

Partnerem wydarzenia jest firma: BECHER DEWELOPER, której serdecznie dziękujemy za wsparcie tego projektu.

 

21.04.2024 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 80 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej: P. Bukartyk G. Łobaszewska

Napisać piosenkę próbowałem setki razy. Bywało różnie, ale jeżeli po wszystkich tych próbach zapamiętałeś choćby jedną, to uważam, że było warto.

Piotr Bukartyk to w świecie polskiej piosenki postać absolutnie wyjątkowa. Znakomity autor i kompozytor wykonywanych przez siebie piosenek, od lat wymyka się prostym klasyfikacjom, z upodobaniem mieszając muzyczne style. Przyrządzony w ten sposób koktajl przyprawia monologami – pikantnymi, ale nieprzekraczającymi granic dobrego smaku. Przyjdźcie spróbować!

Jedyny felietonista w piosence od czasów Wojciecha Młynarskiego! Czekamy z ekscytacją na nowe rymy, piosenki i Piotra Bukartyka. Pisze do rymu i układa do niego melodie, a potem to śpiewa. Od szesnastu lat współpracuje z Wojciechem Mannem, który jest jego pierwszym recenzentem. Występuje w duecie z Krzysztofem Kawałko (gitara) lub z zespołem Ajagore. Ma też swój Fanklub.

To oczywiste, że uwielbia się chwalić i mógłby tu godzinami rozprawiać o swoich wiekopomnych osiągnięciach, ale ponieważ pisząc to patrzy sobie na ręce, doda tylko, że żadna z ponad sześciuset napisanych piosenek nie przyniosła mu jak dotąd większych pieniędzy, a poza tym jest łysy i – jak twierdzi żona – mógłby trochę schudnąć.

My zaś zaślepieni talentem Piotra Bukartyka tych drobiazgów nie widzimy, czekamy na wolnego człowieka, mistrza słowa i rymu!

 

25.04.2024 r. (czwartek), godz. 17:00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

W wystawie biorą udział uczennice kieleckiego PLASTYKA:

Oliwia Błazińska – ucz. kl 4a, specjalizacja ceramika artystyczna, rysunek i malarstwo pod kierunkiem Iwony Stachury.

Sylwia Tomczyk – ucz. kl 4b, specjalizacja tradycyjne techniki malarskie i pozłotnicze, rysunek i malarstwo pod kierunkiem Magdaleny Kubackiej.

Julia Szejpało – ucz. kl 4b, specjalizacja tradycyjne techniki malarskie i pozłotnicze, rysunek i malarstwo pod kierunkiem Magdaleny Kubackiej.

Maja Rostocka – ucz. kl 4b, specjalizacja techniki rzeźbiarskie, rysunek i malarstwo pod kierunkiem Magdaleny Kubackiej, techniki rzeźbiarskie pod kierunkiem Pawła Witkowskiego.

Julia Stępień – ucz. kl 4b, specjalizacja techniki druku artystycznego, rysunek i malarstwo pod kierunkiem Magdaleny Kubackiej, techniki rzeźbiarskie pod kierunkiem Pawła Witkowskiego.

 

Uczennice brały udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym z rysunku, malarstwa i rzeźby. Konkurs adresowany był do uczniów klas czwartych liceów sztuk plastycznych.

 

25.04.2024 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Egipcie

Zapraszamy do Egiptu, o którym Herodot mawiał, że „jest darem Nilu”. Obszary pustynne zajmują 95% powierzchni kraju, ale egipska Sahara nie jest monotonna. Kredowe formacje skalne Parku Narodowego Białej Pustyni, powstałe na skutek działania wiatru i erozji, wyglądają jak dzieła sztuki. W tym miejscu wyobraźnia sugeruje rozmaite skojarzenia. W świetle księżyca stają się nawet podobne do gór lodowych. Koloryt Czarnej Pustyni pochodzi od dawnej aktywności wulkanów, rozsiane bazalty sprawiają, że krajobraz jest mroczny. Wrażenie potęguje skala tych miejsc.

Oazy Pustyni Zachodniej są położone w depresjach, każda posiada własną historię, atmosferę i relaksujący klimat. Tutejsze zabytki i nieustające prace badawcze dostarczają nadal istotnych dowodów znaczenia oaz w historii Egiptu. Odwiedzimy oazę Siwa z turkusowymi basenami solnymi, która znajduje się tylko 40 km od granicy z Libią. W oazie Baharija posłuchamy historii odkrycia złotych mumii. W pierwszym dniu ramadanu z oazy Dachla dotrzemy do oazy Charga, tutaj spróbujemy miejscowego napoju, który pije się przed posiłkiem przerywającym post tuż po zachodzie słońca. Dalsza trasa doprowadzi nas do Luksoru, skąd dotrzemy do tajemniczego Abydos. Na zachodnim brzegu Nilu wejdziemy do grobowców dostojników, będziemy gośćmi w domu ostatnich mieszkańców wioski Old Gurna. Nasze spotkanie zaczniemy i zakończymy w Kairze przyozdobionym ramadanowymi fanusami.

 

27.04.2024 r. (sobota), godz. 17:00

Galeria Oranżeria / Ogród

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy na kolejną edycję warsztatów śpiewu tradycyjnego dla kobiet z różnych części świata, mieszkających aktualnie w Kielcach, bądź będących tu tylko na chwilę Podczas spotkania będziemy śpiewać naturalnym głosem pieśni polskie oraz ukraińskie oraz te pochodzące z innych stron świata, jeśli wśród uczestników znajdzie się osoba chętna do tego, by podzielić się „swoją pieśnią” z innymi. Tym razem będziemy śpiewać polskie i ukraińskie pieśni wiosenne.

Warsztaty poprowadzi Joanna Kwiecień, przy wsparciu koleżanek z Orki na Ugorze (część polska) i Ludmiła Yurchenko.

Na warsztaty zapraszamy kobiety wraz dziećmi gdyż równolegle do warsztatów śpiewu, odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci, które poprowadzi Agnieszka Kucharska.

Organizatorzy spotkania: Pałacyk Zielińskiego – Dom Środowisk Twórczych w Kielcach, Galeria Sztuki Współczesnej ORANŻERIA oraz Fundacja „Piękno Tworzenia”.

 

Пісні народів

27 квітня 2024 р. о 17 ..

Запрошуємо вас на наступний випуск майстерень традиційного співу для жінок з різних куточків світу, які зараз живуть у Кельце або знаходяться тут лише на деякий час. Під час зустрічі ми будемо співати природним голосом польські та українські пісні та пісень з інших куточків світу, якщо серед учасників знайдеться людина, яка бажає поділитися «своєю піснею» з іншими.

Цього разу співатимемо польські та українські веснянки.

Воркшоп вестиме Йоанна Квітень за підтримки своїх колег з Orka na Ugóra (польська частина) та Людмили Юрченко. Запрошуємо на майстер-класи жінок і дітей, тому що паралельно з майстер-класами співу відбуватимуться творчі майстер-класи для дітей, які веде Агнешка Кухарська

Організатор зустрічі: палац Т. Зелінського, Галерея сучасного мистецтва ORANŻERIA та Фонд «Краса творіння».

 

Etykiety:

28.04.2024 r. (niedziela), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 25.04.2024 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Trio Balkan Strings to najsłynniejsze serbskie trio gitarowe w składzie: Zoran Starcevic, Nikola Starcevic oraz Zeljko Starcevic od ponad dwudziestu lat wykonuje w niekonwencjonalny, wirtuozerski sposób muzykę etniczną, jazzową, klasyczną. Klimaty, w jakich się poruszają, to fuzja bałkańskiej muzyki wywodzącej się z rejonów Serbii, Macedonii, Rumunii, Mołdawii, Węgier i Grecji. Na skutek zderzenia tych kultur, otrzymana mieszanka jest zwana bałkańskim swingiem. Znakiem rozpoznawczym Trio jest gra sześciu dłoni na jednej gitarze.

Zespół wielokrotnie występował na festiwalach jazzowych i grał koncerty w takich krajach jak: USA, Kanada, Włochy, Węgry, Turcja, Mołdawia, Słowacja, Czechy, Finlandia, Austria, Szwajcaria, Niemcy, Belgia, Holandia i wiele innych. Jeśli zatem lubisz jazz, muzykę gitarową oraz niezmiernie energetyczne show, zapraszamy na muzyczną wycieczkę na Bałkany.

 

05.05.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zapraszamy Was na Otwarcie Sezonu Letniego w Pałacyku Zielińskiego . Na Scenie Letnie  jako pierwszy w sezonie 2024 pojawi się zespół Boba Jazz Band.

Boba Jazz Band jest jednym z najpopularniejszych zespołów jazzu tradycyjnego w Polsce. Grupa zawiązała się w 1990 roku w Krakowie z inicjatywy pianisty Jana Boby oraz grającego na banjo i gitarze Marka Rosnera. Zespół wykonuje szeroki repertuar, od jazzu nowoorleańskiego i standardów epoki swingu po muzykę rozrywkową, taneczną, latynoską, czy przeboje kina (m.in. tematy Henryka Warsa).

W 1986 r. Jan Boba otrzymał dyplom z rąk prezydenta Ronalda Reagana za krzewienie kultury amerykańskiej. BJB wystąpił na wielu festiwalach w kraju, Europie i Stanach Zjednoczonych. W 2005 grał na Sacramento Jazz Jubilee przed wielotysięczną publicznością a po koncercie zespół wziął udział w specjalnym spotkaniu zorganizowanym przez Gubernatora Stanu Kalifornia Arnolda Schwarzeneggera.

BJB występował u boku największych gwiazd jazzu tradycyjnego: Chrisa Barbera, Ackera Bilka i Monty Sunshine`a (z którym zarejestrował wspólną płytę) oraz z legendarną formacją Glenn Miller Orchestra. Zespół brzmi stylowo i klarownie dzięki wysokim umiejętnościom jego członków i doskonałym aranżacjom.

Skład: Skład: Jan Boba (leader, p.), Władysław Grochot (tp., voc.), Przemysław Walczak (cl., as.), Janusz Nowak (tb., voc.), Jan Nowak (b.), Aleksander Nowak (dr.).

 

Etykiety: ,

10.05.2024 r. (piątek), godz. 20:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 25 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Chodzą głosy, że muzyka Trance Ceremony uwalnia od trosk i podnosi na duchu i z krzeseł... Kinior i Saren tworzą duet nietypowy – połączenie dwojga nieszablonowych artystów, wywodzących się z różnych obszarów muzycznych, ale o wielu wspólnych mianownikach. Ich repertuar oscyluje wokół szeroko pojętej transowości muzyki świata i aspektu jazzowego. Instrumentarium również nietypowe, bo połączenie brzmień saksofonu, fletu basowego, bębnów afrykańskich, steel drumu, marimby/MalletStation, elektroniki, głosów i poezji. Całość spięta terminem Trance Ceremony – ze względu na inspirację transowością muzyki świata, jak i ich ceremonialnym podejściem do pracy z dźwiękiem.

Kinior – legenda sceny alternatywnej i jazzowej, obecny na polskich scenach od ponad 50 lat, zarówno solowo, jak i w formacjach takich jak Young Power, Izrael, współpracując także z Twinkle Brothers, zespołem Trebunie Tutki, Marią Pomianowską, Teatrem Witkacego, Kliniką Lalek – tym razem w zestawieniu z wyedukowaną marimbistką kochającą jazz hip hop i muzykę elektro – Saren. W programie usłyszymy absolutnie autorskie numery składające się na album Trance Ceremony inspirowany muzyką świata i jej transowością, przy czym wiodącym elementem tego zjawiska koncertowego jest czysta wolność przekazu.

Grzegorz Werner: „Dwójka wytrawnych muzyków. Młoda i Dość Dojrzały. Konfrontacja generacji jak nic. Międzypokoleniowa petarda”.

 

Etykiety: ,

12.05.2024 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystce

Natalia Kwiatkowska to dziewczyna z Bieszczad, wielokrotnie uznana za najlepszą wokalistkę bluesową w latach 2015, 2016, 2018 oraz 2019 według czytelników kwartalnika „Twój Blues”. Na co dzień śpiewa w zespole Cheap Tobacco, z którym w 2019 roku była nominowana do Fryderyków za album Szum. Na swoim koncie ma ponad 600 zagranych koncertów zarówno w kraju, jak i za granicą. Artystka wykorzystuje swą charyzmę i kobiecość, komponuje utwory opowiadające o jej osobistych przeżyciach i emocjach, co tworzy w trakcie koncertu niezwykle subtelną aurę oraz sprzyja odbiorcom w odkrywaniu ich własnych skrytych uczuć.

Koncert organizowany jest w ramach projektu Warsztaty W Rytmie Słów realizowanego przez FIRE – Fundacja Integracja Rozwój Edukacja. Mecenasem cyklu koncertów jest CreoConcept.

 

Etykiety: ,

14.05.2024 r. (wtorek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o prof. M. Matczaku

Klub Inteligencji Katolickiej i Dom Środowisk Twórczych Pałacyk Tomasza Zielińskiego w Kielcach zapraszają we wtorek, 14 maja godz. 18:00 na spotkanie z prof. Marcinem Matczakiem „Czy kończy się świat jaki znamy?”. Podczas spotkania będzie też możliwość nabycia książki „Kraj, w którym umrę”. Spotkanie poprowadzi Juliusz Braun.

Marcin Matczak (ur. 1976) – profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauk prawnych, wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Filozof prawa, radca prawny specjalizujący się w prawie administracyjnym i konstytucyjnym. Specjalista w zakresie prawa publicznego, interpretacji prawniczej i sądowego stosowania prawa. Członek Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego oraz Rady Programowej Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego. Stale współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, prowadzi popularny kanał na YT (Profesor Matczak). Autor wielu książek, m.in. „Tajne państwo z kartonu. Rozważania o Polsce, bezprawiu i niesprawiedliwości”, „Summa iniuria. O błędzie formalizmu w stosowaniu prawa”, a także bestsellera „Jak wychować rapera. Bezradnik” Jego publikacje budzą często gorące spory.

W najnowszej książce, „Kraj w którym umrę”, szuka odpowiedzi na pytania: Czy nieuchronnie staczamy się w skrajności? Jakie są konsekwencje tego, że uśmierciliśmy Boga? Dlaczego emocje wyparły racjonalne myślenie i jak bardzo jest to niebezpieczne? Próbuje zrozumieć, jak zmienia się Polska pod wpływem przenikającej nasze życie publiczne propagandy nienawiści. Wyjaśnia, że szaleństwo polaryzacji i dążenie do wzajemnego unicestwienia nikomu nie przyniosą korzyści. Obnaża techniki, którymi posługują się populiści – zarówno prawicowi, jak i lewicowi – demaskuje ich działania, markujące tworzenie lepszej przyszłości, a w istocie prowadzące do destrukcji.

 

Etykiety:

16.05.2024 r. (czwartek), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej

Zapraszamy studentów (i nie tylko) na koncert finałowy tegorocznych MAJONEZALII, czyli juwenilii kieleckich żaków. Już 16 maja w ogrodzie Pałacyk Zielińskiego wystąpią: Oscar Cyms i Baranovski. Bilety do nabycia w wyłacznie online. Kasa Pałacyku nie prowadzi ich sprzedaży.

 

Etykiety: ,

18.05.2024 r. (sobota), godz. 16:00-24:00

Muzeum Hammonda / Galeria Dom Praczki

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

W ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów Dom Środowisk Twórczych Pałacyk Zielińskiego zaprasza na Noc Muzeów.

W sobotę 18 maja 2024 r. w godz. 16:00 – 24:00 zapraszamy do:

  • Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum „Domu Praczki”
    Na dziedzińcu galerii zapłoną pochodnie, a we wnętrzach będzie można posłuchać opowieści i zwiedzić wystawę Mariusza Mikołajka "Najważniejsze jest światło". Chętni będą także mogli wylosować dla siebie odpowiednie sentencje, ale w Praczce zamiast ciasteczka z wróżbą będzie pranie z wróżbą, a sentencje będą w małym modelu pralki.
  • Muzeum Hammonda, które 18 maja, podczas Europejskiej Nocy Muzeów będzie obchodzić swoje 3 urodziny.
    Na ten dzień zaplanowane są liczne darmowe atrakcje. Oprócz zwiedzania ekspozycji urodzinową atmosferę uświetni prelekcja, o godz. 17:00, "Złota Era organów Hammonda w muzyce rockowej" poprowadzona przez Jerzego Skarżyńskiego. Pierwsza część wykładu będzie pogadanką historyczną, zaś druga część będzie muzyczną analizą fenomenu organów Hammonda na podstawie najistotniejszych utworów muzyki rockowej.

Zapraszamy serdecznie! Wstęp wolny!

 

19.05.2024 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł (do 12.05.2024 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zespół EKT Gdynia powstał w 1986 roku. Początkowo związany z nurtem piosenki turystycznej występował i zdobywał nagrody na festiwalach piosenki turystycznej i studenckiej. Twórczość zespołu to piosenki turystyczne, ballady, piosenki o tematyce piwnej i oczywiście piosenki żeglarskie. Te ostatnie dominują w twórczości zespołu, który z powodzeniem występuje na scenach największych i najlepszych festiwali szantowych.

Skład: Jan Wydra (gitara, śpiew, lider zespołu), Jacek Fimiak (instr. perkusyjne, śpiew), Krzysztof Kowalewski (gitara elektryczna), Marcin Ritter „Ritus” (gitara basowa).

 

24.05.2024 r. (piątek), godz. 19:00

Sala koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Wieczorem 24 maja na dużym ekranie w Pałacyku Zielińskiego będziecie świadkami przedpremierowego pokazu filmu z koncertu zespołu Wołosatki, który odbył się 24 września 2023 r. roku w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Film ten będzie częścią wydawnictwa, które Wołosatki przygotowują z okazji 50-lecia swojej działalności.

Cały pokaz, tak jak koncert, będzie trwał ok. 2 godzin. Zobaczymy i wysłuchamy 28 piosenek. Będzie to także premiera dla członków zespołu – w Pałacyku Zielińskiego zobaczą go po raz pierwszy w całości. Prezentacja jest pokazem otwartym z wolnym wstępem dla wszystkich chętnych.

Wołosatki oraz kielczanie, którzy przybędą na to wydarzeniem, będą też świadkami (o godz. 19:19) uruchomienia nowej, nowoczesnej strony internetowej zespołu – strony niesamowicie bogatej w aktualne i historyczne materiały zespołu. Skonstruował ją wielki krakowski fan Wołosatek – pan Andrzej Mysiak.

 

26.05.2024 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Pałacyk Zielińskiego znajduje się zaledwie 350 m od ulicy Sienkiewicza, więc śmiało włączamy się w akcję „Budzenie Sienkiewki 2024 ...w iście królewskim stylu”. Zapraszamy na niesamowite The Beatles Show w wykonaniu zespołu The Beatlmen, czyli utalentowanych i doświadczonych muzyków, którzy do złudzenia przypominają słynną czwórkę z Liverpoolu. Garnitury szyte na miarę przez angielskich krawców, oryginalne beatlesowskie gitary i olbrzymia charyzma to znaki rozpoznawcze zespołu. Przeniesiemy się w lata '60 XX w. i usłyszymy hity jak: Get Back, Help, Hey Jude, She Loves you, Yesterday, Let it be, All you need id's love i wiele innych zagranych i zaśpiewanych na żywo.

Skład: Grzegorz Markocki jako John Lennon, Marcin Wojtowicz jako Ringo Starr, Paweł Jaworski jako George Harrison, Przemek Mańczuk jako Paul McCartney.

 

Etykiety: , ,

02.06.2024 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Pałacyk Zielińskiego znajduje się zaledwie 350 m od ulicy Sienkiewicza, więc śmiało włączamy się w akcję „Budzenie Sienkiewki 2024 ...w iście królewskim stylu”. Do Kielc z Wielkiej Brytanii przyleci James Harries! Jeśli o nim nie słyszeliście, wiedzcie, że to nie nowa postać na muzycznej scenie. Ma na koncie dziewięć albumów, świetne recenzje w branżowej prasie i koncerty na całym świecie (grał m. in. w Izraelu, Chinach, Niemczech, Wietnamie, Holandii i na Słowacji).

Krytycy porównują jego twórczość do takich artystów jak Ryan Adams, Damien Rice i Jeff Buckley. Jego muzyka to wypadkowa folku, alt country i bluesa. Utwory Jamesa gościły w szesnastu międzynarodowych filmach (także polskich). Artysta w Polsce będzie promował swój nowy album „Hiraeth”, który firmuje świetny singiel „Diamond girl”.

 

03.06.2024 r. (poniedziałek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o: Piotr Metz  The Beatles

Zapraszamy na niesamowite spotkanie ze znanym dziennikarzem muzycznym „beatlesologiem” Piotrem Metzem pt. „Pocztówka od Lennona 50 lat później, czyli jak spotkałem wszystkich czterech Beatlesów”.

Piotr Metz podczas spotkania zaprezentuje wiele dotąd niepublikowanych lub nieznanych szerszej publiczności treści dotyczących zespołu The Beatles. W sposób niezwykle barwny będzie opowiadał o słynnej czwórce z Liverpoolu i o swoich kontaktach z muzykami. Opowieść będą się toczyć wokół tematów:

  • Michael Lindsay-Hogg w Polsce i historia filmu Let It Be
  • Jak opiekowałem się Yoko Ono w Polsce w 1986
  • Praca przy koncercie McCartney'a w Polsce w 2013 roku
  • Our World i All You Need Is Love
  • Sławny koncert na dachu
  • Polskie ślady Beatlesów i beatlesowskie polonika

 

Etykiety:

06.06.2024 r. (czwartek), godz. 17:00

Galeria Oranżeria / Ogród

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy na kolejną edycję warsztatów śpiewu tradycyjnego dla kobiet z różnych części świata, mieszkających aktualnie w Kielcach, bądź będących tu tylko na chwilę Podczas spotkania będziemy śpiewać naturalnym głosem pieśni sobótkowe. Warsztaty poprowadzi Joanna Kwiecień, przy wsparciu Ludmiły Yurchenko.

Organizatorzy spotkania: Pałacyk Zielińskiego – Dom Środowisk Twórczych w Kielcach, Galeria Sztuki Współczesnej ORANŻERIA oraz Fundacja „Piękno Tworzenia”.

 

Etykiety:

06.06.2024 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińkiego – sala koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

FIRE – Fundacja Integracja Rozwój Edukacja oraz Dom Środowisk Twórczych w Kielcach zapraszają na spotkanie na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku. Celem spotkania jest uświadomienie obywatelom znaczenia ich głosu w tych wyborach poprzez wyjaśnienie roli Parlamentu Europejskiego i funkcjonowania UE.

Wydarzenie będzie składać się z kilku części:

  • Prezentacja sposobów funkcjonowania instytucji legislacyjnych UE.
  • Informacja o wyborach europejskich, które odbędą się 9 czerwca 2024 roku.
  • Symulacja debat w Parlamencie Europejskim.
  • Występ muzyczny.

Spotkanie (w języku angielskim, tłumaczone na język polski) poprowadzi Hugo Titeca z Francji.

 

Etykiety:

07.06.2024 r. (piątek), godz. 18:30

Galeria Oranżeria

Wstęp: 169 zł i 199 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o wydarzeniu

Akademia Sztuki Przyjemności zaprasza na barwne dionizje z nielimitowanym winem, smacznymi przekąskami oraz pędzlem w dłoni. WINOMALOWANIE, czyli malowanie przy winie, osobliwe i ekscytujące wydarzenie dla każdego. Mile widziani są zarówno artyści amatorzy, amanci sztuki jak również poszukiwacze mile spędzanego czasu. W parach, w gronie przyjaciół lub samemu, zarówno babskie wieczorki i męskie wyjścia, przy okazji urodzin, imienin czy też innej ważnej daty, a także z okazji bez okazji. Będzie winabranie, pędzlemachanie, obrazupowstanie, winogronomusic&fun!

 

Etykiety:

08.06.2024 r. (sobota), godz. 19:30

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Jarosław Jończyk urodził się w Kielcach. Ukończył Wydział Architektury Krajobrazu na warszawskim SGGW. Jest absolwentem studiów podyplomowych na łódzkiej ASP kierunek Malarstwo i Grafika. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się malarstwem, rysunkiem, projektowaniem i wzornictwem. Mieszka i pracuje w Warszawie. Kocha podróże, dzięki którym poznaje świat. Odwiedzane miejsca są stałą inspiracją i weną dla nowych pomysłów. Kocha żeglarstwo i muzykę. W sztuce lubi prowokacje i kontrasty, jednak w swoich działaniach artystycznych często skrywa liryzm.

 

09.06.2024 r. (niedziela), godz. 20:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Projekt Volodia wyrósł na fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego unikalnego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości W. Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Wokalista zaprosił do projektu muzyków grających na co dzień jazz, rock, flamenco, blues. Pozwoliło to na stworzenie niepowtarzalnego, urozmaiconego (w formie przystępnej również dla młodych odbiorców) materiału muzycznego, a raczej całego spektaklu, jakim niewątpliwe jest koncert grupy Projekt Volodia. Wyszły zaskakujące aranże z gitarą elektryczną, banjo, ukulele, basem, perkusją , akordeonem i niepowtarzalnym instrumentem butelkowym stworzonym przez samych muzyków – vinofonem. Nowoczesne aranżacje kultowych utworów legendarnego barda Włodzimierza Wysockiego odświeżone przez Projekt Volodia nadają nowy wyraz we współczesnym świecie.

Uniwersalność muzyki zespołu pozwala zgromadzić na swoich koncertach publiczność w każdym wieku, od nastolatków do fanów Wysockiego pamiętających jego występy „na żywo”. Dzięki temu Projekt Volodia z powodzeniem występuje zarówno na dużych scenach w salach widowiskowych, filharmoniach i amfiteatrach, jak również w kameralnych, młodzieżowych klubach muzycznych.

Skład: Janusz Kasprowicz (wokal, gitara basowa), Bogdan Bińczak (akordeon, vinofon, instr. perkusyjne), Robert Gawron (gitara akustyczna, banjo, ukulele), Marcin Kotlarski (gitara elektryczna), Tomasz Burzyński (perkusja).

 

Etykiety: ,

14.06.2024 r. (piątek), godz. 17:00

Sala koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dom Środowisk Twórczych i Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach zapraszają na koncert „WieloGłosy”, podczas którego zaprezentują się zespoły wokalne z MDK, prowadzone w Studiu Piosenki „Sami” przez Przemysława Sękowskiego i Samuelę Modzelewską:

  • Kwartet What`s Up
  • Kwartet SAMI
  • Tercet MADAM
  • Kwintet My 5
  • Kwartet Laajk

Zespoły, które wystąpią na scenie Sali Koncertowej Pałacyku, to wielokrotni laureaci i zdobywcy wielu nagród na konkursach wokalnych ogólnopolskich i międzynarodowych. Ich repertuar to głównie wielkie hity zarówno światowej jak i polskiej muzyki rozrywkowej w aranżacjach partii wokalnych i harmonii opracowanej przez Przemysława Sękowskiego.

W programie koncertu usłyszymy m.in. takie przeboje jak: „Zacznij od Bacha”,”Georgy Porgy”,”Footloose”,”Blame it on a Boogie”,”Opowiadaj mi tak”,”How will I know” i wiele innych.

Zapraszamy serdecznie. Wstęp na koncert jest wolny.

 

16.06.2024 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zapraszamy na niesamowity Koncert/Medytację na Scenie Letniej w ogrodzie Pałacyku w wykonaniu zespołu ATMASFERA. Koncertem tym nawiązujemy do Międzynarodowego Dnia Jogi, który obchodzony jest 21 czerwca.

ATMASFERA to ukraiński zespół grający w gatunku world music i indie music. Grupa tworzy muzykę o niewyobrażalnej energii i harmonii – taką, która dotyka serca i może przynieść ukojenie dla umysłu. Nazwa zespołu jest połączeniem dwóch słów: „ATMA” wywodzącego się z klasycznego sanskrytu i oznaczającego „osobę” oraz „SFERA” odnoszącego się do świata wewnętrznego – uczuć i przeżyć otaczających człowieka. Sercem ATMASFERY są bliźniaczki Yamuna i Kalindi. Artyści swoimi czarującymi głosami przenoszą publiczność w magiczne światy i tworzą niezapomnianą atmosferę jedności.

Grupa korzysta z kolekcji ponad 16 instrumentów muzycznych. Oprócz swoich głównych instrumentów, takich jak flet koncertowy, klawisze, buzuki, gitara akustyczna, gitara elektryczna, gitara basowa i zestaw perkusyjny, wykorzystują wszelkiego rodzaju instrumenty perkusyjne, djembe, flety egzotyczne, dzwonki, harmonium, harfę, ksylofon…

ATMASFERA ma już na swoim koncie różne sukcesy. W 2012 roku ostała okrzyknięta najlepszym zespołem amerykańskiego portalu „Musical Discoveries”. Otrzymali także nominację do amerykańskiej nagrody Round Glass Music Awards 2018, wyróżniającą najbardziej postępowych twórców, którzy swoją muzyką wywierają globalny wpływ i komponują utwory przynoszące dobro, zdrowie, podnoszące świadomość ekologiczna. Ukraiński multiinstrumentalny indie-band zwyciężył w kategorii „Enlightened Musician of the Year”.

 

Etykiety: , ,

18.06.2024 r. (wtorek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Igorze Tuleyi

Igor Tuleya – polski prawnik, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Orzekał w wielu głośnych sprawach, jak np. Janusza Kaczmarka czy doktora Mirosława Garlickiego. Uchylił też kilkadziesiąt stalinowskich wyroków. Jest jednym z najbardziej znanych sędziów, którzy otwarcie sprzeciwiali się zmianom, jakie w polskich sądach wprowadzał rząd Prawa i Sprawiedliwości. Za wypowiedzi krytyczne wobec obecnej władzy oraz obronę niezawisłości i wolności sądów w jego sprawie wszczęto kilka postępowań przed rzecznikiem dyscyplinarnym sądów powszechnych.

Spotkanie poprowadzi mecenas Edward Rzepka.

 

Etykiety:

21.06.2024 r. (piątek), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Przed koncertem odbędzie się uroczyste wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury za 2023 r.

Czeremszyna, czy jak o sobie mówią – „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej” – to jeden z najlepszych i najbardziej oryginalnych zespołów folkowych w Polsce. Założony w 1993 roku w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu zespół wykonuje tradycyjne pieśni podlaskie pochodzące z pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego. Przez ponad 30 lat swej działalności zespół Czeremszyna występował na setkach scen w kraju i za granicą, a ich uwspółcześnione aranżacje ludowych pieśni okraszone niezwykłą dbałością o estetykę oraz profesjonalizmem spotykają się z bardzo pozytywnym i entuzjastycznym odbiorem słuchaczy bez względu na ich wiek. Bogate instrumentarium oraz śpiewy wielogłosowe to mieszanka, dzięki której powstaje niezwykle energetyczne, autentyczne i atrakcyjne show porywające publiczność do wspólnego śpiewu i tańca.

 

Etykiety: , ,

22.06.2024 r. (sobota), godz. 10:00-12:00

Ogród

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

22 czerwca 2024 będziemy celebrować Międzynarodowy Dzień Jogi. To piękne święto jest super okazją aby każdy, bez względu na swoje doświadczenia i umiejętności sportowo-ruchowe, spróbował poczuć na własnej skórze ten przyjemny, zdrowy ruch. Zabierzcie swoje maty, kapelusik na głowę, butelkę z wodą. Wyciągnijcie z domu przyjaciół, dzieciaki, rodziny. Zróbmy razem wspólną praktykę aby czuć się dobrze.

Zajęcia poprowadzą: Olga Kowalińska i Madzia Piasecka. Wydarzenie jest całkowicie bezpłatne.

Międzynarodowy Dzień Jogi w Pałacyku Zielińskiego organizują: O.K. Olga Kowalińska Daj się Poruszyć, Kameralne Studio Jogi, Studio Ruchu Mięta, Fitharmonia.

 

23.06.2023 r. (niedziela), godz. 20:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 80 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa powstała w 2014 roku i początkowo wszystkie działania muzyczne odbywały się jedynie na Krakowskim Rynku. Spontaniczne granie na ulicy przyczyniło się do powstania pomysłu wydania pierwszej, wspólnej płyty. Zespół dostał się do finału programu Must Be The Music, zdobywając doskonałe opinie jury na każdym kroku. Płyty „Going Away” oraz „Czekanie” otrzymały nominację do nagrody Fryderyki w kategorii Album Roku Blues / Country.

Grupa od dziesięciu lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Zespół zagrał niezliczoną ilość koncertów zarówno klubowych, jak i festiwalowych (m.in. Pol'and'Rock, Jazz nad Odrą, Rawa Blues, Festiwal Filmowy Dwa Brzegi czy European Blues Challenge w Norwegii lub węgierski Sziget).

 

27.06.2024 r. (czwartek) godz. 18.00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Darek Nycz – urodzony w 1957 roku. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, assemblage’em i digital art, a także muzyką elektroniczną.

„Obrazy prezentowane na wystawie są efektem pracy, którą rozpocząłem jesienią ubiegłego roku. Powstawały one w oparciu o gromadzone i przygotowywane w ciągu wielu lat własne materiały fotograficzne, a także towarzyszący temu kontekst literacki i filozoficzny. Wśród wielu inspiracji jakie miały ogromny wpływ na mnie przed powstaniem tych obrazów była postać wybitnego pisarza węgierskiego XX w. Sándora Máraia. To w jego dziełach literackich, a przede wszystkim w pisanym w latach 1943-1989 „Dzienniku” odkrywałem wnikliwe zapiski o świecie, społeczeństwie, polityce, krajach w których żył i które zwiedzał, o swoich lekturach i o procesach zachodzących w kulturze na obu półkulach. Na wystawie prezentowane będzie 20 obrazów.

Waldek Kozub – urodzony w Kielcach w 1956 roku. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Od 1986 roku wykładowca akademicki kieleckich uczelni. Obecnie profesor na Politechnice Świętokrzyskiej. Tworzy w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki i fotografiki. Na wystawie prezentuje wybrane prace malarskie, powstałe w tradycyjnych technikach oraz wykonane w technice cyfrowej, łącznie 20 prac.

„Moje wyobrażone obrazy odnoszą się w sposób intuicyjny i emocjonalny do realnej przestrzeni natury, którą kontemplowałem, w której powstał materiał wyjściowy do ich wykonania. Tworząc obrazy, koncentruję się na pogłębionej ekspresji wybranych form plastycznych, form zredukowanych do prostych elementów, ekwiwalentów wizualno-emocjonalnych natury. Tworzenie obrazów jest dla mnie ciągłym dążeniem do unaoczniania emocji, ale jest również refleksją płynącą z intuicyjnego badania przestrzeni natury”.

 

28.06.2024 r. (piątek), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy na koncert kieleckiego Tria Gitarowego w składzie: Jerzy Pikor, Michał Powązka, Filip Tuz. Cała trójka artystów to absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Muzycy czynnie koncertują, a na co dzień nauczają w szkołach muzycznych na terenie naszego województwa. Warto nadmienić, że Jerzy Pikor, prowadzący od 30. lat Studium Gitary Klasycznej przy Kieleckim Centrum Kultury, wykształcił wielu znakomitych gitarzystów m.in. znanych obecnie na całym świecie Marcina Patrzałka i Piotra Resteckiego.

W programie koncertu m.in.: muzyka filmowa (J. Wiliams, E. Moricone, H. Mancini), muzyka rozrywkowa (L. Bonfa, E. Clapton, G. Miller), muzyka jazzowa (Chic Corea, Benny Goudman), czy muzyka hiszpańska (I. Albeniz).

 

30.06.2024 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Michael Lonstar – piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i producent, kultowa postać i siła napędowa muzyki country & folk oraz piosenki autorskiej w Polsce. Pierwszy Polak, który występował na prestiżowych scenach i koncertach w Nashville, w tym trzykrotnie w Grand Ole Opry, założyciel pierwszego polskiego zespołu country - Country Family. Autor polskiego przeboju country wszechczasów pt. „Radio” i hymnu festiwalu „Czyste Country” – „Co to jest to country?”. Bohater biograficznego filmu dokumentalnego pt. „Legenda Europejskiego Cowboya” (TVP2, 1996), a także: grafik, malarz-akwarelista – ostatnia wystawa prac miała miejsce w roku 2019 w galerii „Bez Atu” w Wolsztynie.

Michael Lonstar to także filmoznawca, krytyk i tłumacz symultaniczny (filmy, pokazy, gale rozdania nagród, m.in. Oskary, Grammy) – jęz. angielski i włoski, wieloletni współpracownik TVP przy produkcji programu „Kocham Kino” oraz prezenter, tłumacz i lektor na największym polskim festiwalu filmowym „EnergaCamerimage” od początku istnienia do dnia dzisiejszego. Wielokrotny laureat plebiscytów, m.in. „Guitar Top” i Stowarzyszenia Muzyki Country (Wokalista, Artysta i Kompozytor Roku ).

W dorobku artystycznym ma ok. 250 utworów, również dla artystów pop, a nawet muzyki klasycznej (Edyta Geppert, Jose Carreras, Jose Cura) oraz 13 płyt autorskich. Multi-laureat ogólnopolskiego Plebiscytu Muzyki Country „Dyliżanse” w kategoriach: Artysta, Wokalista, Piosenka, Album w latach 1999-2023.

Wiedzą, doświadczeniem i horyzontami kultury Michael Lonstar chętnie dzieli się z młodzieżą: podczas pracy wykładowcy Społecznej Akademii Nauk w Warszawie oraz w trakcie spotkań autorskich z młodzieżą szkół średnich.

Jego muzyczny szlak wiódł przez USA, Kanadę, Italię, całą Skandynawię, Niemcy, Benelux, Francję, Szwajcarię, Austrię, Czechy, Słowację, Węgry, Litwę, Łotwę i Rosję. W roku 2010 po latach wrócił do Nashville, gdzie wystąpił w ramach największego festiwalu country, CMA Fest, m.in. w prestiżowym koncercie „The Countriest of The Country”, w programie legendarnej radiostacji 650 WSM i w„Midnight Jamboree”, oraz nagrał materiał na nowy autorski album „Michael Lonstar &…”, na którym zaśpiewał duety z czołówką nashvillskich artystów niezależnych, jako jedyny artysta z tej części Europy. W kolejnych latach ponownie pojawiał się w Nashville, gdzie występował na imprezach towarzyszących w ramach CMA Fest, ponownie na scenie Grand Ole Opry, przejechał Europę koncertując m.in. w Szwajcarii, Niemczech i Francji i jest obecny co roku na festiwalach w Wolsztynie, Mrągowie i Żorach.

Koncert organizowany jest w ramach projektu Warsztaty W Rytmie Słów realizowanego przez FIRE – Fundacja Integracja Rozwój Edukacja. Mecenasem cyklu koncertów jest CreoConcept.

 

Etykiety: , ,

03.07.2024 r. (środa), godz. 18:00

Galeria Oranżeria / Ogród

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Warsztaty pieśni tradycyjnych
Letnie przesilenie za nami, ale my pozostajemy w kręgu pieśni sobótkowych – polskich, ukraińskich, białoruskich i serbskich. Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, płeć i kraj pochodzenia. Śpiew od wieków łączył i budował społeczności. Zapraszamy więc naszych stałych uczestników, ale też nowe osoby zainteresowanie kulturą tradycyjną i „białym”, naturalnych śpiewem.

Майстер-класи з традиційних пісень
Літнє сонцестояння позаду, але ми залишаємось у колі купальських пісень – польських, українських, білоруських та сербських. Запрошуємо всіх, незалежно від віку, статі та країни походження. Спів століттями об’єднував і творив спільноту. Запрошуємо наших постійних учасників, а також нових людей, які захоплюються культурою та «білим», традиційним співом

Traditional song workshops
The summer solstice is behind us, but we remain in the circle of the songs abou love – Polish, Ukrainian, Belarusian and Serbian. We welcome everyone, regardless of age, gender and country of origin. We invite our regular participants, but also new people interested in traditional culture and „white”, natural singing.

Organizatorzy spotkania: Pałacyk Zielińskiego – Dom Środowisk Twórczych w Kielcach, Galeria Sztuki Współczesnej ORANŻERIA oraz Fundacja „Piękno Tworzenia”.

 

Etykiety:

07.07.2024 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zapraszamy na pierwsze wydarzenie z cyklu „Koncert laureatów Festiwalu PRZY KOMINKU”.

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy Kominku” ma już za sobą 11 edycji i jest niezwykle ceniony przez uczestników i publiczność. Organizowany przez Dom Kultury BIAŁOGON w ścisłej współpracy z Targami Kielce przyciąga świetnych wykonawców z różnych zakątków Polski. Jednak podczas prezentacji konkursowych mamy zwykle okazję posłuchać tylko dwóch utworów danego artysty. Stąd wspólny pomysł DK Białogon i DŚT, aby na pałacykowej scenie prezentować laureatów tego zacnego Festiwalu w pełnym repertuarze. Mamy nadzieję, że ten pomysł przypadnie Wam do gustu.

MuzyKuny – jeleniogórski zespół oscylujący muzycznie wokół poezji śpiewanej, folku, piosenki poetyckiej, turystyki, bluesa a czasami nawet ballad rockowych. Autorskie teksty Radka Kuny Kuneckiego oraz Daniela Kuny Kuneckiego, opatrzone własną muzyką i niebanalnymi brzmieniami, ukazują świat ich autorów, gdzie słowo ma postać nadrzędną. Teksty trafiające zarówno do młodych jak i dojrzałych słuchaczy są zawsze dozą własnych obserwacji świata z dodatkową puentą i jak sami mówią „muszą opowiadać historie”. Są to historie z ich życia, czasem zasłyszane, ale najczęściej przeżyte samemu bądź wraz z zespołem. Są tam klimaty Bieszczad, Karkonoszy i Beskidu, jest miasto z jego wszystkimi dobrymi i złymi zdarzeniami i jest tam czasem spokojna a czasem roziskrzona wieś. Piosenki ze szlaku i te opisujące piękne krajobrazy po głębię duszy człowieka z jej wszystkimi przywarami. Podczas koncertu nie da się z nimi nudzić i nawet najbardziej wybredni słuchacze wynoszą coś dla siebie, bo przecież grają i śpiewają właśnie dla was.

Do swojego świata poezji i muzyki, która zawsze pozostawia w słuchaczu ślad i wyzwala emocje zabierze was zespół w składzie: Radek Kuna Kunecki (autor tekstów i muzyki, gitara, harmonijka, kazoo, wokal), Daniel Kuna Kunecki (autor tekstów i muzyki, gitara, drumla, wokal), Witold Stambulski (gitara basowa, chórki), Włodzimierz Brzeziński (skrzypce), Mikołaj Sadowski (instrumenty perkusyjne, cajon).

 

14.07.2024 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Lazy Swing Band to zespół wykonujący muzykę złotej ery swingu. Powstał w 2016 roku w Krakowie. Od początku związany był z taneczną sceną Lindy Hop, tańca rodem z nowojorskiego Harlemu. Oprócz oprawy muzycznej największych polskich, jak również zagranicznych festiwali tańców swingowych, ma w swoim dorobku udział w polskich wydarzeniach związanych z muzyką jazzową. Domeną grupy są żywiołowe, pełne ekspresji wykonania, porywające słuchaczy w muzyczną podróż do przeszłości. Wokalista zespołu Sylwia Buchalska-Augustyn jest uczestniczką Warsztatów Songwriterskich „W Rytmie Słów” współorganizowanych przez DŚT i Fundację FIRE W Pałacyku Zielińskiego.

Skład zespołu: Sylwia Buchalska-Augustyn (wokal), Wojciech Rejdych (saksofon tenorowy), Dominik Borek (trąbka), Miłosz Bazarnik (fortepian), Michał Biel (kontrabas), Łukasz Giergiel (perkusja).

Koncert organizowany jest w ramach projektu Warsztaty W Rytmie Słów realizowanego przez FIRE – Fundacja Integracja Rozwój Edukacja. Mecenasem cyklu koncertów jest CreoConcept.

 

Etykiety: ,

16.07.2024 r. (wtorek), godz. 18:00

Galeria Oranżeria / Ogród

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Warsztaty poprowadzą Marzena Kot i Aleksandra Żywomiła Reczyńska.

Warsztaty pieśni tradycyjnych
Letnie przesilenie za nami, ale my pozostajemy w kręgu pieśni sobótkowych – polskich, ukraińskich, białoruskich i serbskich. Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, płeć i kraj pochodzenia. Śpiew od wieków łączył i budował społeczności. Zapraszamy więc naszych stałych uczestników, ale też nowe osoby zainteresowanie kulturą tradycyjną i „białym”, naturalnych śpiewem.

Майстер-класи з традиційних пісень
Літнє сонцестояння позаду, але ми залишаємось у колі купальських пісень – польських, українських, білоруських та сербських. Запрошуємо всіх, незалежно від віку, статі та країни походження. Спів століттями об’єднував і творив спільноту. Запрошуємо наших постійних учасників, а також нових людей, які захоплюються культурою та «білим», традиційним співом

Traditional song workshops
The summer solstice is behind us, but we remain in the circle of the songs abou love – Polish, Ukrainian, Belarusian and Serbian. We welcome everyone, regardless of age, gender and country of origin. We invite our regular participants, but also new people interested in traditional culture and „white”, natural singing.

Organizatorzy spotkania: Pałacyk Zielińskiego – Dom Środowisk Twórczych w Kielcach, Galeria Sztuki Współczesnej ORANŻERIA oraz Fundacja „Piękno Tworzenia”.

 

Etykiety:

21.07.2024 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 50 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zapraszamy na niesamowity koncert muzyki mestizo w wykonaniu kolumbijskiego zespołu SKAMPIDA. Mestizo to nowoczesne połączenie tradycyjnych rytmów latynoamerykańskich i iberyjskich takich jak rumba, cumbia, salsa i flamenco z klimatami punkrocka, ska, rapu, dubu, reggae, dancehallu i innych elektronicznych brzmień.

SKAMPIDA to jeden z najbardziej popularnych w Kolumbii zespołów wykonujących ten charakterystyczny dla Latynosów gatunek. Już od 25 lat muzycy serwują słuchaczom niezapomniane energetyczne show, a teraz przybywają do Polski, aby razem z nami uczcić swój jubileusz przy dźwiękach ich największych hitów. Nie sposób opisać atmosferę panującą podczas ich koncertów – energia, optymizm, radość, otwartość – te słowa razem tworzą zaledwie namiastkę tego, co czeka Was podczas występu zespołu. Teraz macie niepowtarzalną okazję, by poczuć się częścią rodziny, jaką od lat SKAMPIDA zbiera wokół siebie, urzekając słuchaczy. Jeśli będziecie więc w pobliżu, nie przegapcie tej imprezy!

Por muchos años más..... do zobaczenia wkrótce!

 

Etykiety: , , ,

28.07.2024 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Czerwony Tulipan – grupa muzyczna powstała w 1985 roku w Olsztynie. Trzonem zespołu od zawsze są: żywiołowa Ewa Cichocka (śpiew), wzruszająco liryczna Krystyna Świątecka (śpiew) oraz kierownik grupy Stefan Brzozowski. Do zespołu dołączyli także Andrzej Czamara – człowiek stopiony ze swą gitarą – oraz Andrzej Dondalski – gitarzysta basowy z rockowym rodowodem. Formacja wykonuje muzykę z kręgu piosenki poetyckiej, czyli „piosenki uczucia”, lecz nieobce są jej także piosenki kabaretowe. Czerwony Tulipan przez wiele lat swojej kariery estradowej koncertował na scenach całej Polski i świata. Ze swym liryczno-satyrycznym repertuarem podbijał już serca między innymi we Francji, Szwecji, Austrii, Belgii, Litwie, USA czy Kanadzie. Muzycy wygrali wiele nagród zespołowych i indywidualnych, a w 2009 roku ich album „Obrazy i obrazki – koncert na Zamku w Olsztynie” nominowany był do Fryderyka w kategorii „Album roku piosenka poetycka”.

Formacja w trakcie swej działalności nagrała aż 14 albumów, ostatni w roku 2020 zatytułowany „The Best: Piękno”. Czerwony Tulipan jest inicjatorem wielu koncertów oraz przeglądów i festiwali na terenie Warmii i Mazur, współpracował także z „Kabaretową Sceną Trójki”. W 2003 roku zespół został uhonorowany nagrodą Osobowość Roku Warmii i Mazur.

 

31.07.2024 r. (środa), godz. 18:00

Galeria Oranżeria / Ogród

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Warsztaty pieśni tradycyjnych
Letnie przesilenie za nami, ale my pozostajemy w kręgu pieśni sobótkowych – polskich, ukraińskich, białoruskich i serbskich. Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, płeć i kraj pochodzenia. Śpiew od wieków łączył i budował społeczności. Zapraszamy więc naszych stałych uczestników, ale też nowe osoby zainteresowanie kulturą tradycyjną i „białym”, naturalnych śpiewem.

Майстер-класи з традиційних пісень
Літнє сонцестояння позаду, але ми залишаємось у колі купальських пісень – польських, українських, білоруських та сербських. Запрошуємо всіх, незалежно від віку, статі та країни походження. Спів століттями об’єднував і творив спільноту. Запрошуємо наших постійних учасників, а також нових людей, які захоплюються культурою та «білим», традиційним співом

Traditional song workshops
The summer solstice is behind us, but we remain in the circle of the songs abou love – Polish, Ukrainian, Belarusian and Serbian. We welcome everyone, regardless of age, gender and country of origin. We invite our regular participants, but also new people interested in traditional culture and „white”, natural singing.

Organizatorzy spotkania: Pałacyk Zielińskiego – Dom Środowisk Twórczych w Kielcach, Galeria Sztuki Współczesnej ORANŻERIA oraz Fundacja „Piękno Tworzenia”.

 

Etykiety:

02.08.2024 r. (piątek), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Bogusław Nowicki to artysta zakorzeniony w piosence literackiej, zwanej także piosenką z tekstem. W programie koncertowym „To co pierwsze, najważniejsze” przedstawia jednak swą twórczość w nowej odsłonie, starając się w artystycznej formie odpowiedzieć na pytania, które stawiamy sobie wobec aktualnych spraw i problemów. Nowoczesne, wysmakowane aranżacje towarzyszą refleksyjnym, ale odważnym w wymowie piosenkom. Całość okraszona satyryczną narracją z anegdotami autora nawiązującymi do polskich biesiad i spotkań poetyckich, z łatwością wciąga publiczność do wspólnej zabawy. Obok nowych utworów, opisujących dzisiejszą, skrzeczącą rzeczywistość, usłyszymy najważniejsze piosenki z trzech poprzednich płyt autora. Wiele z nich znamy z kanonu piosenki literackiej. Często są to przeboje studenckich, żeglarskich i turystycznych szlaków, przywoływane przy okazji koleżeńskich spotkań z gitarą, prezentowane na radiowych i telewizyjnych antenach, rozpoznawane i śpiewane przez publiczność. Za znakomitą oprawę muzyczną odpowiada Marek Stefankiewicz, legenda polskiej muzyki rozrywkowej, grający na instrumentach klawiszowych.

Etykiety: ,

04.08.2024 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Estradi Various  Sylwia Ziółkowska

Zapraszamy na koncert przebojów znanych z filmów i musicali w wykonaniu Sylwii Ziółkowskiej (sopran) oraz kwartetu smyczkowego Estradi Various. Podczas koncertu usłyszymy znane i lubiane hity kinowe, których twórcy traktowani są na równi z najwybitniejszymi kompozytorami muzyki poważnej m.in. melodie z takich filmów, jak: Skyfall, Titanic, Gladiator, Zapach kobiety, czy Amelia.

Sylwia Ziółkowska (sopran) – utalentowana śpiewaczka operowa specjalizująca się w wykonywaniu muzyki filmowej. Jej repertuar obejmuje zarówno klasyczne arie operowe, operetkowe, pieśni oraz kompozycje z filmów, w tym utwory Hansa Zimmera i Ennio Morricone. Pochodzi z Brzezin, w gminie Szydłów w woj. świętokrzyskim. Naukę śpiewu solowego rozpoczęła w klasie śpiewu mgr Renaty Drozd w Zespole Szkół Muzycznych w Kielcach. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola. Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. dr hab. Ewy Biegas. Uczestniczka Programu Kształcenia Młodych Talentów ,,Akademia Operowa” Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Występowała m.in. w: Operze Śląskiej, Operze Novej, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej czy Filharmonii Świętokrzyskiej.

Zespół Estradi Various powstał w 2018. Skład Zespołu daje muzykom duże możliwości aranżacji, a utwory wykonane przez kwartet mają piękne, jednorodne brzmienie, wielkie bogactwo barw oraz szeroką paletę kolorystyki dźwiękowej. Kilkuletnia współpraca czwórki muzyków zaowocowała wspaniałym efektem artystycznym. Tworzą interpretacje znanych utworów klasycznych, rozrywkowych i muzyki filmowej, które na długo po koncercie goszczą w pamięci słuchaczy. Zespół tworzą: Mariusz Połomka (skrzypce), Emilia Kopeć (skrzypce), Magda Sikorska-Osuch (wiolonczela), Grzegorz Jerzak (kontrabas).

 

Etykiety: ,

09-11.08.2024 r. (piątek-niedziela)

Ogród Pałacyku Zielińskiego

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Od piątku (9 sierpnia) do niedzieli (11 sierpnia) zapraszamy do ogrodu Pałacyku Zielińskiego na Jogową Trzydniówkę.

Piątek, 9 sierpnia, godz. 18:00-20:00 – SWOBODA, RELAKS, WYCISZENIE

  • Joga dla każdego – prowadząca: Iwona Wenta
  • Koncert relaksacyjny muzyki wibracyjnej – Ania Kulczycka, Ola Jaskólska

sobota, 10 sierpnia, godz. 10:00-12:30 – RUCH, PRZEPŁYW, ENERGIA

  • Joga flow – Powitanie Słońca – Ola Jaskólska
  • Elementy Hatha Jogi – Iwona Wenta
  • Etniczna podróż przez dźwięk – Ania Kulczycka

niedziela, 11 sierpnia, godz. 12:00-14:00 – 100% JOGA

  • Filozofia – Ania Kulczycka
  • Pranajama – Ola Jaskólska
  • Asana – Iwona Wenta
  • Relaks i medytacja w dźwiękach – Ania, Iwona, Ola

Zabierzcie ze sobą maty! WSTĘP WOLNY, a ilość miejsc ograniczona wielkością ogrodu, czyli... zmieści się kilkaset Waszych mat.

 

Prowadzące trenerki:

IWONA WENTA – doświadczona trenerka fitness z międzynarodowym doświadczeniem i nauczyciel jogi.

ANNA KULCZYCKA – artystka i terapeutka, od 2004 roku zajmuje się technikami uzdrawiania i rozwoju osobistego, od 2015 roku pracuje w zakresie naturoterapii, prowadzi spotkania indywidualne i grupowe dla dzieci i dorosłych. W Kielcach działa jako Surya Prema – „Potęga Naszego Potencjału”.

OLA JASKÓLSKA - Instruktor prozdrowotnych i mentalnych form ruchowych z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi zajęcia Jogi, Pilatesu, Zdrowego Kręgosłupa i inspirowanego Tradycyjną Medycyną Chińską Bodyart'u. Terapeutka dźwiękiem wg metody Petera Hessa. Założycielka studia Tu i Teraz, w którym oprócz zajęć z nurtu body&mind prowadzi sesje indywidualne, warsztaty rozwojowe i kąpiele w dźwiękach.

W Jogowej Trzydniówce weźmie również udział Warsztat Smaków – „Siła i energia w każdym kęsie – proteinowe przekąski gotowe na wyzwania”.

 

11.08.2024 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 50 zł (w dniu koncertu 60 zł)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zapraszamy na niesamowite Led-Zeppelin Show w wykonaniu zespołu Zeppelinians Tribute Band. Grupa powstała w 2016 roku z miłości do muzyki zespołu Led Zeppelin, a tworzą ją czterej wyśmienici trójmiejscy instrumentaliści oraz zjawiskowy wokalista Maksymilian Kwapień (finalista 9. Edycji The Voice of Poland). Zespół ma na koncie liczne występy w kraju i za granicą, m.in. na Litwie czy w Czechach. Działalność i wysoka jakość brzmienia formacji została dostrzeżona oraz doceniona przez redaktora muzycznego Piotra Kaczkowskiego, dzięki któremu utwory Led Zeppelin w wykonaniu Zeppelinians można usłyszeć na antenie Radiowej Trójki oraz Radia 357. W stale poszerzającym się repertuarze grupy znajdziemy takie hity jak „Kashmir”, „Stairway to Heaven” czy „Baby I’m gonna leave you”. Muzycy z wielką pasją i zaangażowaniem tworzą niezapomniane show, którego nie może ominąć żaden fan rockowej klasyki!

Zespół tworzą: Maksymilian Kwapień (wokal), Piotr Augustynowicz (gitara), Tomasz Nowik (gitara basowa), Igor Augustynowicz (perkusja), Michał Mantaj (instrumenty klawiszowe).

 

13.08.2024 r. (wtorek), godz. 18:00

Galeria Oranżeria / Ogród

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Warsztaty pieśni tradycyjnych
Letnie przesilenie za nami, ale my pozostajemy w kręgu pieśni sobótkowych – polskich, ukraińskich, białoruskich i serbskich. Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, płeć i kraj pochodzenia. Śpiew od wieków łączył i budował społeczności. Zapraszamy więc naszych stałych uczestników, ale też nowe osoby zainteresowanie kulturą tradycyjną i „białym”, naturalnych śpiewem.

Майстер-класи з традиційних пісень
Літнє сонцестояння позаду, але ми залишаємось у колі купальських пісень – польських, українських, білоруських та сербських. Запрошуємо всіх, незалежно від віку, статі та країни походження. Спів століттями об’єднував і творив спільноту. Запрошуємо наших постійних учасників, а також нових людей, які захоплюються культурою та «білим», традиційним співом

Traditional song workshops
The summer solstice is behind us, but we remain in the circle of the songs abou love – Polish, Ukrainian, Belarusian and Serbian. We welcome everyone, regardless of age, gender and country of origin. We invite our regular participants, but also new people interested in traditional culture and „white”, natural singing.

Organizatorzy spotkania: Pałacyk Zielińskiego – Dom Środowisk Twórczych w Kielcach, Galeria Sztuki Współczesnej ORANŻERIA oraz Fundacja „Piękno Tworzenia”.

 

Etykiety:

18.08.2024 r. (niedziela), godz. 19:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 20 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Folk to gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często nazywany jest muzyką poetów i włóczęgów. Swoją „muzyczną definicję” folku na scenie letniej w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego przedstawią dwaj znakomici wykonawcy: Janusz Nastarowicz (gitara, wokal) i Marcin Saktura (gitara basowa).

Janusz Nastarowicz – gitarzysta, wokalista, grający również na harmonijce ustnej. Wychował się na muzyce folk-blues, jego wzorami byli tacy muzycy jak: Bob Dylan, Kris Kristoferson, Donovan, Don McClean, czy Eric Clapton. Współzałożyciel takich zespołów jak: Metrum, Western Standard oraz Colorado Band, który od piętnastu lat jest czołową grupą polską grającą tzw. progresywny country-rock. Oprócz działalności zespołowej Janusz Nastarowicz występuje jako solista, wokalista preferujący muzykę folk-blues. Na swoim koncie ma wydane pięciu kaset, czterech płyt CD oraz wiele programów telewizyjnych i radiowych.

Marcin Saktura – basista, pedagog, aranżer, producent, muzyk sesyjny. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na wydziale muzycznym. Autor podręcznika szkoleniowego dla basistów pt. „Basowanie – kciukowanie” oraz internetowej szkoły gry na gitarze basowej „Slapping by Saku”. Uczestniczył w projektach muzycznych i nagraniach różnych wykonawców (m.in. Doda, Paulla, Łódzka Orkiestra Filmowa, Colorado Band, Sto%, Normalsi, Dave Bo Project, Piotr Goljat, Krawczyk Grand Band, Anna i Romuald Spychalscy, Samokhin Band, Pudzian Band). W jego dorobku oprócz nagrań z różnymi artystami znajdują się dwie płyty autorskie: EP-ka „Archives” i „Mr. Saku”.

 

Etykiety: , ,

25.08.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł (w dniu koncertu 50 zł)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej: Wszystkiego Najlepszego  Wołosatki  Jerzy Filar

Jak co roku zapraszamy na koncert wieńczący wakacje, w klimatach piosenki turystycznej i Krainy Łagodności. Za warstwę muzyczną odpowiadać będzie Wszystkiego Najlepszego – zespół głęboko zakorzeniony w balladzie i poezji śpiewanej – oraz zespół Wołosatki, który w tym roku obchodzi swój okrągły 50. jubileusz działalności muzycznej. Koncert poprowadzi niezawodny Jerzy Filar.

Wszystkiego Najlepszego – to grupa tworząca i wykonująca własne piosenki z klimatu Krainy Łagodności, piosenki poetyckiej, poezji śpiewanej i ballady; w większości nadające się do wspólnego śpiewania. Od początku trzon zespołu stanowią: założyciel, autor muzyki i wielu tekstów Maciej Rzeźnikowski, Justyna Rzeźnikowska i Beata Łapińska. Prawie od początku w zespole jest też Tomek Keszkowski, który współtworzył pierwszą płytę zespołu. Grupa wielokrotnie koncertowała i była nagradzana na licznych festiwalach piosenki turystycznej, poezji śpiewanej i piosenki studenckiej, takich jak: Yapa, Bazuna czy Bakcynalia. Obecnie zespół występuje w składzie prawie identycznym jak za czasów powstania, zatem mamy niepowtarzalną okazję, aby razem z nimi wsiąść w wehikuł czasu i usłyszeć ich autentyczne brzmienie sprzed lat.

Wołosatki – zespół wokalno-instrumentalny o harcerskich korzeniach powstały w 1974 roku w Wołosatem. Na co dzień ich domem rodzinnym są Kielce. Zespół swoją twórczością i akustycznym brzmieniem wpisuje się w nurt piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. Grupa prezentuje przeważnie utwory własne, kultywując ideę śpiewania wielogłosowego, łącząc jednocześnie tradycję ze współczesnymi kierunkami muzyki. Zespół Wołosatki wylansował wiele przebojów śpiewanych przez całą harcerską i turystyczną Polskę. Nagrał i wydał prawie 30 płyt oraz dziesięć edycji „Śpiewniczka Bieszczadniczka”. Liczne występy w telewizji, radiu, koncerty w kraju i za granicą przyniosły mu wiele nagród i wyróżnień. Rok 2024 jest dla zespołu rokiem szczególnym, ponieważ właśnie teraz Wołosatki obchodzą swój jubileusz 50-lecia działalności i z tej okazji grupa świętuje cały rok, grając liczne koncerty w całej Polsce ze swym wyjątkowym repertuarem.

Jerzy Filar – kompozytor i wykonawca piosenek z nurtu piosenki poetyckiej, autor tekstów i animator kultury. Zadebiutował w roku 1972 współpracując ze studenckimi grupami muzycznymi. Wiele razy występował na FAMIE w Świnoujściu. Od początku lat 80. XX wieku występuje samodzielnie. W 1985 roku otrzymał I nagrodę na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za utwór „Star a nie”. Szerokiej publiczności znany m.in. dzięki piosenkom: Samba sikoreczka, czy Za szybą (Całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę), do której tekst napisał wspólnie z Jackiem Cyganem.

 

28.08.2024 r. (środa), godz. 18:00

Galeria Oranżeria / Ogród

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Warsztaty pieśni tradycyjnych
Letnie przesilenie za nami, ale my pozostajemy w kręgu pieśni sobótkowych – polskich, ukraińskich, białoruskich i serbskich. Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, płeć i kraj pochodzenia. Śpiew od wieków łączył i budował społeczności. Zapraszamy więc naszych stałych uczestników, ale też nowe osoby zainteresowanie kulturą tradycyjną i „białym”, naturalnych śpiewem.

Майстер-класи з традиційних пісень
Літнє сонцестояння позаду, але ми залишаємось у колі купальських пісень – польських, українських, білоруських та сербських. Запрошуємо всіх, незалежно від віку, статі та країни походження. Спів століттями об’єднував і творив спільноту. Запрошуємо наших постійних учасників, а також нових людей, які захоплюються культурою та «білим», традиційним співом

Traditional song workshops
The summer solstice is behind us, but we remain in the circle of the songs abou love – Polish, Ukrainian, Belarusian and Serbian. We welcome everyone, regardless of age, gender and country of origin. We invite our regular participants, but also new people interested in traditional culture and „white”, natural singing.

Organizatorzy spotkania: Pałacyk Zielińskiego – Dom Środowisk Twórczych w Kielcach, Galeria Sztuki Współczesnej ORANŻERIA oraz Fundacja „Piękno Tworzenia”.

 

Etykiety:

29.08.2024 r. (czwartek), godz. 19:30

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Ćwiczenia z widzenia. Wystawa Pracowni podstaw malarstwa oraz Pracowni malarstwa sztalugowego dr. Wojciecha Domagalskiego (Instytut Sztuk Wizualnych Wydziału Sztuki UJK). Wystawa towarzysząca Dorocznej Wystawie Osób Studenckich Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Osoby uczestniczące: Abramova Anastasiia, Buicli Irina, Czarnecka Karolina, Gola Zuzanna, Halushchak Vladyslava, Jakubczyk Jarosław, Jarczyńska Julia, Kaleta Anna, Kaleta Izabela, Kłak Marcin, Kotaś Maja, Kozieł Malwina, Kozłowska Martyna, Krytska Valeriia, Kucharzak Maja, Kulczycka Karolina, Kwiatkowska Natalia, Kwiecień Natalia, Łońska Agnieszka, Marasek Marta, Morawska Wiktoria, Nowocień Zuzanna, Olczyk Klaudia, Orman Arkadiusz, Pałgan Agnieszka, Parkita Wiktoria, Pawelec Klaudia, Piróg Natalia, Podlasiewicz Michał, Purtak Paulina, Rutkowska Amelia, Rybak Paulina, Sadrak Adam, Shandruk Mykhailo, Sieńko Ewelina, Sieradzka Patrycja, Siwiec Kornelia, Skuza Wawrzyniec, Strząbała Agnieszka, Strzępka Małgorzata, Styczeń Arkadiusz, Suchenia Karolina, Sun Huizhi, Tingsihan Tingsihan, Tokarczyk Ewa, Vasileska Ilina, Waluk Magdalena, Wieczorek Klaudia, Xuqian Fu

 

30.08.2024 r. (piątek), godz. 20:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

EQ to kielecka grupa tworząca muzykę elektroniczną, przestrzenną, filmową. Muzyka grupy to świat malowany dźwiękami, to obrazy z życia, snów, marzeń i odgłosów serca.

Zespół powstał w roku 1981, kiedy istniejąca scena plastyczna Empireum, której kierownikiem był Mieczysław Pasiński, przekształciła się w zespół o nazwie EQ4 (Empireum Quadro). Na przełomie lat 1983/84, z inicjatywy między innymi Andrzeja Wolskiego, powstała formacja „TOTAL ART. GROUP EQ”. Grupa tworzyła i nagrywała ścieżki dźwiękowe do wielu spektakli reżyserowanych przez Pasińskiego. W 1984 roku formacja uczestniczyła w I Festiwalu Muzyki Elektronicznej „Moogowisko – Kielce 84”, na którym zdobyła III nagrodę. Rok później, na tym samym festiwalu, udało im się zwyciężyć utworem „Gry wojenne”. Jerzy Kordowicz, redaktor muzyczny Trzeciego Programu Polskiego Radia w Warszawie, często mówił o Wolskim, że jest to polski Jean Michel Jarre. W tym samym radiu, kompozycja „Słoneczna Rumba” stała się przebojem audycji „El-Muzyka”. W 1985 roku do grupy dołączył Mariusz Kozak, z którym EQ skomponowało nowe utwory oraz rozpoczęło pracę nad nagraniami studyjnymi w Polskim Radiu Kielce. Wtedy także rozpoczęli koncertowanie po kraju. W latach 90. z grupy odszedł Kozak, a Andrzej Wolski rozpoczął działalność solistyczną pod nazwą EQ jako multiinstrumentalista. Nowo powstające kompozycje ponownie zaprowadziły EQ do studia nagrań, gdzie powstał album pod tytułem „Odmienne stany”.

Obecnie, ponownie w duecie, Andrzej Wolski i Mariusz Kozak przygotowują materiał na nową płytę. Wkrótce rozpoczynają nową trasę koncertową.

Partnerem wydarzenia jest AV MULTIMEDIA – kompleksowe rozwiązania z zakresu nowoczesnych technologii multimedialnych.

 

Etykiety: ,

01.09.2024 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 50 zł (do 29.08.2024 r.), później 65 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Grupa CARRANTUOHILL istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na „celtyckich korzeniach”. Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową.

CARRANTUOHILL wielokrotnie gościł w IRLANDII koncertując m.in. na festiwalach „Cork Folk Festival”, czy „Dancing with Lunasa”, a także w słynnym „Fox`s Pubie” czy też w „St`Anns Church” w Dublinie. W Irlandii powstawały też liczne teledyski zespołu. Zespół wystąpił również na jednym z najbardziej znanych i największych w Europie celtyckich festiwali – Guinness Irish Festiwal w Sion w Szwajcarii.

 

Etykiety: , ,

06-07.09.2024 r. (piątek-sobota), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 40 zł (1 dzień), 60 zł (karnet na 2 dni)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Muzeum Hammonda

piątek (06.09.2024 r.), godz. 18:00
Lay D Funk
Konstantin Goryachiy Trio

sobota (07.09.2024 r.), godz. 18:00
Prokopowicz & Lipiński Swing Session
Groovosophers

Lay D Funk

 
Konstantin Goryachiy Organ Trio
 
Prokopowicz & Lipiński Swing Session
 

08.09.2024 r. (niedziela), godz. 10:00

Ogród Pałacyku Zielińskiego

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy do naszego ogrodu na Jogę w Pałacyku – Energetyczne pożegnanie lata.

10:00 – JOGA FLOW Z ELEMENTAMI BODYART'u (Aleksandra Jaskólska)

11:00 – HATA JOGA dla początkujących i zaawansowanych (Iwona Wenta i Aleksandra Jaskólska)

12:00 – Medytacja & Relaks

12:30 – 13:00 MARATON 108 POWITAŃ SŁOŃCA w dźwiękach bębnów i gongu (Iwona Wenta i Aleksandra Jaskólska)

Zabierzcie ze sobą maty. Wstęp wolny, a ilość miejsc ograniczona wielkością ogrodu, czyli... zmieści się kilkaset Waszych mat.

 

Prowadzące trenerki:

Iwona Wenta – trenerka fitness z międzynarodowym doświadczeniem i nauczyciel jogi.

Aleksandra Jaskólska – instruktor prozdrowotnych i mentalnych form ruchowych z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi zajęcia Jogi, Pilatesu, Zdrowego Kręgosłupa i inspirowanego Tradycyjną Medycyną Chińską Bodyart'u. Terapeutka dźwiękiem wg metody Petera Hessa. Założycielka studia Tu i Teraz, w którym oprócz zajęć z nurtu body&mind prowadzi sesje indywidualne, warsztaty rozwojowe i kąpiele w dźwiękach.

W wydarzeniu weźmie również udział Warsztat Smaków „Siła i energia w każdym kęsie – proteinowe przekąski gotowe na wyzwania”.

 

08.09.2024 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej: Olga Avigail Mieleszczuk  Tango Attack

W tradycji żydowskiej Jerozolima jest kamieniem węgielnym Stworzenia. Przez tysiąclecia modlitwy Żydów ze wszystkich stron świata kierowały się w jej stronę. Do Jerozolimy prowadzi osiem bram. Każda z nich to opowieść o Bogu, ludziach, miłości i nienawiści…

Olga i jej zespół prowadzi nas przez bramy do Świętego Miasta, by zanurzyć się w jego muzycznym, rozpalonym tyglu. W Na koncercie usłyszymy pieśni wypełnione tęsknotą za blaskiem Syjonu, które zabrzmią po hebrajsku, w ladino i w jidisz. Zatrzymamy się w złotych bramach Jerozolimy, by wsłuchać się w głosy tych, którzy od wieków przekraczali ich progi – w rytmie orientalnych rytmów arabskich czy też inspirowanych mistyczną monotonią nigunów chasydzkich. Wokalistka przekracza granicę światów kulturowych, śpiewając w Jidisz do tradycyjnych melodii otomańskich, łącząc głosy Żydów z Jemenu i polskiej Rebeki z Kazimierza.

Olga Avigail Mieleszczuk (wokal, aranżacje) – wokalistka, badaczka tradycji muzyki polsko-żydowskiej, jedną z czołowych artystek związanych z odrodzeniem muzyki Jidisz w Polsce. Pasjonatka okresu międzywojennego, śpiewa w Jidisz, po polsku i hebrajsku. Urodzona w Warszawie, obecnie mieszka w Jerozolimie.

Tango Attack

Hadrian Tabęcki – pianista, kompozytor, producent muzyczny. Skomponował muzykę do wielu przedstawień teatralnych o tematyce żydowskiej, jak: „Jentl” oraz „Odessa Mama” dla Teatru Żydowskiego w Warszawie, „Who is who” dla Yidishpil w Tel Awiwie, „Piękna Pani Seidenman” (Teatr TV), w wokalno-instrumentalnym dorobku posiada m.in. „Kantata – Pieśń Świata” do tekstów Starego Testamentu.

Piotr Malicki – wirtuoz gitary klasycznej i elektronicznej, specjalizuje się w tangu argentyńskim. Znakomicie odnajduje balans między swobodą improwizacji i precyzją brzmienia. Jako solista występuje m.in. z orkiestrą AUKSO, Sądecką Orkiestrą Kameralną, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Warszawską Operą Kameralną.

Grzegorz Bożewicz – jeden z nielicznych wirtuozów bandoneonu w Polsce. Doceniany interpretator muzyki żydowskiej, argentyńskiej, greckiej. Koncertuje solowo, kameralnie, ale również z towarzyszeniem orkiestr i chórów. Komponuje, produkuje i nagrywa muzykę. Jako solista i muzyk sesyjny uczestniczy w licznych nagraniach studyjnych, również dla radia i telewizji.

 

Etykiety: ,

09.09.2024 r. (poniedziałek), godz. 17:30

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Zapraszamy na spotkanie z grami RPG, nazywanymi też grami fabularnymi albo grami wyobraźni. Jest to wyjątkowe doświadczenie, podczas którego wcielacie się w jednego z bohaterów i wspólnie z pozostałymi graczami tworzycie niepowtarzalną opowieść. Możecie być odważnymi wojownikami, sprytnymi łotrzykami, tajemniczymi magami lub kimkolwiek jeszcze zechcecie!

Będziecie mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę, odkrywać tajemnice i pokonywać przeciwności losu. Czekają Was niezapomniane chwile w świecie pełnym magii, bohaterstwa i niebezpiecznych wyzwań.

 

Etykiety:

11.09.2024 r. (środa), godz. 17:30

Galeria Oranżeria / Ogród

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

WZapraszamy zainteresowanych różnymi aspektami kultury tradycyjnej i tych, którzy lubią śpiewać, bez względu na wiek, płeć i kraj pochodzenia. Śpiew od wieków łączył i budował społeczności. Śpiewamy obrzędowe pieśni słowiańskie.

Запрошуємо всіх, незалежно від віку, статі та країни походження. Спів століттями об’єднував і творив спільноту. Запрошуємо наших постійних учасників, а також нових людей, які захоплюються культурою та «білим», традиційним співом.

We welcome everyone, regardless of age, gender and country of origin. We invite our regular participants, but also new people interested in traditional culture and "white", natural singing.

Organizatorzy spotkania: Pałacyk Zielińskiego – Dom Środowisk Twórczych w Kielcach, Galeria Sztuki Współczesnej ORANŻERIA oraz Fundacja „Piękno Tworzenia”.

 

Etykiety:

15.09.2024 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Grupa Wheels of Steel Band została założona w Kielcach wiosną 2006 r. przez grającego na pedal steel guitar muzyka grupy Jukebox – Jerzego Dudka. Od założenia do chwili obecnej grupa regularnie koncertuje m.in. na największych polskich festiwalach: Piknik Country Mrągowo, Festiwal „Czyste Country” w Wolsztynie, Wiślaczek Country oraz klubach muzycznych wykonując Americanę i muzykę Country. W roku 2014 wystąpił z dużym powodzeniem na 16. edycji festiwalu Country & Folk Sterusy 2014 na Słowacji. W swoim repertuarze gra utwory własne oraz covery klasyków gatunku m.in. z repertuaru grup Brooks & Dunn, Hanka Williamsa czy Johnny’ego Casha. W 2018 roku założyciel zespołu Jerzy Dudek został uznany najlepszym instrumentalistą muzyki country w ogólnopolskim plebiscycie wydawnictwa countrowego Dyliżans. Zespół jest również autorem i wykonawcą widowiska muzycznego „Tribute to Hank Williams” poświęconego życiu i twórczości ojca muzyki country Hanka Williamsa. Widowisko to zostało wystawione w 2022 roku na scenie głównej amfiteatru w Mrągowie.

Obecnie zespół gra w czteroosobowym składzie: Michał Tokarski (vocal, acoustic guitar), Jerzy Dudek (pedal steel guitar), Ernest Dudek (bass), Robert Muszyński (drums).

 

Etykiety: , ,

19.09.2024 r. (czwartek), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o naszym gościu

Pałacyk Zielińskiego – Dom Środowisk Twórczych wraz z Wodociągami Kieleckimi Sp. z o.o., które w tym roku świętują jubileusz 95-lecia istnienia już 19 września o godz. 17:00 zapraszają na spotkanie z dokumentalistką i reżyserką Ewą Ewart i jej filmem „Do ostatniej kropli”. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu Salon Publicystyki Umiarkowanej.

Głośny dokument opowiada o rzekach i ludziach, ich relacjach i wzajemnych powiązaniach. Ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody „w imię postępu”. Rzeki ucierpiały szczególnie i dziś należą do najbardziej zdegradowanych ekosystemów. Zdjęcia do filmu były kręcone w Kanadzie, Holandii, Włoszech, Szwajcarii, Albanii i Polsce. Przekaz filmu „Do ostatniej kropli” jest mocnym przesłaniem o jednym z największych zagrożeń dla cywilizacji ludzkiej, jakim jest narastający kryzys niedoboru słodkiej wody. To jest opowieść o bezsilności i desperacji, ale także o determinacji i nadziei.

Obraz znanej dziennikarki uświadamia nam, że każdy z nas ma wpływ na mądre i racjonalne korzystanie z tego cennego zasobu, jakim jest woda. Film idealnie wpisuje się w społeczną odpowiedzialność biznesu Wodociągów Kieleckich, które dbają nie tylko o techniczne sprawne dostarczanie wody do domowych gospodarstw kielczan, ale także o jej jakość i czystość. Kielecka kranówka wspaniale nadaje się do picia, nawet bez filtrowania.

Ewa Ewart jest wielokrotnie nagradzaną reżyserką filmów dokumentalnych, specjalizującą się w filmach przełomowych i mocno przemawiających do odbiorcy. Większość swojego życia zawodowego pracowała dla telewizji BBC. Zrealizowała dokumenty śledcze, polityczne i programy poruszające kwestie społeczne. W TVN24 i TVN2 Bis można oglądać ją w pasmie filmów dokumentalnych „Ewa Ewart poleca”.

Wydarzenie, które ma na celu zapoznanie z tym ważnym filmem dokumentalnym, rozmowę z reżyserką i dyskusję o mądrym gospodarowaniu wodą, wpisuje się doskonale w obchody jubileuszu 95-lecia Kieleckich Wodociągów. Spotkanie poprowadzi Magdalena Fudala.

 

22.09.2024 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 50 zł (w dniu koncertu 60 zł)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Dezerter to zespół punkrockowy, który powstał w maju 1981 r. w Warszawie. Pierwszy singiel „Ku przyszłości” wydali w 1983 r. Dwa lata później ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA pierwszej długogrającej płyty Dezertera – „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony wyjątkowo nie tylko przez słuchaczy, ale i przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych. Przez lata piosenki Dezertera ukazywały się na wielu składankach w Polsce i na świecie oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów.

Dezerter to: Robert Matera – gitara, śpiew; Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty; Jacek Chrzanowski – bas.

 

Etykiety: ,

25.09.2024 r. (środa), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – sala koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 22.09.2024 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Zapraszamy na kolejny „Podwieczorek z Gwiazdą”. Tym razem gościem Pałacyku Zielińskiego będzie popularny od wielu lat aktor Piotr Polk – aktualnie najczęściej oglądany w roli inspektora Oresta Możejki w serialu „Ojciec Mateusz”.

Piotr Polk (ur. 22 stycznia 1962 w Kaletach) – polski aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy, piosenkarz. W jego rodzinnym domu na Górnym Śląsku mówiono po niemiecku lub w gwarze śląskiej, dlatego artysta nauczył się mowy polskiej dopiero przed egzaminami do szkoły teatralnej. W młodości ukończył szkołę muzyczną w Lublińcu, gdzie uczył się grać na akordeonie, fortepianie, gitarze i perkusji. Jego pasja do muzyki popchnęła go w kierunku założenia zespołu rockowego Boss, z którym zagrał dwa koncerty. W 1986 roku ukończył PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi pod opieką Jana Machulskiego. Dyplom odbierał razem z Wojciechem Malajkatem i Cezarym Pazurą. Aktor znany jest z licznych filmów i seriali, m.in. „Sztuka kochania”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Miodowe lata”, „Na dobre i na złe”, „Ojciec Mateusz”. Dubbingował także Remusa Lupina w serii filmów o Harrym Potterze. Wydał również dwa muzyczne albumy studyjne: „Polk in Love” (2008) i „Mój film” (2011), za których sprzedaż odebrał certyfikat złotej płyty w Polsce.

Spotkanie z Piotrem Polkiem poprowadzi Leszek Bonar, łódzki dziennikarz, który bacznie śledzi karierę aktora od samych jej początków.

Partnerem wydarzenia jest firma: BECHER DEWELOPER, której serdecznie dziękujemy za wsparcie tego projektu.

 

29.09.2024 r. (niedziela), godz. 18:00

Scena letnia – w ogrodzie

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Charles Aznavour jest uznawany za jednego z najwybitniejszych francuskich piosenkarzy. W tym roku obchodziłby setne urodziny… Francois stworzył spektakl „Odmieńmy tylko rytm”, w którym jego piosenki, śpiewane po francusku i polsku, przeplatają się z najciekawszymi anegdotami i cytatami zaczerpniętymi z życia artysty.

Francois jest zawodowym francuskim piosenkarzem zakochanym w Polsce od 2011 r. Karierę sceniczną rozwinął po zdobyciu w 2018. roku „złotego przycisku” w polskiej edycji programu telewizyjnego “Mam Talent”. Od tej pory często i regularnie koncertuje z programem polsko-francuskim na terenie całej Polski. Bywa także gościem stacji telewizyjnych i radiowych. Jest Laureatem XV Konkursu im. Jonasza Kofty „Moja wolności” za francuską wersję utworu „Jej portret”. W 2021 r. nagrał kolekcję dwóch płyt CD, zatytułowaną „Vis-à-Vis”, przedstawiającą największe polskie przeboje w tłumaczeniu na język francuski i francuskie utwory po polsku.

Mateusz Gurgul – akordeonista, pianista, kompozytor i pedagog. Założyciel i lider formacji GURGUL BAND, z którą od 2011 roku koncertuje w kraju i poza jego granicami, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Akkordeon Akut Festival 2013 w Halle (Niemcy).Od lat zapraszany jest do udziału w licznych projektach z udziałem takich artystów jak m.in.: Grażyna Łobaszewska, Julia Kamińska, Sławek Uniatowski, Jan Nowicki, Piotr Cyrwus i Mirosław Czyżykiewicz.

 

Etykiety: ,

04.10.2024 r. (piątek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

VARSOVIA PIANO TRIO w składzie: Ewa Skardowska (fortepian), Adam Zarzycki (skrzypce) i Piotr Hausenplas (wiolonczela) działa od 2004 roku. W kręgu zainteresowań zespołu leży wykonawstwo repertuaru kameralnego kompozytorów europejskich, szczególnie polskich i słowiańskich. Zespół koncertował w wielu krajach świata i dokonał trzech nagrań płytowych z muzyką polską: dla DUX (2006), Orfeus Music (2013) oraz Chopin University Press (2022), jak też nagrania utworu duńskiego „Ribbon of Dreams” Bo Andersena (2009). Do najważniejszych koncertów VPT zalicza: udział w „Polska!Year” w Belfaście, inaugurację Roku Chopinowskiego w Filharmonii Mińskiej i Konserwatorium Muzycznym w Tbilisi, koncert podczas 50-tego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Marienbaden, recital chopinowski w Palace Ghuri w Kairze, koncerty podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Konserwatorium Centralnym i Operze Pekińskiej.

Ewa Skardowska – pianistka, kameralistka, pedagog, publicystka i kompozytorka, doktor habilitowany Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest absolwentką studiów pianistycznych UMFC w klasach fortepianu Bronisławy Kawalli i Jana Ekiera oraz kameralistyki Mai Nosowskiej, a także Post Graduate Diploma Program, w Peabody Conservatory of Music w Baltimore (USA) w klasie Ellen Mack. Laureatka czołowych nagród ogólnopolskich konkursów pianistycznych w Katowicach i Szczecinie. Uczestniczyła w pianistycznych kursach mistrzowskich w Weimarze i Salzburgu oraz festiwalach muzycznych w Polsce, Chinach, Turcji i Francji. Jest autorką 150 publikacji muzycznych i naukowych oraz książki „O relacjach w trio fortepianowym”. Skomponowała też dwie suity fortepianowe pt. „Warsaw Along”.

Adam Zarzycki – skrzypek, kameralista, menedżer muzyczny, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Zenona Bąkowskiego. Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych profesorów: Wandy Wiłkomirskiej, Hansa-Heinza Schneebergera, oraz słynnych zespołów kameralnych, w tym: „Beaux Arts Trio” i „Trio di Trieste”. Uczestniczył w wielu słynnych festiwalach muzycznych i renomowanych konkursach – znalazł się w finale konkursów w Osace (Japonia), Miluzie (Francja) i Łodzi. Jako skrzypek, a często koncertmistrz, współpracuje z czołowymi orkiestrami i zespołami polskimi: Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Kameralną, Kammerphilharmonie Warschau, Warsaw Soloists, Menuhin Festival Orchestra i wielu innymi. Jest też kierownikiem artystycznym orkiestry „Camerata Academia”.

Piotr Hausenplas – wiolonczelista, kameralista, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a także koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Opery Narodowej. Studiował w UMFC w klasach Andrzeja Zielińskiego i Kazimierza Michalika. Od wielu lat koncertuje jako solista i kameralista. Jako solista występował m.in. z orkiestrami: „Concerto Avenna”, „Camerata Academia”, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii im. L. Janacka w Ostrawie oraz Filharmonią Zielonogórską. Współpracuje z wybitnymi polskimi muzykami, m. in. z Barbarą Halską, Edwardem Wolaninem, Katarzyną Dudą i Magdaleną Szczepanowską. Wielokrotnie zasiadał w jury krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych i kameralnych.

 

06.10.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny BRAK MIEJSC
(wymagane jest pobranie bezpłatnej wejściówki – online lub w kasie Pałacyku)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Festiwalu

UWAGA! Brak miejsc! Wszystkie wejściówki zostały rozdane.

Ten koncert to połączenie brzmienia dwóch instrumentów strunowych szarpanych pod palcami ich wielkich mistrzów, jednak grających w stylach, które pozornie wydają się trudne do zestawienia w dialog. Artyści: Piotr Domagała (gitara) i Marek Toporowski (klawesyn) podjęli to wyzwanie i dzięki ich niezwykłym talentom powstała zupełnie nowa jakość artystyczna, wpisująca się w sferę tego co nazywamy „transvelsal music”, ocierająca się jednocześnie o jazz i klasykę, o taniec i o medytację zarazem, pełna zadumy ale i humoru. Od swoich narodzin projekt z powodzeniem wędruje po Polsce, a jego dojrzałym owocem jest doskonała płyta ciesząca nader pochlebnymi opiniami krytyków.

Koncert był częścią „Weekendu seniora z kulturą”, którego nadrzędnym celem jest walka z wykluczeniem poprzez włączenie osób starszych do regularnego uczestnictwa w szeroko rozumianym życiu kulturalnym.

11.10.2024 r. (piątek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

„Impresje polskie” to kolejny – obok „Impresji świętokrzyskich” – projekt spod szyldu Luka Mazur Quartet inspirowany folklorem. Tym razem muzycy sięgnęli po ludowe tematy z pozostałych regionów Polski. Niektóre bardzo znane i lubiane, inne znów śpiewane tylko w obrębie danej krainy. Wszystkie łączy piękno melodii, która wpada w ucho i zostaje w nim, ale i w sercu, na dłużej. Podczas tej muzycznej podróży zabrzmią takie przeboje, hity, evergreeny jak choćby „Czerwone jabłuszko”, „W moim ogórdecku”, czy "Karolinka". A wszystko to w tradycyjnie już nieoczywistych, nowatorskich, często zaskakujących aranżacjach.

Gościem specjalnym będzie zjawiskowa Maja Wojtaszek, której głos idealnie dopełni całości brzmienia.

Skład: Michael Jones (skrzypce, altówka, instrumenty perkusyjne), Max Kowalski (kontrabas elektryczny), Kuba Mazur (perkusja), Luka Mazur (piano, instrumenty klawiszowe, instrumenty perkusyjne, aranżacje), Maja Wojtaszek (wokal).

13.10.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

The Missing Part to duet stworzony przez Natalię Kwiatkowską i Roberta Kapkowskiego (CHEAP TOBACCO) z tęsknoty za lirycznymi i subtelnymi dźwiękami. Natalia bawi się głosem i swobodnie porusza się w każdym gatunku, przenosi słuchaczy w inny świat. Robert, gra na gitarze akustycznej w taki sposób, że słuchacze często odnoszą wrażenie jakby grał cały zespół. Usłyszycie ich autorskie piosenki z debiutanckiej płyty ale także własne aranżacje m.in Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Ewy Demarczyk, Etty James, Arethy Franklin i innych. Natalia i Robert za swoją twórczość otrzymali ponad 30 nagród i wyróżnień. Ich kompozycje trafiły na listy przebojów radiowej Trójki, Antyradia oraz wielu lokalnych rozgłośni radiowych. Stworzyli wspólnie ponad 60 piosenek, w tym kompozycje na płytę „Szum” zespołu Cheap Tobacco, która została nominowana do nagrody Fryderyk 2019 oraz na płytę „Zobaczmy siebie” zespołu Cheap Tobacco, która trafiła na listę OLIS (50 najlepiej sprzedających się płyt w kraju) we wrześniu 2023.

Natalia Kwiatkowska – pochodzi z Bieszczad i tam też zaczynała swoje przygody z muzyką, śpiewając pieśni łemkowskie, ukraińskie, rosyjskie oraz poezję śpiewaną. Studiując w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz biorąc udział w krakowskich jam session, zaczęła zajmować się muzyką na „poważnie”. Obecnie jest wokalistką zespołów Cheap Tobacco, The Missing Part oraz Ornery Broad. Występuje również solowo. Prowadzi warsztaty oraz uczy śpiewać. W latach 2015, 2016,2018 oraz 2019 została wybrana najlepszą bluesową wokalistką w kraju (wg. czytelników kwartalnika „Twój Blues”), a w 2019, 2022 oraz w 2023 roku została nominowana do tytułu wokalistki „Rocku” Antyradia.

Robert Kapkowski – urodzony w Częstochowie, długo nie wiedział z czym zwiąże swoją przyszłość. Miał zostać piłkarzem, jednak wybrał muzykę. Swoje pierwsze poważne muzyczne kroki stawiał z Cheap Tobacco. Na stałe jest gitarzystą zespołów The Missing Part oraz Cheap Tobacco. Z zespołem Kraków Street Band, którego gitarzystą był przez 4 lata, dotarł do finału programu Must Be The Music.

 

18.10.2024 r. (piątek), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Joanna Dudkowska  Chuc Frazier

Joanna Dudkowska to kompozytorka, producentka, basistka, która współpracowała z tuzami polskiej sceny muzycznej. Chuc Frazier jest amerykańskim artystą pochodzącym z Houston w Teksasie. Kompilacja muzyki Joanny i Chuc’a to niezwykła dawka energii muzycznej i jedyne w swoim rodzaju show, które jest niecodziennym przeżyciem dla każdego widza. Koncert określany jest jako swoista podróż po muzyce. Eklektyczny w warstwie gatunkowej zawiera elementy popu, bluesa, funku i jazzu. Autorskie utwory przeplatają się z nowatorskimi aranżacjami znanych utworów z repertuaru Michaela Jacksona, Prince’a, Boba Marleya, E. Claptona, Buddy Guya czy Juniora Wellsa.

Joanna Dudkowska – basistka, kompozytorka, muzyk sesyjny, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wraz ze swoim zespołem Joanna Dudkowska Band feat. Chuc Frazier koncertuje w kraju i za granicą. Współpracowała m.in. Justyna Steczkowską, Robertem Chojnackim, Felicjanem Andrzejczakiem, Nikim Buzz’em, Urszulą, Nicolasem Zdankiewiczem, Bobby „Mercy” Oliverem. Koncertowała na największych polskich i zagranicznych festiwalach: Sopot Top of the Top, Krajowy Festiwalu Polskiej Piosenki Opole, Bliuzo Naktys na Litwie, International Blues Challenge w Memphis, USA, Bass&Beat Festival, Rawa Blues Festival czy Suwałki Blue Festival. Od 2014 r. przez trzy lata z rzędu była klasyfikowana w pierwszej trójce, w swojej kategorii, najlepszych polskich muzyków bluesowych w ankiecie magazynu „Twój Blues”. Razem ze wspomnianym amerykańskim gitarzystą Nikim Buzz’em i z zespołem Dr Blues & Soul Re Vision nagrała album, który uznano za najlepszą płytę bluesową roku 2013 w Polsce. Dwa razy ukazała się na okładce w ogólnopolskim magazynie „Basista”. Jej twórczość została zauważona przez światowy serwis „BassTheWorld”, „Bass Players United” czy niemiecki magazyn dla basistów „Bass Quarterly”. Jej teledysk „Preludium” ma ponad milion wyświetleń. Współpracuje z Warszawskim Teatrem Syrena w musicalu „SIX” a w 2023 roku podpisała umowę z Warner Music Poland.

Chuc Frazier – amerykański artysta pochodzący z Houston w Teksasie. Gitarzysta, wokalista, kompozytor, showman, prezentujący swój własny ekspresyjny styl. Na gitarze zaczął grać w wieku 13 lat, a przełomowym momentem w karierze Chuca była współpraca z zespołem legendarnego gitarzysty Sonny’ego Sharrocka. Występował na całym świecie. Polska publiczność po raz pierwszy mogła zapoznać się z jego twórczością w roku 1995 podczas Rawa Blues Festiwal. Od tego czasu Chuc Frazier bywał w Polsce kilkakrotnie i grał z wieloma muzykami i zespołami, m.in. z Easy Rider, Arturem Malikiem, Pawłem Mąciwodą (Scorpions), Rasmem Almashanem, Piotrem Żaczkiem. Występował na Augustowski Blues Festiwal, Blues Express Festiwal, Bluesowo, Blues nad Obrą czy Krakowskie Noce Jazzowe. Chuc prezentuje nowy, interesujący i oryginalny styl muzyczny, łącząc elementy bluesa, reggae, techno, hip-hop’u i metalu. W styczniu 2024 Chuc Frazier został ogłoszony najlepszym wokalistą bluesowym w ankiecie magazynu „Twój Blues”.

Skład: Joanna Dudkowska (gitara basowa, fretless, bass station, wokal), Chuc Frazier (gitara elektryczna, wokal), Mateusz Urbaniak (hammond, piano), Mikołaj Lisowski (perkusja).

 

20.10.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 18.10.2024 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Podwieczorek z Gwiazdą” – naszym gościem będzie wybitny śpiewak operowy Wiesław Ochman.

Wiesław Ochman – polski śpiewak operowy, tenor. W latach 1954-60 studiował na Wydziale Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W trakcie studiów rozpoczął także naukę śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina. Prywatne studia muzyczne odbył pod kierunkiem profesorów: Marii Szłapak, Sergiusza Nadgryzowskiego i Jerzego Gaczka. Jego pierwsze występy odbyły się na deskach Opery Śląskiej w partii Edgarda w operze „Łucja z Lammermooru” Donizettiego oraz partii Muezina w „Casanovie” Ludomira Różyckiego. Występował w Operze Śląskiej w Bytomiu przez kolejne trzy sezony. Na sezon 1963/64 przeniósł się do Opery Krakowskiej, gdzie do repertuaru włączył partię Cavaradossiego w „Tosce” Giacomo Pucciniego oraz Młodego Króla w „Hagith” Karola Szymanowskiego. W latach 1964–1970 śpiewał w Teatrze Wielkim w Warszawie. To właśnie tam (rolą Jontka w „Halce”) zwrócił na siebie uwagę zachodniej prasy. Wtedy rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera jako śpiewaka operowego. Najpierw podbił Berlin, następnie Hamburg i Monachium. Odniósł też sukcesy na festiwalach w Glyndebourne i Salzburgu. Artysta pojawiał się także na scenach w Paryżu, Chicago i San Francisco. W 1975 roku zadebiutował w nowojorskiej Metropolitan Opera partią Arriga w operze „Nieszpory sycylijskie” Verdiego. Ochman występował tam przez kolejne 15 sezonów. Podczas swojej kariery śpiewaczej gościł na wielu największych scenach operowych i estradach świata, m.in. w mediolańskiej La Scali, operach w Barcelonie, Buenos Aires, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Rzymie, Sewilli i Wiedniu.

Wiesław Ochman znany jest również ze swojej działalności reżyserskiej i charytatywnej.

Spotkanie okraszone będzie występem artysty, podczas którego towarzyszyć mu będą Renata Dobosz (sopran) oraz Katarzyna Rzeszutek (fortepian). Spotkanie poprowadzi Leszek Bonar.

Partnerem wydarzenia jest firma: BECHER DEWELOPER, której serdecznie dziękujemy za wsparcie tego projektu.

 

24.10.2024 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Rzymie

W ramach Klubu Podróżnika zapraszamy na spotkanie będące opisem dwudniowego spaceru rzymskimi ulicami. Na historycznym tle przedstawione zostaną miejsca i polonika związane m.in. z Adamem Mickiewiczem, Juliuszem Słowackim, Zygmuntem Krasińskim, Cyprianem Kamilem Norwidem, Józefem Ignacym Kraszewskim, Henrykiem Sienkiewiczem, Marią Konopnicką, Stefanem Żeromskim, Jarosławem Iwaszkiewiczem i Gustawem Herlingiem-Grudzińskim. A zachętą do spotkania niech będą słowa Herlinga: „Rzym mnie fascynował – miałem w nim niesamowite, niemal euforyczne poczucie wolności”.

Opis swojego spaceru, a także ponad 100 rzymskich zdjęć, przedstawi dr Paweł Grzesik – historyk, przewodnik świętokrzyski i warszawski.

 

27.10.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu „Koncert laureatów Festiwalu PRZY KOMINKU”.

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy Kominku” ma już za sobą 11 edycji i jest niezwykle ceniony przez uczestników i publiczność. Organizowany przez Dom Kultury BIAŁOGON w ścisłej współpracy z Targami Kielce przyciąga świetnych wykonawców z różnych zakątków Polski. Jednak podczas prezentacji konkursowych mamy zwykle okazję posłuchać tylko dwóch utworów danego artysty. Stąd wspólny pomysł DK Białogon i DŚT, aby na pałacykowej scenie prezentować laureatów tego zacnego Festiwalu w pełnym repertuarze...

Grupa na Swoim to zespół stworzony przez włóczykijów, których połączyła pasja muzykowania. Potrafią razem wyjechać w góry, włóczyć się po połoninach, a gdy dojdą do schroniska wyjąć instrumenty i śpiewać wspólnie ze spotkanymi na szlaku piechurami. Grają piosenki górskie i turystyczne, w głównej mierze autorskie. Podczas koncertów zabierają słuchaczy w muzyczną podróż poprzez bieszczadzkie połoniny i beskidzkie bezdroża.

Skład: Tomek „Bory” Borkowski (śpiew, gitara), Arkadiusz Piechowski (śpiew, wiolonczela, ukulele), Jarek Woszczyk (gitara basowa, śpiew), Krzysiek Kłos (instrumenty perkusyjne, śpiew).

 

28.10.2024 r. (poniedziałek), godz. 17:30

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Zapraszamy na spotkanie z grami RPG, nazywanymi też grami fabularnymi albo grami wyobraźni. Jest to wyjątkowe doświadczenie, podczas którego wcielacie się w jednego z bohaterów i wspólnie z pozostałymi graczami tworzycie niepowtarzalną opowieść. Możecie być odważnymi wojownikami, sprytnymi łotrzykami, tajemniczymi magami lub kimkolwiek jeszcze zechcecie!

Będziecie mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę, odkrywać tajemnice i pokonywać przeciwności losu. Czekają Was niezapomniane chwile w świecie pełnym magii, bohaterstwa i niebezpiecznych wyzwań.

 

Etykiety:

03.11.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł (w dniu koncertu 50 zł)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu „Koncert laureatów Festiwalu PRZY KOMINKU”.

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy Kominku” ma już za sobą 11 edycji i jest niezwykle ceniony przez uczestników i publiczność. Organizowany przez Dom Kultury BIAŁOGON w ścisłej współpracy z Targami Kielce przyciąga świetnych wykonawców z różnych zakątków Polski. Jednak podczas prezentacji konkursowych mamy zwykle okazję posłuchać tylko dwóch utworów danego artysty. Stąd wspólny pomysł DK Białogon i DŚT, aby na pałacykowej scenie prezentować laureatów tego zacnego Festiwalu w pełnym repertuarze...

Gasta Mire od 2012 roku cieszą uszy słuchaczy w całej Polsce – od maleńkich górskich chatek, przez Domy Kultury, aż po sceny ogólnopolskich festiwali. Instrumentalno-wokalne trio zafascynowane Zieloną Wyspą tworzy muzykę łączącą irlandzkie melodie z tekstami inspirowanymi wędrówką człowieka przez życie. Być może to właśnie dlatego scena piosenki turystycznej tak ciepło przyjęła ich na swoje deski. Nazwa zespołu w języku gaelic (tradycyjny język Irlandii) znaczy po prostu „szalenie szybko”. Każdy, kto kiedykolwiek słuchał irlandzkich jig'ów i reel'i, dobrze rozumie skąd takie określenie.

Zespół Gasta Mire tworzą:

Zbyszek „Siudmy” Siudy – songwriter, lider i założyciel śląskiej grupy Siudma Góra, znany również z zespołów TWA i U Pana Boga za Piecem a także z płyt pt. „Remedium Solińskie”, „Remedium Bieszczadzkie”, „W górach jest wszystko co kocham”, „Nohavica z Polska”. Zbyszka można usłyszeć śpiewającego własne piosenki i przekłady, piosenki turystyczne i folkowe, pieśni morza, szanty, pieśni bałkańskie i czeskie. Na scenie pojawił się po raz pierwszy jako wokalista punkowej śląskiej grupy Reżim w 1989 roku. Od 1992 roku związany ze sceną piosenki studenckiej. W jego żyłach – oprócz krwi – płynie prawdziwa, żywa muzyka.

Jolanta „Skrzypaczka” Gacka – skrzypaczka powsinoga. Większość życia spędza między sceną a pokładem mniejszych czy większych żaglówek. Kiedy nie pływa, grywa z zespołami sceny piosenki żeglarskiej, poetyckiej, turystycznej i muzyki folk oraz towarzyszy wielu solistom. Od 2013 współzałożycielka zespołu Trzecia Miłość.

Michał Kubarski – akordeonista z duszą, zwierzę sceniczne i absolutny pasjonat instrumentu, na którym gra. Akordeon to jego najlepszy przyjaciel, z którym spędza niemal każdy dzień, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, zdobywca czołowych nagród w konkursach i festiwalach w całej Europie oraz licznych stypendiów. Przy współpracy wielu instytucji kulturalnych poszerza grono miłośników akordeonu poprzez udział w koncertach edukacyjnych organizowanych na terenie całego województwa śląskiego. Zakochany w dźwiękach Irlandii, ale także nieregularnych rytmach bałkańskich.

 

07.11.2024 r. (czwartek), godz. 19:00

Sala koncertowa

Wstęp: I pula 55 zł (wyprzedane), II pula 65 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Wojtek jest wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów, ale przede wszystkim wnikliwym obserwatorem emocji. To także laureat nagrody „Złotego Bączka”, która umożliwia występ na Dużej Scenie Pol’and’Rock Festival!

Podczas koncertu wybrzmią najbardziej znane utwory Wojtka (takie jak „Ballada o cyckach”, „Zegarek”, „Kto by pomyślał”, czy „Bez twoich wad”), tytułowy „Kołowrotek”, czyli najnowszy singiel oraz zupełnie nowe, niepublikowane dotąd kompozycje.

Charyzmatyczny frontman ma znakomity kontakt z publicznością, a akustyczne brzmienie zespołu potrafi porwać tysiące fanów do wspólnego śpiewania!

 

09-10.11.2024 r. (sobota i niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 80 zł (karnet na 2 dni)
50 zł (bilet na jeden dzień)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

sobota, 09.11.2024 r., godz. 17:00

2times6
Tomasz Wójcik (gitara), Sebastian Ruciński (gitara)

Grupa Stromoradie
(Słowacja) Stanislav Palúch (skrzypce, instrumenty perkusyjne), Marcel Comendant (cymbały), Peter Korman (kontrabas), Simona Hulejová (wokal)

 

niedziela, 10.11.2024 r., godz. 17:00

Arek Czernysz Trio
Arek Czernysz (akordeon), Radosław Łukaszewicz (kontrabas), Michał Szeligowski (perkusja)

PKS Trio
Przemysław Pacan (perkusja), Kosma Kalamarz (bas), Sebastian Ruciński (gitara)

11.11.2024 r. (poniedziałek), godz. 17:30

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Zapraszamy na spotkanie z grami RPG, nazywanymi też grami fabularnymi albo grami wyobraźni. Jest to wyjątkowe doświadczenie, podczas którego wcielacie się w jednego z bohaterów i wspólnie z pozostałymi graczami tworzycie niepowtarzalną opowieść. Możecie być odważnymi wojownikami, sprytnymi łotrzykami, tajemniczymi magami lub kimkolwiek jeszcze zechcecie!

Będziecie mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę, odkrywać tajemnice i pokonywać przeciwności losu. Czekają Was niezapomniane chwile w świecie pełnym magii, bohaterstwa i niebezpiecznych wyzwań.

 

Etykiety:

12.11.2024 r. (wtorek), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o filmie

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, KOD Świętokrzyskie i Dom Środowisk Twórczych w Kielcach zapraszają na wyjątkowy pokaz przedfestiwalowy w ramach 22. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Kielce 2024. We wtorek 12 listopada 2024 r. o godz. 17:00 w Pałacyku Zielińskiego rozpocznie się projekcja filmu „20 Dni w Mariupolu” – zdobywcy Oscara 2024 w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Po filmie publiczność będzie miała okazję porozmawiać z dr Witoldem Sokałą – publicystą „Dziennika Gazeta Prawna”, wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, analitykiem ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.

„20 Dni w Mariupolu” to wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady Mariupola z narażeniem życia zrealizowany przez dziennikarzy, którzy do końca pozostali w oblężonym mieście. Film zdobył Nagrodę Pulitzera.

„Wstrząsający do głębi. Taki film to prawdziwa rzadkość” – The Hollywood Reporter

„Sztuka dokumentu w absolutnie miażdżącej odsłonie” – The Times

„Brawurowe, wzruszające, bezwzględne arcydzieło” – The Guardian

UWAGA: Film tylko dla widzów dorosłych!

Czas trwania: 94 minuty.

 

14.11.2024 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Japonii

W Japonii jesień często jest uważana za najpiękniejszą porę roku. Po upalnym lecie szybko spada temperatura, a wtedy zielone liście przybierają żywe odcienie czerwieni, pomarańczy, żółci, brązu, a w rzeczywistości cieszą oczy setkami barw. Najpiękniejsza czerwień pochodzi od klonów japońskich, a słoneczna żółta od miłorzębów. Polowanie na czerwone liście to wielowiekowa tradycja, która sięga VIII wieku i nazywa się „Momijigari”. Dla wyznawców buddyzmu posiada także znaczenie duchowe i symboliczne gdyż przypomina o ulotności życia. Wizyty w zamkach, świątyniach, połączonych ze wspaniałymi ogrodami, w których rośliny, woda, kamienie, mostki, kamienne latarnie, pawilony tworzą niepowtarzalną harmonię pozwalają odetchnąć od zewnętrznego świata.

 

15.11.2024 r. (piątek), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł (do 13.11.2024 r.), później 50 zł
UWAGA! Bilety można zakupić tylko online!
Brak możliwości zakupu biletów w kasie DŚT!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

KACZMARSKI. ALTERNATYWA to program koncertowy, który koncentruje się na poezji Jacka Kaczmarskiego, ale zawiera też zupełnie nowe kompozycje do tekstów, do których za życia Jacka muzyka nie powstała. W ten sposób kontynuujemy naszą współpracę rozpoczętą płytą „Mój Zodiak”, na której trzy istniejące piosenki Kaczmarskiego zostały uzupełnione muzyką Mateusza do pozostałych wierszy.

Tekst tytułowej piosenki koncertu („Alternatywa”) pochodzi z tomiku „Notatnik australijski”, nad którego warstwą muzyczną aktualnie pracujemy. „Notatnik” jest w twórczości Kaczmarskiego zbiorem wyjątkowym, ponieważ tłem dla rozważań filozoficznych („skąd się wzięliśmy?”, „dokąd zmierzamy?”, „jaki jest cel i sens tego wszystkiego?”) nie jest historia Polski i Europy, lecz australijskie pejzaże i przyroda.

Na koncercie będzie można usłyszeć:
- fragmenty powstającego programu „Da Capo” (Mateusz Nagórski solo),
- fragmenty powstającego programu „Notatnik australijski” (Nagórski/Wośko),
- wybór piosenek z płyt „Mój Zodiak” i „Jacek Kaczmarski o wolności” (Nagórski/Wośko).

 

17.11.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 100 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy na XVII edycję Kieleckiego Festiwalu Kąśliwości. Gospodarzem wieczoru będzie Artur Andrus, a jego kąsającymi gośćmi: Jacek Fedorowicz, Katarzyna Żak, Tomasz Jachimek oraz Szymon Jachimek.

Artur Andrus – dziennikarz i prezenter telewizyjny i radiowy, autor tekstów piosenek, piosenkarz. Podobno pił w Spale i spał w Pile…

Jacek Fedorowicz – satyryk, aktor, prezenter telewizyjny, artysta malarz, rysownik i felietonista. Jednym słowem: Kolega Kierownik.

Katarzyna Żak – polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Podobno lepi najlepsze na świecie pierogi, a jej mąż jest wójtem… Albo plebanem, czy tam motorniczym – sami do końca nie wiemy.

Tomasz Jachimek – polski artysta kabaretowy, autor tekstów i konferansjer. Żywy dowód na to, że brak urody i dykcji nie wyklucza odniesienia sukcesu w branży rozrywkowej.

Szymon Jachimek – polski aktor i artysta kabaretowy. Szymon, a raczej – Mariush – w swym muzycznym geniuszu zgłębił niezmierzone arkana polskiej muzyki tanecznej, pisząc głębokie teksty o miłości i przemijaniu, co zapewniło mu sukces na scenach całej Polski.

Partnerem wydarzenia jest Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., której serdecznie dziękujemy za wsparcie Festiwalu.

 

21.11.2024 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Malarski cykl pejzaży metafizycznych jest projektem wieloletnim. Ich fundament od początku stanowiły, początkowo inspirowane stylistyką ikony i włoskiego malarstwa przedrenesansowego, świetlistość oraz syntetyczność formy. W tych pejzażach materia zostaje wzięta w nawias na rzecz refleksji nad porządkiem, jaki wyłaniać ma się pod jej widzialną warstwą. Są to z założenia obrazy ciche i nieruchome – istnieje tylko czysty bezruch, cisza i światło. A właściwie nie światło, bo ono zawsze ma związek z materią i empirią, a świetlistość, która po prostu jest, promieniuje. Ma charakter pozanaturalny, jest światłem emanującym i nieprzypisanym określonemu źródłu. Świetlistość ze swej istoty jest właściwością delikatną, każda zaś próba jej malarskiego uchwycenia powinna dostosować do tej kruchości własne narzędzia – stąd i nacisk na zniuansowanie koloru i przezroczystości. Pejzaże o świetlistości muszą być traktowane subtelnie.

Na wystawę w Galerii Oranżeria składają się prace z ostatnich kilku lat, wszystkie z szerokiego cyklu pejzaży metafizycznych. Jest to dość zróżnicowany zbiór odniesień do miejsca i pejzażu: od tych architektonicznych, po skoncentrowane na konkretnym krajobrazie – lesie, łące czy jeziorze. Wszystkie łączy próba odwołania się do specyficznej atmosfery – stylizowany krajobraz zawsze ma być nośnikiem porządku, a jego aurę określają nieruchomość, cisza i świetlistość. W sensie malarskim wszystkie prace z założenia mają być głębokie i oparte na strategii budowania wielowarstwowej laserunkowej toni, bowiem właśnie poprzez nakładanie przenikających się przezroczystych powłok, możliwa staje się refleksja nad świetlistością czyli immanentnym światłem materii – esencją pejzażu.

Paweł Wyborski (ur. 1975 w Starogardzie Gdańskim) – malarz i socjolog kultury. Autor siedemdziesięciu siedmiu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Holandii, Belgii i Stanach Zjednoczonych). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie i Polsce). Wielokrotny laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego W 2020 roku finalista konkursowej wystawy „Beyond the Frame” w londyńskiej Orleans House Gallery. Uczestnik międzynarodowych projektów związanych z ikoną współczesną. Laureat nagród za działalność artystyczną, m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (2023) czy „Wierzyczanki” – Nagrody Prezydenta Starogardu Gdańskiego w dziedzinie kultury (2019). Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych (m.in. w Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego Muzeum im. ks. dr. Łęgi w Grudziądzu, Orleans House Gallery w Londynie, Płockiej Galerii Sztuki, Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim czy Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy) oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie.

 

24.11.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 30 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Do tegorocznego repertuaru Olek Grotowski wybrał najbardziej szalone ballady Andrzeja Waligórskiego.

Olek Grotowski – artysta estradowy, kompozytor i wykonawca wierszy Andrzeja Waligórskiego oraz tekstów Artura Andrusa. Z wykształcenia technik budowy okrętów, ukończył studia matematyczno-fizyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Do 2007 roku był związany z Grupą „Bez Jacka”, gdzie grał na gitarze basowej. Działacz opozycji antykomunistycznej. W 1981 r. ukazały się jego kasety z Przeglądu Piosenki Prawdziwej pod tytułem „Zakazane piosenki”. W stanie wojennym został zmuszony do zwolnienia się ze stanowiska instruktora w Wojewódzkim Domu Kultury w Sieradzu, gdzie wówczas mieszkał. W 1986 r. otrzymał dwuletni zakaz wyjazdu do krajów zachodnich.

Andrzej Waligórski – polski aktor, poeta, satyryk, dziennikarz, długoletni współpracownik Polskiego Radia we Wrocławiu. Zasłynął jako twórca tekstów piosenek wykonywanych między innymi przez Tadeusza Chyłę i Olka Grotowskiego z Małgorzatą Zwierzchowską. Sam określał siebie często jako tekściarza. Jego wiersze publikował na ostatniej stronie tygodnik „Najwyższy CZAS!”. Nie utożsamiał się z żadną opcją polityczną, przez pewien czas był członkiem Stronnictwa Demokratycznego.

 

25.11.2024 r. (poniedziałek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o autorze

Zapraszamy na spotkanie z Kazimierzem Wóycickim, podczas którego przybliży treści zawarte w jego najnowszej książce „Nieprzetrawione ośmiorniczki”. Rozmowę poprowadzi Juliusz Braun.

Afera taśmowa podważyła zaufanie do państwa w polskim społeczeństwie. Przypisano jej niemal przełomowy wpływ na życie polityczne, wiążąc to z wpływem rosyjskiej agentury. Stała się powodem oskarżeń o słabość państwa, a także nieudolność służb. Wóycicki, były dyrektor oddziału IPN w Szczecinie, autor m.in. książki „Dewastacja III RP. Kaczyński i jego ideolodzy”, międzynarodowych raportów poświęconych rosyjskiej agenturze oraz powieści „Lista agentury”, pokazuje ogrom związanych z nią zagrożeń. Celem agentury wpływu jest przede wszystkim szerzenie chaosu. Agenci wpływu ukrywają się jednak wśród „pożytecznych idiotów” i pluralizmu opinii właściwej demokracji. Są trudni do wykrycia i jeszcze trudniej postawić ich przed sądem oraz stanowią wyzwanie dla systemu prawnego demokratycznego państwa. Wóycicki wskazuje też na niebezpieczeństwo tworzenia atmosfery powszechnej podejrzliwości. Pokazuje jak pseudodziennikarstwo, szukające sensacji, posuwa się do pomówień i dodatkowo utrudnia poszukiwanie właściwych agentów. Wymachiwanie maczugą oskarżeń o agenturalność po prawej i po lewej nie tylko niczemu nie pomaga, ale pogłębia tylko podziały społeczne. Dziennikarze chcący zastąpić służby, a nieposiadający do tego właściwych narzędzi, wyrządzają niekiedy więcej szkody, niż ich „śledztwa” dają korzyści.

Kazimierz Wóycicki – polski publicysta, dziennikarz i historyk. Urodził się w 1949 roku w Warszawie, ukończył studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz politologiczne i historyczne na Uniwersytecie Fryburskim jako stypendysta Fundacji Adenauera. Doktoratu bronił na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1974-1980 pracował w miesięczniku „Więź” pod redakcją Tadeusza Mazowieckiego. Był więziony w stanie wojennym. Od 1986 do 1987 roku pracował jako dziennikarz BBC. Utrzymywał liczne kontakty z niemiecką opozycją demokratyczną w latach ‘70 i ‘80 XX w. m.in. był współinicjatorem i sygnatariuszem listu polskich i wschodnioniemieckich działaczy opozycyjnych (1989), a także współredaktorem listu polskich i niemieckich intelektualistów katolickich (1989), redaktorem naczelnym dziennika „Życie Warszawy” (1990-1993). W 1996 roku objął stanowisko dyrektora Instytutu Polskiego w Düsseldorfie, które piastował do roku 1999; następnie w 2000 roku objął takie samo stanowisko w Lipsku na kolejne cztery lata. Od 2004 do 2008 roku był dyrektorem oddziału szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, następnie doradcą ministra w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Kierował zespołem doradców społecznych przy Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz był redaktorem naczelnym „Debaty” – materiałów komisji (2009-2011).

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki i uzyskania autografu autora.

 

26.11.2024 r. (wtorek), godz. 17:30

Pałacyk Zielińskiego

Wstęp: wolny

Zapraszamy na spotkanie z grami RPG, nazywanymi też grami fabularnymi albo grami wyobraźni. Jest to wyjątkowe doświadczenie, podczas którego wcielacie się w jednego z bohaterów i wspólnie z pozostałymi graczami tworzycie niepowtarzalną opowieść. Możecie być odważnymi wojownikami, sprytnymi łotrzykami, tajemniczymi magami lub kimkolwiek jeszcze zechcecie!

Będziecie mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę, odkrywać tajemnice i pokonywać przeciwności losu. Czekają Was niezapomniane chwile w świecie pełnym magii, bohaterstwa i niebezpiecznych wyzwań.

 

Etykiety:

28.11.2024 r. (czwartek), godz. 19:00

Pałacyk Zielińskiego – sala koncertowa

Wstęp: 30 zł (do 24.11.2024 r.), później 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Podwieczorek z Gwiazdą – naszym gościem będzie Andrzej Seweryn, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych.

Andrzej Seweryn (ur. 25 kwietnia 1946 w Heilbronn) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, pedagog, od 2011 dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, po czym został zaangażowany do stołecznego Teatru Ateneum, w którym pracował do 1980 roku. Jego pierwsza wybitna rola filmowa to Maks Baum w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Zagrał również w takich filmach jak: „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego, „Granicy” Jana Rybkowskiego oraz w „Człowieku z żelaza”, „Bez znieczulenia” i „Dyrygencie” Andrzeja Wajdy. Za udział w tym ostatnim otrzymał w 1980 r. nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. W 1980 roku wyjechał do Paryża, by zagrać w „Onych” Witkacego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Kiedy Peter Brook zobaczył go w „Mistrzu i Małgorzacie” M. Bułhakowa w paryskim Theatre de la Ville, zaangażował go do „Mahabharaty”, teatralnego widowiska, którego premiera odbyła się w 1985 roku, sfilmowanego kilka lat później, granego na całym świecie przez cztery lata. W 1993 roku Seweryn, jako trzeci cudzoziemiec w historii, otrzymał angaż do Comédie Française, jednego z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie. Na narodowej scenie Francji zadebiutował tytułową rolą w „Don Juanie” Molièra. Na deskach francuskiej sceny narodowej wyreżyserował także między innymi „Małżeństwo z przymusu” Moliera oraz „Wieczór trzech Króli” Shakespeare’a. W kinie francuskim najważniejszymi osiągnięciami Seweryna są: Steiner w „Amoku”, za którą to rolę otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze, Hebrard w nagrodzonych Oscarem „Indochinach” oraz rola przywódcy Wielkiej Rewolucji Francuskiej, Robespierre’a w „Rewolucji francuskiej” Richarda T. Heffrona i Roberta Enrico. Był wykładowcą Wyższej Szkoły Sztuki i Technik Teatralnych w Lyonie, a potem do 2010 r. Wyższego Konserwatorium Narodowego Sztuk Dramatycznych w Paryżu. Na początku lat 90. zagrał kilka wybitnych ról w Teatrze Telewizji, a także wyreżyserował „Tartuffe'a, czyli obłudnika” Molièra i „Antygonę” Sofoklesa. Pracował również w polskim kinie, gdzie zagrał m.in. Jeremiego Wiśniowieckiego w „Ogniem i mieczem” J. Hoffmana, Sędziego w „Panu Tadeuszu” i Rejenta Milczka w „Zemście" A. Wajdy.

Od 1 stycznia 2011 roku jest Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie gra i reżyseruje. Jego najbardziej uznane role, w jakie wcielił się na deskach tego teatru, to tytułowa rola w spektaklu „Król Lear” Williama Shakespeare’a (reż. J. Lassalle), rola Arnolfa w „Szkole Żon” Molièra (reż. J. Lassalle), a także role Krappa i Hamma w spektaklach „Ostatnia taśma Krappa” oraz „Końcówka” Samuela Becketta w reż. Antoniego Libery. Odznaczony Orderem Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych, Legią Honorową Republiki Francuskiej, Złotym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Spotkanie poprowadzi red. Leszek Bonar.

Partnerem wydarzenia jest firma: BECHER DEWELOPER, której serdecznie dziękujemy za wsparcie tego projektu.

 

01.12.2024 r. (niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: 40 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

„Najpiękniejsze piosenki z polskich filmów i seriali” to najnowszy koncert zespołu Piramidy, który zasłynął na całym świecie brawurowymi interpretacjami piosenek Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego. W tym koncercie usłyszycie Państwo najbardziej znane ballady, melodie i piosenki filmowe jak np.: „Prawo i pięść”, „Czarne chmury”, „Jan Serce”, „Noce i dnie”, „Stawka większa niż życie”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, a nawet piosenki z sienkiewiczowskiej trylogii w reż. Jerzego Hoffmana – z filmów „Potop” czy „Pan Wołodyjowski”. Nie zabraknie pieśni wesołych, które zaśpiewamy wspólnie oraz poważnych – choćby jak ta z legendarnej „Lawy” w reż. Tadeusza Konwickiego. Będzie dużo humoru, opowieści o znanych aktorach i anegdot, które przeniosą Państwa w świat polskiego filmu. To wszystko stworzy niepowtarzalny klimat – zespół Piramidy znany jest także z niebanalnego kontaktu i śmiesznych dialogów z publicznością. Będzie to wieczór pełen emocji, dobrego humoru i dobrej muzyki w perfekcyjnym wykonaniu wspaniałych artystów.

Piotr Kajetan Matczuk – pianista, gitarzysta, aranżer, autor piosenek. Lider i założyciel zespołu Piramidy. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Koncertował nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Ukrainie, Rosji, Litwie, we Francji, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Szwajcarii, Czechach, w wielu prestiżowych salach koncertowych na całym świecie, jak chociażby Columbiahalle w Berlinie czy sala koncertowa im. Piotra Czajkowskiego w Filharmonii Moskiewskiej. Ma w dorobku kilkanaście płyt, nagranych nie tylko z zespołem Piramidy, ale też z polskimi aktorami. Skomponował płytę „Dopokąd” dla Krzysztofa Tyńca i był kierownikiem muzycznym jego zespołu w Teatrze Ateneum w Warszawie. Płyta „Rok wojny” z jego autorskimi tekstami miała premierę w bazie wojskowej NATO Allied Joint Force Command w Brunssum dla polskich żołnierzy dowodzących misją w Afganistanie. Wystąpił na oficjalnych obchodach 25-lecia zburzenia Muru Berlińskiego w Fontanehaus w Berlinie z autorskim utworem „Charlie Checkpoint” a także w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Genewie. Skomponował muzykę do kilkunastu filmów dokumentalnych oraz kilku przedstawień teatralnych. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Szlakiem Bardów” oraz cenionym producentem i realizatorem audiobooków.

Radosław Laskowski – gitarzysta, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Występował oraz był laureatem na licznych festiwalach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. 59. KFPP Opole 2022 z Karoliną Lizer, XXX i XXII Finale Ogólnopolskiego Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku, Biłgorajskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską, Międzynarodowym Festiwalu Szlakiem Bardów, Festiwalu Ogólnopolskim Piosenki Artystycznej w Ślesinie, Hellys International Guitar Festival. Obecnie udziela się w swoich autorskich projektach, a także jako muzyk sesyjny. Występuje z Orkiestrą Dętą Miasta Mińsk Mazowiecki.

 

Free Joomla! templates by AgeThemes