Dom Środowisk Twórczych
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

Klub podróżnika: Cesaria i jej Wyspy Szczęśliwe. Spotkanie z Mariolą Maćko

07.03.2024 r. (czwartek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Wyspach Zielonego Przylądka

Cesaria i jej Wyspy Szczęśliwe… Czy chodzi o Cesarię Evorę? Oczywiście tak! A czy Wyspy Zielonego Przylądka, z których pochodziła, można nazwać „szczęśliwymi”? Podczas spotkania spróbujemy się wspólnie nad tym zastanowić. Łatwo nie będzie, bo będą nam towarzyszyć morny – ulubione pieśni Cesarii. Nie są najweselsze...

Legenda głosi, ze gdy Bóg ukończył pracę nad światem po 7 dniach, to otrzepał ręce i z okruszków gliny powstały Wyspy Zielonego Przylądka. Archipelag składa się z dziesięciu głównych wysp, które bardzo różnią się od siebie pod względem krajobrazu. Wbrew nazwie nie są zielone. Za to mają szerokie, piaszczyste plaże oblewane wodami o przepięknym błękicie i niesamowitej przejrzystości. Dno widać na kilka metrów głębokości! Słońce świeci średnio 350 dni w roku, a temperatura wynosi przeciętnie 25 stopni w ciągu dnia. Dla tych, którzy wolą aktywność - wyspa Sal oferuje jedne z najlepszych fal na świecie – co roku odbywają się tam mistrzostwa świata w kitesurfingu.

Z wyspy Sal polecimy na São Vicente. Zwiedzimy Mindelo – dynamicznie rozwijającą się kulturową stolicę archipelagu, a przy tym miasto Cesarii Evory. Szerokie ulice, brukowane place i piękna architektura kolonialna.

Z kolei wyspy Santiago, Santo Antao czy Sao Nicolau są rajem dla miłośników trekkingu i wypraw górskich. My popłyniemy promem na Santo Antão. Przed trekkingiem czekać nas będzie przejazd drogą Estrada de Corda – wśród gór i przepaści, czasem ponad poziomem chmur. Trasa ta jest jedną z największych atrakcji na wyspie i uważa się ją za jedną z najpiękniejszych dróg świata. Gdy wieczorem przysiądziemy w lokalnej knajpce, pełnej muzyki, tańca i świeżych przysmaków prosto z oceanu, znajdziemy się wśród uśmiechniętych, radosnych i pozytywnie nastawionych ludzi.

Może są to jednak Wyspy Szczęśliwe?

 

Free Joomla! templates by AgeThemes