19.12.2024 r. (czwartek), godz. 17:00
Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa
Wstęp: wolny
„Świętokrzyskie Krajobrazy” – Buskie Ponidzie 2024
I rozstania, i powrot
Kilkanaście lat temu – rok 2006, miałam przyjemność napisania tekstu do katalogu po plenerze Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Kielcach, który odbył się w Busku-Zdroju. W końcowej części umieściłam zdanie: „Z nadzieją, że powstaną następne części tomu rozpoczętych po Ponidziu poszukiwań z paletą barw, nienasyceni do końca, chcemy podążać z nadzieją w ślad za słowami Wojtka Belona: W żar od słońca odbity, w różnokwietną pożogę, wrócisz – wiedziony świtem, wrócisz – wiedziony zmrokiem... aby chwytać przemijające chwile, a często ocalać je przed niszczącym działaniem czasu poprzez zachowanie w dziele twórczym dla następnych pokoleń tych jakże cudownych miejsc Ponidzia…”. Tak się też dzieje, gdyż w latach: 2007, 2012, 2014, 2017, 2018, 2019, 2022 powstawały następne części plenerowych poszukiwań. I po raz kolejny – to już IX część tomu – miasto i powiat Busko-Zdrój otwiera swoje podwoje dla artystów, zapraszając ich do dalszego odkrywania piękna lokalnych krajobrazów, zabytków architektury i kultury.
Busko oraz okolice w kierunku Wiślicy stały się inspiracją dla twórców, którzy przez kilka wrześniowych dni mieli możliwość czerpać z niepowtarzalnych widoków i wyjątkowej atmosfery regionu podczas Ogólnopolskiego Pleneru Malarsko – Fotograficznego „Świętokrzyskie Krajobrazy” – Buskie Ponidzie 2024. Busko-Zdrój i jego okolice słyną z malowniczych, delikatnych krajobrazów, które z wdziękiem komponują się z naturalnym rytmem przyrody. W czasie pleneru artyści mieli okazję odwiedzić Chotel Czerwony, Chotelek, a także Wiślicę – miejsca, które w pełni oddają piękno oraz historyczne bogactwo Ponidzia. Zabytkowy kościół na wzgórzu w Chotlu Czerwonym dostarczył inspiracji zarówno malarzom, jak i fotografom. Chotelek z kolei, ze swoimi małymi urokliwymi kapliczkami i krętymi drogami, pozwolił twórcom uchwycić subtelność i wyjątkowy klimat małych, świętokrzyskich miejscowości. Nie można też zapomnieć o Wiślicy – jednym z najstarszych miast Polski, pełnym tajemnic i historycznego znaczenia, którego zabytki stanowiły doskonały temat dla licznych prac uczestników. W Busku-Zdroju inspiracją był obiekt Sanatorium „Marconi” i otaczający go park zdrojowy z nastrojowymi nocnymi iluminacjami, tężnią, kładką, detalami miejskiej architektury. Urzekająca, majestatycznie meandrująca Nida znalazła swoje miejsce w wielu pracach artystów.
Plener był okazją nie tylko do pracy twórczej, ale także do spotkań i wymiany doświadczeń w atmosferze pełnej życzliwości i koleżeńskiego wsparcia. Ciepłe przyjęcie oraz gościnność Dyrekcji i pracowników Buskiego Samorządowego Centrum Kultury oraz Hotelu „Gromada”, a także mieszkańców, stworzyły niepowtarzalną atmosferę sprzyjającą twórczemu działaniu. Nieodłącznym elementem pleneru były również warsztaty artystyczne, które artyści prowadzili dla młodzieży z lokalnych szkół średnich. Była to wyjątkowa szansa dla młodych pasjonatów sztuki, aby rozwijać swoje umiejętności i zgłębiać tajniki malarstwa oraz fotografii pod okiem doświadczonych artystów.
Dziękujemy Staroście i pracownikom Starostwa powiatu buskiego, Dyrekcji i pracownikom Buskiego Samorządowego Centrum Kultury oraz Hotelu „Gromada”. Dziękujemy sponsorom za finansowe wsparcia, dzięki którym mieliśmy możliwość artystycznych działań plenerowych.
Beata Borek
Komisarz Pleneru
Prezes PSEP Kielce
Organizator: Polskie Stowarzyszenie Edukacji Plastycznej w Kielcach.
Alicja Bachurska, Marek Paweł Bachurski, Mirosław Benedyktowicz, Joanna Biskup-Brykczyńska Beata Borek, Piotr Kaleta, Grzegorz Kielesiński, Paweł Kisielewski, Anna Kozub, Waldemar Kozub, Tamara Maj, Dariusz Nycz, Witold Popielski, Zbigniew Piotr Porębski, Bogdan Ptak, Aga Sabat, Grzegorz Sideł, Karolina Sideł-Kozieł, Justyna Soja-Sadowska, Wiesław Turno, Zofia Turno, Ewa Wiśniewska-Zduniak, Barbara Wnuk-Spirowska, Sławomir Zieliński, Katarzyna Ziołowicz, Aleksandra Zuba-Benn.
W katalogu zostali również wspomniani zmarli w 2024 roku Koledzy: Andrzej Borys, Vadym Abyzow, Adolf Tomasik.