06.10.2024 r. (niedziela), godz. 17:00
Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa
Wstęp: wolny BRAK MIEJSC
(wymagane jest pobranie bezpłatnej wejściówki – online lub w kasie Pałacyku)
UWAGA! Brak miejsc! Wszystkie wejściówki zostały rozdane.
Ten koncert to połączenie brzmienia dwóch instrumentów strunowych szarpanych pod palcami ich wielkich mistrzów, jednak grających w stylach, które pozornie wydają się trudne do zestawienia w dialog. Artyści: Piotr Domagała (gitara) i Marek Toporowski (klawesyn) podjęli to wyzwanie i dzięki ich niezwykłym talentom powstała zupełnie nowa jakość artystyczna, wpisująca się w sferę tego co nazywamy „transvelsal music”, ocierająca się jednocześnie o jazz i klasykę, o taniec i o medytację zarazem, pełna zadumy ale i humoru. Od swoich narodzin projekt z powodzeniem wędruje po Polsce, a jego dojrzałym owocem jest doskonała płyta ciesząca nader pochlebnymi opiniami krytyków.
Koncert był częścią „Weekendu seniora z kulturą”, którego nadrzędnym celem jest walka z wykluczeniem poprzez włączenie osób starszych do regularnego uczestnictwa w szeroko rozumianym życiu kulturalnym.
Marek Toporowski – klawesynista, organista, pianista i dyrygent. Urodził się w Warszawie w 1964 roku. Wykłada klawesyn w Akademiach Muzycznych w Krakowie i Katowicach, a także klawesyn i organy w Konserwatorium Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Studiował u Leszka Kędrackiego, Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn), Martina Gestera (basso continuo i muzyka kameralna) oraz Józefa Serafina i Daniela Rotha (organy). Zdobył pierwszą nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Klawesynowym im. Wandy Landowskiej, był także finalistą I Międzynarodowego Konkursu im. Wandy Landowskiej w 1994 roku. Ze swoimi dwoma zespołami Marek Toporowski dokonał licznych nagrań dawnej muzyki polskiej, w tym takich dzieł jak opera Agatka Johanna Davida Hollanda, oratorium Christiani poenitentes ad sepulchrum Domini Jana Tomasza Żebrowskiego oraz muzyki sakralnej Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Amando Ivančiča Józefa Zeidlera i Marcina Józefa Żebrowskiego. Jako klawesynista dokonał pierwszego w historii nagrania Livre de clavecin Charlesa Nobleta. Jako organista ma za sobą wiele nagrań na historycznych organach. Warto wspomnieć jego udział w projekcie dokumentalnym Orgeln in der Niederlausitz, czy pierwsze nagranie na organach Silbermanna w Oederan.
Marek Toporowski jest partnerem kameralnym wielu uznanych solistów. Jest również bardzo aktywny na polu ochrony dziedzictwa narodowego. W 2012 roku założył Fortepianarium – unikatową kolekcję zabytkowych instrumentów, które są eksponowane i wykorzystywane do celów koncertowych i dydaktycznych.
Piotr Domagała – gitarzysta jazzowy, twórca oryginalnych projektów muzycznych z pogranicza jazzu, muzyki współczesnej oraz folku, laureat mistrzowskich konkursów gitarowych. W swoim dorobku ma pięć autorskich płyt wysoko ocenionych przez publiczność i krytykę. Swoją muzykę prezentował na wielu europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Holandia, Francja) i polskich scenach muzycznych.
Debiutował nagraniem swojego kwartetu Szy-Szy Kaan Jazz Group „In time” (2005), później ukazały się płyty „Slavonic Tales”(2009) oraz „Pnącza” (2013) nagrane z Adamem Kawończykiem i Sławkiem Bernym. W 2016 roku, wspólnie ze światowej sławy Kwartetem Śląskim (laureaci Gramophone Classical Music Awards), zrealizował awangardowy projekt „Chowańce”. Z kolei w 2019 roku w wiedeńskim wydawnictwie SessionWorkRec.com ukazała się płyta międzynarodowego projektu „A handful of AccepDance” – Wesely / Domagała / Schiffer / Dyyak / Hupfauf. Ostatnim projektem artystycznym jest płyta „Music for Jazz Guitar and Harpsichord” nagrana wspólnie z Markiem Toporowskim – wirtuozem klawesynu, wybitnym interpretatorem muzyki dawnej. Jako gitarzysta współpracował z gigantami jazzowej sceny muzycznej – m.in. wziął udział w światowej premierze projektu Pat Metheny & NOSPR (2019). Koncertował z amerykańską wokalistką Marguerite Juenemann (Grammy Award Nominee), bluesmanką Caren Caroll, niemieckim improwizatorem Richardem Ortmannem, także z wieloma znakomitymi artystami polskiej sceny muzycznej – m.in. Piotrem Wojtasikiem, Lechem Dyblikiem, Krystyną Prońko. Współpracuje także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Teatrem Muzycznym Capitol, Teatrem Słowackiego w Krakowie oraz Teatrem AST.
Jest wykładowcą na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.