03.11.2024 r. (niedziela), godz. 17:00
Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa
Wstęp: 40 zł (w dniu koncertu 50 zł)
Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu „Koncert laureatów Festiwalu PRZY KOMINKU”.
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy Kominku” ma już za sobą 11 edycji i jest niezwykle ceniony przez uczestników i publiczność. Organizowany przez Dom Kultury BIAŁOGON w ścisłej współpracy z Targami Kielce przyciąga świetnych wykonawców z różnych zakątków Polski. Jednak podczas prezentacji konkursowych mamy zwykle okazję posłuchać tylko dwóch utworów danego artysty. Stąd wspólny pomysł DK Białogon i DŚT, aby na pałacykowej scenie prezentować laureatów tego zacnego Festiwalu w pełnym repertuarze...
Gasta Mire od 2012 roku cieszą uszy słuchaczy w całej Polsce – od maleńkich górskich chatek, przez Domy Kultury, aż po sceny ogólnopolskich festiwali. Instrumentalno-wokalne trio zafascynowane Zieloną Wyspą tworzy muzykę łączącą irlandzkie melodie z tekstami inspirowanymi wędrówką człowieka przez życie. Być może to właśnie dlatego scena piosenki turystycznej tak ciepło przyjęła ich na swoje deski. Nazwa zespołu w języku gaelic (tradycyjny język Irlandii) znaczy po prostu „szalenie szybko”. Każdy, kto kiedykolwiek słuchał irlandzkich jig'ów i reel'i, dobrze rozumie skąd takie określenie.
Zespół Gasta Mire tworzą:
Zbyszek „Siudmy” Siudy – songwriter, lider i założyciel śląskiej grupy Siudma Góra, znany również z zespołów TWA i U Pana Boga za Piecem a także z płyt pt. „Remedium Solińskie”, „Remedium Bieszczadzkie”, „W górach jest wszystko co kocham”, „Nohavica z Polska”. Zbyszka można usłyszeć śpiewającego własne piosenki i przekłady, piosenki turystyczne i folkowe, pieśni morza, szanty, pieśni bałkańskie i czeskie. Na scenie pojawił się po raz pierwszy jako wokalista punkowej śląskiej grupy Reżim w 1989 roku. Od 1992 roku związany ze sceną piosenki studenckiej. W jego żyłach – oprócz krwi – płynie prawdziwa, żywa muzyka.
Jolanta „Skrzypaczka” Gacka – skrzypaczka powsinoga. Większość życia spędza między sceną a pokładem mniejszych czy większych żaglówek. Kiedy nie pływa, grywa z zespołami sceny piosenki żeglarskiej, poetyckiej, turystycznej i muzyki folk oraz towarzyszy wielu solistom. Od 2013 współzałożycielka zespołu Trzecia Miłość.
Michał Kubarski – akordeonista z duszą, zwierzę sceniczne i absolutny pasjonat instrumentu, na którym gra. Akordeon to jego najlepszy przyjaciel, z którym spędza niemal każdy dzień, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, zdobywca czołowych nagród w konkursach i festiwalach w całej Europie oraz licznych stypendiów. Przy współpracy wielu instytucji kulturalnych poszerza grono miłośników akordeonu poprzez udział w koncertach edukacyjnych organizowanych na terenie całego województwa śląskiego. Zakochany w dźwiękach Irlandii, ale także nieregularnych rytmach bałkańskich.