Dom Środowisk Twórczych
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

Wernisaż wystawy prac Darka Nycza i Waldka Kozuba – O sztuce i nie tylko… Romowy po latach

27.06.2024 r. (czwartek) godz. 18.00

Galeria Oranżeria

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Darek Nycz – urodzony w 1957 roku. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, assemblage’em i digital art, a także muzyką elektroniczną.

„Obrazy prezentowane na wystawie są efektem pracy, którą rozpocząłem jesienią ubiegłego roku. Powstawały one w oparciu o gromadzone i przygotowywane w ciągu wielu lat własne materiały fotograficzne, a także towarzyszący temu kontekst literacki i filozoficzny. Wśród wielu inspiracji jakie miały ogromny wpływ na mnie przed powstaniem tych obrazów była postać wybitnego pisarza węgierskiego XX w. Sándora Máraia. To w jego dziełach literackich, a przede wszystkim w pisanym w latach 1943-1989 „Dzienniku” odkrywałem wnikliwe zapiski o świecie, społeczeństwie, polityce, krajach w których żył i które zwiedzał, o swoich lekturach i o procesach zachodzących w kulturze na obu półkulach. Na wystawie prezentowane będzie 20 obrazów.

Waldek Kozub – urodzony w Kielcach w 1956 roku. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Od 1986 roku wykładowca akademicki kieleckich uczelni. Obecnie profesor na Politechnice Świętokrzyskiej. Tworzy w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki i fotografiki. Na wystawie prezentuje wybrane prace malarskie, powstałe w tradycyjnych technikach oraz wykonane w technice cyfrowej, łącznie 20 prac.

„Moje wyobrażone obrazy odnoszą się w sposób intuicyjny i emocjonalny do realnej przestrzeni natury, którą kontemplowałem, w której powstał materiał wyjściowy do ich wykonania. Tworząc obrazy, koncentruję się na pogłębionej ekspresji wybranych form plastycznych, form zredukowanych do prostych elementów, ekwiwalentów wizualno-emocjonalnych natury. Tworzenie obrazów jest dla mnie ciągłym dążeniem do unaoczniania emocji, ale jest również refleksją płynącą z intuicyjnego badania przestrzeni natury”.

 

Free Joomla! templates by AgeThemes