11-12.09.2021 r. (sobota i niedziela), godz. 17:00
Scena letnia – w ogrodzie
Wstęp: 40 zł (do 09.09.2021 r.), później 50 zł
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
sobota (11.09.2021 r.), godz. 17:00:
Tortilla & Vesta Chawira (Zimbabwe)
Silesian Hammond Group
niedziela (12.09.2021 r.), godz. 17:00
Joanna Dudkowska Band feat. Chuc Frazier (USA)
Władysław Komendarek
Zapraszamy Państwa na wspaniałe dwudniowe wydarzenie muzyczne – V HAMMOND FESTIVAL. Od tej edycji wydarzenie to na stałe wpisuje się w program artystyczny Domu Środowisk Twórczych w Kielcach. Na scenie letniej będą królowały organy Hammonda wprost z naszego Muzeum Hammonda, a grać będą na nich wspaniali muzycy – goście Festivalu.
Tortilla & Vesta Chawira (Zimbabwe)
Silesian Hammond Group
Joanna Dudkowska Band feat. Chuc Frazier (USA)
Władysław Komendarek
Tortilla to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. Zespół czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls. Największymi atutami Tortilli są żywiołowe koncerty i znakomity kontakt z publicznością.
W nagraniach studyjnych grupa w interesujący sposób wzbogaca swoje brzmienie, dzięki zastosowaniu różnych instrumentów takich jak: akordeon, saksofony, organy Hammonda i Farfisa, czy sekcja smyczków. Charakterystyczne dla kompozycji własnych Tortilli są teksty autorstwa poetów Waldka Ślefarskiego i Pawła Tańskiego utrzymane w żartobliwej absurdalno-lirycznej konwencji. Zespół ponad 1300 razy występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Wielokrotnie gościł również poza granicami kraju (min. Holandia, Francja, Niemcy, Słowacja, Węgry, Litwa, Ukraina, Białoruś). Tortilla jest laureatem festiwalu Rawa Blues.
Grupa doskonale czuje się zarówno w małych klubach, jak i na wielkich koncertach plenerowych. Zespół występował m.in. na Przystanku Woodstock przed wielotysięczną publicznością, ale także w kameralnych klubach jazzowych takich jak krakowska Piwnica Pod Baranami, lubelski Hades, warszawska Piwnica Pod Harendą i Blue Note w Getyndze i Poznaniu. Tortila ma na swoim koncie wspólne koncerty z takimi gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Walter Trout, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Mud Morganfield, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Ten Years After, Sugar Blue, Eric Sardinas czy Stan Webb’s Chicken Shack. Z grupą koncertowali i nagrywali również giganci polskiego jazzu: Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Marek Stryszowski i Adam Wendt. Zespół Tortilla znalazł się również wśród najlepszych polskich wykonawców bluesowych na płycie CD dołączonej do encyklopedii „Blues w Polsce” oraz w prestiżowej „Antologii Polskiego Bluesa” cz. 1 (2008 rok) i wydanej w 2011 roku części 3.
Skład: Vesta Chawira (Zimbabwe) – śpiew, Marta Ulatowska – śpiew, Maurycy Męczekalski – gitara, Robert Robaszkiewicz – organy Hammonda, Tomasz Przymorski – gitara basowa, Jacek Karpowicz – harmonijka ustna, Jarosław Koźbiał – perkusja.
Silesian Hammond Group jest formacją powołana z inicjatywy Jacka Zająca. Oprócz założyciela w skład grupy wchodzą doświadczeni muzycy doskonale znani w środowisku bluesowym, którzy niejednokrotnie występowali na dużych scenach w kraju i za granicą. Podstawą składu jest klasyczne, organowe trio mocno osadzone w klimatach bluesowo-funkowych, prezentujące swój autorski materiał. Całość dopełnia mocny, charakterystyczny wokal Joanny Reczyńskiej. SHG jest laureatem festiwali Blues Alive (CZ), Rawa Blues Festival 2019 (PL). Grupa ma na swoim koncie debiutancki album „Coming Home”, który będzie można nabyć w dniu koncertu.
Skład: Joanna Reczyńska – wokal, Artur Dabrowski – gitara, Adam Barański – perkusja, Jacek Zając – organy Hammonda.
Joanna Dudkowska to basistka, kompozytorka, muzyk sesyjny. Chuc Frazier jest amerykańskim artystą pochodzącym z Houston w Teksasie. Kompilacja muzyki Joanny i Chuc’a to niezwykła dawka energii muzycznej i jedyne w swoim rodzaju show, które jest niecodziennym przeżyciem dla każdego widza. Spektakl „Music and Visual Experience” określany jest jako swoista podróż po muzyce. W nowatorskich aranżacjach znanych utworów, artyści odkrywają na nowo zarówno kompozycje z kręgu muzyki popularnej jak i klasycznej. W programie znajdują się m.in. przeboje z repertuaru Michaela Jacksona, Prince’a, Bruno Marsa, Boba Marleya, E. Claptona, Eurythmics, Steviego Wondera. Nie brakuje też utworów autorskich będących fuzją jazzu, rocka, funky i blues.
Joanna Dudkowska to basistka, kompozytorka, muzyk sesyjny, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracowała z wieloma artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, m.in. z: Felicjanem Andrzejczakiem, Robertem Chojnackim, Nikim Buzz’em, Izabelą Trojanowską, Urszulą, Chuciem Frazier’em , Nicolasem Zdankiewiczem, Bobby "Mercy" Oliverem. Koncertowała na największych polskich i zagranicznych festiwalach. Słuchano jej podczas m. in. Sopot Top of the Top, Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole, Bliuzo Naktys na Litwie, International Blues Challenge w Memphis w stanie Tennessee, USA, Bass&Beat Festival czy Rawa Blues Festival. Można ją również zobaczyć w programach telewizyjnych (w charakterze basistki): „Jaka to melodia” czy „Szansa na sukces”. Jej teledysk „Preludium” ma ponad milion wyświetleń, a najnowszy utwór p.t. „Bezczas” zaśpiewał Felicjan Andrzejczak znany m. in. z utworu „Jolka, Jolka”. Wraz ze swoim zespołem Joanna Dudkowska Band koncertuje w kraju i za granicą.
Chuc Frazier jest amerykańskim artystą pochodzącym z Houston w Teksasie. Gitarzysta, wokalista, kompozytor, showman, prezentujący swój własny ekspresyjny styl. Na gitarze zaczął grać w wieku 13 lat, a przełomowym momentem w karierze Chuca była współpraca z zespołem legendarnego gitarzysty Sonny’ego Sharrocka. Występował na całym świecie. Polska publiczność po raz pierwszy mogła zapoznać się z jego twórczością w roku 1995 podczas Rawa Blues Festiwal. Od tego czasu Chuc Frazier bywał w Polsce kilkakrotnie i grał z wieloma muzykami i zespołami, m.in. z Easy Rider, Arturem Malikiem, Pawłem Mąciwodą (Scorpions), Rasmem Almashanem czy Piotrem Żaczkiem. Występował na Augustowski Blues Festiwal, Blues Express Festiwal, Bluesowo, Blues nad Obrą czy Krakowskie Noce Jazzowe. Chuck prezentuje nowy, interesujący i oryginalny styl muzyczny, łącząc elementy bluesa, reggae, techno, hip-hop’u i metalu.
Joannie i Chuc'owi towarzyszą niepowtarzalne osobowości muzyczne: Mateusz Urbaniak – piano, Hammond; Anastazja Nowak – skrzypce, chórki; Joanna „Jane” Purzycka – gitara; Mikołaj Lisowski – perkusja.
Władysław „Gudonis” Komendarek. Instrumentalista i kompozytor muzyki elektronicznej. W latach 1973-1983 członek legendarnej grupy EXODUS. Ma za sobą koncerty na festiwalach rockowych (Jarocin), elektronicznych (KLEM Nijmegen-Holandia, Drezno-Niemcy, Linz-Austria) jak i jazzowych (Jazz Jamboree). Jest stale aktywny muzycznie, tworzy m. in. ilustracje muzyczne do filmów i przedstawień teatralnych. Koncertuje w kraju i za granica, zaskakując swych słuchaczy wciąż nowymi, świeżymi pomysłami. Fascynował się zespołami: the beatles; rolling stones; manfred manns; hollies; the shadows; pink floyd; deep purple; king crimson; emerson lake palmer; jimmy smith; refugee; peter gabriel; yes; kinks; genesis; tangerine dream; supertramp; ten years after; jan hamer. Na dzień dzisiejszy się obraca w stylach: rock progresywny; metal; post rock; etno; industrial; ambient; techno; drum-bas; trans;elektro; hardcore; acid jazz; rytmen blus; break beats; euro trance; hard trance; psy trance; hard trance; garage;hip hop; abstract; reggae; elektronic nois; jazz; oldscholl. Na swoim koncie ma ponad 30 wydanych płyt. Władysław Komendarek dn.24.XI.12.2018 r.otrzymał od Ministra Kultury odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.