Dom Środowisk Twórczych
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

Koncert bardów – poświęcony pamięci Andrzeja Konopackiego

23.04.2021 r. (piątek), godz. 20:00

Profil Pałacyku na FB

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artystach: Marek Majewski  Marek Tercz

Koncert ten był, zwłaszcza dla nas, pracowników Pałacyku Zielińskiego, koncertem szczególnym – poświęconym pamięci naszego Przyjaciela, członka naszej Pałacykowej rodziny – Andrzeja Konopackiego – człowieka niezwykle serdecznego, życzliwego, doskonałego profesjonalisty: animatora życia kulturalnego i konferansjera. Ale także przewodnika świętokrzyskiego, przyrodnika i wspaniałego bajarza. Andrzej odszedł zdecydowanie zbyt wcześnie… Na zawsze jednak pozostanie w naszej pamięci i naszych wspomnieniach.

Podczas koncertu wystąpili dwaj nietuzinkowi artyści: Marek Tercz i Marek Majewski.

Marek Tercz – poeta, pieśniarz, bard, kompozytor. Zdobywca wiele nagród: był laureatem m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Artystycznej, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej „Fama”, Festiwalu Piosenki w Opolu (z Piwnicą pod Baranami). Jest autorem piosenek wykonywanych m.in. przez aktorów Piwnicy pod Baranami, Przemysława Gintrowskiego, Ilonę Sojdę, Roberta Kasprzyckiego, Tomasza Żółtkę, Mariolę Berg, Sylwię Gawłowską. W latach 1996–2000 związany był z Teatrem Ecce Homo. Jesienią 2002 r. powołał do istnienia w Kieleckim Centrum Kultury scenę alternatywną Salon Underground, na której prezentuje muzyczno-poetyckie performance. Jest członkiem kapituły nagrody im. Jacka Kaczmarskiego, przyznawanej przez Instytut Sztuki w Krakowie, a wręczanej podczas kolejnych edycji Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, członkiem rady artystycznej tegoż festiwalu oraz kapituły nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego, przyznawanej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Marek Majewski – autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk, felietonista i szantymen. Scenarzysta i reżyser, a także konferansjer programów estradowych, telewizyjnych i radiowych. Wielokrotnie brał udział w gdańskim przeglądzie piosenki turystycznej BAZUNA, Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, Festiwalu YAPA w Łodzi i poznańskim w Festiwalu Piosenki Rajdowej. I wszędzie tam gdzie zagrał i zaśpiewał, zdobywał nagrody i wyróżnienia. Zaangażował się w piosenkę turystyczną do tego stopnia, iż stworzona przez niego grupa PUW, składająca się ze studentów Uniwersytetu i Politechniki, śpiewała na przeglądach piosenki turystycznej chorały Jana Sebastiana Bacha.
Z czasem jednak artysta zmienił swoje upodobania i zaczął tworzyć i śpiewać piosenki zaangażowane z zacięciem satyrycznym. Prezentował je na ważnym wówczas na piosenkowej mapie Polski przeglądzie SMAK (Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów) w Myśliborzu, któremu towarzyszyły warsztaty prowadzone przez wybitnych twórców. m. in. Jonasza Koftę i Agnieszkę Osiecką. Do Myśliborza jeździł jako uczestnik, potem jako były laureat, potem jako juror, wreszcie jako kierownik artystyczny.

Free Joomla! templates by AgeThemes