Dom Środowisk Twórczych
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach
  • 20220904-breakout-tour-baner.jpg
  • 20220821-krakow-street-band-baner.jpg
  • 20220819-zywiolak-baner.jpg
  • 20220911-kobranocka-baner.jpg
  • DST-slider5.jpg
  • dst-slider01.jpg
  • 20220902-piosenka-francuska-baner2.jpg
  • 20220815-warszawskie-combo-taneczne-baner.jpg
  • 20220828-lato-z-ptakami-baner.jpg
  • 20220917-18-hammond-festival-baner.jpg

Koncert African Music School – „Instrumenty zamiast broni”

04.09.2021 r. (sobota), godz. 18:30

Scena kameralna – w ogrodzie

Wstęp: bilet-cegiełka 10 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o zespole

Instrument zamiast karabinu – zbuduj z nami szkołę muzyczną dla dzieci z Afryki!

Ojciec Benedykt Pączka jest kapucynem, który od momentu wstąpienia do zakonu marzył o wyjeździe na misję. Przez lata koordynował prace misjonarzy z Krakowa, aż w końcu w 2013 roku wyjechał do Afryki na misję. Spotkał tam dzieci, które doświadczyły wojny i strachu o życie swoje i bliskich. Wiele z nich ma starsze rodzeństwo wśród rebeliantów, a część z ich krewnych musiało uciekać zagranicę. Ojciec Benedykt chciał pokazać tym dzieciom, że przemoc nie jest rozwiązaniem, a siła tkwi w edukacji i rozwoju swoich pasji, a nie w używaniu broni. Sam pomysł szkoły muzycznej wziął się natomiast z talentu muzycznego, który brat Benedykt zaobserwował u spotkanych dzieci. Misjonarz postanowił rozwinąć go i jednocześnie stworzyć miejsce, gdzie dzieci będą mogły uporać się ze swoimi traumami. Tak powstała szkoła muzyczna African Music School – szkoła muzyczna założona przez fundację AKEDA i prowadzona właśnie przez ojca Benedykta Pączkę. Jest to jedyna szkoła w Afryce, w której uczą polscy muzycy – w tym Norbert Wardawy, współpracujący z zespołem Big Cyc. Około osiemdziesiątka dzieci uczy się w AMS języka angielskiego, śpiewu i gry na instrumentach. Hasło szkoły brzmi: „Instrumenty zamiast broni”. Zdolni uczniowie AMS przyjadą do Polski w ramach trasy koncertowej, podczas której będą zbierać pieniądze na swą szkołę. Aktualnie jest ona w trakcie budowy – w całości ma składać się z sali koncertowej, sali nagrań, 10 klas lekcyjnych, biblioteki, jadalni, kuchni i 5 pokoi mieszkalnych dla nauczycieli. Całkowity koszt budowy szkoły wynosi 4 miliony złotych.

16-letni Hipolit jest perkusistą, który, oprócz tego, że sam jest uczniem, od dwóch jest nauczycielem w AMS. Zawodowi muzycy, którzy również uczyli w AMS, uważają, że chłopiec ma niezwykły talent. O 16-letnim Christophie przedstawiciele Fundacji AKEDA wypowiadają się w bardzo pozytywny sposób: „To nasz najzdolniejszy gitarzysta. Od dwóch lat uczy u nas swoich młodszych kolegów. Świetnie odnajduje się w różnych gatunkach muzyki rozrywkowej. Potrafi nowatorsko wykorzystywać w swojej grze rytmikę afrykańską. Jego talent muzyczny potwierdzili gitarzyści, uczący w AMS muzyki w ciągu ostatnich lat”. Najmłodszy, 14-letni Jospin w 2020 roku podjął naukę na basie. Ma na swoim koncie kilkanaście koncertów na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej. Wszyscy chłopcy uczą się w AMS od 5 lat.

Muzykom z Afryki towarzyszyć będą: Włodzimierz Kiniorski – saksofon, instrumenty perkusyjne; Krzysztof K.A.S.A. Kasowski – gitara; Piotr Fuczyk – instrumenty perkusyjne.

Koncert uczniów AMS odbędzie się 4 września o godzinie 18:30 w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego. Wstęp na koncert to bilet-cegiełka o wartości 10 PLN – cały dochód z biletów przekażemy na African Music School.

Etykiety:
Free Joomla! templates by AgeThemes