• 20211126-turystykon-baner.jpg
  • 20211024-trzeci-oddech-kaczuchy-baner.jpg
  • 20211113-14-zaduszki-jazzowe-baner.jpg
  • 20211128-andrzejki-waligorskie-baner.jpg
  • 20211107-szklo-kontaktowe-baner.jpg
  • DST-slider5.jpg
  • 20211120-kfik-baner.jpg
  • 20211205-yaga-kowalik-baner.jpg
  • dst-slider01.jpg
Galeria Oranżeria - logo

Wystawa fotografii „Światy widziane” Andrzej Grudzień

11-25.03.2021 r.

Profil Galerii Oranżeria na Fb

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o artyście

Światy widziane z różnych punktów są różnymi światami. Więc mogę żyć w tylu światach, ile z nich jestem w stanie zobaczyć.

Olga Tokarczuk – „Dom dzienny, dom nocny”

 

Obejrzyj wystawę na Fb

 

Na fotografiach Andrzeja Grudnia z pozoru zwyczajne, codzienne obrazy, stają się pretekstem do oddzielenia teraźniejszości od strumienia przemijania. Zatrzymana w kadrze chwila, może się już wydarzyła, albo dopiero się wydarzy. Ten zapisany w kadrze stan przejściowy powoduje, że wszystkie alternatywne etapy zdarzeń nakładają się na siebie i nabierają nowego wymiaru. Ocierając się o uczucie deja vu, poznajemy wynik – fotograficzną impresję o przemijaniu.

 

Autor zdaje się wchodzić w rolę anioła stróża. Prowadzi bohaterów po następujących po sobie pozornie błahych chwilach życia codziennego. W obrazie analizuje ich wybór kierunku drogi i trafność podjętych decyzji.

Prezentowane fotografie pochodzą z czterech cykli: „Autoportrety”, „Świat równoległy”, „Emocje egzystencji” oraz „Przewidoczni”.

Zdjęcia z cyklu „Autoportrety” zostały wykonane aparatami otworkowymi na materiałach światłoczułych. Ich niedoskonałość wymusiła długie czasy naświetlania, pokazując w ten sposób rozciągnięte w czasie stany emocjonalne duszy. Długie minuty pozowania obnażają wewnętrzną energię, która jest kodem obrazowym czytelnym dla otoczenia, pokazują bezsilność, apatię, otwarcie na marzenia czy gniew.

„Świat równoległy” to fotografie wykonane w technice podczerwieni. Obrazy zatrzymane w tych kadrach charakteryzują się wyjątkowym spokojem i pięknem. To świat, w którym czas jakby płynął wolniej, życie pulsuje w niezakłóconym rytmie, a przyroda skalą i potęgą przerasta cywilizację ludzką. To idealny, wymarzony świat, jakby ze snu. Nierealny, a jednak prawdziwy, zarejestrowany techniką fotograficzną.

Zbiór obserwacji „Emocje egzystencji” to według autora powidoki życia podejrzanego u innych ludzi, często obcych, przypadkowo napotkanych. Zdjęcia, które wydają się pojedynczymi obrazami łączy jednak jedna idea. To fascynacja tym jak żyją przypadkowo spotkani ludzie i jaki na nich ma wpływ energia świata, jaką wobec niej przyjmują postawę.

I czwarty z prezentowanych to projekt „Przewidoczni”, który jest rozwijany już od ponad dekady. Prace zostały wykonane techniką długiego czasu naświetlania. Dzięki czemu nie definiują świata w ostrym i jednoznacznym obrazie zatrzymanego czasu, ale jako otwarty strumień zdarzeń, płynną rzeczywistość, która nas wciąga w swój nurt, porywa, czasem zatraca. To zapis spostrzeżeń związanych z biegiem życia, próba analizy sensu tego, co robimy, jak funkcjonujemy w systemie, którego częścią jesteśmy.

Andrzej Grudzień – rocznik 73, artysta fotografik. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykładowca i dyrektor Studium Fotografii ZPAF w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z fotografii analogowej. Vloger, organizator licznych szkoleń i warsztatów fotograficznych. Pracował także jako fotoreporter w radomskim „Echu dnia”. Wystawiał swoje prace w Warszawie, Katowicach, Chełmie, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Serocku, Nowym Tomyślu oraz włoskim Trieście. Projekt "Przewidoczni" po raz pierwszy był prezentowany w 2011 na wystawie indywidualnej w Warszawie.

Free Joomla! templates by AgeThemes