Dom Środowisk Twórczych
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach
Zima w mieście - ferie 2023 - Kielce

XVII Świętokrzyska Wiosna Jazzowa

19-20.03.2022 r. (sobota i niedziela), godz. 17:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: karnet na dwa dni – 50 zł (do 17.03.2022 r.), później 60 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

sobota (19.03.2022 r.), godz. 17:00

  • Just Jazz
    Skład: Wojciech Groborz – fortepian; Piotr Południak – kontrabas; Grzegorz Masłowski – perkusja; Jego Mizerność Chudziutki Janusz Nowak – puzon; Władysław Grochot - trąbka.

niedziela (20.03.2022 r.), godz. 17:00

  • Wojtek Lipiński 4tet & Ola Lipińska
    Skład: Wojciech Lipiński – gitara elektryczna i klasyczna; Piotr Sitkowski – instrumenty klawiszowe; Patryk Miszczak – gitara basowa; Kuba Nowak – perkusja; Aleksandra Lipińska – śpiew.
  • Grażyna Auguścik (wokal) i Jarosław Bester (akordeon)

 

Jazzowy gospodarz wieczoru: red. Leszek Ślusarski.

 

Just Jazz

 

Wojtek Lipiński 4tet & Ola Lipińska

 

Grażyna Auguścik i Jarosław Bester

 

Just Jazz jest kwintetem grającym klasyczny, swingujący i melodyjny jazz. Celem zespołu jest powrót do grania muzyki Ery Swingu w małych składach i zachowanie jej w żywej formie. Poprzez swoją grę, chcą bawić i edukować, docierając w ten sposób do ludzi w każdym wieku przybliżając im muzykę z tej epoki.

Założycielem grupy jest trębacz Władysław Grochot, który zaprosił do współpracy znakomitego pianistę Wojtka Groborza, perkusistę Wiesława Jamioła, oraz kontrabasistę młodej generacji Piotra Południaka. Jako ostatni do zespołu dołączył puzonista Janusz Nowak (Chudziutki czyli Jego Mizerność). Tym razem na perkusji wystąpił z nimi ich przyjaciel i wspaniały muzyk Grzesiu Masłowski.

Skład: Wojciech Groborz – fortepian; Piotr Południak – kontrabas; Grzegorz Masłowski – perkusja; Jego Mizerność Chudziutki Janusz Nowak – puzon; Władysław Grochot – trąbka.

 

Wojtek Lipiński 4 tet & Ola Lipińska

Podczas występu usłyszelismy m.in. utwory z ostatniego muzycznego projektu Kwartetu Wojciecha Lipińskiego – 3po3 wydanego na płycie w 2020 r. Płyta 3po3 uzyskała piąte miejsce w plebiscycie RadiaJAZZ i JazzPRESS w kategorii „Najlepsza polska płyta jazzowa roku 2020”. Na płycie udało się połączyć przystępność i komunikatywność muzyki (utwory są dobrze rozpoznawalne) z nieoczywistą dla tych tematów stylistyką jazzową, w której nie brak miejsca na improwizację. To muzyka jazzowa z „ludzką twarzą” – jak mówi o niej dowcipnie autor. Muzyka, którą porusza różne sfery wrażliwości i mówi do słuchaczy bez dystansu. Jest rodzajem lekkiej rozmowy, której z zainteresowaniem się przysłuchujemy.

Charakterystyczne brzmienie zespołu opiera się na melodyjnej i przestrzennie brzmiącej gitarze jazzowej – Wojtka Lipińskiego (chociaż w jednym z utworów możemy usłyszeć także gitarę klasyczną), ciepłej barwie głosu Oli Lipińskiej, który doskonale sprawdza się w polskich tekstach. Ale podczas występu Kwartetu Wojciecha Lipińskiego pojawią się także popularne bossanowy, kompozycje Antonio Carlosa Jobima wykonywane zarówno w języku portugalskim, angielskim jak i po polsku. Usłyszymy aranżacje okraszone improwizacjami wszystkich muzyków, a utwory są pełne lekkiego klimatu i gorących rytmów.

Skład: Wojciech Lipiński – gitara elektryczna i klasyczna; Piotr Sitkowski –instrumenty klawiszowe; Patryk Miszczak– gitara basowa; Kuba Nowak – perkusja; Aleksandra Lipińska – śpiew.

 

Grażyna Auguścik (wokal) i Jarosław Bester (akordeon)

Grażyna Auguścik – mieszkająca na co dzień w Chicago wokalistka, kompozytorka, aranżerka i producentka – jest jedną z najbardziej intrygujących współczesnych wokalistek na światowej scenie jazzowej. Zdobyła uznanie krytyków muzycznych po obu stronach Atlantyku, miłośników jazzu, a także niejazzowej publiczności dzięki swojemu uniwersalnemu językowi muzycznemu. Współpracuje z największymi znakomitościami jazzu, jak: John Medeski, Kurt Rosenwinkel, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Terry Callier, Patricia Barber, Paul Wertico, Randy Brecker, Paulinho Garcia czy John McLean. Nagrała i wyprodukowała 17 albumów, z których 10 zrealizowała pod własnym szyldem GMA Records. Każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym. Jej udział w festiwalach na całym świecie, takich jak: CJF, CWMF, FCJF, EJF, JVCJF i wielu innych, stawiają ją w gronie najlepszych wokalistek jazzowych. Album „The Light” wydany z początkiem 2005 roku to kolejne zaskoczenie dla krytyków i fanów jej muzyki. Jej następne projekty „Lulajże – The Lullaby for Jesus”, „Andanca” i „Live Sounds Live” zdobywają uznanie i znajduje się na listach nie tylko radiostacji jazzowych w Stanach, Europy i Azji. Jej kolejny projekt Chopin World Sound uznany został przez krytyka Chicago Tribune jako jeden z 10 najważniejszych wydarzeń w ostatnim 30 latach, w Chicago. Nowe projekty oczekiwane są z dużym zainteresowaniem zarówno wśród słuchaczy jak i krytyków na całym świecie.

Jarosław Bester - akordeonista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest twórcą Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band ) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna.

 

Free Joomla! templates by AgeThemes