Dom Środowisk Twórczych
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach
Galeria Oranżeria - logo

Wernisaż online Wystawy Międzynarodowego Pleneru Artystycznego z cyklu „Świętokrzyskie krajobrazy” – Kielce i okolice 2020

Kiedy: 18.12.2020 r. (piątek), godz. 18:00

Gdzie: Profil Galerii Oranżeria na Fb

Wstęp: Wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria i Polskie Stowarzyszenie Edukacji Plastycznej Delegatura w Kielcach zapraszają na wernisaż online Wystawy Międzynarodowego Pleneru Artystycznego z cyklu „Świętokrzyskie krajobrazy” – Kielce i okolice 2020.

Wystawa dedykowana Kazimierzowi Kielianowi (1958-2019)

Obejrzyj na Facebooku

Plener w czasie zarazy

Kieleckie plenery mają bogatą tradycję, większość z nich odnosiła się nie tylko do samego miasta Kielce ale szerzej, do Kielecczyzny. Krajobraz Kielecczyzny, jak sięgamy do źródeł, już od XIX wieku znajdował się w centrum zainteresowania artystów. Współcześnie wspomnieć należy plenery organizowane w latach 70. 80. i 90. ubiegłego stulecia przez: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach (TPSP), Związek Polskich Artystów Plastyków w Kielcach (ZPAP), Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach (BWA), Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski (ZPAF), Stowarzyszenie Genius Loci Karczówka. Dokładnie dwadzieścia lat temu odbył się Plener „Kielce 2000” zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Edukacji Plastycznej Delegatura w Kielcach (PSEP).

W bieżącym roku postanowiliśmy znów wrócić do Kielc na cykliczny plener „Świętokrzyskie krajobrazy”. Czas pandemii mało sprzyja artystycznym spotkaniom, ciężko było nam z tego powodu zorganizować plener stacjonarny. Przyjęliśmy więc zastępczą formułę pleneru jako indywidualną pracę twórczą w okresie wakacyjnym. Uczestnicy tegorocznego plenerowania to członkowie naszego Stowarzyszenia, zaproszeni artyści z regionu oraz z Kijowa i Paryża, którzy co by nie powiedzieć, są sympatykami naszych twórczych działań. Celem głównym pleneru było indywidualne spojrzenie na pejzaż miasta i okolic, jego walory, charakterystyczne miejsca, zabytki architektury. Rozpatrywanie procesu twórczego głównie odnosi się do twórczości wynikającej z obserwacji i przeżywania natury. Pejzaż stwarza ku temu największe możliwości, dlatego jako temat będzie ciągle podejmowany przez artystów. Nasza indywidualna działalność plenerowa zaowocowała wieloma utworami plastycznymi i fotograficznymi, którymi chcemy się podzielić z widzem na zbiorowej poplenerowej wystawie.

Zbiorowe prezentacje są miejscem artystycznych konfrontacji, ścierania się różnych koncepcji i postaw, ale najważniejszym ich celem jest ukazanie prawdy, piękna, ładu i harmonii. Organizatorom wystawy Międzynarodowego Pleneru Artystycznego z cyklu „Świętokrzyskie krajobrazy” – Kielce i okolice 2020 zależy, aby twórczość artystów ukazywała owe wartości i odbierana była zgodnie z ich intencją. Artystom zależy również, aby odbiorcy i miłośnicy sztuki odnieśli satysfakcję estetyczną powiązaną z intelektualną rozrywką podczas oglądu wystawy, która ukazuje różnorodne spojrzenia na pejzaż, odrywa od rzeczywistości i codzienności. Różnorodność koncepcji postrzegania natury, którą zaobserwować można na wystawie, daje odbiorcom możliwość wyboru ulubionego stylistycznie obrazu. Zobaczyć możemy obrazowanie realistyczne, impresyjne, ekspresyjne, syntetyczne a także abstrakcję liryczną. Obrazy malarskie pięknie dopełniają fotografie, w których zauważymy: zaułki miasta, rytmy architektury, nastrojowe widoki. Zobaczymy także ujęcia efemerycznych spostrzeżeń, komentarze życia miasta, liryczne i strukturalne pejzaże czy technicznie autorskie fotografiki. Mamy świadomość, że dotychczasowe nasze wystawy poplenerowe cieszyły się dużym zainteresowaniem odbiorców. Sądzimy, że obecna prezentacja, choć odmiennego w formie pleneru, daje siłę wyrazu i spotka się z podobnym zainteresowaniem, czego odbiorcom i artystom życzymy.

Co sprawia, że chętnie uczestniczymy w plenerach? Plenerowicze, to twórcy reprezentujący różne techniki, style i kierunki ale łączy ich to, że czerpią wiedzę i radość z kontemplowanej natury, wymieniają doświadczenia, porównują dorobek, wzajemnie inspirują się. Na plenerach spotykają się także po to, aby ożywić zapał do pracy twórczej i twórczo wypoczywać. Tego w tym roku nam brakowało. Wspólne artystyczne przedsięwzięcie, najpierw plener a potem wystawy w różnych miastach, inspiruje środowiska artystyczne. Czy nasze plenery będą trwać? Dużo zależy od sytuacji zdrowotnej w kraju, kondycji sponsorów, wreszcie naszego zapału. Może w przyszłym roku powrócimy do stacjonarnego spotkania plenerowego, kontynuującego cykliczne plenery „Świętokrzyskie krajobrazy”, trwające w naszym regionie od 1985 roku… może.

Waldemar Kozub

Uczestnicy Międzynarodowego Pleneru Artystycznego z cyklu „Świętokrzyskie krajobrazy” – Kielce i okolice 2020

Vadym ABYZOV Kijów
Mirosław BENEDYKTOWICZ Kielce
Beata BOREK Busko-Zdrój
Andrzej BORYS Kielce
Tadeusz CZARNECKI Radoszyce
Piotr KALETA Busko-Zdrój
Grzegorz KIELESIŃSKI Busko-Zdrój
Waldemar KOZUB Kielce
Tamara MAJ Busko-Zdrój
Witold POPIELSKI Kielce
Zbigniew PORĘBSKI Kielce
Bogdan PTAK Busko-Zdrój
Agnieszka SABAT Kielce
Marek SABAT Kielce
Katrina SADRAK Kielce
Grzegorz SIDEŁ Kielce
Karolina SIDEŁ-KOZIEŁ Kielce
Justyna SOJA-SADOWSKA Końskie
Adolf TOMASIK Końskie
Wiesław TURNO Końskie
Zofia TURNO Końskie
Rafał URBAŃSKI Kielce
Barbara WNUK-SPIROWSKA Busko-Zdrój
Urszula WOLSKA Bliżyn
Stanisław WÓJCIKOWSKI Paryż
Katarzyna ZIOŁOWICZ Kielce

Free Joomla! templates by AgeThemes