Dom Środowisk Twórczych
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

Zgodnym chórem z Ukrainą

11.11.2022 r. (piątek), godz. 18:00

Pałacyk Zielińskiego – Sala Koncertowa

Wstęp: wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dowiedz się więcej o Jędrzejowskim Chórze Miejskim

Jędrzejowskie Spotkania Chóralne to kulturalna wizytówka tego miasta. Co roku zapraszane są chóry z różnych miast i krajów na wspólne śpiewanie i koncertowanie. W tym roku będziemy uczestnikami już XI edycji Spotkań.

Gospodarzem Spotkań jest Jędrzejowski Chór Miejski, którego 10-letnią historię wypełniają udziały w licznych konkursach śpiewaczych. Chór zdobywał laury na najbardziej renomowanych festiwalach w międzynarodowej obsadzie.

Dyrygentką chóru jest Alicja Gaweł-Kramarz, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej w klasie dyrygowania prof. Stanisława Krawczyńskiego. Ukończyła także wydział wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Na co dzień prowadzi dwa chóry: Jędrzejowski Chór Miejski oraz Chór Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie. Współpracuje jako chórzystka z wieloma renomowanymi zespołami śpiewaczymi: Chórem Polskiego Radia, Chórem Filharmonii Krakowskiej, Górecki Chamber Choir czy Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej, z którymi ma możliwość koncertowania w Polsce i poza jej granicami.

Jędrzejowski Chór zaprosił na kilkudniowe wspólne śpiewanie i koncertowanie unikalny zespół – Chór Kameralny „Krystynopol” z Czerwonogrodzkiego Domu Ludowego (województwo lwowskie). Chór powstał w 2016 roku i od samego początku prowadzony jest przez Natalię Zińkiw dyrektorkę miejscowej szkoły muzycznej. „Krystynopol” już w 2020 otrzymał zaszczytny tytuł Chór Narodowy, jaki przysługuje zespołom o najwyższym poziomie wykonawczym. Zespół tworzą wykładowcy szkół muzycznych i artyści na co dzień zajmujący się zawodowo działalnością muzyczną. Chór ma za sobą występy i laury na najbardziej prestiżowych międzynarodowych i krajowych konkursach. Szczególne uznanie Chór „Krystynopol” za mistrzowskie wykonanie cerkiewnych utworów oraz kolęd, które przysporzyły chórzystom uznanie daleko poza granicami Ukrainy.

Oba zespoły łączy bardzo wiele – umiłowanie tradycyjnego śpiewu chóralnego, pieśni cerkiewne i kościelne, piękne pieśni ludowe ukraińskie i polskie. Podczas tego nadzwyczajnego koncertu w Pałacyku Zielińskiego usłyszymy taki właśnie repertuar.

A na koniec ich występu, prawdziwa perełka – wspólne wykonanie m.in. najstarszej polskiej pieśni religijnej Gaude Mater Polonia oraz hymnu Pomarańczowej Rewolucji „Czerwona Kałyna”.

 

Free Joomla! templates by AgeThemes